Miód z mlecza w rzeczywistości to syrop z mniszka lekarskiego. Ma wiele dobrych dla zdrowia właściwości, więc warto mieć go w domu.

Miód z mlecza zawiera m.in.

Witaminy A, B*, C i D. Oczywiście mam na myśli witaminy z grupy B, stąd gwiazdka.

Garbniki - stąd właściwości bakteriobójcze, przeciwzapalne, znieczujące i przeciwświądow

Flawonoidy - działanie antyoksydacyjne

Minerały : potas, magnez, żelazo i krzem

Triterpeny - im syrop zawdzięcza działanie detoksykacyjne. Obniżają też poziom cholesterolu, niszczą wirusy i grzyby oraz nadają mleczom działanie przeciwbólowe

Asparaginę - pobudza procesy myślowe

Inulinę  - to błonnik którego nie trawią nasze enzymy.Wzmacnia układ odpornościowy, chroni jelita przed różnego rodzaju infekcjami.

Kwasy : krzemowy, oraz polifenolowe: kawowy, cykoriowy, chlorogenowy

Jeśli chodzi o zażywanie syropu, zalecany jest umiar. Chociaż jest bardzo pyszny, powinno się ograniczać do dwóch-trzech łyżeczek dziennie. Unikać powinny go osoby o problemach żołądkowych. Szczególnie chodzi o wrzody oraz nadkwaśność.

Jak go zrobić?
 
Składniki: 
1000 kwiatów mlecza
2 kg cukru
2 litry wody
4 cytryny
 
Zerwane mlecze rozkładamy na białym papierze, najlepiej na świeżym powietrzu i w bezwietrzny dzień. Czekamy spokojnie aż wyjdą te wszystkie czarne "żuczki" i inne robaczki
 
Po dwóch godzinach zbieramy kwiaty, jeszcze raz przeglądamy i wrzucamy do dużego garnka. 1000 kwiatów zalać dwoma litrami wody. Dodać  sok z czterech cytryn i gotować około godziny. Po godzinie odstawić garnek na noc.
 
Rano odcedzić płyn przez pieluchę  i oczyszczony przelać do garnka. Dodać dwa kilogramy cukru i gotować 3 godziny na wolnym ogniu, bez przykrycia.
 
Pamiętaj: Im dłużej gotujemy, tym bardziej gęsty robi się "miodek".
 
Ostatnim krokiem jest przelanie ciepłego miodu do słoików. I gotowe. (Za: http://www.aniamaluje.com)