Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Wezwanie do empatii, czy kupiecki kontrakt o zbawienie?

dodano: 18.06.2016, 16:44
akcje wątku: drzewko

Autor: Piech

„Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25,40).

Bo byłem głodny, i daliście mi jeść; byłem spragniony, i daliście mi pić; przybyszem byłem, a przygarnęliście mnie;  nagi - a odzialiście mnie; zachorowałem, i odwiedziliście mnie; znalazłem się w więzieniu, a przyszliście do mnie". (Mt 25, 35 -36)

Jeżeli niewierzący w Boga zaprasza mnie, podróżnego, do swojego domu, to wiem, że on robi to dla mnie, że mnie akceptuje. To samo dotyczy odwiedzin w więzieniu, czy w szpitalu. A wierzący w Chrystusa ? Owszem, może nawet częściej zaprasza i odwiedza, ale jest ta wątpliwość, że  nie robi tego dla mnie, ale wypełnia jedynie znany nakaz. Męczy  się ze mną przy tej herbacie, ale skutecznie „przyobleka” mnie w Chrystusa i udaje mu się zachować cierpliwość, a nawet uśmiech…  I w końcu już nie wiem, czy to ja zostałem ugoszczony, czy Chrystus…? Ja w Chrystusie? No tak, ale jeżeli ma to nie być jedynie werbalny wytrych, to czy Chrystus znaczy w tym zdaniu tyle, co empatia?

• Re: Wezwanie do empatii, czy kupiecki kontrakt o zbawienie?|Bogumił Rzepa 18.06.2016, 16:59
    Jeśli wierzący wypełnia przykazanie bez miłości, a jedynie z chęci nagrody albo dla samego legalizmu - to nie wypełnia przykazania.
    Gdyż wtedy modlitwa jest doskonała, gdy jest modlitwą o wspólne zbawienie wszystkich, nie pojedynczo, lecz wspólnie.
    Odpowiedz
  • Re: Wezwanie do empatii, czy kupiecki kontrakt o zbawienie?|Elpis 18.06.2016, 17:58

Jeśli wierzący wypełnia przykazanie bez miłości, a jedynie z chęci nagrody albo dla samego legalizmu - to nie wypełnia przykazania.

^
    Odpowiedz
  • Re: Wezwanie do empatii, czy kupiecki kontrakt o zbawienie?|Fertyczak 18.06.2016, 19:42

Tak.

http://www.comporecordeyros.cba.pl/lektury/Calvino%20Italo%20-%20JesliZimowa.pdf
    http://pirata.biz
    Odpowiedz
  • Re: Wezwanie do empatii, czy kupiecki kontrakt o zbawienie?|Fringe 18.06.2016, 16:59
    Dziecko, które uczy się różnych słów z otoczenia, zaczyna rozumieć ich prawdziwy sens o wiele później. Niektórzy dorośli muszą najpierw postępować wielokrotnie według nakazu, zanim zrozumieją prawdziwy sens własnego postępowania.
    Odpowiedz
  • Re: Wezwanie do empatii, czy kupiecki kontrakt o zbawienie?|Piech 18.06.2016, 21:39

Dziecko, które uczy się różnych słów z otoczenia, zaczyna rozumieć ich prawdziwy sens o wiele później. Niektórzy dorośli muszą najpierw postępować wielokrotnie według nakazu, zanim zrozumieją prawdziwy sens własnego postępowania.

Jest nawet w tej mechanice pożądanych zachowań praktyczna korzyść - łatwiejsza rekrutacja szpitalnego personelu... No ale pozostaje obawa, ze Prawo ma wyłącznie wymiar społeczny, a Boga i siebie "uczymy" się niejako równolegle..
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook