Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Przemienienie na Górze Tabor

dodano: 6.08.2019, 17:47
akcje wątku: drzewko

Autor: spring

http://www.fronda.pl/a/pomodl-sie-dzis-do-matki-bozej-rozwiazujacej-wezly,40912.html

Dlaczego Piotr chciał zostać na Górze Tabor? I to mimo że był przestraszony? Zląkł się bowiem, jak mówi Ewangelia, tego nagłego przejawu Mocy Bożej…

Przemienienie Jezusa dokonało się podczas Jego modlitwy. To gdy się modlił, „wygląd Jego twarzy się odmienił, a Jego odzienie stało się lśniąco białe” (Łk 9,29b). Modlitwa ta musiała być szczególnie żarliwa, gdyż Jezus nie zadowolił się pozostaniem tam, gdzie przebywał, ale specjalnie dla niej wyszedł na wysoką górę.

Zresztą i w codziennej modlitwie Jezusa musiało być coś szczególnego. Ewangelista Łukasz mówi bowiem, że gdy Jezus przebywając w jakimś miejscu na modlitwie skończył ją, jeden z uczniów poprosił: „Panie, naucz nas modlić się” (Łk 11,1b). Jako pobożny Żyd uczeń ten modlił się z pewnością od dzieciństwa codziennie. Lecz ujrzawszy modlącego się Jezusa uznał, że jeszcze w ogóle nie potrafi tego czynić…

Żarliwość modlitwy Jezusa wynikała z Jego Miłości do Ojca. W Jego Sercu tliło się głębokie uczucie, które żywił zarówno jako Syn Boży, jak też jako Przedstawiciel rodu ludzkiego. Nawet Jego Miłość do ludzi wynikała z Miłości do Ojca. Nic w tym dziwnego – Miłość do ludzi każdej z Osób Boskich ma swoje źródło w wewnętrznej, międzyosobowej Miłości Trójcy Przenajświętszej.

Można powiedzieć, że cokolwiek Jezus czynił, czynił to z Miłości do Ojca. On Sam przyznaje to w stosunku do Dzieła Odkupienia człowieka. Mówi bowiem: „Życie moje oddaję za owce (…). Dlatego miłuje Mnie Ojciec, że Ja życie moje oddaję, aby je znów odzyskać. Nikt Mi go nie zabiera, lecz Ja sam z siebie je oddaję. Mam moc je oddać i mam moc je znów odzyskać. Taki nakaz otrzymałem od mojego Ojca” (J 10,15b.17-18).

Jezus więc umiera za człowieka czyniąc to z posłuszeństwa wobec Ojca i po to, by Go Ojciec miłował. Jeżeli zaś dla Ojca przyszedł do człowieka na ziemię, to naturalne jest, że Jego ziemskie życie było wypełnione modlitwą. I to modlitwą tak żarliwą i tak pełną Miłości, że aż na Górze Tabor spowodowała objawienie się Jego Natury Boskiej.

I to dlatego właśnie Piotr pragnął tam pozostać. Proponując zbudowanie namiotów dla Jezusa i towarzyszących Mu proroków, chciał w ten sposób jak najdłużej zatrzymać chwilę ukazania się Miłości. Było mu w tej chwili dobrze, ponieważ Miłość Boża jest pierwszym i podstawowym środowiskiem życia człowieka. Człowiek został stworzony do Miłości. Gdy znajduje miłość, znajduje szczęście, i Piotr swoje szczęście odnalazł kontemplując Miłość Jezusa do Ojca.

Jaka z tego nauka dla nas? Także i my swoje szczęście odnajdziemy jedynie w Miłości Bożej. Miłość ta zaś przychodzi do nas w modlitwie, a szczególnie w modlitwie kontemplacyjnej. Nie przerażajmy się nią. To nie jest jakaś niedostępna rozkosz tylko dla wtajemniczonych. To po prostu przebywanie z Bogiem, towarzyszenie Mu myślą, patrzenie na Niego z miłością. Można też powiedzieć Mu o swoim uczuciu albo zadać jakieś osobiste pytanie. Rozwijając modlitwę kontemplacyjną, staniemy się sami szczęśliwi i zdolni również innym szczęście dawać.

Na koniec jeszcze mała intencja do tej tajemnicy Różańca. Westchnijmy w niej, aby jak św. Piotr, tak i jego Następca na Stolicy Piotrowej odnajdywał w modlitwie swoje szczęście i siłę do pracy.

https://www.fronda.pl/blogi/taki-jest-ten-swiat/rozwazania-rozancowe-o-najswietszym-sercu-pana-jezusa-i-niepokalanym-sercu-maryi,47662.html

• Re: Przemienienie na Górze Tabor|Norton Commander 6.08.2019, 18:34
    o, i bardzo dziękuję za ten wpis.
    Odpowiedz
  • Re: Przemienienie na Górze Tabor|spring 6.08.2019, 19:25

o, i bardzo dziękuję za ten wpis.

Cieszę się, że się podoba i serdecznie polecam całość. :)
    http://www.fronda.pl/a/pomodl-sie-dzis-do-matki-bozej-rozwiazujacej-wezly,40912.html
    Odpowiedz
  • Re: Przemienienie na Górze Tabor|Altek 7.08.2019, 21:35
    Jeśli nie wiesz, dokąd chcesz iść, nie ma znaczenia, którą drogą pójdziesz. Lewis Carroll
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook