Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Siedem strategii "radzenia sobie z pedofilia"

dodano: 2.09.2018, 17:44
akcje wątku: drzewko

Autor: Duinne

I’ll be in the way guys yell when they’re mad an’—I’ll be in the way kids laugh when they’re hungry n’ they know supper’s ready. An’ when our folks eat the stuff they raise an’ live in the houses they build - J. Steinbeck "The Grapes of Wrath"

Autorzy raportu o ukrywaniu pedofilii przez hierarchow w szesciu pensylwanskich diecezjach wylonili na podstawie setek indywidualnych historii, siedem schematow postepowania hierarchii koscielnej.  Tych schematow postepowania trzymano sie z ogromna konsekwencja i dyscyplina:  

Zasada nr 1 Stosuj eufemizmy. Język ma ogromne znaczenie. Nigdy nie używaj słowa "gwałt". Zamiast tego napisz "niewłaściwa relacja" bądź "przekroczenie granicy". Unikaj bezpośrednich stwierdzeń.

Zasada nr 2 Nie przeprowadzaj rzetelnych dochodzeń w sprawach molestowania. Nie angażuj dobrze wyszkolonych ludzi i profesjonalistów. Wyznaczaj do tego zwykłych, niedoświadczonych duchownych. Zadbaj o alibi oraz wiarygodność podejrzanych księży.

Zasada nr 3 Stwórz wrażenie troski i zaangażowania. Wysyłaj księży na "badania" psychiatryczne do ośrodków terapii, prowadzonych przez Kościół. Pozwól, by eksperci "diagnozowali", czy dany ksiądz ma skłonności pedofilskie wyłącznie na podstawie wywiadu z nim. Bez względu na to, czy w przeszłości dopuścił się stosunku seksualnego z dzieckiem.

Zasada nr 4 Kiedy ksiądz musi zostać przeniesiony, w żadnym wypadku nie ujawniaj dlaczego. Parafianom powiedz, że idzie na zwolnienie albo cierpi na załamanie nerwowe. Najlepiej jednak nie mów nic.

Zasada nr 5 Jeżeli wiesz, że ksiądz gwałci dzieci, mimo wszystko zapewnij mu dach nad głową i środki do życia. Nawet jeśli będzie je wykorzystywał do dalszego krzywdzenia swoich ofiar.

Zasada nr 6 Kiedy wyjdzie na jaw, że ksiądz gwałcił i molestował dzieci, nie wyrzucaj go ze stanu kapłaństwa, by upewnić się, że nikogo już nie skrzywdzi. Zamiast tego przenieś go do innej parafii, gdzie nikt nie będzie wiedzieć o jego pedofilskich skłonnościach.

Zasada nr 7  Pod zadnym pozorem nie zawiadamiaj policji.  Nie traktuj molestowania i gwałtu jako przestępstwa. Uznaj je za problem wewnętrzny Kościoła. Niech sprawa zostanie "w rodzinie". 

Obserwujac rozpaczliwe reakcje niektorych srodowisk koscielnych w ostatnich tygodniach, moznaby dodac osma zasade:  "Jesli jednak cos wyjdzie na jaw i gowno wpadnie w wiatrak, idz w zaparte, ze winne jest homolobby".

