Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Zbieranie tacy

dodano: 29.06.2010, 4:44
akcje wątku: drzewko

Autor: Looser

Drodzy FForumowicze. Ostatnio zmieniła mi się parafia i czasem mam okazję brać udział w Mszy Świętej gdzie celebrans odchodzi od ołtarza, żeby zebrać tacę, po czym wraca do ołtarza i kontynuuje. Gdy jest obecny inny ksiądz to nie ma tego problemu i on zbiera tacę, ale jeśli w kościele znajduje się tylko celebrans, to mimo że przy ołtarzu znajdują się ministranci to i tak ksiądz odchodzi od ołtarza w ornacie i zbiera tacę. Czy spotkaliście się z czymś takim i czy to jest normalne?

Muszę przyznać, że jak spotkałem się z tym pierwszy raz to byłem mocno zaskoczony i szczerze mówiąc to tak po ludzku mi się to nie podoba. Nie wiem jak regulują to przepisy, może ktoś mądrzejszy mnie uspokoi, ale odczuwam w takim momencie pewien zgrzyt, po prostu nie pasuje mi to jakoś.

• Re: Zbieranie tacy|A t a n a z y 29.06.2010, 4:46
    Może w tym kościele liturgiczne pojęcie kolekty traktowane jest bardziej dosłownie, a duchowni nie mają zaufania do nikogo:P
    Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da ci za nią więcej!
    Odpowiedz
  • Re: Zbieranie tacy|Teofila (w podróży) 29.06.2010, 4:47
    Nigdy się z czymś takim nie spotkałam i muszę przyznać, że jest to bardzo dziwne.
    Wierzę w Boga w Chrystusie obecnym w Kościele.
    Odpowiedz
  • Re: Zbieranie tacy|<>< BliskoNieba <>< 1.07.2010, 9:20

Nigdy się z czymś takim nie spotkałam i muszę przyznać, że jest to bardzo dziwne.

U mnie w parafi jest to na porzadku dziennym

jest tylko 1 ksiadz i sam osobiscie zbiera tace
    <><
    Odpowiedz
  • Re: Zbieranie tacy|kundel1 29.06.2010, 4:48
    Dziwne. jeśli nie ma kościelnego czy innej osoby, powinien to zrobić któryś z ministrantów- przecież nie ucieknie z tymi pieniędzmi.
    Odpowiedz
  • Re: Zbieranie tacy|giermek Św Jerzego 29.06.2010, 4:49
    W wiejskiej parafii mojej Babci był swego czasu ksiądz, który tak właśnie robił. Podobno parafienie dzieki temu więcej dawali. A, jeszce jedno, za księdzem szedł ministrant z woreczkiem do którego proboszcz przesypywał nadmiar banknotów z tacy (a było to przed denominacja złotówki).
    Odpowiedz
  • Re: Zbieranie tacy|Ulaa 29.06.2010, 4:55
    Rzeczywiście duży zgrzyt, tym bardziej, że przy ołtarzu, jak piszesz, są ministranci. Pierwszy raz o czymś takim słyszę.
    Dzisiaj jest jutrem, o które martwiłeś się wczoraj.
    Odpowiedz
  • Re: Zbieranie tacy|Looser 29.06.2010, 5:09
    No właśnie mnie też to zdziwiło. Jak jeszcze było tak, że nie było nawet jednego ministranta to mimo, że jakoś dziwnie to wyglądało to sobie pomyślałem, że w sumie jak nie ma kto zbierać to co ma ksiądz w takiej sytuacji zrobić. Mógłby w sumie nie zebrać, zwłaszcza że było może z 15 czy 20 osób. Co myślicie o takiej sytuacji?

Ale kiedy jest już jakiś ministrant to zupełnie nie rozumiem.

Aczkolwiek może wynika to z tego co napisał giermek Św Jerzego, że księdzu więcej rzucą. Z tym, że w takiej sytuacji jest to chyba naprawdę kiepskie wytłumaczenie :(.
    Odpowiedz
  • Re: Zbieranie tacy|Jan Bodakowski 29.06.2010, 8:50
    może za dobrze zna kościelnego i ministrantów
    http://www.bodakowski.blog.propolonia.pl/
    Odpowiedz
  • Re: Zbieranie tacy|Prosper 29.06.2010, 10:52
    Nie jest to normalne. A zdarza się, że w czasie Mszy ów ksiądz siada przy organach ubrany w ornat i pełni funkcję dla podtrzymywania śpiewu ludu?

To i tak są w sumie lekkie nadużycia, patrząc tu i ówdzie na inne kwiatki przy odprawianiu w zwykłej formie rytu. A może Kulega zgłosi się u farorza jako zbierający? :)

U mnie zbierają księża ubrani w sutanny i komże, ale ci nieodprawiający, gdy jest kolekta na rzecz podstawowych potrzeb parafii (utrzymania całego kompleksu) w jedną z niedziel każdego miesiąca.

http://www.youtube.com/watch?v=YhdI9oGH3fo&translated=1
    Odpowiedz
  • Re: Zbieranie tacy|ds 30.06.2010, 12:05

Nie jest to normalne. A zdarza się, że w czasie Mszy ów ksiądz siada przy organach ubrany w ornat i pełni funkcję dla podtrzymywania śpiewu ludu?

To i tak są w sumie lekkie nadużycia, patrząc tu i ówdzie na inne kwiatki przy odprawianiu w zwykłej formie rytu. A może Kulega ...

gdyby obowiązujący był ryt trydencki, te kwiatki zdarzałyby się również w innej formie
    Odpowiedz
  • Re: Zbieranie tacy|Prosper 30.06.2010, 1:37

gdyby obowiązujący był ryt trydencki, te kwiatki zdarzałyby się również w innej formie

Forma nadzwyczajna jak najbardziej obowiązuje;)

Co do kwiatków, to ryba psuje się od głowy. Wszystko zależy od formacji liturgicznej, w pierwszym rzędzie tyczy się to kapłanów. Ona przekłada się na wyczucie w sprawowaniu liturgii.
    http://www.youtube.com/watch?v=YhdI9oGH3fo&translated=1
    Odpowiedz
  • Re: Zbieranie tacy|Szija 29.06.2010, 11:16
    Też się z tym spotkałem na wsi.

Był nawet taki jeden co zbierał ofiarę w ornacie! Reszta napotkanych ornat na ten czas zdejmowała.
    Nie jestem kobietą
    Odpowiedz
  • Re: Zbieranie tacy|m0cna ekstremistka antyaborcyjna 30.06.2010, 1:49
    Na wsi, gdzie bywam (mazowieckie, diecezja płocka), zawsze ksiądz (to trzeci kolejny proboszcz) zbiera tacę. Robi to w ornacie. Lud w tym czasie śpiewa pieśni.

W parafii nie ma innych księży.

W mojej rodzinnej parafii zbierają albo ministranci, albo kasięża którzy akurat nie odprawiają mszy, lub bracia zakonni.

Na Mszach wspólnotowych, koszyk wędruje z rąk do rąk.
    <a target="_blank" href="http://www.wzch.org.pl">Duchowość dla świeckich</a>
    Odpowiedz
  • Re: Zbieranie tacy|BRMTvUngern-Sternberg(Agora do w 30.06.2010, 5:54
    Powinien ministrant!
    Nie mogąc Giertychowi sprostać,musieli wnet kompleksów dostać.Bo jak uczy Freud profesor :w człowieku rodzi się agresor,gdy mu o sobie złe mniemanie nasuwa z innym porównanie.Nikt nie godzi się z ochotą z tym że zwykłym jest idiotą.
    Odpowiedz
  • Re: Zbieranie tacy|Looser 1.07.2010, 9:15

Powinien ministrant!

A jak nie ma ministranta?
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook