Czekolada to substytut miłości! Jest zdrowa i odchudza - zdjęcie
10.04.16, 12:55

Czekolada to substytut miłości! Jest zdrowa i odchudza

Prawdziwa, ciemna czekolada ma pozytywny wpływ na serce i naczynia krwionośne. Poprawia także działanie jelit. Kakao i czekolada to także świetne rozwiązanie dla osób, które chcą poprawić stan swoich naczyń krwionośnych, ponieważ zawierają resweratrol, jeden z najbardziej wartościowych antyoksydantów.

Oczywiście, nie każda czekolada ma pozytywne działanie na nasz organizm. Mleko w mlecznej czekoladzie neutralizuje pozytywne działanie kakao, a cukier, znacznie pogarsza działanie układu odpornościowego. Ponadto słabej jakości czekolady mają mnóstwo innych wypełniaczy, tłuszczu, lecytyny, które nie są zdrowe i taka czekolada nie wnosi do organizmu nic, prócz pustych kalorii i centymetrów w pasie. 

Czarna czekolada zawiera mniej cukru, jednak i tak najlepszym wyborem są te czekolady, które zawierają najwięcej kakao. W lepszych sklepach można kupić czarną, organiczną czekoladę, o ograniczonej zawartości cukru, bez lecytyny sojowej i właśnie taki produkt, jest najlepszym wyborem. Najlepszym wyborem jest zwrócenie się ku droższym markom czekolad, przy których produkcji, używa się naturalnych metod produkcji i znakomitej jakości składników, bez zbędnych wypełniaczy.

Im ciemniejsza jest czekolada, tym lepiej – oznacza to wyższą zawartość kakao i to, że czekolada zawiera mniej pozostałych dodatków. Związki, które mają pozytywne działanie na organizm człowieka, czyli flawanole, są często usuwane z czekolady ze względu na gorzki smak. W ich miejsce dodaje się słodziki, które sprawiają, że czekolada, zamiast leczyć, będzie szkodliwa.

Oto, na co należy zwrócić uwagę, kupując czekoladę:

  • Czym jest słodzona – niektóre czekolady są słodzone miodem i taki wybór, jest najlepszy. Kalorii nie zawiera także czekolada słodzona stewią lub ekstraktem z owocu Lo Han Guo. Unikaj czekolady słodzonej cukrem, fruktozą, syropem glukozowo-fruktozowym oraz sztucznymi słodzikami. Czekolada z dużą zawartością cukru, traci swoje właściwości zdrowotne. Niektóre czekolady, szczególnie te z dużą ilością kakao np. 90% w ogóle nie zawierają cukru. Może warto rozważyć i spróbować taką czekoladę?

  • Jakiego pochodzenia są ziarna kakaowca – w sklepach można kupić czekoladę z ziaren GMO i nie trudno się domyśleć, że nie jest ona najlepszym wyborem. O wiele lepiej wybrać czekoladę fair-trade lub organiczną, która będzie posiadała odpowiedni certyfikat.

  •  

Jaki tłuszcz zawiera – tłuszcz w czekoladzie jest znacznie zdrowszy, od cukru. Najlepiej, jeśli jest to naturalny tłuszcz z kakao lub olej kokosowy, które zawierają zdrowe tłuszcze nasycone o średniej długości łańcucha. Nie kupuj czekolady zawierającej olej sojowy i inne tłuszcze roślinne i trzymaj się z daleka od tłuszczów trans

Dzięki jedzeniu prawdziwej, zdrowej czekolady, możesz osiągnąć następujące korzyści:

  • Poprawić metabolizm

  • Obniżyć ciśnienie krwi

  • Poprawić działanie naczyń krwionośnych

Bardzo ważne jest czytanie etykiet produktów, które kupujemy – niektóre czekolady są określane przez producentów jako organiczne, ale nie znajduje to odzwierciedlenia w ich składzie. Działania zdrowotnego na pewno nie będą miały słodkie czekoladki. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest kupienie organicznego kakao i zrobienie z niego własnych słodyczy.

Czekolada jest zdrowa dla serca

Jedzenie jednej małej tabliczki czekolady każdego dnia może zmniejszyć ryzyko chorób serca i udaru mózgu. Nieważne, czy wybierasz czekoladę ciemną, czy mleczną. Specjaliści potwierdzają, że jeżeli chodzi o serce, to obie mają na nie korzystny wpływ.

Ludzie, którzy jedzą 100 g czekolady dziennie – obniżają ryzyko wystąpienia chorób serca o 11%, a udaru mózgu o 23% w porównaniu z osobami, które nie mają jej w swoim menu.

Najciekawsze jest jednak to, co zaskoczyło naukowców z Wielkiej Brytanii - okazuje się, że podobne korzyści dla serca przynosiło jedzenie zarówno ciemnej, jak i mlecznej czekolady.

Sugeruje to, że flawonoidy to nie jedyne zdrowe składniki czekolady. Wapń oraz kwasy tłuszczowe mogą również przyczyniać się do wzmacniania prawidłowej pracy serca.

Wyniki otrzymano na podstawie danych z badania EPIC-Norfolk, obejmującego prawie 21 tys. dorosłych Brytyjczyków, których styl życia i stan zdrowia zostały poddane dwunastoletniej obserwacji.

W tym czasie 3013 uczestników doznało udaru mózgu lub zapadło na chorobę serca. Naukowcy ostrzegają, że uczestnicy badań mogli celowo zaniżać ilość czekolady, jaką zjadali, a ci z chorobami serca mogli zdecydować się na ograniczenie jej spożywania.

Czekolada lekiem na nadciśnienie

Wystarczy mała porcja czekolady (1-2 kawałki), by obniżyć wysokie ciśnienie krwi – przekonują uczeni z Boston University. Dowiedli tego w badaniu z udziałem 120 mężczyzn i kobiet cierpiących na nadciśnienie. Według nich siłą czekolady jest duża zawartość antyoksydantów, które przywracają tętnicom elastyczność i zdrowie, poprzez oczyszczanie ich z płytek miażdżycowych odkładających się na ich ścianach. 

Wolontariusze, u których udało się obniżyć ciśnienie krwi, spożywali codziennie przez dwa miesiące 10 g ciemnej czekolady oraz pili napój zawierający 2,5 g proszku kakaowego (ok. pół łyżeczki).

Źródło: dziennik/oczymlekarze/gurbacka