Bp Czaja odpowiada na prowokację Scheuring-Wielgus. ,,Liczę na prokuraturę’’ - zdjęcie
19.03.21, 08:42Fot. screenshot - YouTube (Janusz Jaskółka, Diecezja Opolska)

Bp Czaja odpowiada na prowokację Scheuring-Wielgus. ,,Liczę na prokuraturę’’

75

Występując w Sejmie z suspendowanym księdzem Rafałem C., posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus ujawniła wczoraj „aferę” z udziałem ordynariusza opolskiego, bpa Andrzeja Czai. Hierarcha odniósł się do zarzutów na zorganizowanej wczoraj wieczorem konferencji prasowej. Stwierdził, że przekazane na temat kurii opolskiej informacje są „jednym wielkim kłamstwem”. Wyraził nadzieję, że sprawa zostanie wyjaśniona przez prokuraturę i sąd.

Posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus zorganizowała wczoraj w Sejmie konferencję prasową, na której przedstawiła suspendowanego księdza Rafała C. Parlamentarzystka przekonywała, że biskup opolski Andrzej Czaja składał duchownemu niestosowne propozycje i domagał się „nocnych spotkań” w zamian za zgodę na jego wyjazd do Włoch. Kiedy ten nie wykonał polecenia, opolska kuria miała grozić księdzu i jego znajomym. Miało dojść nawet do pobicia, jak wynika ze słów suspendowanego księdza, na zlecenie kurii.

Do tych zarzutów odniósł się bp Andrzej Czaja na zorganizowanej wieczorem konferencji prasowej. Podkreślił, że w związku z działalnością ks. Rafała C. toczą się postępowania prokuratorskie i sądowe, dlatego ufa, że sprawę wyjaśni wymiar sprawiedliwości. Wobec publicznych oskarżeń zdecydował się jednak również na przedstawienie sprawy opinii publicznej.

Bp Czaja stwierdził, że paradoksalnie ma nadzieję, iż konferencja prasowa zorganizowana przez posłankę Scheuring-Wielgus okaże się dla niego pożyteczna i przyspieszy rozwiązanie sprawy. Trwa ona już od trzech lat. W tym czasie ks. Rafał razem z panem Rafałem prowadzą kampanię mającą oczernić opolską kurię, preparując dokumenty i nagrania. Motywem duchownego jest najprawdopodobniej próba zemsty.

Jak wyjaśnia hierarcha, ks. Rafał C. został proboszczem w Chałupkach w 2008 roku. Do 2014 roku pełnił swoją funkcję bez zarzutu. W 2014 roku w parafii pojawił się jednak pan Rafał. Proboszcz przedstawiał go jako cudownie uzdrowionego przez Boga i niejako swojego kierownika duchowego. Prosił również o ustanowienie go nadzwyczajnym szafarzem komunii świętej. Wówczas w parafii zaczęły dziać się wręcz absurdalne rzeczy, a coraz bardziej zaniepokojeni parafianie interweniowali w kurii. Do parafii proboszcz sprowadzał różne „relikwie”, w tym m.in. kamień, który miał zostać odłupany z Grobu Pańskiego. Instalacji tej relikwii miało towarzyszyć specjalne błogosławieństwo papieża Franciszka dla parafian. Ks. Rafał C., odpowiadając na zarzuty parafian, wysłał do kurii informacje, jak mówi bp Czaja, najpewniej spreparowane, mające dowodzić, że grożą oni kapłanowi. Proboszcz został przez parafian oskarżony również o zawłaszczenie dóbr parafialnych. Wówczas poprosił o zgodę na wyjazd do parafii we Włoszech.

- „Ks. Rafał chciał pojechać do Włoch, prosił o szybką zgodę. W opinii napisałem o tym, że do 2014 r. wszystko bez zarzutów, ale od tej pory pojawiły się problemy i znaki zapytania, nie potrafimy wyjaśnić pewnych rzeczy”

- wyjaśnia biskup.

Ostatecznie ordynariusz włoskiej diecezji nie zgodził się przyjąć ks. Rafała C. Ten został więc dekretem biskupa opolskiego przeniesiony do innej parafii, jednak nie podporządkował się tej decyzji. W konsekwencji został suspendowany i skierowany do domu księży emerytów.

Kiedy duchowny popadł w kary kościelne rozpoczął nagonkę na bpa Czaję. Wysyłał informacje na jego temat nie tylko do urzędów kościelnych, ale również do polityków i mediów. Informacje dotarły m.in. do wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, który o ustosunkowanie się do nich prosił przewodniczącego KEP.

Obecnie w sądzie w Raciborzu toczy się postępowanie przeciwko ks. Rafałowi C. dot. przywłaszczenia mienia kościelnego. W Opolu natomiast prokuratura prowadzi postępowanie dot. stalkingu i kradzieży tożsamości.

- „Mam nadzieję, że wypowiedzą się na ten temat i policja i prokuratura. Mam też nadzieję, że nie uda się nabrać nikogo, zwłaszcza moich znajomych, moich diecezjan. Do nich wszystkich zwracam się z prośbą o modlitwę. W szczególności zwracam się do moich diecezjan, zwłaszcza młodych, by nie zwątpili w swojego biskupa, bo nic złego nie uczynił”

- podkreślił bp Czaja.

Zapowiedział również, że jeśli posłanka Scheuring-Wielgus publicznie go nie przeprosi, będzie zmuszony wytoczyć jej proces.

kak/ekai.pl, polsatnews.pl

Komentarze (75):

hmm2021.03.21 21:54
uff, ksiądz zaprzeczył, zatem niewinny jest ! a lewactwo niech się buja
rebeliant2021.03.20 6:05
A gdzie przebaczenie "tak jak i on przebaczył" ? Gdzie czwarty polik ? Dlaczego jeszcze nie nadstawiony ?
Kościół na równi pochyłej?2021.03.19 19:30
"Z najnowszego sondażu pracowni IBRIS wynika, że aż 42 proc. Polaków nie ma zaufania do Kościoła. Zaufanie do instytucji posiada 40 proc. 18 ankietowanych nie ma zdania. Kościół katolicki jest na równi pochyłej w Polsce. Afery pedofilskie, mieszanie się w politykę, to powoduje, że Polacy mają coraz gorsze zdanie na temat Kościoła. Duchowni nie zamierzają jednak poprawiać swojego wizerunku i idą w zaparte. Rozliczanie swoich grzechów z przeszłości ich nie interesuje, a wszelką krytykę odbierają i interpretują jako atak na Kościół."
a o co ten giewałt Żoankiz kleszczem na skroni?2021.03.19 18:06
ks.Rafał sprowadził na plebanię "cudownie ozdrowiałego" niejakiego pana Rafała, ale parafianie zorientowali się, że plebania stała się miejscem sodomii i temu się sprzeciwili, a bp.Czaja w tej sytuacji podjął słuszną decyzję, odsuwając księdza od posługi kapłańskiej.
Stary2021.03.19 14:07
Kobieta diabeł i tyle.
'dość dyktatury kobiet!" hihi2021.03.19 18:10
Wielguś "kobieta"?? jeśli już, to "osoba z macicą" o ile ją jeszcze ma.
ala2021.03.19 13:16
Wielgus lubi gwiazdorzyć!!! Profanacje miejsc kultu w Polsce rozpoczęły się w czasie protestów tzw. strajku kobiet. Bojówkarze lgbt, lewicy oraz innych ugrupowań antykościelnych oprócz niszczenia miejsc kultu zaczęły jeszcze zakłócać odbywające się w kościołach nabożeństwa, do czego dołączyła nawet jedna z posłanek (Wielgus) ze swoim mężem, za co POwinna siedzieć! A Lempart ponosi odpowiedzialność za wszelkie zniszczenia mienia oraz kosztów policji.
Anonim2021.03.19 12:42
Zobaczymy jak Ziobro, minister sprawiedliwosci, bedzie walczyl z homoseksualizmem... biskupa Czai.
kaka2021.03.19 13:40
Anonimek -wz kija i walnij sie w ryja---problem zboczencow jest w srod ksiezy--ale nie odrobiles lekcji czy wiesz co ten ksiadz wyprawial ktory biskupa oskarza? nie mozna kazdego zgnoic bo akurat on moze byc uczciwy a zawiedzony ksiadz szaleje. KRYTYKA TAK ---ALE PO NAMYSLE.
Anonim2021.03.19 14:15
Wierzysz w uczciwosc katolickich biskupow? Jest tyle przykladow ich "Uczciwosci", ze wiara w nia jest zwykla glupota. Kazdego ksiedza ktory im nie pasuje chca skompromitowac i oczernic w najbardziej perfidny sposob. A w przypadku czai spragnionego seksu przesladowania Cudoka zostaly wywindowane na jeszcze wyzszy poziom. W wyniku nagonki 90% tzw. przyjaciol opuscilo ksiedza z leku i z troski o wlasny spokoj. Parszywi pasterze diecezji chca czesto miec ksiezy na wlasnosc i nie znosza sprzeciwu. Dobrze, ze sprawa wyszla.
Anonim2021.03.19 12:31
Nie mam najmniejszej watpliwosc, ze Czaja skladal ksiedzu seksualna propozycje. Ksiedza Cudoka nie ma juz na liscie kaplanow diecezji opolskiej. Biskupia k.rwa zaczyna sie mscic. Nie potrzeba tlumaczen czai i jego zapewnien o swej niewinnosci, bo slyszelismy nagranie rozmowy z przedstawicielem kurii. To bylo wstrzasajace, ale wielu przesladowanych ksiezy potwierdza, ze takie metody sa stosowane, oczernianie, wyluczanie, grozby, a nawet przemoc. Nie powinnismy pozwolic, by Czaja uniknal odpowiedzialnosci.
da da towariszcz job twoju mać!2021.03.19 12:52
A u was, job twoju mać, to polskowo alfabieta NIET?! Motherfucker!
Anonim2021.03.19 12:59
Zwracam sie do srednio inteligentnych. Na prymitywach i ciemnocie mi nie zalezy.
Ara2021.03.19 12:59
Anonimie> a skąd ta pewność? Znasz ks. Roberta? znasz bp. Czaję? Ferowanie takich wyroków i bicie piany byle sobie język strzępić może być dla Ciebie szkodliwe; "nie sądźcie abyście nie byli sądzeni" nadgorliwość w sądzeniu może okazać się niebezpieczne; od tego jest prokuratura i sąd; nie uzurpuj sobie prawa do ferowania wyroków; zła karma wraca...
Anonim2021.03.19 12:14
Tan Pani zapowiadał Apostazję już dawno - to co się w tej sprawie dzieje ???
Böno2021.03.19 11:15
A to sobie znalazł obrończynię uciśnionych, co to profanuje kościoły. A z drugiej strony do jakich metod posuwa się lewactwo (nie piszę lewica, bo to różnica lewactwo a lewica) gorzej jak za PRL - wszystkie chwyty dozwolone, swołocz.
Anonim2021.03.19 12:34
A co mial sie zglosic do takich ciemniakow jak ty? Czy nawet do innych ksiezy? Nie zdajesz sobie sprawy jak patologiczna organizacja je KK.
Hanys z gruby2021.03.19 11:09
Gruba sprawa.
o ...2021.03.19 11:03
... lewki to mendy ... mendy i złodzieje ... złodzieje i oszuści ...
Feliks2021.03.19 11:00
Episkopat jest zorganizowaną grupą przestępczą i za samo członkostwo powinni wszyscy siedzieć. Co i tak nie naprawi tysięcznych krzywd i cierpień dzieci, za które ta banda ponosi zbiorową odpowiedzialność.
Michał Jan2021.03.19 11:35
Ale ma to szczęście, że atakują go takie indywidua, jak właśnie Szajbus-Bajbus. Głupiej się nie da - szczególnie tą słynną "mapą kościelnej pedofilii", na której umieściła ok. 50 jednostkowych przypadków księży na 30000 służących.
­2021.03.19 11:39
Zero pomoże?
itd2021.03.19 10:50
Zero pomoże?
Rambo2021.03.19 10:35
Czy jej w końcu któś tą niewyparzoną michę wyklepie?
ZERRO2021.03.19 10:31
Gdy sodomickie cioty są biskupami to nic dobrego z tego nie wynika.
Bazyli2021.03.19 10:51
Zajmij sie tefałenowskimi parówami i parówkami.
Anonim2021.03.19 11:09
tefaunowskie parówki nie mówią mi jak mam żyć.
Ala2021.03.19 12:31
Kto cię zmusza do życia wg. nauki kościoła? Nie wierzysz w Boga. Dla ciebie głupstwem jest stosowaniem się do 10 przykazań. Przecież to ogranicza twoją wolność, a poza tym twój rozum nie pozwala ci wierzyć. Nie wiem, czy taki ciasny czy za dużo IQ u ciebie stwierdzasz. Kościół czyli Bóg proponuje ci drogę do wolności. Niekoniecznie łatwą i prostą.
Lefebvre2021.03.19 14:37
Mówią ci tępy jełopie w każdym programie dla debili
podatnik2021.03.19 11:14
Parówki zostały zakontraktowane bez wymaganego przetargu. Jesteś debilem jeśli nie widzisz konfliktu interesów. To łamanie prawa w dodatku za pieniądze podatników.
Ed2021.03.19 12:34
mieszkasz w blokowisku? Zaglądasz przez okno i szlak cię trafia bo sąsiad "złodziej" podjechał nową furą? Rusz dupę i nie zrzędź. Podatniku.
Krzysiek2021.03.19 10:13
PiS, Kościół Katolicki, Solidarna Polska, Porozumienie Gowina, Sądy, Ordo Iuris, Porozumienie, Policja, Obajtek to Polska Ośmiornica. Nie dadzą sobie zrobić krzywdy. Wzajemnie kryją wszystkie swoje przestępstwa. Siorbają przy żłobie, aż im się policzki trzęsą. A głupie polaczki nadal chcą na nich głosować.
Anonim2021.03.19 10:13
JBĆ KLR!
Wania Antonim stary, rozgoryczony KODzie Smrodzie2021.03.19 10:20
jep Amstaffa
Anonim2021.03.19 10:28
JBĆ KLR i PIS!
Wania Antonim zagłuszarka z Ruskiej Budy2021.03.19 10:31
jep jeszcze ruską sukę
SK z lochą już się wypaliła2021.03.19 10:08
a szajby nikt nie traktuje POważnie
no coments2021.03.19 10:06
szajba wielgachna- a gdzie koleś od kasiory z mapą pedofilów w szoł mediach
uważajcie2021.03.19 9:57
nie podniecajcie się, gdyby przyszło uchylić jej immunitet do głosami PIS-u nie będzie jej uchylony, PIS ją obroni jak już wielu obronił,
Waldi2021.03.19 10:03
Podaj przykłady, konkretne nazwiska tych obronionych przez PiS lewaków.
uważajcie2021.03.19 12:48
RODO mi przeszkadza i nie pozwala
wkrw2021.03.19 9:52
Ależ wielebny, nie czas na oburzenie, czas stanąć w prawdzie :D:D, to jest dla was zbyt trudne, co? Czas bezkarności dobiega końca, dekle od kościelnych szamb będą wybijać jak korki od szampana, jeszcze niejedno spektakularne wymiecenie spod dywanu nas czeka. Żal jedynie ofiar i ich koszmaru z którym muszą się borykać całe życie. Karma wraca szubrawcy!
kgb2021.03.19 9:54
kolejne bolszewickie truchło wydało skowyt
Anonim2021.03.19 9:57
Słychać wycie? Znakomicie! Jak mawiała wasza posłanka :D :D Prawda boli i ma boleć za te wszystkie lata bezkarności i watykańskiej okupacji. WON!
kgb2021.03.19 9:58
ile dzisiaj szekli za wpis?
wkrw2021.03.19 10:05
Kurs szekli dobrze stoi, 1,18:1 do złotówki :D ale robię to non profit, bo bardzo mi się tutaj podoba wasze prawackie bulgotanie :D :D
antoni.s2021.03.19 9:52
Dlaczego ja nie wierzę tym pedofilskim kleruchom?, może ja nie polak?, może ja nie katolik?, czyżby brakowało mi wiary?, diabeł z uciechy już macha ogonem, co ze mną będzie, o la boga, co ze mną będzie!?, może trzeba dać na tacę, albo na mszę?.
kgb2021.03.19 9:53
od kiedy bolszewik może być Polakiem? brakuj logiki w tym bolszewickim łbie
antoni.s2021.03.19 10:15
Ty kościelny sprzedajny szpiclu.
Jacek i Placek2021.03.19 12:18
Bolszewik może być Polakiem tak samo jak watykańska agentura ściągająca haracz ze swojej polskiej kolonii.
Lefebvre2021.03.19 14:45
Dla mnie to ty jesteś typowy krasnoarmiejec, którego nikt nie zdążył powiesić w odpowiednim czasie za morderstwa, gwałty i rabunek. Tfu!
Waldi2021.03.19 9:50
Taką Scheuring-Wielgus zaliczył bym do grupy dżihadystów islamskich w Polsce, walczących z kościołem katolickim.
Piotruś Pan2021.03.19 9:37
Kto w takiej rzeczywistości jak ta gdzie PODAŻ wspólnoty rządzi wolą kobiety. Chce lub uważa że kobiety są równe mężczyznom, uważa że taniec nie szkodzi. Popiera lub buduje sacrum mamony - dres code pozwalający ubierać się kobietom jak chcą, a mężczyznom każe się dostosować - Jest winny pantoflarstwa. Zasługuje na holokaust. Jest winny zdrady swojego kraju, swojego potomstwa,Piękna kosmosu, swojej młodości. A jego matka to dziwka. Zasługuje razem ze swoją rodziną na wieczne piekło.
Anonim2021.03.19 9:30
Pisbolszewicka mafia robi z siebie idiotów !!!!!!!! Upadek już blisko !!!!!!!
kgb2021.03.19 9:51
a ty parchu ciągle na służbie u bolszewika żyda
kuba powiatowy2021.03.19 9:26
uważajcie na AAAtomka to potomek komuchów i zdrajców
kgb2021.03.19 9:52
to zwykłe łajno
aniołek2021.03.19 9:25
Niezwykle łatwo przychodzi nam ocenianie innych ludzi tylko na podstawie własnego domniemania o winie. Jak łatwo dziś zniszczyć człowieka....każdego z nas.. .bo przecież my -wydający wyroki na prawo i lewo,jesteśmy absolutnie nieskazitelni. Warto czasami zastanowić się nad samym sobą.
Paweł2021.03.19 11:05
Zastanawiać sie nad soba zawsze warto. Ale co do panów biskupów, to kwestia nie pozostawia cienia wątpliwości. Liczba znanych (a nieznanych musi być zdecydowanie więcej) przypadków, gdy jakiś biskup krył szubrawca krzywdzącego dzieci jest taka, że nie ma takiej możliwości, by był w Polsce choć jeden biskup, który nie wiedział o takich sprawach w swojej lub, co najmniej, sąsiedniej diecezji. I żaden nie kiwnął palcem w obronie dzieci. Wszyscy zatem mają te dziecinne łzy na swoich sumieniach (jeśli mają sumienie)...
Katolik2021.03.19 9:25
Twoi przywódcy przed laty dostali JEDEN RAZ pozwolenie od Boga na zabicie Jezusa Chrystusa, drugiego razu już nie będzie. Nie będzie nas, nie będzie lewactwa i czerwono-tęczowej armii szatana, a Bóg będzie. Ciekawe jest to, że czerwona zaraza , w tym większość to kobiety, walczy z katolicyzmem i wpuszcza najbardziej nietolerancyjny Islam, który za dewiacje każe śmiercią, w którym kobiety są niczym, bez zgody swego Pana nie mogą nawet z domu wyjść na zakupy.
AAAtomek2021.03.19 9:22
Tradycyjnie: ***** *** * KLER
kgb2021.03.19 10:00
łajno już na służbie, dzisiaj płacą w szeklach czy innej koszernej walucie?
AAAtomek2021.03.19 10:14
Nieładnie tak o sobie pisać? Jesteś masochistą?
AAAgumniak2021.03.19 12:45
łajno to ładnie powiedziane
Grizzly2021.03.19 9:20
Czerwono - różowe - tęczowe przejęli tradycję prześladowania Kościoła PO komunistach: NKWD, UB, SB, MO!
Waldi2021.03.19 9:28
Taki obleśny lewak "AAATomek" wolał by Islam, tylko, że tam, takim jak on ucinają łby, albo zrzucają ze skał, czy w mieście z bloków.
__________2021.03.19 9:33
Argumenty katoli: Poczekaj jak wygonisz kler, to przyjdą islamiści, wtedy zobaczymy czy taki odważny będziesz jak ci łeb utną. Zaiste mocno mnie intryguje co ma jedno z drugim wspólnego? Co, że kościół katolicki i księża będą nas bronić przed islamem? Czym? Koszyczkiem na ofiarę?
Waldi2021.03.19 9:43
NIE, wy po prostu wypieracie się, a nawet walczycie z Bogiem, a to że Islam zastępuje Katolicyzm, widać w wielu krajach zachodu, choćby w Niemczech czy Szwecji, islamski terroryzm, mordy, gwałty i strach na ulicach, ale skoro tego chcecie.............. macie wolną wolę.
wkrw2021.03.19 9:12
Czas kościoła dobiega końca, a jego przedstawiciele ledwo się w tym orientują, jeszcze grożą, pohukują, jakby mentalnie żyli w czasach inkwizycji. Koniec panowie, tej lawiny nie da się zatrzymać, sami ją wprawiliście w ruch sobie na zgubę :D :D. Amen i WON!
wkrw2021.03.19 9:00
"Do nich wszystkich zwracam się z prośbą o modlitwę. W szczególności zwracam się do moich diecezjan, zwłaszcza młodych, by nie zwątpili w swojego biskupa, bo nic złego nie uczynił” Upssss, gacie pełne, jak już modlitwa idzie w ruch. Młodych, klecho możesz cmoknąć, zaoraliście kościół aż miło :) :) Czekam na dalszy rozwój sytuacji i puste kościoły :):)
.ziomal2021.03.19 9:58
A ja poczekam aż zdechniesz cvelu. Założymy się, że to ja wygram paróvo?
Anonim2021.03.19 10:01
Ty pewnie jeden z tych katolików miłujących bliźniego, widać, bo o mało nie udławiłeś się miłosnym jadem :D :D nie denerwuj się, tylko spokojnie czekaj na koniec czarnej mafii :D
AAAtomek2021.03.19 8:58
25 lat śledztwa, najlepiej do śmierci podejrzanego...
Jak zwykle2021.03.19 8:57
jedno wielkie kłamstwo. Kłamstwo ale biskupów. Liczą na prokuraturę przyjazną sobie. Idą w zaparte i dobrze. Ostatnie badania prof. Jędrzejki odnośnie młodzieży i wiary - 62% deklaruje się jako wierzący. Dlaczego?
Anonim2021.03.19 8:56
Kościelne szambo znów wywaliło!!!