Otwarte forum dyskusyjne Frondy

"Wszyscy, którzy oskarżają krzyż na Giewoncie o tragedię - nie znają praw fizyki." - apendyks do postu Pani Teofili

dodano: 26.08.2019, 19:18
akcje wątku: drzewko

Autor: Bozon Higgsa

"Niestraszny żar piekła, niestraszna noc wściekła, niestraszno gdy piorun uderzy. Lecz straszny ten człowiek co stanie i powie: JA JEDEN WIEM, CO NALEŻY" [Aleksandr Galicz]. "Jak się nie ma ludziom co dać, to im się daje hasła" [Pewien ś+p nauczyciel fizyki] "Wiedza to niebezpieczny druh, gdy reguł nie da nikt. A ludzkie przeznaczenie, patrz - w idiotów dłoniach tkwi." [King Crimson/Peter Sinfield, tł. Wojciech Mann]

Ponieważ temat jest na czasie oraz jest ciekawy, postanowiłem dodać swoich słów kilka. Notabene jako "moher" który postawił swoją nogę w laboratorium techniki wysokich napięć. A nawet spędził w nim długie godziny.

1. Pan Tadeusz Kunda zastosował w swym wyjaśnieniu troche uproszczeń i skrótów myślowych (zapora dla przepływu ładunków elektrycznych dla całej okolicy, ładunki bardzo wolno neutralizują się z gruntem) co jest zrozumiałe, gdyż wyjaśnienie miało być zrozumiałe dla laików w dziedzinie elektroenergetyki, techniki wysokich napięć i fizyki wyładowań atmosferycznych. Jednakże nie powiedział w tej sferze nic co byłoby antynaukowym kłamstwem czy pseudonauką.

2. Próby dyskredytowania Pana Tadeusza oraz słuchaczy do których kierował on swe wyjaśnienia poprzez brutalne i prymitywne adpersonam uznaję za erystykę tak rozpaczliwą i tak niskich lotów, że w dalszej części wywodu nie będę się do niej odnosił wcale. To strata czasu; ktoś kto stosuje takie metody z automatu przegrywa w dyskusji. Niezależnie z jakich pozycji ideologicznych to czyni i jak bardzo ta ideologia zdołała go sfanatyzować. I to tyle na temat wyzwisk w komentarzach pod postem Pani Teofili.

3. Krzyż jako, konstrukcyjnie, ostro zakończona i przewodząca elektrycznie konstrukcja umieszczona na najwyższym punkcie w okolicy z założenia będzie "ściągać" na siebie pioruny, gdyż:

a) odległość między szczytem krzyża, a najniższym punktem chmury jest najmniejsza,

b) powierzchnia "iglicy" krzyża jest również niewielka (to są max dziesiątki cm2)

Czynniki a) i b) sprawiają, że natężenie pola elektrycznego pomiędzy chmurą, a "iglicą" jest największe, a zatem to właśnie tam dochodzi (statystycznie) do najczęstszych przeskoków ładunku i wyładowań. Dzięki temu energia elektryczna (ściślej: energia zgromadzona w polu elektrycznym chmury) może się szybciej rozproszyć (rozładować) w tym właśnie miejscu co wydatnie zmniejsza zagrożenie innych obszarów.

Dokładnie na tej samej zasadzie działają wszelkie instalacje odgromowe na budynkach lub wysokich obiektach (np. słupy wsporcze linii przesyłowych WN, wieże kościelne, konstrukcje wsporcze mostów itp.)

4. Nieprawdą jest, że usunięcie krzyża zmniejszy zagrożenie rażenia piorunem. Jest dokładnie odwrotnie. W takim wypadku najwyższymi i "ostro" zakończonymi obiektami będą nieszczęśnicy (ich głowy) którzy znajdą się na szczycie lub w jego bezpośrednim pobliżu. Najwieksze natężenie pola elektrycznego wystąpi między chmurą, a ich głowami właśnie i szansa bezpośredniego rażenia ich będzie równie duża.
Na tej postulowanej "zasadzie" obrońcy "przeciwporażeniowi" powinni zażądać zlikwidowania słupów linii przesyłowych WN, wspomnianych wież, dźwigów budowlanych oraz instalacji odgromowych na budynkach. Bo w razie burzy ktoś kto się znajdzie w ich bezpośrednim sąsiedztwie lub, nie daj Boże dotknie takiego słupa, dźwigu czy piorunochronu (zwodu piorunochronnego) może sie mocno zdziwić i będzie to ostatnia rzecz która go zdziwiła na tym łez padole.

5. Z punktu widzenia ustawy prawo budowlane, krzyż na Giewoncie jest obiektem budowlanym  zatem, jako taki, podlega przepisom tejże ustawy oraz przepisom wykonawczym jak rozporządzenie Ministra Przemysłu i normy określane jako "Ochrona odgromowa obiektów budowlanych".
W myśl powyższych konstrukcja krzyża musi być uziemiona i to w dość złożony sposób by zapewnić odpowiednio szybkie odprowadzenie do ziemi ładunku piorunowego. Tym bardziej złożona, gdyż grunt (a w zasadzie podłoże) jest skalisty co utrudnia cały proces. W gestii właściciela obiektu leży przeprowadzanie odpowiednich badań i pomiarów sprawdzających skuteczność takiego uziemienia.

6. I na koniec - będzie rzecz "arcyboleśnie trudna", że zacytuję klasyka. Otóż nie czarujmy się: dla wielu ludzi krzyż na Giewoncie jest kolejną "atrakcją do zaliczenia". Ludziom w górach wydaje się, że to to samo jak wejść na Krupówki, że nic im tam nie grozi. A góry nie wybaczają błędów; szczególnie wynikłych z głupoty i bezmyślności. Do właśnie głupoty i bezmyślności zaliczam pchanie się na szczyt gdy zbierało się na burzę (w Tatrach pogoda potrafi w ciągu KWADRANSA przejść od bezchmurnego nieba po 100% zachmurzenia i "ścianę deszczu"; wiem sam po sobie) i blokowanie drogi tym którzy zdawali sobie sprawę z zagrożenia i chcieli stamtąd zwiać, nieumiejętność przyjęcia odpowiedniej postawy podczas burzy w terenie otwartym (kucnąć, pochylić i osłonić głowę i twarz, stopy złączone, z dala od innych - nie zbijać się jak owce w stado).

Reasumując - wszelkie stwierdzenia typu "zabrać z Giewontu krzyż bo stanowi zagrożenie dla niewinnych ludzi, spójrzcie co narobił" na mocy powyższych znajduję jako pseudonaukowe/antynaukowe kłamstwo. Że o erystyce "post hoc ergo propter hoc" czy "argumentum ad emotionem" i "ad misericordiam" czy fanatyzmie ideologicznym (obrzydliwym i niszczącym rozum i godność człowieka zawsze, niezależnie od proweniencji) nie wspomnę.

Jak zawsze z poważaniem dla wszystkich PT Forumowiczów - BH

• Re: "Wszyscy, którzy oskarżają krzyż na Giewoncie o tragedię - nie znają praw fizyki." - apendyks do postu Pani Teofili|Cyrenejczyk 26.08.2019, 19:28
    no się kolega naraził profesurom szanowanych autorytów
    mam na myśli Panią Senyszyn i Pana Hartmana
    Odpowiedz
  • Re: "Wszyscy, którzy oskarżają krzyż na Giewoncie o tragedię - nie znają praw fizyki." - apendyks do postu Pani Teofili|Bozon Higgsa 26.08.2019, 19:35

no się kolega naraził profesurom szanowanych autorytów
    mam na myśli Panią Senyszyn i Pana Hartmana

Bynajmniej. Operowanie erystyką "ad verecundiam" nie robi na mnie wrażenia. Natomiast co do "znajomości" praw fizyki przez Panią Senyszyn (udowodniła tąż "znajomość" wypowiadając się właśnie na omawiany temat) - nawet nie chce mi się dyskutować.
    Mogę tylko powtórzyć: fanatyzm i zacietrzewienie ideologiczne jest, niezależnie od proweniencji, zawsze brutalnym gwałtem na rozumie i godności człowieka.
    "Niestraszny żar piekła, niestraszna noc wściekła, niestraszno gdy piorun uderzy. Lecz straszny ten człowiek co stanie i powie: JA JEDEN WIEM, CO NALEŻY" [Aleksandr Galicz]. "Jak się nie ma ludziom co dać, to im się daje hasła" [Pewien ś+p nauczyciel fizyki] "Wiedza to niebezpieczny druh, gdy reguł nie da nikt. A ludzkie przeznaczenie, patrz - w idiotów dłoniach tkwi." [King Crimson/Peter Sinfield, tł. Wojciech Mann]
    Odpowiedz
  • Re: "Wszyscy, którzy oskarżają krzyż na Giewoncie o tragedię - nie znają praw fizyki." - apendyks do postu Pani Teofili|mariaelena 26.08.2019, 19:43

Bynajmniej. Operowanie erystyką "ad verecundiam" nie robi na mnie wrażenia. Natomiast co do "znajomości" praw fizyki przez Panią Senyszyn (udowodniła tąż "znajomość" wypowiadając się właśnie na omawiany temat) - nawet nie chce mi się dyskutować.
    Mogę tylko powtórzyć: fanatyzm i zacietrzewienie ideologiczne jest, niezależnie od proweniencji, zawsze brutalnym gwałtem na rozumie ...

A powitać :)
    I serdecznie podziękować :)
    ,,Boże, miej litość dla mnie, grzesznika!"
    Odpowiedz
  • Re: "Wszyscy, którzy oskarżają krzyż na Giewoncie o tragedię - nie znają praw fizyki." - apendyks do postu Pani Teofili|Bozon Higgsa 26.08.2019, 19:45

A powitać :)
    I serdecznie podziękować :)

Również kłaniam się nisko, Marioeleno.
    Odpowiedz
  • Re: "Wszyscy, którzy oskarżają krzyż na Giewoncie o tragedię - nie znają praw fizyki." - apendyks do postu Pani Teofili|Teofila (w podróży) 26.08.2019, 19:37
    Bardzo ciekawe, dzięki +
    Wierzę w Boga w Chrystusie obecnym w Kościele.
    Odpowiedz
  • Re: "Wszyscy, którzy oskarżają krzyż na Giewoncie o tragedię - nie znają praw fizyki." - apendyks do postu Pani Teofili|Ateistyczny lewak 26.08.2019, 19:51
    Twoj punkt #4 w pewnym sensie przeczy punktowi #3, ale jesli chcesz ten temat rozpatrywac z punktu widzenia technicznego to, prosze, przypomnij sobie sposob I miejsca instalowania piorunochronu/ow w kontekscie ochrony innych obiektow I zasady dlaczego wyladowanie nastepuje do iglicy piorunochronu.

Krzyz jako obiekt sakralny nie ma miejsca na tak trudnej od dojscia lokacji, po to sa koscioly…

A na koniec badz na tyle mily I wyjasnij czytelnikom roznice prawdopodobienstwa wyladowania w szczyt Giewontu bez krzyza i z krzyzem.
    Nikt nie zabil we mnie boga z taka sila I nie odrodzil we mnie czlowieka z wieksza moca niz to zrobil Christopher Hitchens.
    Odpowiedz
  • Re: "Wszyscy, którzy oskarżają krzyż na Giewoncie o tragedię - nie znają praw fizyki." - apendyks do postu Pani Teofili|Adalbert1241 26.08.2019, 20:15

Twoj punkt #4 w pewnym sensie przeczy punktowi #3, ale jesli chcesz ten temat rozpatrywac z punktu widzenia technicznego to, prosze, przypomnij sobie sposob I miejsca instalowania piorunochronu/ow w kontekscie ochrony innych obiektow I zasady dlaczego wyladowanie nastepuje do iglicy piorunochronu.

Krzyz jako obiekt sakralny nie ma miejsca na ...

I przyniesć Pampersy?
    Odpowiedz
  • Re: "Wszyscy, którzy oskarżają krzyż na Giewoncie o tragedię - nie znają praw fizyki." - apendyks do postu Pani Teofili|Sebinus 27.08.2019, 10:56

Krzyz jako obiekt sakralny nie ma miejsca na ...

Hurrr durr wypowiedź specjalisty kłóci mi się z ideololo-pierdololo o nieeeeee.....
    Odpowiedz
  • Re: "Wszyscy, którzy oskarżają krzyż na Giewoncie o tragedię - nie znają praw fizyki." - apendyks do postu Pani Teofili|Cabron 26.08.2019, 19:54
    Dobra, waląc na odlew i z innej beczki, a także pod wpływem diabła Sewioły, szanowny Bozonie — ten krzyż przypomina jakąś antenę skonstruowaną w celu odbioru sygnałów od obcych cywilizacji — albo przyziemniej — słup trakcji wysokiego napięcia.

http://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/a2RktkpTURBXy8yM2NmNDg0YTg1ZjY4ZTgyYTMxZjQyMTA5ZTMwYTY2My5qcGeSlQMAB80Nr80HspMFzQNSzQHe?a=.jpg
    ( ͡° ͜ʖ ͡°) Student Szymon: Wszechświat ma obrzeża i krawędzie.
    Odpowiedz
  • Re: "Wszyscy, którzy oskarżają krzyż na Giewoncie o tragedię - nie znają praw fizyki." - apendyks do postu Pani Teofili|Adalbert1241 26.08.2019, 20:13
    Tak .Tych Szanownych Państwa zabrac do Instytutu w Morach i tam niech posiedzą w hangarze może im wiedza napłynie.

https://s3-eu-west-2.amazonaws.com/kmag/articles/5af428333a8a9d05ec276095/Hkrd_iW0M_instytut.png
    Odpowiedz
  • Re: "Wszyscy, którzy oskarżają krzyż na Giewoncie o tragedię - nie znają praw fizyki." - apendyks do postu Pani Teofili|Boski 26.08.2019, 20:20
    Nareszcie wypowiedz osoby kompetentnej w tym zakresie. Dawno pana u nas nie było :)
    Odpowiedz
  • Re: "Wszyscy, którzy oskarżają krzyż na Giewoncie o tragedię - nie znają praw fizyki." - apendyks do postu Pani Teofili|ℳrohny 26.08.2019, 20:44

Nareszcie wypowiedz osoby kompetentnej w tym zakresie. Dawno pana u nas nie było :)

Można powiedzieć: „Szacun, panie Bozon”, jak mówią mi ziomy z dzielnicy.

http://sprawykryminalne.pl/wp-content/uploads/2017/11/osiedle-2259364_640.jpg
    Mrohens zevende bier
    Odpowiedz
  • Re: "Wszyscy, którzy oskarżają krzyż na Giewoncie o tragedię - nie znają praw fizyki." - apendyks do postu Pani Teofili|Bozon Higgsa 26.08.2019, 21:23

Cóż, ostatnimi czasy znalazłem "niszę ekologiczną" pt. obalanie mitów pseudonauki, altmedu i sekt ideologii antyszczepionkizmu (w dostępnym mi zakresie) tudzież współpracy z grupą rozwiewającą wątpliwości nt. szczepień ochronnych. Wątpliwości zasiewanych przez antynaukowe sekty wyznawców antyszczepionkizmu właśnie.
    Taka sobie działalność społeczna.

Nb. wątek https://www.fronda.pl/forum/wstrzasajace-relacje-rodzicow-ktorzy-zaszczepili-swoje-dzieci,96117.html to jest właśnie kalka z "materiałów" którymi straszy się Mamy w organizacjach typu StopNOP która to organizacja (jak i cały ruch antyszczepionkowy) ma właśnie znamiona pseudonaukowo-ideologicznej sekty. A których mechanizmy działania staram się straszonym ofiarom ukazywać.
    Odpowiedz
  • Re: "Wszyscy, którzy oskarżają krzyż na Giewoncie o tragedię - nie znają praw fizyki." - apendyks do postu Pani Teofili|Altek 26.08.2019, 22:11

Cóż, ostatnimi czasy znalazłem "niszę ekologiczną" pt. obalanie mitów pseudonauki, altmedu i sekt ideologii antyszczepionkizmu (w dostępnym mi zakresie) tudzież współpracy z grupą rozwiewającą wątpliwości nt. szczepień ochronnych. Wątpliwości zasiewanych przez antynaukowe sekty wyznawców antyszczepionkizmu właśnie.

Nb. wątek https://www.fronda.pl/forum/wstrzasajace-relacje-rodzicow-ktorzy-zaszczepili-swoje-dzieci,96117.html ...

wątpliwości ma wielu ludzi, niektórzy są przekonani, niekoniecznie zaraz sekta; wchodzę do sklepu, przede mną paru nastolatków i jeden mówi, że jego braciszek dostał autyzmu od szczepionki.
    Odpowiedz
  • Re: "Wszyscy, którzy oskarżają krzyż na Giewoncie o tragedię - nie znają praw fizyki." - apendyks do postu Pani Teofili|Adalbert1241 26.08.2019, 23:32

Nb. wątek https://www.fronda.pl/forum/wstrzasajace-relacje-rodzicow-ktorzy-zaszczepili-swoje-dzieci,96117.html ...

Przymusowe szczepienia - czemu nie. Przy przymusowych egzekwowalnych odszkodowaniach dla poszkodowanych przez szczepionki egzekwowalnych natychmiast po prawomocnym wyroku.. I tu dochodzimy do ceny ludzkiego życia.
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook