Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Nie jest dobrze... ale kiedy było lepiej? Pytanie do prawdziwych miłośników tradycji

dodano: 18.08.2019, 22:40
akcje wątku: drzewko

Autor: Zawistowski

Jak w tytule.
Powiedzmy, że masz możliwość przeniesienia się tunelem w czasie wstecz - dowolna data, dowolne miejsce. Ale podróż bez możliwości powrotu. Możesz zabrać bliskich.
Lecisz?

Podaj lokalizację i datę. Krótko uzasadnij.

• Re: Nie jest dobrze... ale kiedy było lepiej? Pytanie do prawdziwych miłośników tradycji|Vagabond 18.08.2019, 22:47
    Ja to bym chciał zobaczyć pogaństwo na ziemiach polskich. Posłuchać języka, jakim mówili. Wybrałbym się do państwa Wiślan w IX wieku, czyli 100 lat przed przyjęciem chrześcijaństwa przez plemiona lechickie.
    We are old, we are young, we are in this together / Vagabonds and children, prisoners forever / With pulses a-raging and eyes full of wonder / Kicking out behind us again • https://www.youtube.com/watch?v=yJjj0hHBvDg
    Odpowiedz
  • Re: Nie jest dobrze... ale kiedy było lepiej? Pytanie do prawdziwych miłośników tradycji|Cyrenejczyk 18.08.2019, 22:52

Ja to bym chciał zobaczyć pogaństwo na ziemiach polskich. Posłuchać języka, jakim mówili. Wybrałbym się do państwa Wiślan w IX wieku, czyli 100 lat przed przyjęciem chrześcijaństwa przez plemiona lechickie.

w owym czasie Wiślanie debatowali nad referendum w sprawie przyjęcia ich do unii
    w końcu wybrali unię ale za protekcją czeską
    Odpowiedz
  • Re: Nie jest dobrze... ale kiedy było lepiej? Pytanie do prawdziwych miłośników tradycji|Vagabond 18.08.2019, 23:01

w owym czasie Wiślanie debatowali nad referendum w sprawie przyjęcia ich do unii

W ostatniej ćwierci IX w. ziemie Wiślan wchodziły prawdopodobnie w skład Państwa Wielkomorawskiego, a w latach ok. 960-986 były zależnie od Czech. Kraków znalazł się pod panowaniem Mieszka ok. 990 roku.
    We are old, we are young, we are in this together / Vagabonds and children, prisoners forever / With pulses a-raging and eyes full of wonder / Kicking out behind us again • https://www.youtube.com/watch?v=yJjj0hHBvDg
    Odpowiedz
  • Re: Nie jest dobrze... ale kiedy było lepiej? Pytanie do prawdziwych miłośników tradycji|Cyrenejczyk 18.08.2019, 23:09

W ostatniej ćwierci IX w. ziemie Wiślan wchodziły prawdopodobnie w skład Państwa Wielkomorawskiego, a w latach ok. 960-986 były zależnie od Czech. Kraków znalazł się pod panowaniem Mieszka ok. 990 roku.

no cóż
    wygląda na to, że w owym czasie Radegast był silniejszym bogiem, któremu nie sprostał Światowit
    Odpowiedz
  • Re: Nie jest dobrze... ale kiedy było lepiej? Pytanie do prawdziwych miłośników tradycji|Adalbert1241 19.08.2019, 0:23

no cóż
    wygląda na to, że w owym czasie Radegast był silniejszym bogiem, któremu nie sprostał Światowit

Pilsnera nie mieli?
    Odpowiedz
  • Re: Nie jest dobrze... ale kiedy było lepiej? Pytanie do prawdziwych miłośników tradycji|Adalbert1241 19.08.2019, 0:22

Co ciekawe Koryl stawia na próbe koronacji Smiałego z Konstantynopola-Bizancjium i konflikt w z wynikiem zgonu Sw Stanisława z wydaleniem Smiałego w kierunku Wenecji zakończony śmiercią po drodze.
    Odpowiedz
  • Re: Nie jest dobrze... ale kiedy było lepiej? Pytanie do prawdziwych miłośników tradycji|Adalbert1241 19.08.2019, 0:20

Bez aspiryny, ibupromu, papieru toaletowego, dentysty, antybiotyków, mydła, szmponu, butów?

Czyste szaleństwo!:))))
    Odpowiedz
  • Re: Nie jest dobrze... ale kiedy było lepiej? Pytanie do prawdziwych miłośników tradycji|Vagabond 19.08.2019, 13:23

Bez aspiryny, ibupromu, papieru toaletowego, dentysty, antybiotyków, mydła, szmponu, butów?

Czyste szaleństwo!:))))

Był sok z brzozy. Koszyki z wikliny. Wino i miód.
    Odpowiedz
  • Re: Nie jest dobrze... ale kiedy było lepiej? Pytanie do prawdziwych miłośników tradycji|mariaelena 19.08.2019, 5:50

W 1977 r. odkryto w Wiślicy kamienną chrzcielnicę z IX w., co potwierdza teorię, że Wiślanie, niemal 100 lat wcześniej, słuchali już chrześcijańskich nabożeństw w językach narodowych, jako że ich tereny wchodziły w skład Państwa Wielkomorawskiego objętych działalnością Cyryla i Metodego.
    ,,W dzisiejszym życiu świat należy tylko do głupców, do niewrażliwych, do podekscytowanych. Prawo do życia i zwycięstwa zdobywa się dziś nieomal tymi samymi sposobami, jakimi zdobywa się zamkniecie w domu wariatów: niezdolnością do myślenia, niemoralnością i hiperekscytacją." F. Pessoa
    Odpowiedz
  • Re: Nie jest dobrze... ale kiedy było lepiej? Pytanie do prawdziwych miłośników tradycji|Vagabond 19.08.2019, 13:20

W 1977 r. odkryto w Wiślicy kamienną chrzcielnicę z IX w., co potwierdza teorię, że Wiślanie, niemal 100 lat wcześniej, słuchali już chrześcijańskich nabożeństw w językach narodowych, jako że ich tereny wchodziły w skład Państwa Wielkomorawskiego objętych działalnością Cyryla i Metodego.

Hej. Ale ja chciałbym zobaczyć ten moment, gdy czcili jeszcze pogańskie bogi.
    Odpowiedz
  • Re: Nie jest dobrze... ale kiedy było lepiej? Pytanie do prawdziwych miłośników tradycji|mariaelena 19.08.2019, 13:58

No to wedle zapotrzebiwań podałam:"Ja to bym chciał zobaczyć pogaństwo na ziemiach polskich. Posłuchać języka, jakim mówili. Wybrałbym się do państwa Wiślan w IX wieku, czyli 100 lat przed przyjęciem chrześcijaństwa przez plemiona lechickie" ;)
    A potem łacinniki kontynuowali.
    ,,W dzisiejszym życiu świat należy tylko do głupców, do niewrażliwych, do podekscytowanych. Prawo do życia i zwycięstwa zdobywa się dziś nieomal tymi samymi sposobami, jakimi zdobywa się zamkniecie w domu wariatów: niezdolnością do myślenia, niemoralnością i hiperekscytacją." F. Pessoa
    Odpowiedz
  • Re: Nie jest dobrze... ale kiedy było lepiej? Pytanie do prawdziwych miłośników tradycji|Vagabond 19.08.2019, 14:22

No to wedle zapotrzebiwań podałam:"Ja to bym chciał zobaczyć pogaństwo na ziemiach polskich. Posłuchać języka, jakim mówili. Wybrałbym się do państwa Wiślan w IX wieku, czyli 100 lat przed przyjęciem chrześcijaństwa przez plemiona lechickie" ;)
    A potem łacinniki kontynuowali.

No fajnie. Niech będzie jakieś 166 lat przed chrztem księcia Polan. To by był początek IX w., nie? Ale mógłbym też odwiedzić krainę Lędzian, którzy stali między Wisła a Bugiem i grodziszcze na wzgórzu Czwartek, stanowiące początek grodu Lublinem nazwanego.
    Odpowiedz
  • Re: Nie jest dobrze... ale kiedy było lepiej? Pytanie do prawdziwych miłośników tradycji|Adalbert1241 19.08.2019, 15:51

Jedna wyprawa do skandynawii i załatwione. Działają dzisiaj.
    Odpowiedz
  • Re: Nie jest dobrze... ale kiedy było lepiej? Pytanie do prawdziwych miłośników tradycji|Adalbert1241 19.08.2019, 0:24
    Warszawa 1870 sierpeiń. Po co? Żeby zobaczyc miasto. Pogadać z pradziadkami z obu stron .
    Odpowiedz
  • Re: Nie jest dobrze... ale kiedy było lepiej? Pytanie do prawdziwych miłośników tradycji|DarekMirror 19.08.2019, 9:18

Warszawa 1870 sierpeiń. Po co? Żeby zobaczyc miasto. Pogadać z pradziadkami z obu stron .

Ale to były zabory smutny czas po upadku Powstanie ...
    TYLKO ZDROWE RYBY PŁYNĄ POD PRĄD !
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook