Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Z czym kojarzona jest polskość?

dodano: 8.11.2012, 15:25
akcje wątku: drzewko

Dość późno przeczytałem tę notatkę, ale teraz jest dobry moment, żeby podjąć polemikę z wyrażonym w niej poglądem. Jakąś chwilę temu red. Terlikowski - reagując na informacje o obecności Jana Kobylańskiego w Komitecie Poparcia Marszu Niepodległości - napisał w trosce o edukację swych dzieci, że – cytuję –„Polskość nie jest i nie powinna być kojarzona z antysemityzmem czy rasizmem, a patriotyzm, szczególnie w polskim wydaniu nie powinien kojarzyć się z niechęcią do innych narodów”.

Wyobraźmy, że autor napisał podobne zdania, ale o 180 st. odwrócił w nich wektory. Mielibyśmy wówczas następującą opinię: „Polskość jest i powinna być kojarzona z antysemityzmem czy rasizmem, a patriotyzm, szczególnie w polskim wydaniu powinien kojarzyć się z niechęcią do innych narodów”. Autor zapewne bardzo dobrze zdaje sobie sprawę, że jest to pogląd dość powszechny w świecie. Jego przekonanie, że jesteśmy krajem w którym z powodzeniem funkcjonowały przez wieki bardzo różne społeczności, nie znajduje uznania. Dlaczego? Zapewne z wielu różnych powodów.

Moja intuicja podpowiada mi, że stało się tak dzięki temu, że to Polacy układali sobie relacje z mniejszościami na własnych zasadach. Dzisiaj, gdy to właśnie mniejszości definiują swój stosunek do Polaków i polskości, nadając ton publicznej debacie i rozmaitym instytucjom, wołanie Tomasza Terlikowskiego o wzajemny szacunek i uznanie, jest pogardliwie lekceważone.

Pytanie: kto jest temu winien? O to zaś TPT powinien zapytać przedstawicieli niektórych mniejszości.

• Re: Z czym kojarzona jest polskość? |Malkontent 8.11.2012, 16:06
    Nie to, żebym się z Terlikowskim ogólnie nie zgadzał.

Tyle, że zauważam pewną nerównowagę. Nigdy nie słyszałem ze strony narodu Żydowskiego takiej deklaracji, że żydostwo nie powinno być kojarzone z antypolonizmem , albo z niechęcią do innych narodów.

A takich antypolskich Kobylańskich Żydzi mają na pęczki.

Może już kuchnia, weźmy z nich przykład i przestańmy ciągle bić się w te nasze piersi!

Mamy niby wolną Polskę - cel pokoleń wielu, a rzygać chce się, rzygać chce się tak jak w PRL-u .
    Odpowiedz
  • Re: Z czym kojarzona jest polskość? |Malkontent 8.11.2012, 16:06
    *oczywiście "narodu żydowskiego
    Mamy niby wolną Polskę - cel pokoleń wielu, a rzygać chce się, rzygać chce się tak jak w PRL-u .
    Odpowiedz
  • Re: Z czym kojarzona jest polskość? |Elrond 8.11.2012, 16:31
    Zachowanie opisane w artykule to uleganie wpływom jakichś grup, które określają jaka jest ta "poprawna polskość".
    W tym wypadku wygląda, że robią to na podstawie oskarżeń wyssanych z palca.

Po p. Kobylańskim może przyjść pora np. na RM. Czy wtedy również odsuniemy się od tych "niepoprawnych Polaków"? W następnej kolejnośći będzie reszta katolików, bo przecież "katolicy to ukryci antysemiticy". Zgodnie z tą zasadą powinniśmy wtedy uznać, że nie polskość to nie może być kojarzona z katolicyzmem.
    Odpowiedz
  • Re: Z czym kojarzona jest polskość? |miś Korbiniana 8.11.2012, 16:37
    Polskość kojarzona jest z papizmem, ogórkami kiszonymi, kiełbasą, wódką, walecznością i solidnymi budowlańcami. To pisałem ja, jarząbek wacław z dalekiej północy.
    + За Нашу і Вашу Волю! + Za Wolność Naszą i Waszą! +
    Odpowiedz
  • Re: Z czym kojarzona jest polskość? |Leśnodorski 8.11.2012, 16:43
    Odniósłbym się szerzej, ale jestem w podróży. Do 19. Mnie frapuje bardziej brak symetrii we wzajemnych relacjach. Polskość została dość ściśle zdefiniowana przez naszą historię.
    Odpowiedz
  • Re: Z czym kojarzona jest polskość? |pioszo54 8.11.2012, 16:44
    szpecjalnie dla edena (ale nie tylko) znowu cytaty z rebelki

Jḁḋẑḭḕḿ Ṕḁṅḭḕ Ẑḭḕḷṍṅḱḁ (tolep)
    07.11.2012 19:58

Napisał/a: Czlowiek HonoruJeśli podczas Marszu wydarzy się jakaś rozróba (nie daj Boże) to od narodowców zaczną się odżegnywac kolejne "autorytety" pokroju Kukiza, czy Semki, który już rok temu miał jakieś chore pretensje do ONR-u.

I pies ich trącał. Osobiście nacjonalistą nie jestem, ale Polakom w Polsce nacjonalizmu potrzeba jak powietrza. Są tacy, co stoją po stronie Europy, są tacy co stoją po stronie Zydów, są tacy, co stoją po stronie Jarosława Polskęzbawa, a po stronie Polaków jakoś niegęsto...

Jesteśmy Polakami, mamy od metra wad i hak wam wszystkim w smak.

Czlowiek Honoru
    07.11.2012 20:18

Napisał/a: Dmitar_Zvonimir

Tolep bardzo OK!

Potwierdzam.

Mam nadzieję, że nie dojdzie do tego, że MW-ONR staną się takimi PiS-ami tylko, że bardziej patriotycznymi. Konieczny jest powrót do tego, co sprawdziło się w przeszłości. Jak oni mogą tworzyć XXI-wieczny nacjonalizm jeśli brakuje historycznego fundamentu?

Trzeba stwierdzić jasno:
    - albo irracjonalny insurekcjonizm albo realna polityka,
    - albo siermiężny etatyzm albo zdrowe rynkowe mechanizmy (oczywiście bez odlotów libertariańskich, aczkolwiek libertarian jako takich szanuję),
    - albo demokratyczna, prawoczłowiecza "krucjata" przeciwko Białorusi i Ukrainie, albo prowadzenie interesów i rozwijanie współpracy ze Wschodem,
    - albo UE jest zła bo za mało kasy daje albo UE jest zła bo zło leży u jej źródeł metafizycznych,
    - albo jesteśmy amerykańskim chłopcem na posyłki albo popieramy koncepcję świata wielobiegunowego,
    - albo w kółko powtarzane, fajne, ale już trochę nudne hasła antykomunistyczne albo akcentowanie problemów przeciętnego Polaka
    - albo współpraca z konserwatystami albo budowanie szerokiego frontu patriotów których łączy tylko to, że lubią pomachać flagą.

http://rebelya.pl/forum/watek/56032/?page=2#p1768953
    pioszo
    Odpowiedz
  • Re: Z czym kojarzona jest polskość? |Maałgosia1 8.11.2012, 17:09
    I pięknymi kobietami :D
    Duchowa Adopcja Dziecka Nienarodzonego - “Coście uczynili jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili.” (Mt 25, 40).
    Odpowiedz
  • Re: Z czym kojarzona jest polskość? |Ulaa 8.11.2012, 19:23
    Z barszczem ukraińskim i pierogami ruskimi :)
    Dzisiaj jest jutrem, o które martwiłeś się wczoraj.
    Odpowiedz
  • Re: Z czym kojarzona jest polskość? |Elrond 8.11.2012, 22:40

Z barszczem ukraińskim i pierogami ruskimi :)

i gołąbki
    Odpowiedz
  • Re: Z czym kojarzona jest polskość? |Krafft57 8.11.2012, 19:32
    No i elegancko pan red.Terlikowski się zachował...
    "Bogurodzica" śpiewana była często na rozpoczęcie bitwy pod Grunwaldem (anonimowy uczeń)
    Odpowiedz
  • Re: Z czym kojarzona jest polskość? |Leśnodorski 8.11.2012, 19:46
    Gdyby poprawność polityczną promowało nie nasze polskie Ministerstwo Kultury, a jakiś PolMinKult to byłoby jeszcze zrozumiałe :)
    Odpowiedz
  • Re: Z czym kojarzona jest polskość? |Leśnodorski 8.11.2012, 20:08
    Panie Eden. Czy jumający buty powstańcowi włościanin jest ulepiony z innej gliny niź współczesny nam Rosjanin, który zajumał komuś w Smoleńsku komórkę? Ale co to ma wspólnego z polskością? Tej wagi są Pańskie uwagi :).
    Odpowiedz
  • Re: Z czym kojarzona jest polskość? |Leśnodorski 8.11.2012, 21:15
    A Pan nie do końca zapewne wie czy należy do elity "jączującej". Ziemkiewicz ma wiele racji w różnych sprawach, ale jego polactwa nie kupuję. To obelżywe określenie. Jeśli ktoś się wykorzenił to dla mnie nie jest Polakiem. I tyle.
    Odpowiedz
  • Re: Z czym kojarzona jest polskość? |Leśnodorski 8.11.2012, 22:03
    Eden. Mam wrażenie, że Pan komentuje z Florydy :). I dlatego ma wrażenie chłodu w Polsce. Szkoda jedynie, że nie nauczył się Pan angielskiego do tej pory.
    Odpowiedz
  • Re: Z czym kojarzona jest polskość? |Leśnodorski 8.11.2012, 22:05
    To do Zawistowskiego było. Sorry.
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook