Otwarte forum dyskusyjne Frondy

religia piętnowana czy piętnująca

dodano: 13.12.2013, 0:30
akcje wątku: drzewko

Autor: Teodora

Dlaczego mówienie o pedofili w kościele jest atakiem na kościół, a palenie Świętowita w Ostrowie Lednickim, czy zdjęcie go z góry Ślęży - miejsca szczególnego dla wierzeń z nim związanych - i zastąpienie go krzyżami obroną swojej wiary? 

http://www.przeglad-tygodnik.pl/pl/artykul/swietowit-wyrzucony-ze-slezy

chciałbym jeszcze dodać, że Ślęża miałabyć przeznaczona w całości na pokazanie Naszej kultury przedchcszescijanskiej. Z szacunku do was kościół wątpliwej wartości artystyczno kulturowej nie zastał zlikwidowany ( to były czasy komuny, można było). 

Bardzo prosze o rzetelne odpowiedzi

 • Re: religia piętnowana czy piętnująca|Gaius Marius 13.12.2013, 2:06
  Mówienie o pedofilii w Kościele nie jest, jako takie, atakiem na Kościół. Atakiem jest natomiast forsowanie stereotypu księdza - pedofila, wykorzystywanie tych skandali w celach forsowania własnych, chorych ideologii, i tym podobne. Problem z tym polega na tym, że jak się sprawdzi statystyki, to okaże się, że księża wcale nie są częściej pedofilami, niż jakiekolwiek inne grupy zawodowe, czy to objęte celibatem, czy nie. A jednak według mediów pedofilia to niemalże wyłącznie domena katolickiego kleru.

  Inną sprawą jest usunięcie rzeźby Świętowida. Może miejscowy proboszcz maczał w tym ręce, a może nie, tego nie wiemy. Faktem natomiast jest, że dom turystyki PTTK to nie świątynia pogańska, i po pierwsze trzeba zaznaczyć, że jego dyrekcja okazała wielką uprzejmość, pozwalając umieścić tam posąg i miała pełne prawo usunąć go po wygaśnięciu umowy.
  Religia pogańska natomiast, czy słowiańska, czy jak tam ją nazywasz, to nie jest ta sama religia, którą wyznawali Słowianie przed chrystianizacją. Jedyne, co o tej starej, przedchrześcijańskiej religii wiemy, to garść zwyczajów ludowych prawdopodobnie pochodzących z czasów słowiańskich, oraz kilkadziesiąt stosunkowo krótkich zapisków historyków niesłowiańskich, którzy akurat nawiedzili słowiańskie tereny. Sami Słowianie natomiast nie zostawili żadnych źródeł pisanych. Efekt jest taki, że o tej religii właściwie niewiele wiadomo. Jest znany jakiś tam panteon kilkudziesięciu bóstw, z których połowa nie wiadomo, czy nie została wymyślona przez późniejszych poetów i pisarzy. Jest wiadomo, że Słowianie mieli jakieś obrzędy, ale na czym one polegały, jaki był ich sens i cel, jaka była mentalność tych, którzy je odprawiali, tego w ogóle nie wiadomo. Nawet artykuł, który podlinkowałaś wspomina o o ukośnym krzyżu, który, cytuję, "prawdopodobnie był on związany właśnie z pogańskim kultem solarnym". Podkreślam słowo "prawdopodobnie".
  Współcześni wyznawcy religii słowiańskiej nie są więc tak na prawdę wyznawcami tej dawnej, przedchrześcijańskiej religii, a swojej własnej, własnoręcznie wymyślonej, z dawną jedynie dzielącej część imion z panteonu. I tu dochodzimy do sedna wyższości religii katolickiej nad wszelkimi religiami wymyślonymi. Otóż religia katolicka ma na celu zbawienie ludzi i dla tego ma pewne sztywno ustalone przez Boga zasady, które nigdy nie ulegną zmianie. Kościół Katolicki nigdy nie uzna aborcji czy eutanazji za prawo człowieka, nigdy nie poprze wszystkich tych rzeczy, o których marzą komuniści wszelkiej maści, a nie zrobi tego, bo tak jest w Biblii i takie są dogmaty. Co innego zaś jest z religiami wymyślonymi przez ludzi dla ludzi, czy z ateizmem. W tych przypadkach nie da się wprowadzić rzeczy niezmiennych do doktryny czy prawa, bo zawsze doktryna, czy prawo będą się opierały na woli ludzkiej, modach, tendencjach nierzadko sterowanych przez media, a wszystkie te rzeczy są ze swej natury zmienne.
  A jakem go ciął z góry bez hełm, gdzie mi się topór zatrzymał? Na zębach się zatrzymał. Albo nie?
  Odpowiedz
 • Re: religia piętnowana czy piętnująca|Teodora 13.12.2013, 20:13

  Mówienie o pedofilii w Kościele nie jest, jako takie, atakiem na Kościół. Atakiem jest natomiast forsowanie stereotypu księdza - pedofila, wykorzystywanie tych skandali w celach forsowania własnych, chorych ideologii, i tym podobne. Problem z tym polega na tym, że jak się sprawdzi statystyki, to okaże się, że księża wcale nie są ...  Gaius, Gaius...
  To prawda, że niestety nie mamy żadnych bezpośrednich przekazów, ale wy też nie. Biblia przez 2 tysiąclecia zmieniła była różnie interpretowana i zmieniana, a także wsze obrzędy zmieniają swoją formę i treść. Jesteś po prostu śmieszny pisząc o wyższości twojej wymyślonej religii nad innymi czy o niezmiennych świątych dogmatach. Odsyłam do podręcznika historii.
  biuro pttk nie jest świątynią pogańską, ale góra z całą pewnością pełniła ważne funkcje sakralne. Dziś cały ten kompleks ma na celu przybliżyć nam tą, po części zapomnianą już część naszej kultury i historii. Pisze naszą, bo dzisiejsze obrządki " chrześcijańskie " mają korzenie właśnie w tych dawnych obyczajach ( np. malowanie wiosną jajek dla Mokosz). Zdaje sobie w pełni sprawę, że pradopodobnie nigdy nie uda nam się w całości zrekonstruować dawnych wierzeń, ale nie można zapominać kim się jest, a już na pewno nie próbować zmieniać treści takich miejsc stawiając wielgachne krzyże! To miejsce ma znaczenie przede wszystkim HISTORYCZNE, KULTUROWE, ale także dla wielu ludzi RELIGIJNE. NIe potrzebujemy recepty i zasad podanych na tacy, pewne rzeczy sami czujemy.

  Nie chciałam poruszać tu dyskusji o wyższości, prawdziwości religii, ale o szacunku do kultury, historii i innych religii.( Po części też spróbować uświadomiś was i uratować wasze dzieci, bo to jest atak nie na koscioł, a bezkarnosc pedofilii, ale to już pobocznie)
  Odpowiedz
 • Re: religia piętnowana czy piętnująca|Gaius Marius 13.12.2013, 21:49


  Gaius, Gaius...
  To prawda, że niestety nie mamy żadnych bezpośrednich przekazów, ale wy też nie. Biblia przez 2 tysiąclecia zmieniła była różnie interpretowana i zmieniana, a także wsze obrzędy zmieniają swoją formę i treść. Jesteś po prostu śmieszny pisząc o wyższości twojej wymyślonej religii nad innymi czy o niezmiennych świątych ...


  Odsyłasz mnie do podręcznika historii, którego, jak wynika z twoich twierdzeń o Biblii i braku bezpośrednich przekazów, sama na oczy nie widziałaś.
  Dawnych wierzeń w ogóle nie uda się wam zrekonstruować, bo niewiele po nich zostało, a nawet to, co zostało, to w większości gdybanie. Naród Polski od ponad tysiąca lat jest chrześcijański, pod znakiem krzyża Polacy walczyli i ginęli i wymyślanie nowych religii jakoby opartych o bliżej nieznane przedchrześcijańskie wierzenia, tego nie zmieni.
  A jakem go ciął z góry bez hełm, gdzie mi się topór zatrzymał? Na zębach się zatrzymał. Albo nie?
  Odpowiedz
 • Re: religia piętnowana czy piętnująca|Teodora 13.12.2013, 20:30

  Mówienie o pedofilii w Kościele nie jest, jako takie, atakiem na Kościół. Atakiem jest natomiast forsowanie stereotypu księdza - pedofila, wykorzystywanie tych skandali w celach forsowania własnych, chorych ideologii, i tym podobne. Problem z tym polega na tym, że jak się sprawdzi statystyki, to okaże się, że księża wcale nie są ...


  gaius skąd wziąłeś informacje o umowie z pttk?
  Odpowiedz
 • Re: religia piętnowana czy piętnująca|Gaius Marius 13.12.2013, 22:07

  gaius skąd wziąłeś informacje o umowie z pttk?


  Nie czytasz artykułów, które linkujesz?
  A jakem go ciął z góry bez hełm, gdzie mi się topór zatrzymał? Na zębach się zatrzymał. Albo nie?
  Odpowiedz
 • Re: religia piętnowana czy piętnująca|Uire 13.12.2013, 10:28
  Jak słusznie zauważył Gaius Marius, atakiem na Kościół nie jest mówienie o pedofilii, tylko wykorzystywanie tego tematu w celach ideologicznych, poprzez sugerowanie, że pedofilia jest zjawiskiem dotyczącym głównie księży.

  Natomiast histeria na okoliczność schroniska na Ślęży jest dość absurdalna, ponieważ jedyne co tam się wydarzyło, to to, że dyrektorka placówki schowała do magazynu rzeźbę p. Kudryckiego, która w schronisku stała przez trzy lata. Każdy dzierżawca ma takie prawo, niezależnie od tego, czy do magazynu wstawi rzeźbę p. Kudryckiego, przedstawiający Matkę Boską obraz p. Kowalskiej, czy Chrystusa Frasobliwego wyrzeźbionego przez lokalnego twórcę.

  Pozostałości przedchrześcijańskich kultów na Ślęży są, jak były, a współistniejące z nimi symbole chrześcijaństwa również są elementem historii regionu. Dlatego pozostawienie tam kościoła nie jest aktem szacunku i uprzejmości ze strony rodzimowierców, którzy z wyrozumiałością patrzą na nieliczną grupkę katolików - jest dokładnie odwrotnie: zgoda na umieszczenie rzeźby p. Kudryckiego w schronisku takim gestem była.

  Warto pamiętać, ze ów "usunięty posąg" nie był zabytkiem, tylko zupełnie współczesną repliką, na dodatek repliką posągu, którego znaczenie jest do dzisiaj przedmiotem dyskusji, który nie został znaleziony na Ślęży, a wyłowiony z rzeki Zbrucz. Dlatego robienie z niego symbolu kultów związanych ze Ślężą jest wyłącznie radosną działalnością współczesnych rodzimowierców.
  respiciens post te, hominem memento te; cave, ne cadas
  Odpowiedz
 • Re: religia piętnowana czy piętnująca|Teodora 13.12.2013, 20:26

  Jak słusznie zauważył Gaius Marius, atakiem na Kościół nie jest mówienie o pedofilii, tylko wykorzystywanie tego tematu w celach ideologicznych, poprzez sugerowanie, że pedofilia jest zjawiskiem dotyczącym głównie księży.

  Natomiast histeria na okoliczność schroniska na Ślęży jest dość absurdalna, ponieważ jedyne co tam się wydarzyło, to to, że dyrektorka placówki ...


  Radosną działalność nie jest bezpodstawna. Światowit był czczony na całej słowiańszczyźnie, jednakże znane są nam przekazy o wyglądzie jego przedstawień jak i inne jego przedstawienia, chociażby z Wolina, gdzie także przedstawiony jest z 4 głowami. Jak już wspomniałam góra Ślęża miała być miejscem, który przybliży nas do historii i kultury.
  Świętowit stał tam sobie spokojnie do czasu inicjatywy księdza.( Niestety informacje na temat napiętnowania znam tylko z opowieści znajomych. Jednakże nie mam żadnych podstaw, by im nie wierzyć. ) próba zmiany Ślęży ze św. góry naszych przodków na instytucje chsześcijańską jest po prostu oburzające
  Odpowiedz
 • Re: religia piętnowana czy piętnująca|Uire 13.12.2013, 21:21

  Radosną działalność nie jest bezpodstawna. Światowit był czczony na całej słowiańszczyźnie, jednakże znane są nam przekazy o wyglądzie jego przedstawień jak i inne jego przedstawienia, chociażby z Wolina, gdzie także przedstawiony jest z 4 głowami. Jak już wspomniałam góra Ślęża miała być miejscem, który przybliży nas do historii i kultury ...


  Jest kompletnie bezpodstawna, ponieważ kult związany ze Ślężą był kultem celtyckim. Owszem, oryginałowi, którego replika stała w PTTK niektórzy przypisują pochodzenie celtyckie, a później przyjęcie go przez Słowian, jednak nie powoduje to jeszcze sensowności wiązania go ze Ślężą. Tym bardziej bezpodstawne jest robienie przedmiotu kultu z repliki Świętowita ze Zbrucza.

  Figurka z Wolina jest Świętowitem nazywana umownie, a posągi bóstw o kilku twarzach nie są w żaden sposób wyróżniające dla słowiańszczyzny. Chociażby grecka Hekate była przedstawiana jako bogini o trzech obliczach.

  Pisanie o 200 latach kościółka jest żenujące, ponieważ pierwszy klasztor na Ślęży został ufundowany w XII wieku.

  Opowieści o "interwencji proboszcza" póki co mają potwierdzenie jedynie w opiniach osób związanych ze środowiskiem rodzimowierczym, w którym to środowisku, delikatnie mówiąc, niechęć do chrześcijaństwa do rzadkości nie należy.
  respiciens post te, hominem memento te; cave, ne cadas
  Odpowiedz
 • Re: religia piętnowana czy piętnująca|Teodora 13.12.2013, 20:29

  Jak słusznie zauważył Gaius Marius, atakiem na Kościół nie jest mówienie o pedofilii, tylko wykorzystywanie tego tematu w celach ideologicznych, poprzez sugerowanie, że pedofilia jest zjawiskiem dotyczącym głównie księży.

  Natomiast histeria na okoliczność schroniska na Ślęży jest dość absurdalna, ponieważ jedyne co tam się wydarzyło, to to, że dyrektorka placówki ...


  Chciałam tylko dodać, że kościółek tam stoi od 200 lat, a kult na tej górze co najmniej 2000, więc to nie kościół robi łaską histori
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook