Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Nowe zapisy w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Papież zmienił ważną doktrynę

dodano: 2.08.2018, 13:07
akcje wątku: drzewko

Autor: Tobi3

Papież Franciszek opowiedział się zdecydowanie przeciwko karze śmierci -

"https://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,35164,nowe-zapisy-w-katechizmie-kosciola-katolickiego-papiez-zmienil-wazna-doktryne.html

Nauczanie KK jest niezmienne!

• Re: Nowe zapisy w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Papież zmienił ważną doktrynę|DelfInn 2.08.2018, 13:11
    jestem za :)
    Odpowiedz
  • Re: Nowe zapisy w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Papież zmienił ważną doktrynę|Paweł ("Waldi") 2.08.2018, 13:28
    Nauczanie KK jest niezmienne, jeśli odczytuje się je wg ducha, a nie litery...
    (1 Kor 13)
    Odpowiedz
  • Re: Nowe zapisy w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Papież zmienił ważną doktrynę|Bogumił Rzepa 2.08.2018, 13:34

Nauczanie KK jest niezmienne, jeśli odczytuje się je wg ducha, a nie litery...

Wytłumacz proszę według ducha jak to jest, że dawni papieże sami zlecali karę śmierci za różne przewinienia, a Franciszek naucza, że jest ona niedopuszczalna.
    Gdyż wtedy modlitwa jest doskonała, gdy jest modlitwą o wspólne zbawienie wszystkich, nie pojedynczo, lecz wspólnie.
    Odpowiedz
  • Re: Nowe zapisy w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Papież zmienił ważną doktrynę|Paweł ("Waldi") 2.08.2018, 15:38

Wytłumacz proszę według ducha jak to jest, że dawni papieże sami zlecali karę śmierci za różne przewinienia, a Franciszek naucza, że jest ona niedopuszczalna.

Każdy Pontifex ma prawo "związywać i rozwiązywać" pewne kwestie.
    (1 Kor 13)
    Odpowiedz
  • Re: Nowe zapisy w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Papież zmienił ważną doktrynę|Bogumił Rzepa 2.08.2018, 15:50

Każdy Pontifex ma prawo "związywać i rozwiązywać" pewne kwestie.

Czyli zmienność.
    Gdyż wtedy modlitwa jest doskonała, gdy jest modlitwą o wspólne zbawienie wszystkich, nie pojedynczo, lecz wspólnie.
    Odpowiedz
  • Re: Nowe zapisy w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Papież zmienił ważną doktrynę|mariaelena 2.08.2018, 17:44

Czyli zmienność.

A nauczanie Lutra jest nuezmienne?
    ,,W dzisiejszym życiu świat należy tylko do głupców, do niewrażliwych, do podekscytowanych. Prawo do życia i zwycięstwa zdobywa się dziś nieomal tymi samymi sposobami, jakimi zdobywa się zamkniecie w domu wariatów: niezdolnością do myślenia, niemoralnością i hiperekscytacją." F. Pessoa
    Odpowiedz
  • Re: Nowe zapisy w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Papież zmienił ważną doktrynę|Bogumił Rzepa 2.08.2018, 21:40

A nauczanie Lutra jest nuezmienne?

Och, oczywiście, że było zmienne. Jego poglądy ewoluowały na różnych etapach życia.
    Odpowiedz
  • Re: Nowe zapisy w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Papież zmienił ważną doktrynę|Paweł ("Waldi") 2.08.2018, 18:48

Czyli zmienność.

Nie ma mowy o zmienności nauki, skoro oparta jest ona na niezmiennej Ewangelii:
    "Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie»." (Mt16, 18-19)
    (1 Kor 13)
    Odpowiedz
  • Re: Nowe zapisy w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Papież zmienił ważną doktrynę|Bogumił Rzepa 3.08.2018, 8:57

Nie ma mowy o zmienności nauki, skoro oparta jest ona na niezmiennej Ewangelii:
    "Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie ...

Zamknij oczy, zatkaj uszy i krzycz "prymat papieża!"
    Odpowiedz
  • Re: Nowe zapisy w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Papież zmienił ważną doktrynę|Teofila (w podróży) 2.08.2018, 13:29
    A to dopuszczalność kary śmierci była dogmatem wiary?

Nie wiedziałam.
    Wierzę w Boga w Chrystusie obecnym w Kościele.
    Odpowiedz
  • Re: Nowe zapisy w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Papież zmienił ważną doktrynę|Bogumił Rzepa 2.08.2018, 13:32

Nie wiedziałam.

Aha, czyli mogę mieć w nosie połowę punktów Katechizmu, bo nie są uroczystymi dogmatami? Dobrze wiedzieć.
    Odpowiedz
  • Re: Nowe zapisy w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Papież zmienił ważną doktrynę|Teofila (w podróży) 2.08.2018, 13:34

Aha, czyli mogę mieć w nosie połowę punktów Katechizmu, bo nie są uroczystymi dogmatami? Dobrze wiedzieć.

Pan i tak przecież ma w nosie połowę punktów KKK?

A katolik nie ma w nosie.
    Odpowiedz
  • Re: Nowe zapisy w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Papież zmienił ważną doktrynę|Bogumił Rzepa 2.08.2018, 13:46

Pan i tak przecież ma w nosie połowę punktów KKK?

A katolik nie ma w nosie.

Zawartość mojego nosa nie ma tu nic do rzeczy. Pytanie brzmi - czy można ignorować te punkty Katechizmu, które nie są uroczystymi dogmatami?
    Odpowiedz
  • Re: Nowe zapisy w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Papież zmienił ważną doktrynę|Teofila (w podróży) 2.08.2018, 14:21

Zawartość mojego nosa nie ma tu nic do rzeczy. Pytanie brzmi - czy można ignorować te punkty Katechizmu, które nie są uroczystymi dogmatami?

Oczywiście, że nie :)

Ale to dogmaty są niezmienne.

Np. ten o niepokalanym poczęciu NMP.
    Nie do ruszenia.
    Odpowiedz
  • Re: Nowe zapisy w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Papież zmienił ważną doktrynę|Tobi3 2.08.2018, 13:33

Nie wiedziałam.

A jaka jest różnica między dogmatem , doktryną?
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook