Brawo! To największy sukces w historii polskich szachów!!! - zdjęcie
04.08.21, 07:50Fot. screenshot - YouTube (AWF Channel Kraków)

Brawo! To największy sukces w historii polskich szachów!!!

10

Kiedy w Tokio trwają igrzyska olimpijskie, w Soczi Jan-Krzysztof Duda pokonał aktualnego mistrza świata i jako pierwszy Polak w historii awansował do finału Pucharu Świata. W finale zmierzy się z Rosjaninem Siergiejem Karjakinem.

Pierwsza partia we wczorajszej sesji dogrywek zakończyła się remisem. W drugiej Jan-Krzysztof Duda w 74 posunięciach wygrał czarnymi z najbardziej utytułowanym szachistą ostatnich lat.

- „Trzy pieczenie na jednym ogniu. Polak nigdy nie grał w finale Pucharu Świata, nigdy nie wystąpił w turnieju pretendentów, nigdy nie pokonał w meczu aktualnego mistrza świata, nawet jeżeli to był mecz dwupartiowy. Wielu rodaków dzisiaj się smuci, bo siatkarze przegrali w ćwierćfinale igrzysk w Tokio, ale dla polskich szachistów jest to wydarzenie, które – myślę – będzie trwale pamiętane. Gdyby szachiści mogli ustanawiać święto narodowe, to byłby to dzień 3 sierpnia”

- mówił relacjonujący pojedynek na portalu chess.24 arcymistrz Mateusz Bartel.

Zwycięstwo 23-letniego arcymistrza z Wieliczki skomentował w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki.

- „Historyczny sukces naszego Rodaka! Jan-Krzysztof Duda pokonał mistrza świata Norwega Magnusa Carlsena w półfinale Pucharu Świata w szachach. Trzymamy kciuki za finał!”

- napisał.

kak/sport.tvp.pl, Twitter

Komentarze (10):

Rozum2021.08.4 21:08
Czy ten Pan nazywa się Polska? Jakie brawo Polska? Brawo Duda! Chory fanatyzm nacjonalistyczny!
antoni.s2021.08.4 15:04
Czy szachy nie są aby wytworem szatana i jego narzędziem w walce z wiarą?, której próżno szukać w szachowych analizach?, sam gram więc wiem że w tej królewskiej grze liczy sie tylko chłodna analiza i strategia, a wiara... może w lotto?, pamiętam że jakiś czas temu, któryś z polityków chyba, w mniej mrocznych czasach proponował żeby zamiast religii uczyć dzieci w szkole gry w szachy, może kiedyś, gdy skończy się ten kościelno pisowski dramat odpowiedzialni za polskie szkolnictwo wrócą do tego, reasumując, szachy to nie najlepszy temat na poświęconym portalu, frondo .
rebeliant2021.08.4 18:24
No pewnie, że to są przecież wschodnie indyjskie sztuki jogi umysłowej i kto wie czy nie astralnej.
czekista2021.08.4 23:57
Nie tylko szachy sa wytworem Szatana. Wszystko jest wytworem Sztana. Czlowiek jest wytworem Szatana........... I bog tez jest wytworem Sztana..... Uffffff..........
Po11 ...2021.08.4 11:36
Gdyby tak się nazywał Tadeusz Hertrich - Shamir to dopiero byłbym dumny.
Anonim2021.08.4 8:44
Morawiecki się pospieszył z gratulacjami. "Nasz rodak" hehehehe ciekawe. Nasz arcymistrz jest Polakiem a nie jakimś koszernym wypierdkiem.
Anonim2021.08.4 8:39
Ma chłopak łeb! Jak widać nie każda Duda jest du*a. Gratulacje!
Po 11 ...2021.08.4 8:05
Nazwisko paskudne, ale reszta super. Gratulacje!!! Podziękowania dla św Teresy z Ávila. (katolikom objaśniam, że szachy to taka gra planszowa dla dwóch graczy. Gra się na 64-polowej szachownicy, za pomocą zestawu pionów i figur. Dość wymagająca intelektualnie.)
Grizzly2021.08.4 8:23
Sam żeś paskudny, prusko - ruski trollu!
Anonim2021.08.4 8:39
Nazwisko ma normalne, nie jego wina że inna Du*a zszargała.