Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Papież Franciszek: o "Dubiach" dowiedziałem się z gazet.

dodano: 21.06.2018, 9:23
akcje wątku: drzewko

Autor: Teofila (w podróży)

Wierzę w Boga w Chrystusie obecnym w Kościele.

Papież Franciszek w ostatnim wywiadzie udzielonym dziennikarzowi Reutersa, P. Pullelli, powiedział, że o "Dubiach" dowiedział się z gazet.

I dodał, że ten sposób załatwiania takich spraw "nie jest, nazwijmy to, kościelny"...

Z czym nie wypada się nie zgodzić.

Ale ponieważ list 4 kardynałów zawierający dubia jest datowany na 19 IX 2016r, a opublikowany został dopiero w listopadzie 2016r., z powodu braku odpowiedzi, nasuwają się następujące wątpliwości:

czy to któryś z wysoko postawionych urzędników watykańskich zadbał o to, żeby ten akurat list nie dotarł do papieża,

czy też papież myli daty i nie pamięta takich szczegółów?...

Za:

https://incaelo.wordpress.com/2018/06/20/newspaper-dubia-proper-papal-interview-raises-questions/

PS.

Lefebrystom i innym starozakonnym dziękuję urzpejmie za komentarze w tym wątku.

Co oznacza - uściślając - prośbę o wstrzymanie się od komentarzy, z prozaicznego powodu ich całkowitej przewidywalności.

• Re: Papież Franciszek: o "Dubiach" dowiedziałem się z gazet.|[Wstaw]less 21.06.2018, 9:43
    Papież to dzisiaj polityk, a jako polityk musi zmagać się z opozycją w najlepszy możliwy sposób.

Jakie ma dzisiaj znaczenie, czy wiedział? Połowa (autorów dubiów) nie żyje, reszta zdegradowana, a reformy trwają dalej - to jest rzeczywistość, z którą zmagamy się dzisiaj.
    It's the dark of night and I'm at the end of the line. Alone in my head and waiting for something divine. To answer me. Drowning to silence, the internal violence. I pray to make it through. The storm winds are growing as my dreams are blowing away. Just like you. https://www.youtube.com/watch?v=jHTJra7dhNQ
    Odpowiedz
  • Re: Papież Franciszek: o "Dubiach" dowiedziałem się z gazet.|Teofila (w podróży) 21.06.2018, 9:48

Papież to dzisiaj polityk, a jako polityk musi zmagać się z opozycją w najlepszy możliwy sposób.

Jakie ma dzisiaj znaczenie, czy wiedział? Połowa (autorów dubiów) nie żyje, reszta zdegradowana, a reformy trwają dalej - to jest rzeczywistość, z którą zmagamy się dzisiaj.

>Jakie ma dzisiaj znaczenie, czy wiedział? Połowa (autorów dubiów) nie żyje, reszta zdegradowana, a reformy trwają dalej - to jest rzeczywistość, z którą zmagamy się dzisiaj.

Tia.

A fakty zawsze mają znaczenie :)

Zwłaszcza te prawdziwe...

Przynajmniej dla katolika.

Bo widzi pan: katolik to człowiek, który szuka Prawdy, a nie uprawia politykę.

BTW
    Papież jest katolikiem :)

Odpowiedz
  • Re: Papież Franciszek: o "Dubiach" dowiedziałem się z gazet.|Wojo 21.06.2018, 9:54

>Jakie ma dzisiaj znaczenie, czy wiedział? Połowa (autorów dubiów) nie żyje, reszta zdegradowana, a reformy trwają dalej - to jest rzeczywistość, z którą zmagamy się dzisiaj.

Tia.

Bo widzi pan: katolik to człowiek, który szuka Prawdy, a nie uprawia politykę ...

^^^
    Odpowiedz
  • Re: Papież Franciszek: o "Dubiach" dowiedziałem się z gazet.|[Wstaw]less 21.06.2018, 10:00

Tia.

Bo widzi pan: katolik to człowiek, który szuka Prawdy, a nie uprawia politykę ...

Wie pani, w duszę papieża nikt nie zajrzy, stąd nie sposób wnioskować, czy powiedział prawdę, czy nie.

To co pozostaje, nam, zwykłym wiernym, to praktyka duszpasterska, która wynika z reform.

A rzeczywistość jest taka, że opozycja została rozbita, w zasadzie nikt (mówię o znaczącej sile, nie pojedynczych przypadkach) nie przeciwstawia się nadużyciom, hierarchia zaakceptowała taki stan rzeczy. Komunia dla rozwodników? Kwestia interpretacji episkopatu... Komunia dla protestantów? Rozstrzygnięta przez Watykan, ponieważ część episkopatu uznała, że nie ma prawa podjąć takiej decyzji w zakresie posiadanych kompetencji (warto zauważyć różnicę - nie sprzeciw, a brak kompetencji).

Jak już kiedyś pani wspominałem (z czym pani się nie zgadza), że rozpoczynają się rewolucyjne zmiany, które odczujemy dopiero za kilkanaście lat, gdy starsi umrą, młodsi (jak pokazują badania) odejdą z Kościoła (nieformalnie, po cichu).
    It's the dark of night and I'm at the end of the line. Alone in my head and waiting for something divine. To answer me. Drowning to silence, the internal violence. I pray to make it through. The storm winds are growing as my dreams are blowing away. Just like you. https://www.youtube.com/watch?v=jHTJra7dhNQ
    Odpowiedz
  • Re: Papież Franciszek: o "Dubiach" dowiedziałem się z gazet.|Teofila (w podróży) 21.06.2018, 10:45

Wie pani, w duszę papieża nikt nie zajrzy, stąd nie sposób wnioskować, czy powiedział prawdę, czy nie.

To co pozostaje, nam, zwykłym wiernym, to praktyka duszpasterska, która wynika z reform.

A rzeczywistość jest taka, że opozycja została rozbita, w zasadzie nikt (mówię o znaczącej sile, nie pojedynczych przypadkach) nie przeciwstawia ...

Praktyka dupszasterska, proszę szanownego, to sprawa nie pana, tylko domena duchowieństwa.

No chyba, że wypowiada się pan jako ksiądz...

Natomiast nam, zwykłym wiernym, pozostaje - jak zawsze - podążanie za Chrystusem - Drogą, Prawdą i Życiem.
    Odpowiedz
  • Re: Papież Franciszek: o "Dubiach" dowiedziałem się z gazet.|[Wstaw]less 21.06.2018, 11:10

Praktyka dupszasterska, proszę szanownego, to sprawa nie pana, tylko domena duchowieństwa.

No chyba, że wypowiada się pan jako ksiądz...

Natomiast nam, zwykłym wiernym, pozostaje - jak zawsze - podążanie za Chrystusem - Drogą, Prawdą i Życiem.

"No chyba, że wypowiada się pan jako ksiądz..."

Żeby się pani nie zdziwiła, rozważam taką drogę...

W każdym razie, znowu konstruktywną rozmowę zakończyła pani truizmem i wyszła "mowa trawa".
    Odpowiedz
  • Re: Papież Franciszek: o "Dubiach" dowiedziałem się z gazet.|Teofila (w podróży) 21.06.2018, 11:30

W każdym razie, znowu konstruktywną rozmowę zakończyła pani truizmem i wyszła "mowa trawa".

No, jak dla pana podążanie za Chrystusem, który jest Drogą, Prawdą i Życiem, to dla pana "mowa trawa",

to dobrze panu nie wróżę na tej drodze, którą pan rzekomo rozważa :)
    Odpowiedz
  • Re: Papież Franciszek: o "Dubiach" dowiedziałem się z gazet.|[Wstaw]less 21.06.2018, 11:33

No, jak dla pana podążanie za Chrystusem, który jest Drogą, Prawdą i Życiem, to dla pana "mowa trawa",

to dobrze panu nie wróżę na tej drodze, którą pan rzekomo rozważa :)

Wszak truizmem było stwierdzenie na końcu pani wypowiedzi.

Mową trawą jest sposób prezentowania pani wypowiedzi, gdzie nie odnosi się pani do meritum, a ucieka w dogmatyczne deklaracje.
    Odpowiedz
  • Re: Papież Franciszek: o "Dubiach" dowiedziałem się z gazet.|Teofila (w podróży) 21.06.2018, 11:36

Wszak truizmem było stwierdzenie na końcu pani wypowiedzi.

Mową trawą jest sposób prezentowania pani wypowiedzi, gdzie nie odnosi się pani do meritum, a ucieka w dogmatyczne deklaracje.

Z pana natomiast to wyborowy neofita :)

Dziś nawrócenie, jutro seminarium.

Prawie jak św. Paweł; klękać narody.

:))
    Odpowiedz
  • Re: Papież Franciszek: o "Dubiach" dowiedziałem się z gazet.|Teofila (w podróży) 21.06.2018, 11:38

BTW
    Z pańskimi poglądami - marne szanse na karierę klerykalną.

Albo będzie musiał pan umiejętnie się maskować.
    Odpowiedz
  • Re: Papież Franciszek: o "Dubiach" dowiedziałem się z gazet.|[Wstaw]less 21.06.2018, 11:44

BTW
    Z pańskimi poglądami - marne szanse na karierę klerykalną.

Albo będzie musiał pan umiejętnie się maskować.

W sumie niezbyt rozumiem dlaczego, poglądy mam modernistyczne, zbliżone do redaktorów TP, ks. Lemańskiego, bp. Pieronka...
    Odpowiedz
  • Re: Papież Franciszek: o "Dubiach" dowiedziałem się z gazet.|[Wstaw]less 21.06.2018, 11:41

Między rozważaniem, a wyborem jest duża różnica.

Mimo wszystko, ja nawracam się każdego dnia, a jeśli pani postrzega nawrócenie jako jeden moment, to rozumiem skąd u pani tyle problemów z krytyką Kościoła, z komunią dla ludzi w sytuacjach nieregularnych i etc.
    Odpowiedz
  • Re: Papież Franciszek: o "Dubiach" dowiedziałem się z gazet.|Teofila (w podróży) 21.06.2018, 11:47

Między rozważaniem, a wyborem jest duża różnica.

Mimo wszystko, ja nawracam się każdego dnia, a jeśli pani postrzega nawrócenie jako jeden moment, to rozumiem skąd u pani tyle problemów z krytyką Kościoła, z komunią dla ludzi w sytuacjach nieregularnych i etc.

>Między rozważaniem, a wyborem jest duża różnica.

Dlatego też napisałam "prawie jak św. Paweł", bo ona takich problemów nie miał :)

A tego, jak "ja postrzegam nawrócenie" nie zamierzam tu z panem rozstrząsać, gdyż albowiem postrzegam je dokładnie według słów Chrystusa, który dla mnie jest Drogą, Prawdą i Życiem.

Bo widzi pan: co dla jednego jest truizmem - dla drugiego jest samą esencją i treścią życia :)

Ale cieszę się pańskim poczuciem zrozumienia, jakiekolwiek by ono nie było.
    Odpowiedz
  • Re: Papież Franciszek: o "Dubiach" dowiedziałem się z gazet.|[Wstaw]less 21.06.2018, 11:53

>Między rozważaniem, a wyborem jest duża różnica.

Dlatego też napisałam "prawie jak św. Paweł", bo ona takich problemów nie miał :)

A tego, jak "ja postrzegam nawrócenie" nie zamierzam tu z panem rozstrząsać, gdyż albowiem postrzegam je dokładnie według słów Chrystusa, który dla mnie jest Drogą, Prawdą i Życiem.

Bo widzi ...

Gdyby postrzegała pani nawrócenie według deklaracji, to nie dziwiłoby pani, że ludzie nawrócenie rozważają seminarium.

Ja bym powiedział, że nawracam się dzisiaj, podobnie jak inni mężczyźni rozważający taką drogę życiową.

W każdym razie, nie widzę sprzeczności w poglądach, która mogłaby mi przeszkodzić, w Kościele jest miejsce dla różnych opcji.
    Odpowiedz
  • Re: Papież Franciszek: o "Dubiach" dowiedziałem się z gazet.|Damaris 22.06.2018, 13:16

błagam, nie
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook