Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Te słowa noblistki zapamiętałem…

dodano: 10.10.2019, 20:12
akcje wątku: drzewko

Autor: Cyrenejczyk

Olga Tokarczuk przed paroma laty (2015) powiedziała w wywiadzie:
Wymyśliliśmy historię Polski jako kraju tolerancyjnego, otwartego, jako kraju, który nie splamił się niczym złym w stosunku do swoich mniejszości. Tymczasem robiliśmy straszne rzeczy jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów”.

Mam pretensję do pisarki o nonszalancję jej wypowiedzi i o postrzeganie historii Polski z zaściankowej perspektywy, czyli tak, jakby nie rozgrywała się ona w kontekście historii takich sąsiedzkich narodów, jak Niemcy i Rosjanie, których doświadczenia z kolonizacją, ludobójstwem oraz zniewoleniem w ich wykonaniu dają dopiero właściwe tło porównawcze. Tło dla tak bardzo ahistorycznej oceny dziejów Polski, jaką jest – ze swej natury – ocena etyczna, dokonywana wedle dzisiejszych kryteriów.

Ogólnie: wydawałoby się, że od Olgi Tokarczuk można oczekiwać czegoś więcej. Chociażby świadomości, że postrzeganie historii Polski ma co najmniej dwie silne tradycje w literaturze i publicystyce historycznej. Jedną – wywodzącą się z Sienkiewicza i jego literatury „ku pokrzepieniu serc”, która stawiała sobie doraźne cele propagandowe w okresie zaborów. Drugą – obecną najsilniej w twórczości Żeromskiego – której zdaniem było, jak to określił sam Żeromski, „rozdrapywanie polskich ran, aby nie zarosły bliznami podłości”.

Te dwie wizje historii Polski są nadal żywe i w żywym konflikcie. Jednak występowanie z prowokacyjnymi i nie do końca przemyślanymi hasłami tak, jakby nic nie zaistniało w tej materii wcześniej, jest – niestety – podejściem dość … barbarzyńskim.

https://forumzydowpolskichonline.org/2019/10/10/te-slowa-noblistki-zapamietalem/

• Re: Te słowa noblistki zapamiętałem…|Annbis 10.10.2019, 20:23
    "o postrzeganie historii Polski"

- O czym Ty piszesz?
    Baba, która z innymi feministkami balangowała w Partii Zielonych (działania na rzecz ochrony środowiska), awanturowała się o "prawa zwierząt" oraz regularnie bierze udział w paradach równości ma jakieś pojęcie o "historii Polski"?
    Odpowiedz
  • Re: Te słowa noblistki zapamiętałem…|Ateistyczny lewak 10.10.2019, 21:25

"o postrzeganie historii Polski"

- O czym Ty piszesz?
    Baba, która z innymi feministkami balangowała w Partii Zielonych (działania na rzecz ochrony środowiska), awanturowała się o "prawa zwierząt" oraz regularnie bierze udział w paradach równości ma jakieś pojęcie o "historii Polski"?

Ale pisze tak, ze jej przyznali Literackiego Nobla…. a Ty juz szczujesz.
    Nikt nie zabil we mnie boga z taka sila I nie odrodzil we mnie czlowieka z wieksza moca niz to zrobil Christopher Hitchens.
    Odpowiedz
  • Re: Te słowa noblistki zapamiętałem…|Annbis 10.10.2019, 21:34

Ale pisze tak, ze jej przyznali Literackiego Nobla…. a Ty juz szczujesz.

Nobla przyznają tylko lewakom i innym dewiantom.
    Odpowiedz
  • Re: Te słowa noblistki zapamiętałem…|Ateistyczny lewak 10.10.2019, 22:17

Nobla przyznają tylko lewakom i innym dewiantom.

Nie wiedzialem, ze Maria Curie byla dewiantka…
    Nikt nie zabil we mnie boga z taka sila I nie odrodzil we mnie czlowieka z wieksza moca niz to zrobil Christopher Hitchens.
    Odpowiedz
  • Re: Te słowa noblistki zapamiętałem…|Annbis 11.10.2019, 0:11

Nie wiedzialem, ze Maria Curie byla dewiantka…

Była ateistką. Jej ojciec również był ateistą. Z Pierre Curie zawarli cywilny związek małżeński bez obrączek i księdza.
    Miała romans Marii Skłodowskiej-Curie z fizykiem francuskim Paulem Langevinem, który był żonaty i porzucił dla niej swoją rodzinę.
    Odpowiedz
  • Re: Te słowa noblistki zapamiętałem…|Straśholc 11.10.2019, 0:18

Była ateistką. Jej ojciec również był ateistą. Z Pierre Curie zawarli cywilny związek małżeński bez obrączek i księdza.
    Miała romans Marii Skłodowskiej-Curie z fizykiem francuskim Paulem Langevinem, który był żonaty i porzucił dla niej swoją rodzinę.

Śtraśny ból mnie dopadł, gdym się dowiedział, że Maria Skłodowska-Curie, której imię nosi Uniwersytet w Lublinie, jak i też V Liceum Ogólnokształcące w tymże mieście (zresztą niedaleko od uniwerku), była ateuszką.

http://biblioteka.teatrnn.pl/dlibra/Content/22528/2010.05.24_murale_001.jpg
    „Co jest najśmieszniejsze w ludziach: Zawsze myślą na odwrót: spieszy im się do dorosłości, a potem wzdychają za utraconym dzieciństwem. Tracą zdrowie by zdobyć pieniądze, potem tracą pieniądze by odzyskać zdrowie. Z troską myślą o przyszłości, zapominając o chwili obecnej i w ten sposób nie przeżywają ani teraźniejszości ani przyszłości. Żyją jakby nigdy nie mieli umrzeć, a umierają, jakby nigdy nie żyli”. Paulo Coelho
    Odpowiedz
  • Re: Te słowa noblistki zapamiętałem…|Miecz Damoklesa 11.10.2019, 0:55

So fucking what?
    "Dmuchanie na zimne jest czynnością idiotyczną i ta czynność tak się upowszechniła, że żyjemy idiotycznymi frazesami, bojąc się poparzyć tym, co zimne". (tia do agnes32 19 maja 2019, koloryzowane)--------------"Wierzcie sobie w te bzdury, ale nie wymuszajcie tego na innych". (ks. Daniel Wachowiak)
    Odpowiedz
  • Re: Te słowa noblistki zapamiętałem…|waldens 11.10.2019, 17:49

So fucking what?

No "what", but "who"...
    Albowiem Bóg poddał WSZYSTKICH nieposłuszeństwu, aby WSZYSTKIM okazać swe miłosierdzie. (Rz 11:32, BT)
    Odpowiedz
  • Re: Te słowa noblistki zapamiętałem…|Annbis 10.10.2019, 20:25
    "od Olgi Tokarczuk można oczekiwać czegoś więcej"

- Dlaczego?
    Odpowiedz
  • Re: Te słowa noblistki zapamiętałem…|Annbis 10.10.2019, 20:28
    "występowanie z prowokacyjnymi i nie do końca przemyślanymi hasłami jest – niestety – podejściem dość … barbarzyńskim"

- I dlatego właśnie dostała Nobla.
    Odpowiedz
  • Re: Te słowa noblistki zapamiętałem…|Stajger_Hsiwej 10.10.2019, 20:49
    Cyrenejczyku,
    Czy jesteś w stanie udowodnić przed dowolnym, niezależnym sądem kłamstwo?
    Odbicie lustrzane. Soft power.
    Odpowiedz
  • Re: Te słowa noblistki zapamiętałem…|Ateistyczny lewak 10.10.2019, 20:50

Cyrenejczyku,

A gdzie taki w Polsce znajdziesz???
    Odpowiedz
  • Re: Te słowa noblistki zapamiętałem…|Cyrenejczyk 10.10.2019, 20:55

Cyrenejczyku,

?
    o jakim kłamstwie mowa?
    Odpowiedz
  • Re: Te słowa noblistki zapamiętałem…|Niechodliwy 10.10.2019, 21:16
    Ale was tyłki bolą, farbowani patrioci wasza mać. Spoko, zrobimy wam osobnego Nobla, jak to określił Adi "za postawę ideową" w kategorii prawak roku, moja nominacja - Polipid.

https://i.imgur.com/6r3KCom.jpg
    Odpowiedz
  • Re: Te słowa noblistki zapamiętałem…|Straśholc 11.10.2019, 0:23

Ale was tyłki bolą, farbowani patrioci wasza mać. Spoko, zrobimy wam osobnego Nobla, jak to określił Adi "za postawę ideową" w kategorii prawak roku, moja nominacja - Polipid.

https://i.imgur.com/6r3KCom.jpg

Ach, te prawaki, prawiczki i prawicowe chochołki.

Miałeś, chamie, złoty róg,
    miałeś, chamie, czapkę z piór:
    czapkę wicher niesie,
    róg huka po lesie,
    ostał ci się ino sznur,
    ostał ci się ino sznur.
    „Co jest najśmieszniejsze w ludziach: Zawsze myślą na odwrót: spieszy im się do dorosłości, a potem wzdychają za utraconym dzieciństwem. Tracą zdrowie by zdobyć pieniądze, potem tracą pieniądze by odzyskać zdrowie. Z troską myślą o przyszłości, zapominając o chwili obecnej i w ten sposób nie przeżywają ani teraźniejszości ani przyszłości. Żyją jakby nigdy nie mieli umrzeć, a umierają, jakby nigdy nie żyli”. Paulo Coelho
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook