Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Sens modlitwy

dodano: 12.04.2018, 7:35
akcje wątku: drzewko

Autor: mariaelena

,,W dzisiejszym życiu świat należy tylko do głupców, do niewrażliwych, do podekscytowanych. Prawo do życia i zwycięstwa zdobywa się dziś nieomal tymi samymi sposobami, jakimi zdobywa się zamkniecie w domu wariatów: niezdolnością do myślenia, niemoralnością i hiperekscytacją." F. Pessoa

"Do pewnego pustelnika przyszedł młodzieniec pragnący duchowego oświecenia. Mówi do niego: 

– Ojcze, wciąż się modlę, wciąż czytam Pismo Święte, wciąż powtarzam Modlitwę Jezusową i nic. Niczego nie czuję. – Na to zaś odrzekł mu starzec: 
– Synu, zobacz, oto stoi tu koszyk wiklinowy, którego nie używałem dawno. Weź go i idź do rzeki, przynieś nim wody. – Na to mówi mu młodzieniec: 
– Jak to, koszykiem wody przynieść? Przecież wszystko się wyleje przez szpary! – Starzec na to odrzekł: 
– Idź synu, zaufaj mi. – Młodzieniec więc poszedł i powrócił z pustym koszem, woda bowiem zgodnie z przewidywaniami przepłynęła przez szpary.

– Nic nie ma z tej wody Ojcze, jak mówiłem, wypłynęła – mówi młodzieniec. Na to starzec rzecze: 
– Idź raz jeszcze, zaufaj – I poszedł. Oczywiście znów woda wypłynęła. Znów więc starzec wysłał go do rzeki z koszem po wodę. W końcu, po kilkunastu kursach do rzeki młodzieniec zirytowany rzekł: 
– Ojcze, wody w koszyku przynieść się nie da. Oto już kilkanaście razy szedłem nad rzekę i czerpałem wody, a wypłynęła ona przez szpary. Koszykiem wiklinowym nie da się przynieść wody – Na to odrzekł mu starzec: 
– Zaiste synu, nie da się. Oczekiwałeś, że przyniesiesz mi wody i nie udało się to. Zobacz jednak na koszyk. Był brudny i zakurzony, bowiem go nie używałem. Oto zaś teraz jakże się oczyścił i wypiękniał! Zaiste Synu, to samo stało się z Twoją duszą! "

• Re: Sens modlitwy|Teofila (w podróży) 12.04.2018, 8:27
    +++
    Wierzę w Boga w Chrystusie obecnym w Kościele.
    Odpowiedz
  • Re: Sens modlitwy|Darcheville 12.04.2018, 8:39
    (:
    „Nic nie powinno cię niepokoić, nic nie ma prawa cię przerażać, wszystko mija. Bóg się nie zmienia. Cierpliwość osiąga wszystko. Kto ma Boga, temu nie brakuje niczego,sam Bóg wystarczy” św.Teresa z Avila
    Odpowiedz
  • Re: Sens modlitwy|henryk1 12.04.2018, 11:32
    Cierpliwy ten młodzieniec. Starzec wiele ryzykował:)
    Odpowiedz
  • Re: Sens modlitwy|Adalbert1241 12.04.2018, 13:51
    Kiedyś tak było .Jak Przeor nakazywał Bratu Zakonnemu zasadzic laske w ogrodzie to ten szedł i sadzil.
    Odpowiedz
  • Re: Sens modlitwy|Damaris 14.04.2018, 16:46

Kiedyś tak było .Jak Przeor nakazywał Bratu Zakonnemu zasadzic laske w ogrodzie to ten szedł i sadzil.

albo zgniłego ogórka :)
    Odpowiedz
  • Re: Sens modlitwy|Niechodliwy 12.04.2018, 15:50
    Zaiste Synu, to samo stało się z Twoją duszą!
    Dlaczego? Gdzie i w którym miejscu starzec to widzi? Co każe mu tak sądzić? Tu nawet nie chodzi o empirię - bo młodzieniec nawet subiektywnie nic nie czuje. Ja raczej powiedziałbym, że jest na odwrót. Młodziak zaczynał z niewinną głęboką wiarą, brak rezultatów doprowadził go do pesymizmu i zwątpienia - powstał konflikt wewnętrzny między oczekiwaniami a rzeczywistością. Jego "dusza" się nie wyklarowała lecz zmąciła.
    Proponuje inne zakończenie:
    – Ojcze, wody w koszyku przynieść się nie da. Oto już kilkanaście razy szedłem nad rzekę i czerpałem wody, a wypłynęła ona przez szpary. Koszykiem wiklinowym nie da się przynieść wody – Na to odrzekł mu starzec:
    – Zaiste synu, nie da się. Ten koszyk to właśnie modlitwa.
    Odpowiedz
  • Re: Sens modlitwy|Ateistyczny lewak 12.04.2018, 16:15
    Nie ma zadnego, modlitwa to nonsens. Jak mawial Christopher Hitchens: modlitwa to zwrocenie uwagi Stworcy, ze cos spieprzyl a wierny modlac sie sugeruje Bogu jak ma to co spieprzyl naprawic. No, czysty nonsens!
    Wedlug "nauk" kosciolka, Bog ma plan, I co, byle jaki chlystek jedna modlitwa ma zmienic boski plan bo ten chlystek ma widzi mi sie??? No, czysty nonsens!

Modlitwa to samooszukiwanie sie... atawizm wieku dzieciecego kiedy male dziecko uroilo sobie, ze kiedy bedzie grzeczne to dostanie present pod choinke... co sie stalo z modlitwami ofiar Katynia, Auschwitz? jakie rezultaty daje modlitwa przy egzaminie z fizyki? ktora druzyne poprze Bog ta ktora odklepala wiecej zdrowasiek???

No, czysty nonsens!!!
    Nikt nie zabil we mnie boga z taka sila I nie odrodzil we mnie czlowieka z wieksza moca niz to zrobil Christopher Hitchens.
    Odpowiedz
  • Re: Sens modlitwy|mariaelena 12.04.2018, 18:15

Nie ma zadnego, modlitwa to nonsens. Jak mawial Christopher Hitchens: modlitwa to zwrocenie uwagi Stworcy, ze cos spieprzyl a wierny modlac sie sugeruje Bogu jak ma to co spieprzyl naprawic. No, czysty nonsens!
    Wedlug "nauk" kosciolka, Bog ma plan, I co, byle jaki chlystek jedna modlitwa ma zmienic boski plan ...

Cichaj, nie fikaj, z uwagą
    jeszcze raz przeczytaj.
    ,,W dzisiejszym życiu świat należy tylko do głupców, do niewrażliwych, do podekscytowanych. Prawo do życia i zwycięstwa zdobywa się dziś nieomal tymi samymi sposobami, jakimi zdobywa się zamkniecie w domu wariatów: niezdolnością do myślenia, niemoralnością i hiperekscytacją." F. Pessoa
    Odpowiedz
  • Re: Sens modlitwy|Ateistyczny lewak 12.04.2018, 18:42
    @mariaelena - uwaga tu nie pomoze, to jest straszny bajer, jakas bardzo kiepska przypowiesc...
    Nikt nie zabil we mnie boga z taka sila I nie odrodzil we mnie czlowieka z wieksza moca niz to zrobil Christopher Hitchens.
    Odpowiedz
  • Re: Sens modlitwy|mariaelena 12.04.2018, 18:46

@mariaelena - uwaga tu nie pomoze, to jest straszny bajer, jakas bardzo kiepska przypowiesc...

jak tę opowieść tak pojmujesz, jak poczytajkę Kraussa, to nie dziwi mnie, że spietrałeś przed książką, którą ci polecilam
    Odpowiedz
  • Re: Sens modlitwy|Ateistyczny lewak 12.04.2018, 18:49
    @mariaelena - to nie jest opowiesc to jest przypowiesc czyli bajer... sorry. Wole poczytajke Dawkins'a "Bog urojony"...
    Odpowiedz
  • Re: Sens modlitwy|mariaelena 12.04.2018, 22:13

@mariaelena - to nie jest opowiesc to jest przypowiesc czyli bajer... sorry. Wole poczytajke Dawkins'a "Bog urojony"...

Nie bój się, książka cię nie zje, a urojenia Dawkisa mało interesujące. Infantylny język i przekaz w stylu:"co?ze mnąi się nie napijesz", w sam raz dla wielbicieli podrzędnej literatury.
    Odpowiedz
  • Re: Sens modlitwy|henryk1 12.04.2018, 22:10
    Tomciu nawet elementarza nie czytał.
    Odpowiedz
  • Re: Sens modlitwy|Ateistyczny lewak 12.04.2018, 22:18
    @mariaelena - czytalas???
    Odpowiedz
  • Re: Sens modlitwy|mariaelena 12.04.2018, 22:25

@mariaelena - czytalas???

Co? Dawkinsa?
    I owszem, wynudzilam się jak przy "Nocach i dniach". Z tą róznicą, że zamiast "Bogumił!!!Bogumił!!!leci tak:"Boga nie ma, nie ma Boga, Boga nie ma, a jesli chcesz być uważany za oświeconego, powtarzaj za mną jak papuga. A jaki będziesz wyedukowany i mundry!"

Czyli krotko: bla, bla, bla dla naiwnych.
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook