Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Wyznanie wiary księdza jezuity - „Jestem fanem laicyzacji. Tylko człowiek wolny może dokonać prawdziwego wyboru”

dodano: 11.06.2021, 8:30
akcje wątku: drzewko

Autor: Annbis

„Marzy mi się świat, w którym nikt nie czuje się zmuszony do wierzenia w to, co narzuca dominująca kultura. Tęsknię za krajem, w którym nikogo nie wytyka się palcami dlatego, że wierzy w wartości, które nie mieszczą się w odwiecznych kanonach. Brakuje mi przestrzeni na debatę nieograniczoną dogmatami i stereotypami. Dlatego jestem fanem laicyzacji”. [...]

„Laicyzacja, której baliśmy się w Kościele przez wiele lat i próbowaliśmy przeciwstawić jej tradycję i klerykalizm, okazuje się być ożywczym powiewem Ducha Świętego, okazją do wyjścia poza kościelne mury. Tak odczytuję między innymi wypowiedzi generała jezuitów, o. Arturo Sosy SJ, w wielu wywiadach, spotkaniach w Polsce i w osobistej z nim rozmowie”. [...]

„Wierzę, że Duch Święty, który działa nie tak, jak my byśmy tego chcieli, doprowadzi swój Kościół do głębokiej przemiany. W ostatnich dziesięcioleciach powiał mocno nad murami naszych świątyń, by zburzyć je. Czy długo będziemy się okopywali i łatali dziury naszego skansenu?” [...]

https://deon.pl/kosciol/komentarze/jestem-fanem-laicyzacji-tylko-czlowiek-wolny-moze-dokonac-prawdziwego-wyboru,139595

Nie ma granic dla modernistycznej zarazy.

• Re: Wyznanie wiary księdza jezuity - „Jestem fanem laicyzacji. Tylko człowiek wolny może dokonać prawdziwego wyboru”|Semper Fidelis 11.06.2021, 9:04
    Też jestem fanem laicyzacji. ;)
    Zawsze wierny.
    Odpowiedz
  • Re: Wyznanie wiary księdza jezuity - „Jestem fanem laicyzacji. Tylko człowiek wolny może dokonać prawdziwego wyboru”|Annbis 11.06.2021, 10:23
    Termin laicyzacja rozumiany jest przez autorów „Słownika języka polskiego PWN” jako "proces słabnięcia wpływu religii na różne dziedziny życia społecznego". Trochę nieszczęśliwa definicja.
    Przeformułowałbym ją nieznacznie określając laicyzację jako „proces uniezależniania się życia społecznego od tradycji religijnej”, od religijnego mainstreamu. Taki proces to wielka szansa dla głoszących Ewangelię [?!] i poszukujących odpowiedzi na ważne pytania (Tamże).
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook