Anna Walentynowicz, współzałożycielka NSZZ "Solidarność" i Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża oraz dama Orderu Orła Białego, obchodziłaby dziś 88. urodziny.

Anna Walentynowicz z domu Lubczyk urodziła się 15 sierpnia 1929 w ukraińskiej rodzinie w Siennem niedaleko Równego na Wołyniu. Z powodu biedy w rodzinie musiała pracować już w wieku 12 lat. Pracodawcy, polscy zarządcy pobliskiego majątku Pustomyty, zabrali ją ze sobą najpierw pod Warszawę, następnie przeniosła się z nimi w okolice Gdańska.

W 1950 r. ukończyła kurs spawacza i trafiła do Stoczni Gdańskiej. Ciężka praca zrujnowała jej zdrowie i przekwalifikowała się na suwnicową. W 1978 r. była współzałożycielką Wolnych Związków Zawodowych. Działała jawnie. Szykany ze strony Służby Bezpieczeństwa stały się jej codziennością. Przeprowadzano rewizje jej mieszkania będącego punktem kontaktowym WZZ, zatrzymywano ją na 48 godzin, stracono wyrzuceniem z pracy.

Dyscyplinarne zwolnienie Walentynowicz ze Stoczni w sierpniu 1980, niecałe pół roku przed osiągnięciem wieku emerytalnego, zapoczątkowało sierpniowe strajki. Wówczas powstała NSZZ "Solidarność". 

Anna Walentynowicz już w latach 80. XX wieku krytykowała środowisko skupione wokół Lecha Wałęsy. 

Jedenaście lat temu gdański oddział IPN ujawnił, że Walentynowicz w czasach PRL była inwigilowana przez ponad 100 funkcjonariuszy oraz tajnych współpracowników komunistycznej bezpieki.

10 kwietnia 2010 r. zginęła w katastrofie smoleńskiej.

jj/Telewizja Republika, Fronda.pl