 • Re: Siedem strategii "radzenia sobie z pedofilia" |Maj Majewski 2.09.2018, 18:48
  Świetnie opracowana strategia
  Odpowiedz
 • Re: Siedem strategii "radzenia sobie z pedofilia" |Ateistyczny lewak 2.09.2018, 20:58
  …"Ratzinger, to sie dzieje w 2003, byl, nie zmyslam tego, prefektem kongregacji nauki I wiary I to od niego zalezalo jak Watykan zareaguje na coraz czestrze skandale pedofilskie, jego pierwszym aktem byl list do biskupow katolickich nakazujacym im pod grozba ekskomuniki “nie rozmawiac z policja lub innymi organami sledczymi zajmujacymi sie dochodzeniem” to powinno byc prowadzone I cytuje jego list “w najbardziej tajny sposob poparty wiecznym milczeniem” meksykanski zalozyciel Legionow Chrystusa Maciel deGollado byl pod ochrona papieska od pelnego katalogu zarzutu gwaltu dzieci wlaczajac jego wlasnych I to jest tragiczne “nie powinno sie sadzic dobrego przyjaciela papieza” kiedy oskarzenia dalej nie mogly byc juz zaprzeczane Maciel zostal skazany, SKAZANY na dozywotnie modlitwy I wyrzuty sumienia, Ratzinger okreslil te afere I te zwiazana z kardynalem Bernardem Law z Bostonu, o ktorej moj kolega mowil wiecej, jako przyczyna cierpienia kosciola I jego osobiscie…"...

  Stephen Fry at Intelligence Squared Debate

  Is the Catholic Church the force for good in the world.

  London, England, October 19, 2009


  Nikt nie zabil we mnie boga z taka sila I nie odrodzil we mnie czlowieka z wieksza moca niz to zrobil Christopher Hitchens.
  Odpowiedz
 • Re: Siedem strategii "radzenia sobie z pedofilia" |[Wstaw]less 2.09.2018, 21:27
  Trzeba stanąć w prawdzie - już nic innego nie pozostało Kościołowi katolickiemu.

  Mimo wszystko, skala potworności, instytucjonalne tuszowanie spraw czy wreszcie powszechna akceptacja (niezależnie od szerokości geograficznej metoda działania ta sama) budzą obrzydzenie.

  Mimo wszystko, nie wgłębiając się w wewnętrzne sprawy organizacji, organy ścigania powinny mieć swobodny dostęp do sprawców wieloletnich dramatów (bezpośrednich jak i pośrednich) i powinny zapaść długoletnie wyroki skazujące. Ciężko znaleźć inne rozwiązanie.
  It's the dark of night and I'm at the end of the line. Alone in my head and waiting for something divine. To answer me. Drowning to silence, the internal violence. I pray to make it through. The storm winds are growing as my dreams are blowing away. Just like you. https://www.youtube.com/watch?v=jHTJra7dhNQ
  Odpowiedz
 • Re: Siedem strategii "radzenia sobie z pedofilia" |Maciej_Markisz 3.09.2018, 1:00

  Trzeba stanąć w prawdzie - już nic innego nie pozostało Kościołowi katolickiemu.

  Mimo wszystko, skala potworności, instytucjonalne tuszowanie spraw czy wreszcie powszechna akceptacja (niezależnie od szerokości geograficznej metoda działania ta sama) budzą obrzydzenie.

  Mimo wszystko, nie wgłębiając się w wewnętrzne sprawy organizacji, organy ścigania powinny mieć swobodny dostęp do sprawców wieloletnich ...


  +
  ... leniłbym się, gdybym nie lubił pracować...
  Odpowiedz
 • Re: Siedem strategii "radzenia sobie z pedofilia" |Ateistyczny lewak 2.09.2018, 22:04
  BTW, przyklad Polanskiego jest niewlasciwy w tym watku.
  Nikt nie zabil we mnie boga z taka sila I nie odrodzil we mnie czlowieka z wieksza moca niz to zrobil Christopher Hitchens.
  Odpowiedz
 • Re: Siedem strategii "radzenia sobie z pedofilia" |Ateistyczny lewak 2.09.2018, 22:08
  @Szymek - ci ktorzy sie nie zalapia na statue of limitations pojda siedziec parafie beda sadzone o odszkodowania, 99% parafii zbankrutuje… tak dziala panstwo w ktorym kazdy jest rowny wzgledem prawa, nie ma rownych I rowniejszych.
  Nikt nie zabil we mnie boga z taka sila I nie odrodzil we mnie czlowieka z wieksza moca niz to zrobil Christopher Hitchens.
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook