Banaś chce usunąć swojego zastępcę. Wysyła wniosek do prokuratury - zdjęcie
04.08.21, 09:05Fot. screenshot - YouTube

Banaś chce usunąć swojego zastępcę. Wysyła wniosek do prokuratury

19

Prezes NIK Marian Banaś złożył do prokuratury wniosek o wszczęcie dochodzenia ws. niedopełnienia obowiązków przez wiceprezesa NIK Tadeusza Dziubę. Zdaniem Banasia zmierza on do paraliżu Izby.

O sprawie poinformował na dzisiejszej konferencji prasowe przedstawiciel NIK Tomasz Sobecki.

- „Wiceprezes NIK Tadeusz Dziuba zmierza do paraliżu działania kolegium Izby oraz jej całej”

- mówił.

Wiceprezes Tadeusz Dziuba odmówił udziału w głosowaniu uczestnicząc w posiedzeniu kolegium. W ten sposób miał blokować prace Izby.

To nie pierwsze zawiadomienie Mariana Banasia ws. Tadeusza Dziuby. Wcześniej wysłał zawiadomienie ws. rzekomych nacisków wiceprezesa na inspektorów przy kontrolach niewygodnych dla rządzących. Skierował też wniosek do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o jego odwołanie.

kak/PAP, Polsat News

Komentarze (19):

Anonim2021.08.5 7:04
A kto się boi kontroli NIK? Złodzieje? No to dobrze, tak powinno być, standardem powinna być nieuchronność kary? Ludzi prawi na szczeblach władzy RP nie mają się czego obawiać?
Anonim2021.08.5 6:59
Wszędzie niemiecka anarchia władzy i gospodarki? Atak na prezesa NIK jednym z elementów anarchizacji Państwa?
katolicka deratyzacja Polski.2021.08.4 21:18
NIK-iem kieruje streczyciel do nierzadu.
Anonim2021.08.5 6:56
Oby był rzetelny i konsekwentny i skuteczny w ściąganiu złodziei i ludzi niszczących gospodarkę i Państwo? a wszystko mu będzie zapomniane przez obywateli?
Filip2021.08.4 18:22
Działania Zbigniewa Ziobry jako ministra nadzorującego Fundusz Sprawiedliwości sprzyjały powstawaniu mechanizmów korupcjogennych — takie zarzuty stawia Najwyższa Izba Kontroli. Fundusz Sprawiedliwości miał pomagać ofiarom przestępstw, ale wedle NIK stał się wehikułem do finansowania politycznej działalności Ziobry. Kontrolerzy twierdzą, że wykryli w Funduszu „liczne przypadki niegospodarnego wykorzystania środków publicznych”, a Ministerstwo Sprawiedliwości nie spieszyło się z reakcją na nieprawidłowości. Onet poznał główne ustalenia tej od dawna wyczekiwanej kontroli, która stała się polem ostrego starcia między Ziobrą a szefem NIK Marianem Banasiem
Filip2021.08.4 18:14
Banaś kontra Ziobro w dwóch rolach Drugi front to starcie ze Zbigniewem Ziobrą. Kontrolerzy NIK kolejny rok z rzędu wytykają poważne nieprawidłowości w wydatkowaniu środków z Funduszu Sprawiedliwości, który przede wszystkim miał służyć ofiarom przestępstw. Nigdy wcześniej Izba nie mówiła jednak o "mechanizmach korupcjogennych", o których poinformowani zostali Mateusz Morawiecki, Jarosław Kaczyński oraz szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego Andrzej Stróżny. dl03k69 Co ważne, Zbigniew Ziobro w starciu z Marianem Banasiem występuje w dwóch rolach: jako minister sprawiedliwości nadzorujący Fundusz Sprawiedliwości oraz jako Prokurator Generalny, który złożył wniosek o uchylenie Banasiowi immunitetu m.in. w związku z nieprawidłowościami w oświadczeniach majątkowych. Zbigniew Ziobro jako szef prokuratorów ma również dostęp do szczegółów postępowania wobec syna prezesa NIK Jakuba Banasia, który wraz z żoną usłyszeli zarzuty. Ministerstwo Sprawiedliwości zręcznie korzysta z podwójnej roli Zbigniewa Ziobry. Nawet w oficjalnym komunikacie, który miał być odpowiedzią na zarzuty wobec nieprawidłowości w funkcjonowaniu Funduszu, czytamy o sprawie Jakuba Banasia. Resort pisze o politycznych działaniach NIK i "próbie wykorzystania Funduszu w wewnętrznych rozgrywkach i dla ochrony partykularnych interesów prezesa NIK i jego syna". Ministerstwo w swoim stanowisku stwierdza również, że wszystkie działania Izby "mają bezpośredni związek z wnioskiem do Sejmu o uchylenie immunitetu prezesowi NIK w celu postawienia mu zarzutów w wyniku postępowania prowadzonego przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, a także z zarzutami postawionymi już jego synowi". W piśmie czytamy również, że "Fundusz Sprawiedliwości to najczęściej i najbardziej skrupulatnie kontrolowana instytucja w Polsce". Ministerstwo chwali się pomocą, która trafiła do strażaków, szpitali i kliniki "Budzik dla dorosłych". W żadnym jednak punkcie ministerstwo nie odnosi się do podnoszonych przez NIK zarzutów. Dotyczą one m.in. uznaniowości w udzielanej pomocy, czego dowodem jest m.in. opisywana przez nas pomoc rzeszowskim strażom pożarnym w czasie kampanii wyborczej przed wyborami na prezydenta miasta. W wyścigu brał udział wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, który w świetle reflektorów przekazywał bony.
katolicka dertatyzacja Polski2021.08.4 21:16
Filip to agent Kanclerza Reszy Adolfiny
I2021.08.4 14:12
Majątek dostał od przyjaciela.
Dziuba "sprzedawczyk"?2021.08.4 10:58
NIK ujawnia, w jaki sposób człowiek PiS Tadeusz Dziuba chce blokować raport ws. Ziobry
ale jaja, ale jaja2021.08.4 10:03
Banaś jest niewiarygodny - zarzucane jest mu popełnienie różnego rodzaju przestępstw - sama platforma złożyła donos do prokuratury i domagała się jego dymisji
DLA PRZYPOMNIENIA2021.08.4 9:59
Przypominam, że pana Banasia na tym stanowisku usadził sam Prezes Polski!
Donald Matoł Tusk2021.08.4 9:36
doktryna NOJMANA ochroni Banasia
Jak obronić majątek od przyjaciela2021.08.4 9:30
Tusk i PO będą bronić majątku Banasia do upadłego - teraz Banaś jest dla nich dobry bo prowadzi prywatną wojnę z PiS. To taka złodziejska solidarność
XYZ2021.08.4 9:34
Według tego co napisałeś,można być złodziejem gdy nie prowadzi się wojny z PISem.
XYZ2021.08.4 9:23
Odmówił głosowania w sprawie Ziobry.A tego szczegółu już zakłamana Fronda nie dopisała.
OKOPZN2021.08.4 9:16
Polska nie polin ... https://www.youtube.com/watch?v=rncGTgmY4lQ&t=5s
Anonim2021.08.4 9:16
PiSdzielce się gryzą, piwko, popkorn i na kanapę!!!😁😁😁
Halina2021.08.4 9:43
Ferdek, a w pośredniaku byłeś?
Izydor2021.08.4 9:13
A taki kryształowy był.