Na pierwszym miejscu trzeba stawiać sprawę bezpieczeństwa – zacząć budowę wspólnego wojska europejskiego – oznajmił premier Węgier Viktor Orban przed spotkaniem liderów Grupy Wyszehradzkiej i kanclerz Niemiec. W tej kwestii poparł go premier Czech. Premier Węgier podkreślił, że UE potrzebuje reform, a decyzja o Brexicie to konsekwencja jej problemów.

W Warszawie liderzy V4 i kanclerz Niemiec omawiali sytuację Unii Europejskiej po Brexicie, tej kwestii będzie poświęcony nieformalny szczyt unijny w Bratysławie 16 września. Jak podkreśliła Angela Merkel, decyzje będą zapadać na formalnych spotkaniach Wspólnoty w Brukseli.

Przed spotkaniem premier Węgier Viktor Orban oznajmił, że stanowisko Budapesztu co do sytuacji UE po decyzji o Brexicie jest w zupełności zgodne z tym, co przedstawiła premier Beata Szydło. Polska premier mówiła m.in. o konieczności wzmocnienia UE i wprowadzenia takich reform, dzięki którym Europejczycy poczują, że są gospodarzami Wspólnoty.

Zdaniem premiera Węgier decyzja o Brexicie jest konsekwencją obecnej sytuacji w Unii Europejskiej. Trzeba zmierzyć się z problemami w dwóch głównych obszarach – mówił. Po pierwsze, jego zdaniem, UE utraciła zdolności adaptacyjne w wielu aspektach, w kwestii kryzysu ekonomicznego, migracji, terroryzmu, konfliktu na Ukrainie. Po drugie, mówił Orban, UE trudno zachować nawet ustalone już zasady, co do instytucji, budżetu, granic, strefy Schengen.

Budapeszt proponuje również, by utrzymywać rygorystyczną politykę budżetową, bazującą na wzroście gospodarczym. Orban zaznaczył, że przy takiej polityce Węgry wychodziły z kryzysu. Premier Węgier dodał, że ma świadomość, iż część państw UE chce poluzowania zasad budżetowych.

Na pierwsze miejsce trzeba stawiać sprawę bezpieczeństwa – zacząć budowę wspólnego wojska europejskiego – oznajmił też premier Węgier. Premier Viktor Orban dodał, że instytucje europejskie muszą wrócić do właściwych im działań – jak stwierdził, Rada Europejska powinna prowadzić UE, a Komisja Europejska zakończyć zabawę w politykę i wrócić do podstawowych zadań, bo, jak mówił, jest strażnikiem Traktatu.

Viktor Orban stwierdził, że UE powinna zachować te wspólne polityki, które są udane, np. spójności i rolnictwa, i powinna tworzyć nowe, np. dotyczącą cyfryzacji. Ale wskazał też na dziedziny, które powinny pozostać poza nimi – zdaniem premier Węgier to migracja i sprawy socjalne.

Także zdaniem premiera Czech Bohuslava Sobotki trzeba odnowić dyskusję na temat ew. powstania wspólnej armii europejskiej.

dam/Polskieradio.pl