Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Savonarola - heretyk czy święty

dodano: 27.01.2014, 21:03
akcje wątku: drzewko

Autor: Tobi3

Hieronim Savonarola był zakonnikiem dominikaninem działającym we Florencji w drugiej połowie XV wieku. Zyskał szeroki rozgłos dzięki płomiennym kazaniom głoszonym w kościele św. Marka we Florencji. Kazania te składały się z kilku cykli poświęconych tematyce biblijnej: Księdze Rodzaju, Księdze Jeremiasza i 1 listowi św. Jana.

Był mocno uwikłany w politykę - przewodził powstaniu ludowemu we Florencji, które wprowadziło republikę. Ekskomunikowany przez papieża Aleksandra VI został następnie oskarżony o herezję i powieszony wraz z dwoma innymi zakonnikami. Ciało jego zostało spalone na stosie. Podczas pobytu w więzieniu napisał "Medytacje więzienne" - są to komentarze do dwóch psalmów - 51 i 31, w których rozważ zagadnienie zbawienia z łaski przez wiarę. Wygląda na to, że Luter nie był pierwszym reformatorem podnoszącym to zagadnienie. "Medytacje więzienne" są niezwykłym świadectwem wiary i nadziei oraz głębi duchowego życia. Został świętym Kościoła Anglikańskiego i Mariawitów.

Podobno (portal racjonalista.pl) był prowadzony w latach 50 XX wieku proces beatyfikacyjny w KK.      

• Re: Savonarola - heretyk czy święty|Andriej 27.01.2014, 21:13

http://salwowski.msza.net/pub/savonarola-heretyk-czy-swiety.html

Ciekawe, co pan Savonarola powiedziały dziś o LGBT Kościele Anglikańskim?
    Odpowiedz
  • Re: Savonarola - heretyk czy święty|Tobi3 27.01.2014, 23:23

http://salwowski.msza.net/pub/savonarola-heretyk-czy-swiety.html

Ciekawe, co pan Savonarola powiedziały dziś o LGBT Kościele Anglikańskim?

Co do artykułu pana Salwowskiego (nie był mi znany) to myślę,że nie miał odwagi napisać po prostu dlaczego Aleksander VI z taką zajadłością zwalczał Savonarolę i dlaczego nikt w KK z jego opinią się nie liczył
    Bardziej poruszyła mnie jednak publikacja (po raz pierwszy w Polsce) '"Rozważań więziennych" Savonaroli - przypominają Wyznania św. ąugustyna. Ze wstępu Luigi Lazzerimi, można się dowiedzieć, że na Soborze Trydenckim przeciwnicy Savonaroli próbowali doprowadzić do ogłoszenia go heretykiem, lecz nie dopuścił do tego zakon dominikanów.- pewno dlatego święci, o których pisze Salwowski mogli czcić pamięć Savonaroli nie narażając się na zarzut nieposłuszeństwa KK.
    Odpowiedz
  • Re: Savonarola - heretyk czy święty|Tobi3 27.01.2014, 22:05
    Tego nie wiem, ale wiem, że nie oszczędzał papieża Aleksandra VI i piętnował jego rozwiązłe życie.
    Odpowiedz
  • Re: Savonarola - heretyk czy święty|Andriej 27.01.2014, 22:09

Tego nie wiem, ale wiem, że nie oszczędzał papieża Aleksandra VI i piętnował jego rozwiązłe życie.

Za to spłonął.
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook