Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Za to uwielbiam Małolata.

dodano: 25.08.2018, 18:28
akcje wątku: drzewko

Autor: Niechodliwy

... naszego bystrzaka i biblistę kwalifikowanego.

 

Co zaś do Lota, to jak widzisz "prawo gościnności" było wówczas święte i wymagało ogromnych poświęceń, nawet narażenia życia dla ochrony gościa. Powinieneś wyciągnąć z tego jakieś budujące wnioski moralne, zamiast oskarżać innych i plugawić Boskie prawa swoimi kloacznymi interpretacjami.

 

Inny katolik to by mi mydlił oczy, że to metafora, albo kluczył, że nie, to nie tak, że nie wolno tego tak interpretować, że trzeba wziąć pod uwagę klimat moralny w pasterskim plemieniu z epoki brązu. Tymczasem on, człek prosty, od razu mi wyjawił, że tego Bóg od swych wyznawców oczekuje. Bóg żąda poświęcenia (czytaj: kogoś) i narażenia życia (czytaj: cudzego). Oczekuje on bycia sutenerem dla własnych córek i to powinno być dla nas moralnie budujące.

 

Bogu niech będą dzięki, że jestem ateistą, a nie katolikiem...

 • Re: Za to uwielbiam Małolata.|ℳrohny 25.08.2018, 18:35
  Czy nielat nie jest przypadkiem tzw. ruskim trolem? Może nie jest, ale w takim wypadku jest to полезный идиот.
  Mrohens zevende bier
  Odpowiedz
 • Re: Za to uwielbiam Małolata.|Niechodliwy 25.08.2018, 18:57

  Czy nielat nie jest przypadkiem tzw. ruskim trolem? Może nie jest, ale w takim wypadku jest to полезный идиот.


  Czyli jeden pies. Znaczy szczeniak.
  Odpowiedz
 • Re: Za to uwielbiam Małolata.|enrque111 25.08.2018, 18:56
  Opowiedz, jak ty byś postąpił w sytuacji, gdyby zażądano od ciebie wydania gościa, wbrew świętemu prawu gościnności?

  Aczkolwiek potrafię zrozumieć, że dla ateisty najważniejsze jest własne życie doczesne, ponieważ nie wierzy w życie wieczne. Tak więc gotów jest wszystko poświęcić aby tylko przedłużyć ile się da własną, nędzną egzystencję, nawet za cenę życia innych ludzi. Z takich jak ty wywodzą się najwięksi zbrodniarze ludzkości.
  enrque111
  Odpowiedz
 • Re: Za to uwielbiam Małolata.|Niechodliwy 25.08.2018, 19:05

  Opowiedz, jak ty byś postąpił w sytuacji, gdyby zażądano od ciebie wydania gościa, wbrew świętemu prawu gościnności?

  Aczkolwiek potrafię zrozumieć, że dla ateisty najważniejsze jest własne życie doczesne, ponieważ nie wierzy w życie wieczne. Tak więc gotów jest wszystko poświęcić aby tylko przedłużyć ile się da własną, nędzną egzystencję, nawet ...


  Opowiedz, jak ty byś postąpił w sytuacji, gdyby zażądano od ciebie wydania gościa, wbrew świętemu prawu gościnności?

  Pogoniłbym dziada, skorzystałbym z pomocy rezydujących u mnie aniołów, albo wydał siebie, bo kochający ojciec ratuje swoje córki nawet za cenę własnego życia. Lot był gotów sprzedać własne córki, jest więc przykładem wyrodnego ojca, bez czci i honoru, a enryś przykładem szczeniaka o wyrodnej moralności i to takim cwanym, co ma jeszcze czelność mówić o zbrodniarzach i życiu doczesnym.
  Odpowiedz
 • Re: Za to uwielbiam Małolata.|enrque111 25.08.2018, 19:16

  Opowiedz, jak ty byś postąpił w sytuacji, gdyby zażądano od ciebie wydania gościa, wbrew świętemu prawu gościnności?

  Pogoniłbym dziada, skorzystałbym z pomocy rezydujących u mnie aniołów, albo wydał siebie, bo kochający ojciec ratuje swoje córki nawet za cenę własnego życia. Lot był gotów sprzedać własne córki, jest więc przykładem wyrodnego ...


  Nikogo byś nie pogonił, ponieważ "nec hercules contra plures". Nie wiedziałbyś, czy są to aniołowie, czy ludzie, a było ich zbyt mało aby przeciwstawić się napastnikom. Twoja samotna walka i poświęcenie życia nie uratowałaby ani gości, ani córek, a raczej przysporzyłaby cierpień i prawdopodobnie utratę życia także przez nie. Tak więc nie wypisuj ateistycznych, dziecinnych bredni, tym bardziej jeśli nie masz żadnego pojęcia o prawie, kulturze i mentalności starożytnego Izraela.
  enrque111
  Odpowiedz
 • Re: Za to uwielbiam Małolata.|Niechodliwy 25.08.2018, 19:47

  Nikogo byś nie pogonił, ponieważ "nec hercules contra plures". Nie wiedziałbyś, czy są to aniołowie, czy ludzie, a było ich zbyt mało aby przeciwstawić się napastnikom. Twoja samotna walka i poświęcenie życia nie uratowałaby ani gości, ani córek, a raczej przysporzyłaby cierpień i prawdopodobnie utratę życia także przez nie. Tak ...


  Dość powiedzieć, że w tej sytuacji jest multum alternatywnych metod, od podstępu do przekupstwa i prób ucieczki, więc Lot wcale nie był zmuszony, by wydawać własne córki, to tylko wynika z powszechnego w tamtych czasach przekonania o niższej wartości kobiet w stosunku do mężczyzn, dzięki czemu można je było traktować jako takie disposable assets.

  Tylko, że ty znowu schizofrenię i nie wiadomo co ważniejsze, ratować swoje doczesne życie i swoich gości wydając swoje córki, czy nie brukać swojej duszy zdradzając własne dzieci. Wyjdź i wróć jak się zdecydujesz.
  Odpowiedz
 • Re: Za to uwielbiam Małolata.|enrque111 25.08.2018, 20:10

  Dość powiedzieć, że w tej sytuacji jest multum alternatywnych metod, od podstępu do przekupstwa i prób ucieczki, więc Lot wcale nie był zmuszony, by wydawać własne córki, to tylko wynika z powszechnego w tamtych czasach przekonania o niższej wartości kobiet w stosunku do mężczyzn, dzięki czemu można je było traktować ...


  Po co bijesz pianę i wierzgasz przeciwko ościeniowi?
  Podałem argumentację oraz dowody na to, że Lot nie mógł postąpić inaczej, niż nakazywało mu prawo gościnności. Możesz się z tym prawem nie zgadzać, dla mnie ono również jest anachroniczne i nie do przyjęcia, jednak w owym czasie takie prawo obowiązywało i nikt nie widział w nim nic złego. Nie wolno mierzyć współczesną miarą ludzi, którzy żyli przed tysiącami lat w całkiem innej rzeczywistości religijnej, kulturowej, obyczajowej i moralnej.
  enrque111
  Odpowiedz
 • Re: Za to uwielbiam Małolata.|ℳrohny 25.08.2018, 19:01
  Nielat, z takich jak ty wywodzą się najwięksi głupcy ludzkości.
  Mrohens zevende bier
  Odpowiedz
 • Re: Za to uwielbiam Małolata.|drabinka 25.08.2018, 20:05
  Podobno pastelowe kolory wkurwiają Małolata i podobnych mu lasadrystów.

  https://www.youtube.com/watch?v=D9ioyEvdggk

  Zostawiłem tu drabinkę, ale gdzie ona się podziała?
  Odpowiedz
 • Re: Za to uwielbiam Małolata.|Adalbert1241 25.08.2018, 23:20

  Podobno pastelowe kolory wkurwiają Małolata i podobnych mu lasadrystów.

  https://www.youtube.com/watch?v=D9ioyEvdggk


  Raczej nie.A co do Persji, módlmy się żeby wytrzymali.
  Odpowiedz
 • Re: Za to uwielbiam Małolata.|Piech 26.08.2018, 10:24
  Poszukiwanie i formułowanie (konstruowanie) prawideł jest czymś naturalnym (wyruszasz w drogę, to chcesz mieć plan, robisz buty - musisz mieć formę). Dziecko ratować, czy matkę? Wkraczać w przypisaną długość życia, czy bezwzględnie czekać na jego kres ... (dyskretnie tylko oddalając go chińskimi lekami i przeszczepami D), Ugościć podróżnego własną żoną, czy tylko winem? etc. etc.
  Odnosząc problem do etymologii, rzecz chyba w tym, że prawidło - to ... prawidło, a konkretna noga jest nogą niepowtarzalną i każdy but musi dojrzeć na własnej nodze. Mówiąc zaś trochę prościej; Decyzja Lota jest decyzją Lota i podjęta została zgodnie z normą ale i wbrew normie. Czy Bóg ma z tym coś wspólnego? Ma, bo tchórzowi dał dar kalkulacji, a mężnemu - dar walki.
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook