,,Chcą nam go wydrzeć z serc! Splugawić naszą pamięć o nim''. Abp Jędraszewski w obronie św. JP II - zdjęcie
13.12.20, 19:40Fot. Joanna Adamik (Archidiecezja Krakowska) via Flickr

,,Chcą nam go wydrzeć z serc! Splugawić naszą pamięć o nim''. Abp Jędraszewski w obronie św. JP II

85

Jak długo ludzie „Solidarności” będą walczyć o godne miejsce dla Jana Pawła II zarówno w swoich sercach, jak i w przestrzeni publicznej, tak długo będzie trwała walka o Polskę, tak długo będzie silny chrześcijański duch w naszej ojczyźnie, tak długo nie ulegniemy siłom zła – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Mszy św. sprawowanej w katedrze na Wawelu w 39. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.

Na początku homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że 39 lat temu – 13 grudnia 1981 r. – też była niedziela – trzecia niedziela Adwentu – niedziela Gaudete, mówiąca o nadziei i radości ze zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. – Zdecydowana większość polskiego społeczeństwa chciała tą nadzieją żyć, mimo ogromnego zmęczenia ciągłymi prowokacjami ówczesnej władzy, solidarnościowymi strajkami, które wybuchały w różnych miejscach naszej ojczyzny, wielogodzinnymi kolejkami, by kupić cokolwiek do jedzenia – mówił arcybiskup zaznaczając, że 39 lat temu ówczesna władza, wprowadzając stan wojenny, zdecydowała się złamać to przesłanie radości i nadziei.

Metropolita krakowski w tym kontekście wspominał swojego śp. ojca, który należał do pokolenia Kolumbów. Dla niego 13 grudnia 1981 r. był utratą nadziei na niepodległość dla Polski; była to klęska porównywalna z upadkiem Powstania Warszawskiego w 1944 r. Umarł w połowie maja 1989 r. a jednym z jego ostatnich życzeń było, by syn kupił cegiełkę na „Solidarność”, ale zaznaczył, żeby zrobić to za jego pieniądze.

Arcybiskup zwrócił uwagę, że 39 lat temu w czasie liturgii odczytywano te same słowa proroka Izajasza o Mesjaszu. I w kontekście kolejnych represji ze strony komunistycznej władzy pytał, kto wtedy czuł się prawdziwie posłany przez Pana, by „głosić dobrą nowinę ubogim, by opatrywać rany serc złamanych, by zapowiadać wyzwolenie jeńcom i więźniom swobodę”.

Zwiastunem pokoju i pociechy był wywodzący się z pokolenia Kolumbów Ojciec Święty Jan Paweł II – mówił arcybiskup przywołując słowa papieża, który kilkanaście godzin po wprowadzeniu stanu wojennego zwracał się do rodaków z apelem, by na nowo nie przelewano polskiej krwi. Tydzień później, w czasie modlitwy „Anioł Pański”, Jan Paweł II po raz kolejny prosił „o modlitwę i solidarność z narodem, który ma prawo żyć w pokoju i poszanowaniu praw człowieka”.

Metropolita przypomniał także, że w wigilijny wieczór 24 grudnia 1981 r. Jan Paweł II postawił w swoim oknie płonącą świecę. Podobnie zrobił prezydent USA Ronald Reagan. Był to wyraz pamięci o stanie wojennym, który trwał w Polsce i o tych, których nagle zabrakło przy wigilijnym stole. Przez kolejne miesiące Ojciec Święty bronił wolności ojczyzny i umacniał nadzieję rodaków. A w sposób szczególny zrobił to w czasie drugiej pielgrzymki do Polski w 1983 r. – całując ojczystą ziemię dał wyraz tego, czym dla niego była Polska. – Sprawując Piotrowy urząd kochał cały świat – był otwarty na wszystkich potrzebujących, cierpiących, zgłodniałych prawdy o Chrystusie, ale ciągle zatroskany o naszą ojczyznę – mówił abp Marek Jędraszewski.

Arcybiskup zaznaczył, że z całą mocą przypomina postać Jana Pawła II w kontekście wydarzeń sprzed 39 lat, by zrozumieć „potworność” tego, co dzisiaj dzieje się w Polsce, gdy pewne środowiska uderzają w jego świetlaną postać. – Chcą nam wydrzeć go z serc. Chcą splugawić naszą pamięć o nim – mówił metropolita i przywołał „Apel działaczy opozycji antykomunistycznej «Solidarności» w obronie pamięci o Janie Pawle II” opublikowany 26 listopada 2020 r., w którym napisano m.in.: „Jeśli udało nam się wytrwać i doczekać Wolnej Polski, to tylko dzięki naszej świętej religii i serdecznej opiece, jaką otoczył nas Kościół katolicki kierowany przez męża opatrznościowego, dziś świętego, papieża Jana Pawła II. (…) Serce nam się kraje, gdy widzimy, jak tysiące zmanipulowanych przez wrogów Kościoła i Polski młodych ludzi wychodzi dziś na ulice po to tylko, by wykrzyczeć swoją nienawiść do Kościoła, znajdując satysfakcję w obrażaniu plugawymi słowami najlepszego syna Narodu Polskiego, Świętego Jana Pawła II. (…) Żadne racje polityczne nie mogą burzyć fundamentów naszego narodowego trwania, nie wolno niszczyć korzeni z których wszyscy wyrastamy, nie wolno niszczyć naszej wspólnoty. Taki jest bowiem rzeczywisty skutek kłamliwych ataków na Kościół katolicki i na najszlachetniejszą postać w ponad tysiącletnich dziejach Polski”.

Za Czesławem Nowakiem, prezesem Stowarzyszenia Godność, abp Marek Jędraszewski nazwał ludzi „Solidarności” cichymi żołnierzami Jana Pawła II – Potrzebowali go nie tylko dla siebie; wiedzieli, iż potrzebowała ich Polska i Kościół – a bez jego wsparcia nie mogliby wypełnić swojego historycznego i dziejowego posłannictwa. Tak jak oni byli cichymi żołnierzami Jana Pawła II, tak on był ich cichym generałem – mówił metropolita.

Dzisiaj to Jan Paweł II potrzebuje ich – nie dla obrony jego dobrego imienia, ale dla obrony Polski i dla obrony Kościoła w Polsce. Bo jak długo ludzie „Solidarności” będą walczyć o godne miejsce dla niego zarówno w swoich sercach, jak i w przestrzeni publicznej, tak długo będzie trwała walka o Polskę, tak długo będzie silny chrześcijański duch w naszej ojczyźnie, tak długo nie ulegniemy siłom zła – podkreślał arcybiskup.

Metropolita zwrócił uwagę na obraz Matki Bożej Częstochowskiej, Patronki Robotników – ludzi „Solidarności” i miniaturę Nowohuckiego Krzyża, a także obecność relikwii św. Stanisława Biskupa i bł. Jerzego Popiełuszki. Przywołał słowa Jana Pawła II z krakowskich Błoni z dnia 22 czerwca 1983 r., gdy Ojciec Święty mówił m.in., że „w Jezusie Chrystusie człowiek powołany jest do zwycięstwa”, a od Chrystusa płynie moc, która jest potężniejsza od każdej ludzkiej słabości.

Proszę was, abyście te słabości, grzechy, wady, sytuacje, nazywali po imieniu. Abyście z nimi wciąż się zmagali. Abyście nie pozwolili się pochłonąć fali demoralizacji, zobojętnienia, upadku ducha. (…) Naród bowiem jako szczególna wspólnota ludzi jest również wezwany do zwycięstwa: do zwycięstwa mocą wiary, nadziei i miłości; do zwycięstwa mocą prawdy, wolności i sprawiedliwości” – cytował papieża Polaka abp Marek Jędraszewski, który homilię zakończył modlitwą Jana Pawła II: „Jezu Chryste! Pasterzu ludzi i ludów! W imię Twojej Najświętszej Matki, na Jej jasnogórski jubileusz, proszę Cię o takie zwycięstwo! Jezu Chryste! Dobry Pasterzu! Polecam Ci trudne dziś i jutro mojego Narodu: polecam Ci jego przyszłość!”.

Diecezja.pl

Komentarze (85):

Kriso2020.12.14 21:54
Stary przyjaciel Paetza znów dał głos. To już wygląda na pomieszanie zmysłów, połączone z wyrzutami sumienia. Ten człowiek staje się karykaturą wojującego biskupa.
Anonim2020.12.14 20:21
Jądraszewski? Ten chory od nienawiści krypto-pederasta? Do piekła kur*o wściekła!
jahiramać2020.12.14 17:55
To ja troll
szmulkacenbogen2020.12.14 16:04
Był człowiekiem i jak każdy człowiek miał słabości i popełniał błędy. Zrobiliście z niego pałubę z brązu oblaną taka ilością lukru że można się zrzygać. To właśnie szkodzi jego pamięci i jest przeciwskuteczne bo w prawdziwość wykreowanej przez was postaci z dziecinnej z laurki nikt nie uwierzy.
keramwistagano2020.12.14 16:04
Stosujac logike pana Jedraszewskiego mozna by powiedziec: Pewne srodowiska uderzaja w pamiec po Adolfie Hitlerze. Nie wazne czy byl dobry, czy zly, ale byl Polakiem, a wiec wara od niego. Dla niektorych Niemcow pamiec po Hitlerze tez jest swieta.
a-koneserka2020.12.14 16:03
Jędraszewski nawet nie zająknął się o pedofilii w KK i kwestii krycia jej przez hierarchów, równiez tych związanych blisko z naszym papieżem. Tego nie da się już zamiatać pod dywan, to trzeba wyjaśnić i ukarać winnych, nawet kosztem umniejszenia świętości Jana Pawła II. Biskupi i księża nie będą świętymi krowami w Polsce. Muszą ponieść konsekwencje swoich działań, jak każdy normalny obywatel.
Polonia Semper Fidelis2020.12.14 13:42
Samiśta go splugawili. Zarówno Wojtyłę jak i cały kościół - takimi "pasterzemi" jak ten powyżej, Rydzyk czy inni wariaci
Maria Błaszczyk2020.12.14 13:20
Panie Jędraszewski; pan jest niezawodny. W kwestii udawania, że gwałcenie dzieci to nic takiego, drobiazg doprawdy, pokusa każdemu może się zdarzyć. A co do zasług na polu zwalczania komunizmu... No cóż, z jednej strony nie sposób nie być mu wdzięcznym. Z drugiej ta wdzięczność jakoś ma smak popiołu, gdy się pomyśli o jej drugiej stronie, zwalczaniu teologii wyzwolenia, wizytach u Pinocheta, popieraniu Lopeza Trujillo...
twój ldoktor2020.12.14 13:27
Weź leki , tylko nie pomyl się znowu i czopków nie łykaj. Bo wiesz jutro musisz służyć biały murzynie swoim holenderskim panom.
oloros2020.12.14 13:19
dobrze ich wszystkich ochronil musza byc wdzieczni ale wczesniej czy pozniej trafia przed sad i co najlepsze czego najbardziej sie obwaiaja i czego wlasciwie sie tylko boja - beda placic ogromne sumy kazdy z nich ma na sumieniu - kazdy albo byl albo chronil
matszach2020.12.14 13:15
Jędraszewski wygoniłeś ludzi z kościoła, a teraz powiedz prawdę, przeproś i na emeryturę, wiesz co, nie będę się wyrażać
jahiramać2020.12.14 13:21
Nie pisz amebo o sprawach o których nie masz pojęcia.
krzysiozboj2020.12.14 13:15
Wojtyła był jaki był, a był tylko grzesznym człowiekiem, za to ludzi (generalnie) do kościoła przyciągał. A Jędraszewski i jemu podobni, skutecznie tych ludzi z kościoła gonią. Tyle złego w kościele to komuchy za 45 lat nie zrobiły, co purpuraci do spółki z Rydzykiem, w wolnej już Polsce.
jahiramać2020.12.14 13:22
Przecież ty robaku nie bywasz w kościele , to po co wydalasz z siebie takie bzdury.
kato-rznik2020.12.14 13:13
W Europie zachodniej mówi się głośno o tym jak fałszywym i niegodziwym człowiekiem był Wojtyła, jakich łajdaków wynosił na ołtarze (m,in, ludobójców takich jak Stepinac i Anchieta), ilu ludzi przez niego zmarło, bo nie stosowali gumek. Tylko jeszcze w Polsce Watykańscy łajdacy próbują pielęgnować mity o nim, wspierani przez upadającą cenzurę.
jahiramać2020.12.14 13:25
No tak ty biały murzyn z mentalnością pokolonialną zawsze uważasz że to co na zachodzie mówią za prawdę objawioną. Niewolnicy i pachołki mentalne tak mają.
amabilis2020.12.14 12:27
Nikt ( no, prawie) nie kwestionuje zaslug JPII dla przemian społeczno -politycznych w Polsce. Wątpliwości dotyczą pedofilii i innych nieprawidłowości w KK. Niestety, tych wątpliwości nie chce rozwiać ani Dziwisz, ani inni tzw. Hierarchowie. Uparcie milczą, kryją, kręcą, nie mają odwagi zmierzyć się z problemem. Kościoła nie plugawią jego ,,wrogowie,, Kościół plugawią księża pedofile, księża łamiący zasady moralne, księża kłamcy, księża pazerni na pieniądze itd. Kościół nie jest już Kościołem Jezusa, Kościołem miłosciernym, empatycznym, wybaczajacym. Kościół polski jest Kościołem ataku, pogardy i zgnilizny moralnej.
jahiramać2020.12.14 13:03
co ty prostaku wiesz , w nogach partnera śpisz zad jego wąchasz i g.....o wiesz
piter202020.12.14 12:24
Wy wszyscy święci w kk........
jahiramać2020.12.14 13:05
Inne objawy też masz , wizje połączone z gazami , szczekanie i ślinienie się.
porucznik_rzewski2020.12.14 12:24
Swietlana Postac - szczegolnie w kregach mafii pedofilskiej. Potrafil tak swietlanie nie wiedziec o zwyrodnialcach - swoich podwladnych, krzywdzacych dzieci...
Twój prowadzący2020.12.14 13:06
Słabo towarzyszu , przeczytajcie jeszcze raz instrukcję .
lesnojeziorska2020.12.14 12:21
Dobrze jędraszewski, wincyj takich gadek, to z glempizmu wojtylizmu szybciej kamień na kamieniu nie zostanie :D.
ola2020.12.14 12:44
odczłowieczona kretynko daruj sobie te anemiczne wywody , trochę wiedzy , czy to takie trudne, szkoda umierać w debliźmie.
jahiramać2020.12.14 13:07
Prosta lesbo , dla ciebie pan. Jędraszewski
Polonia Semper Fidelis2020.12.14 11:47
Uwaga! Nasz stary znajomy "Anonim" (czasem AAAtomek) oraz tenże pod wieloma innymi nickami jest chory z nienawiści i pogardy do chrześcijaństwa, Kościoła i Polski. To beneficjent starych układów z czasów rządów PO, który nie może się pogodzić z nieodwracalnością obecnych rządów w kraju. Uporczywie wieszczy ich upadek, w co zresztą sam nie wierzy. Bluźnierstwa są dla niego jak narkotyk dla ćpuna lub alkohol dla pijaka - przynoszą mu złudne wrażenie ulgi. Ale potem następuje eskalacja jego choroby i bluźnierczy, pełen bełkotu cykl się powtarza ze zdwojoną siłą. Brak reakcji administracji Frondy na jego chamstwo i bluzgi to oczywisty skandal, ale na nich nie ma rady – udają głuchych. Może mają z nim jakąś cichą umowę? A może się boją oskarżenia o straszną zbrodnię antysemityzmu? Tak, czy inaczej: NIE WCHODŹCIE W ŻADNE SŁOWNE PRZEPYCHANKI Z TYM TYPEM, BO JEMU WŁAŚNIE O TO CHODZI. To jest sadomasochista, który atakowany czuje lubieżną satysfakcję. W jego przypadku logika nie działa. Jego „argumenty” to Talmud w czystej postaci – pokrętny, złośliwy, pełen fałszywych oskarżeń. Mózg wyprany przez lekturę Wyborczej, Newsweeka i Onetu. Potomek ewangelicznych faryzeuszy, którego obłudnie „smuci” los dzieci molestowanych przez księży. Dobro wywołuje w nim furię. Skandale, prawdziwe, naciągane lub wręcz urojone go cieszą. Niech więc prowadzi ten swój maniacki, bełkotliwy dialog sam ze sobą. To żałosny, nieszczęśliwy, godny politowania typ, któremu bardzo śpieszy się do piekła i rad by tam zaciągnąć też innych.
ateusz2020.12.14 12:12
Jak puste i nudne trzeba mieć życie, żeby wklejać ten sam denny tekst pod każdym artykułem na frądlu? :D
jahiramać2020.12.14 13:08
ateusz , prostaku to zmień swoje to swoje nędzne wypełnione lizaniem cudzych zadów życie nieudaczniku .
DJ Jędru2020.12.14 11:36
Manager zespołu Paetz Sex Boys.
AAAtomek2020.12.14 10:25
JP2? Nie znam. Zarobiony jestem.
jahiramać2020.12.14 13:30
biedny i głupi jesteś prostaku. A nie zarobiony .
kira2020.12.14 10:22
Zakłamany fałszywy klecho - stań w obronie zgwałconych dzieci przez twoich pobratymców !!!
ateusz2020.12.14 9:51
Jakie konkretnie są zasługi JP2? Te jego encykliki to kompletna pustynia intelektualna. W Ameryce Łacińskiej dzięki jego nauczaniu katolicy masowo przechodzą do kościołów ewangelickich, a to był jeden z najbardziej katolickich regionów świata. W Afryce przyczynił się walnie do epidemii AIDS zabraniając używania prezerwatyw. Całkowicie ignorował nadużycia seksualne, nie chodzi tylko o McCarricka ale również o Marciala Maciela Degollado... Nie tyle krył pedofilów, co po prostu całkowicie olał temat, dopiero Ratzinger wywalił na zbity pysk 40 (!) biskupów którzy tuszowlai przypadki pedofilii. Tak samo całkowicie olał nieprawidłowości finansowe, cosa nostra przez lata prała w Watykanie brudne pieniądze bez nawet cienia zainteresowania ze strony JP2. W Polsce zaskarbił sobie przychylność tlumów, był narcyzem, uwielbiał jak go oklaskują i krzyczą "zostań z nami", ale czy oprócz chwilowych emocji zostało z tego coś trwałego? No i samo tolerowanie takiej kreatury jak Dziwisz jest całkowicie zdumiewające.
ryszard2020.12.14 10:27
Wiele rzeczy: które nam wytłumaczył, skojarzeń które przytoczył, prawd które uzmysłowił w nowych współczesnych realiach - pozostanie częścią naszego pojmowania wiary i pozostaną z całą ludzkością do końca jej trwania. Napisałem to już wcześniej, ale ty jesteś z tych co czytają tylko to co nakazali w instrukcjach i co sami napisali. Czyli agent-grafoman.
ateusz2020.12.14 10:39
A bardziej konkretnie?
Natalja Siwiec2020.12.14 10:47
ale co konkretnie? Kwantyfikator "wiele" zastąpił argumenty?
Ewa2020.12.14 12:48
Jezus takich debili jak ty wypluje , poziom oświaty ostatnich 20 lat to dno moralne.
adam2020.12.14 8:37
Od czasu abp.Macharskiego,kościół krakowski nie ma szczęścia do hierarchów.W wypadku Jędraszewskiego ma wybitne nieszczęście..
iga2020.12.14 8:43
biskup Jędraszewski to wyjątkowo mądry człowiek, idealny na te czasy. Dzięki Bogu, że go mamy.
Kriso2020.12.14 9:33
Tak, wybitnie mądry człowiek. Bardzo wybitnie bronił sodomity Paetza.
Polonia Semper Fidelis2020.12.14 7:52
Uwaga! Nasz stary znajomy "Anonim" (czasem AAAtomek) oraz tenże pod wieloma innymi nickami jest chory z nienawiści i pogardy do chrześcijaństwa, Kościoła i Polski. To beneficjent starych układów z czasów rządów PO, który nie może pogodzić się z nieodwracalnością obecnych rządów. Uporczywie wieszczy ich upadek, w co zresztą sam nie wierzy. Bluźnierstwa są dla niego jak narkotyk dla ćpuna lub alkohol dla pijaka - przynoszą mu złudne wrażenie ulgi. Ale potem następuje eskalacja jego choroby i bluźnierczy, pełen bełkotu cykl się powtarza ze zdwojoną siłą. Brak reakcji administracji Frondy na jego chamstwo i bluzgi to oczywisty skandal, ale na nich nie ma rady – udają głuchych. Może mają z nim jakąś cichą umowę? A może się boją oskarżenia o straszną zbrodnię antysemityzmu? Tak, czy inaczej: NIE WCHODŹCIE W ŻADNE SŁOWNE PRZEPYCHANKI Z TYM TYPEM, BO JEMU WŁAŚNIE O TO CHODZI. To jest sadomasochista, który atakowany czuje lubieżną satysfakcję. W jego przypadku logika nie działa. Jego „argumenty” to Talmud w czystej postaci – pokrętny, złośliwy, pełen fałszywych oskarżeń. Mózg wyprany przez lekturę Wyborczej, Newsweeka i Onetu. Potomek ewangelicznych faryzeuszy, którego obłudnie „smuci” los dzieci molestowanych przez księży. Dobro wywołuje w nim furię. Skandale, prawdziwe, naciągane lub wręcz urojone go cieszą. Niech więc prowadzi ten swój maniacki, bełkotliwy dialog sam ze sobą. To żałosny, nieszczęśliwy, godny politowania typ, któremu bardzo śpieszy się do piekła i rad by tam zaciągnąć też innych.
AAAtomek2020.12.14 10:27
Pozdrawiam serdecznie Hrabiego! I nie zgadzam się z opiniami zawistnych ludzi, że Hrabia ma skłonności..., no z wilczurem!
Anonim2020.12.14 1:08
Mnie nikt serca rozdzierać na części nie musi by coś wyjąć . Nie ma w nim Wojtyły a więc nie muszę się obawiać . Czy oni to robią tak jak Inkowie ? Rozdzierają klatkę , serce na części i wyjmują kogo chcą ?
Anonim2020.12.14 0:15
prawdziwa cnota krytyk sie nie boi. a ty, katopedofilu, o czym mowisz?
PYTAM KLERiPiS2020.12.13 22:38
Mam pytanie do abp Marka Jędraszewskiego. Dlaczego Kościół i PiS plują w twarz Jana Pawła II. Nauki Jana Pawła II są do dziś aktualne, nie tylko dla Katolików. W swoich encyklikach poruszał wiele spraw, pisał też m. in. o bardzo aktualnym dziś temacie czyli trójpodziale władz. Dla kościoła i rządu Jego słowa chyba nadal są wiedzą tajemną, bo robią coś zupełnie odwrotnego niż chciałby tego nieżyjący papież. PiS przeprowadza reformy sądownictwa wbrew jednemu ze swych największych autorytetów. "Jan Paweł II Encyklika Centesimus Annus "Ten porządek odzwierciedla realistyczną wizję społecznej natury człowieka, która wymaga odpowiedniego prawodawstwa dla ochrony wolności wszystkich. Dlatego jest wskazane, by każda władza była równoważona przez inne władze i inne zakresy kompetencji, które by ją utrzymywały we właściwych granicach. Na tym właśnie polega zasada "państwa praworządnego", w którym najwyższą władzę ma prawo, a nie samowola ludzi." Jan Paweł II Encyklika Centesimus Annus "Jeśli się nie uznaje prawdy transcendentnej, triumfuje siła władzy i każdy ciąży do maksymalnego wykorzystania dostępnych mu środków, do narzucenia własnej korzyści czy własnych poglądów, nie bacząc na prawa innych. Wówczas człowiek jest szanowany tylko na tyle, na ile można się nim posłużyć do własnych egoistycznych celów." Jan Paweł II Encyklika Centesimus Annus "Państwo czy też partia, które utrzymują, że mogą realizować w historii dobro absolutne i które siebie stawiają ponad wszelkimi wartościami, nie będą tolerowały uznawania obiektywnego kryterium dobra i zła, innego aniżeli wola sprawujących władzę, które w określonych okolicznościach może stać się podstawą osądu ich zachowań. To właśnie dlatego totalitaryzm stara się zniszczyć Kościół, a przynajmniej podporządkować go sobie i uczynić z niego narzędzie swego aparatu ideologicznego." Jan Paweł II Encyklika Centesimus Annus " Kościół docenia demokrację jako system, który zapewnia udział obywateli w decyzjach politycznych i rządzonym gwarantuje możliwość wyboru oraz kontrolowania własnych rządów, a także - kiedy należy to uczynić - zastępowania ich w sposób pokojowy innymi. Nie może zaś demokracja sprzyjać powstawaniu wąskich grup kierowniczych, które dla własnych partykularnych korzyści albo dla celów ideologicznych przywłaszczają sobie władzę w państwie."
Anonim2020.12.14 0:20
Ja też mam pytanie . Jaki związek ma Chrześcijaństwo z trójpodziałem władzy czy z jakąkolwiek polityką ? Z ustawodawstwem ? Gdyż zupełnie nie rozumiem . Sądziłam , że Chrześcijaństwo to nauka o Bogu słowami Chrystusa . Nie doczytałam się tego w Biblii . Była wzmianka " oddajcie cesarzowi co cesarskie a Bogu co Boskie " . To KK nie jest chrześcijański ? W takim razie jaki ?
Apateista2020.12.14 8:24
A słyszałeś o Bogu w trzech osobach ? :-)
Anonim2020.12.14 14:08
No znam to . Jestem Chrześcijanką . Katolicy jednak nie są tam wymienieni ? :)
violencja2020.12.13 22:32
Biorąc pod uwagę wszystkie niewygodne fakty dotyczące Jana Pawła 2 stwierdzam, ze ten człowiek mógł mieć więcej tajemnic, o których ludzie jeszcze nie wiedza. Chodzi mi tu oczywiście o złe uczynki, których mógł dopuszczać się Jan Paweł 2. Skoro tuszował pedofilie w kościele, mógł równocześnie dopuszczać się czynów niegodnych wobec dzieci. Nie ma na to dowodów, ale ja wierze, ze mógł tak postępować.
violencja2020.12.13 22:39
Chamko/ chamie przestań się podszywać pode mnie , tak zabolały Ciebie moje słowa:"Szatan boi się wielkich świętych i dlatego tak tutaj buzuje na naszym forum."Św. o.Pio też szatan nienawidzi , bo jest mocarzem.
iga2020.12.14 8:46
i właśnie przez takich debili jak ty mamy piekło na ziemi.
Pafnucy2020.12.13 22:30
A od tego pana, ten sam bełkot co zwykle. Radość czytać...
jahiramać2020.12.14 13:19
OOO super , czytać potrafisz .
Moly2020.12.13 22:26
Jak zwykle duzo afektacji i zero odpowiedzialnosci za zbrodnie KK
violencja2020.12.13 22:19
÷×÷÷÷×÷
violencja2020.12.13 22:21
Coś Ciebie swędzi , że mnie podrabiasz, Kotku?
violencja2020.12.13 22:30
• • • • • • • •
violencja2020.12.13 22:32
Poza kropkami to nie masz zbyt dużo do powiedzenia.Dobranoc:)
violencja2020.12.13 22:15
Szatan boi się wielkich świętych i dlatego tak tutaj buzuje na naszym forum.
🚬2020.12.13 22:09
×
Tadek R2020.12.13 22:05
Wiadomo, ze Jan Pawalcz Kremowka nie wiedzial nic o pedofilii w kosciele. NIC nie widzial. Zupelnie nic!
Polak12020.12.13 22:22
Prezydent miasta Słupska Robert Biedroń chronił i ukrywał pedofila w ratuszu. i się mu to bardzo udała sprawe zatuszować. z pomocą kolegów PO.
Natalja Siwiec2020.12.14 10:50
porównujesz demokratycznie wybranego prezydenta niedużego miasta do wielkiego świętego? Prezydenta wszystkich Katolików?
violencja2020.12.13 22:02
A powiadam wam: Z każdego bezużytecznego słowa, które wypowiedzą ludzie, zdadzą sprawę w dzień sądu.-tak powiedział Jezus.
ryszard2020.12.13 21:41
,,Chcą nam go wydrzeć z serc!". Chcą, bo nie rozumieją, że to się nie da. Wiele rzeczy: które nam wytłumaczył, skojarzeń które przytoczył, prawd które uzmysłowił w nowych współczesnych realiach - pozostanie częścią naszego pojmowania wiary i pozostanie z całą ludzkością do końca jej trwania.
Monika2020.12.13 21:31
Cześć panowie, mam na imie Monika 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Naturalnie przed spotkaniem chciałabym się lepiej poznać, wymienić się numerami telefonów i zdjęciami jeżeli jesteś zainteresowany napisz do mnie na : http://panieonline.pl/monia89
Kolorowa zaraza2020.12.13 21:19
Spiepszaj Dziadu 🚬
Randka już teraz, teraz ...2020.12.13 20:58
Mam kamerkę w mojej odbytnicy podłączoną do internetu. Zobaczysz nie tylko moje hemoroidy ale i obrzezanego chüja w mojej düpie. . . . Zajrzyj tu: [email protected] i umów się. ========================= I słowo od mojego sponsora: Spółka Państwowa GM offeruje poprawioną formułę znanego i znakomitego produktu: "Albert extra VERGIN oil do smarowania odbytnic i do spożycia".
Pytanko mam do arcypedofila Jędraszewskiego!2020.12.13 20:56
To da się splugawić g ó w n o jakim był Wojtyła?
jahiramać2020.12.14 13:15
Twoja mama tak do ciebie mówiła ,, gówno" . Widać była pijana i nie pamiętała jak cię i z kim poczełła w rynsztoku stąd miała takie skojarzenia.
Anonim2020.12.13 20:55
Za 50 lat nikt nie będzie wspominał ani JPII ani Jędraszewskiego!
JPII2020.12.13 20:57
Jest we wszystkich bibliotekach świata. I tam pozostanie.
Anonim2020.12.13 20:58
Pod toną kurzu i mysich bobków
Anonim2020.12.14 20:26
Jego encykliki są do przeczytania w dziale "Wybitne dzieła wybitnych obrońców pedofilii"
jahiramać2020.12.14 13:13
Prochu marny , robaku w ludzkiej postaci . 1 dzień po twojej śmierci nikt już ciebie nie wspomni.Zera tak mają.
Anonim2020.12.13 20:21
To nie Jana Pawła chcą splugawić, nas chcą splugawić. Wszystko co nas jako naród stanowi. Nienawiść.
ZERRO2020.12.13 20:03
Najbardziej plugawi pamięć o JPII jego otoczenie sodomicko-pedofilskie.
Ministrant2020.12.13 19:55
JP2GMD
Boski Diego2020.12.13 19:53
Po spotkaniu z polskim papieżem Diego Maradona przestał wierzyć! "Byłem w Watykanie, widziałem złote sufity i słuchałem papieża martwiącego się o biedne dziecko. Pomyślałem sobie, jak można być takim człowiekiem, by mieszkać pod złotym dachem, a później jechać do biednych krajów i z pełnym brzuchem całować biedne dzieci? Wtedy przestałem wierzyć."
Ale jak mnie tzw. chüj strzelił2020.12.13 20:12
wołałem księdza i to tego watykańskiego aby pochowano mnie zgodnie z tym jak mi kiedyś polski papież nakazał. A jak wszyscy wiedzą moja inteligencja jest na poziomie przeciętnego ateisty jak np. Albert czy MaxFiend z tą rożnicą, że byłem większym od nich ćpunem i gazerem.
jahiramać2020.12.14 13:32
Ale sobie znalazłeś autorytet. Narkomana i durnia , gratuluje.
katolicka kretynizacja polski 🇵🇱2020.12.13 19:51
jędraszewski kleszy zyebie! to watykan w swoim raporcie na temat pedofilii wykazał że wojtyła wiedział o nadużyciach i nic z tym nie robił!!!
Polak12020.12.13 22:27
za sto lat o was LGBT nie będzie śladu. <był las nie było was, będzie las, nie będzie was.
Anonim2020.12.14 20:27
Czyli kościelna mafia pedofilsko-pedalska również zniknie? Fantastycznie!
jahiramać2020.12.14 13:10
facet przecież ty nie posiadasz umiejętności czytania ze zrozumieniem . Więc humanoidzie ni mogłeś zrozumieć tego raportu.