Portal Fronda.pl: Niemieccy salafici twierdzą, że mogą próbować przekonywać Polaków do przejścia na islam. Ta radykalna grupa uchodzi w Niemczech za powiązaną z terroryzmem. Ich ewentualna działalność w Polsce stworzy jakieś zagrożenie terrorystyczne?

Dr Krzysztof Liedel*: Jeden z bardziej znanych niemieckich radykałów powiedział, że Polska byłaby dobrym miejscem do prowadzenia radykalizacji. Biorąc pod uwagę fakt, że Niemcy to nasi sąsiedzi i kraj Unii Europejskiej, taki proces może rzeczywiście się pojawić. Z punktu widzenia bezpieczeństwa to element, który trzeba będzie obserwować. Należy pamiętać, że dopóki są to kwestie związane wyłącznie z religią, nie ma mowy o żadnym przestępstwie. Jeżeli działalność rozpoczęłyby  jednak środowiska podejrzewane o kontakty z terrorystami, to stanowiłoby to już zagrożenie dla państwa i musiałoby podlegać obserwacji i analizie.

W mojej ocenie jest to na razie raczej kwestia działań propagandowych. Państwo Islamskie jest bardzo sprawne jeśli chodzi o mechanizmy marketingowe i organizację. Jaką przybierze to wszystko postać i skalę, czy będzie to stanowić zagrożenie – zobaczymy w przyszłości.

Czy wiadomo obecnie o funkcjonowaniu w Polsce jakichś grup muzułmańskich powiązanych z terroryzmem?

Brak jest jakichkolwiek sygnałów świadczących o tym, że w Polsce prowadzony jest proces takiej radykalizacji. Od czasu do czasu pojawiają się pewne sygnały, ale nie znaczy to, że są podejmowanie jakieś próby w tym zakresie, lub że istnieją organizacje, które zajmują się procesem radykalizacji w sposób zorganizowany.

Salafici są realnym problemem dla Niemców?

Tak, problem jest dość duży. Niemcy od czasu do czasu informują, że udaremnili jakiś spisek, który miał na celu przygotowanie zamachu terrorystycznego. Wiemy, że działa tam przynajmniej kilka grup zajmujących się wyłącznie procesem radykalizacji. Dla Niemców to na pewno o wiele większy problem niż dla nas.

Czy w razie pojawienia się ewentualnego zagrożenia terrorystycznego polskie służby będą współpracować z niemieckimi?

Nasze służby współpracują ze wszystkimi służbami państw europejskich, w których radykalizacja, ze względu na swoją skalę, stanowi jakieś zagrożenie. Dzisiaj  walka z terroryzmem, tak jak sam terroryzm, ma charakter globalny. Dlatego polskie służby współpracują także z niemieckimi.

 rozm. Paweł Chmielewski

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Niemiecki salafita Abu Adam dla Fronda.pl: "Katolicy są nam najbliżsi"

*Krzysztof Liedel: specjalista w zakresie terroryzmu międzynarodowego i jego zwalczania, doktor nauk wojskowych. Jest m.in. zastępcą Dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Pozamilitarnego Biura Bezpieczeństwa Narodowego, kierownikiem Instytutu Analizy Informacji Collegium Civitas oraz dyrektorem Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas, redaktorem naczelnym kwartalnika "Terroryzm: zagrożenia - prewencja - przeciwdziałania".