Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Refleksja po dzisiejszych wątkach i sporach okołoMarszowych (kolejnej, dorocznej tradycji na ff)

dodano: 13.11.2017, 19:16
akcje wątku: drzewko

Autor: Bozon Higgsa

"Niestraszny żar piekła, niestraszna noc wściekła, niestraszno gdy piorun uderzy. Lecz straszny ten człowiek co stanie i powie: JA JEDEN WIEM, CO NALEŻY" [Aleksandr Galicz]. "Jak się nie ma ludziom co dać, to im się daje hasła" [Pewien ś+p nauczyciel fizyki] "Wiedza to niebezpieczny druh, gdy reguł nie da nikt. A ludzkie przeznaczenie, patrz - w idiotów dłoniach tkwi." [King Crimson/Peter Sinfield, tł. Wojciech Mann]

Wysnuta m. in. na podstawie wątków Pań: Teofili Bepko i AnnyMS.
A w szczegolności po krótkiej, acz inspirującej wymianie poglądów z Panem Darcheville za którą mu serdecznie dziękuję.

Doprawdy nie wiem czemu ale jak widzę JAKĄKOLWIEK demonstrację (podkreślam - niezależnie od proweniencji organizatorów) podczas której:
- są niesione transparenty i wykrzykiwane hasła dla kogo to Polska/Europa (dowolny obszar geograficzny) ma (wyłącznie) być i kogo to należy z niej wywalić/przyjąć ograniczyć/nadać mu uprawnienia różne od istniejącego, wczesniej powszechnie uznawanego systemu,
- hasła do wykrzykiwania są podawane przez megafony przez jakiś Uświadomiony Aktyw Przewodni (głosem ochrypłym od emocji, a jednocześnie odczytywane z wcześniejszego, starannie przygotowanego pod względem kolejności i ładunku emocjonalnego zestawienia),
- ci którzy chcą po prostu zamanifestować swe poglądy ale niekoniecznie je wykrzykiwać na wzór Uświadomionego Aktywu Przewodniego są zdumieni względnie przytłoczeni krzykiem,
to mam wrażenie, że historia jakby sie powtarzała.

Bo w takiej atmosferze ginie, nie wiedzieć kiedy, coś co młodzież określa mianem Rozum i Godność Człowieka.
A za to dochodzą do głosu instynkty opisywane przez Gustave Le Bon.
Albo G. Orwella w III rozdziale Księgi Goldsteina pt. "Ignorancja to Siła"

A oczyma wyobraźni widzę (raz jeszcze podkreślam - sa to przemyślenia natury ogólniejszej) to:
http://www.riksavisen.no/wp-content/uploads/pink-floyd1.jpg

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook