Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Zakonczymy to szalenstwo

dodano: 13.01.2021, 19:42
akcje wątku: drzewko

Autor: Kermit_zaba

Obiektywnie rzecz biorąc, chyba najmądrzejszym narodem na świecie sa Polacy. A z Polaków najmądrzesi wyglądają mi górale.

No i 17 stycznia jest protest:

Na znak protestu przeciw obostrzeniom spowodowanym pandemią aktywiści z Góralskiego Veta zapalili w poniedziałek wieczorem pochodnie m.in. pod Wielka Krokwią w Zakopanem. Zapowiadają oni uruchomienie biznesów od 18 stycznia, bez względu na ewentualne dalsze obostrzenia.

- Panie premierze Gowin, chcieliśmy panu bardzo podziękować, że przyznał panu jakieś grosze samorządom. Pozbyliśmy się złudzeń, że ma pan jakiekolwiek dobre intencje, a może i nie, bo ten krok spowoduje, że ludzie się na pewno zbuntują - mówił w poniedziałek inicjator akcji Góralskie Veto Sebastian Pitoń i zapowiedział, że w czwartek odbędzie się konferencja prasowa, na której zostanie ogłoszone otwarcie działalności gospodarczych w górskich miejscowościach turystycznych.

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2021-01-11/protest-gorali-przeciwko-obostrzeniom-zakonczymy-to-szalenstwo/

• Re: Zakonczymy to szalenstwo|pismac 13.01.2021, 19:50
    Obiektywnie przed laty badając IQ wśród różnych społeczności stwierdzono, że najwyższe IQ w Europie mają Żydzi polscy.
    „Nie paliłeś dawniej tyle co dziś. Zapałka ci drży, nielekko nam iść”.
    Odpowiedz
  • Re: Zakonczymy to szalenstwo|Kermit_zaba 13.01.2021, 19:54

Obiektywnie przed laty badając IQ wśród różnych społeczności stwierdzono, że najwyższe IQ w Europie mają Żydzi polscy.

Inteligencja nie znaczy mądrość
    Odpowiedz
  • Re: Zakonczymy to szalenstwo|pismac 13.01.2021, 20:40

Inteligencja nie znaczy mądrość

Jasne. Nie każdy o wzroście 199 cm zostaje wybitnym koszykarzem (albo skoczkiem wzwyż, albo siatkarzem).

Mówimy o pewnych predyspozycjach. Ok. 25% amerykańskich noblistów w naukach ścisłych to potomkowie Żydów z Europy Środkowej (głównie dawnej Rzeczypospolitej).
    Odpowiedz
  • Re: Zakonczymy to szalenstwo|Agnes32 13.01.2021, 20:41

Jasne. Nie każdy o wzroście 199 cm zostaje wybitnym koszykarzem (albo skoczkiem wzwyż, albo siatkarzem).

Mówimy o pewnych predyspozycjach. Ok. 25% amerykańskich noblistów w naukach ścisłych to potomkowie Żydów z Europy Środkowej (głównie dawnej Rzeczypospolitej).

Ale jak to się ma do naszych górali?
    Odpowiedz
  • Re: Zakonczymy to szalenstwo|Kermit_zaba 13.01.2021, 20:56

Niejeden inteligentny człowiek jak Chomsky ma dziwne pomysły na życie.
    Co do górali:
    w dzieciństwie niezbyt poważałem górali, bo znałem ich tylko z serialu Janosik, który to wygląda mi na PRL-owską agitkę, pokazującą w romantyczny sposób grupę rewolucjonistów.
    Potem jednak w młodości gdy przyjrzałem się prawdziwym góralom,zachwyciła mnie ich kultura, ludowa duchowość, ich przywiązanie do tradycji.
    Odpowiedz
  • Re: Zakonczymy to szalenstwo|Agnes32 13.01.2021, 21:04

Niejeden inteligentny człowiek jak Chomsky ma dziwne pomysły na życie.
    Co do górali:
    w dzieciństwie niezbyt poważałem górali, bo znałem ich tylko z serialu Janosik, który to wygląda mi na PRL-owską agitkę, pokazującą w romantyczny sposób grupę rewolucjonistów.
    Potem jednak w młodości gdy przyjrzałem się prawdziwym góralom,zachwyciła mnie ich ...

A widziałeś z bliska, jak górale traktują zwierzęta? Konie, jagnięta? To, co się czyta, nie brzmi najlepiej. Jak jest naprawdę?
    Odpowiedz
  • Re: Zakonczymy to szalenstwo|Janek Pradera 13.01.2021, 21:36

A widziałeś z bliska, jak górale traktują zwierzęta? Konie, jagnięta? To, co się czyta, nie brzmi najlepiej. Jak jest naprawdę?

Ani nie wygląda. Na Podhalu.

https://i.ytimg.com/vi/AbJPkbo2ATk/hqdefault.jpg
    „I co to jest ta droga? La strada – jak mówią”.
    Odpowiedz
  • Re: Zakonczymy to szalenstwo|Agnes32 13.01.2021, 22:20

Ani nie wygląda. Na Podhalu.

https://i.ytimg.com/vi/AbJPkbo2ATk/hqdefault.jpg

Tyle tylko, że niektóre organizacje potrafią zrobić burzę z jednorazowego incydentu. Przecież i ludzie mogą mieć np. ukrytą wadę serca, wydają się zdrowi i nagle umierają. Ten koń wcale nie musiał być źle traktowany. Dlatego zapytałam o bezpośredni kontakt. Z bliska lepiej widać takie rzeczy.
    Odpowiedz
  • Re: Zakonczymy to szalenstwo|Janek Pradera 13.01.2021, 23:38

Tyle tylko, że niektóre organizacje potrafią zrobić burzę z jednorazowego incydentu. Przecież i ludzie mogą mieć np. ukrytą wadę serca, wydają się zdrowi i nagle umierają. Ten koń wcale nie musiał być źle traktowany. Dlatego zapytałam o bezpośredni kontakt. Z bliska lepiej widać takie rzeczy.

Jasne. Polecam każdemu człowiekowi wchodzić parę razy dziennie na 1500 m n.p.m. z plecakiem 77 kg.
    „I co to jest ta droga? La strada – jak mówią”.
    Odpowiedz
  • Re: Zakonczymy to szalenstwo|Agnes32 14.01.2021, 0:20

Jasne. Polecam każdemu człowiekowi wchodzić parę razy dziennie na 1500 m n.p.m. z plecakiem 77 kg.

Naczytałam się trochę o tym. Obserwowałam nawet stronę fundacji, która walczy z fasiągami i długo im kibicowałam, ale w pewnym momencie zorientowałam się, że to jest niezła szczujnia. Oczywiście, jeśli piszą prawdę, trzeba z tym skończyć. I właśnie dlatego zapytałam kogoś, kto twierdzi, że obserwował górali z bliska. Bo równie dobrze, prawda może być taka, że ciężar jest dobrze obliczany, a konie wymieniane i pauzowane. Ja niczego tu nie twierdzę, tylko pytam.

Inna sprawa to jagnięta. O tym też się naczytałam, ale też nigdy nie widziałam z bliska.
    Odpowiedz
  • Re: Zakonczymy to szalenstwo|pismac 13.01.2021, 21:03

Co ciekawe. Nigdy nie byłem na Podhalu. Poznałem innych górali mniejszogórskich, z Gór Świętokrzyskich, Sudetów i Bieszczad.

Góral kojarzy mi się z banknotem z okupowanej Polski wartości 500 zł: „Masz górala, a mnie puść”.

https://numisklep.pl/image/data/banknoty/500_1940_goral.jpg
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook