Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Nawrócenie ekologiczne

dodano: 2.08.2019, 19:17
akcje wątku: drzewko

Autor: spring

http://www.fronda.pl/a/pomodl-sie-dzis-do-matki-bozej-rozwiazujacej-wezly,40912.html

Jan Paweł II, Audiencja generalna 17 stycznia 2001

"Niestety, jeżeli przyjrzymy się różnym regionom naszej planety, zdamy sobie sprawę, że ludzkość zawiodła Boże oczekiwanie. Zwłaszcza w naszych czasach człowiek lekkomyślnie zdewastował porośnięte lasami niziny i wzgórza, skaził wody, zniszczył ziemskie środowisko, zanieczyścił powietrze, naruszył systemy hydro-geologiczne i atmosferyczne, spowodował pustynnienie żyznych niegdyś obszarów, rozwinął w sposób niekontrolowany przemysł, depcząc z pogardą — by posłużyć się obrazem Dantego Alighieri (Raj, XXII, 151) — tę «grządkę», którą jest ziemia, nasz dom.

Trzeba więc pobudzać i popierać «nawrócenie ekologiczne», które w ostatnich dziesięcioleciach sprawiło, że ludzkość stała się bardziej wrażliwa na niebezpieczeństwo katastrofy, do jakiej zmierzaliśmy. Człowiek, który zamiast być «sługą» Stwórcy, stał się niezależnym despotą, zaczyna rozumieć, że musi się zatrzymać w obliczu otchłani. «Należy z zadowoleniem powitać także wzrost zainteresowania jakością życia oraz ekologią, jaki nastąpił zwłaszcza w społeczeństwach o wysokim stopniu rozwoju, w których ludzie dążą już nie tyle do zapewnienia sobie podstawowych środków do życia, ile do globalnego polepszenia warunków życia» (Evangelium vitae, 27). Ma być to więc nie tylko «fizyczna» ekologia, starająca się o ochronę środowiska rozlicznych istot żywych, lecz również ekologia «ludzka», która będzie czynić ich życie bardziej godnym, chroniąc istotne dobro życia we wszystkich jego formach i przygotowując przyszłym pokoleniom środowisko bliższe zamysłowi Stwórcy."

https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/jan_pawel_ii/audiencje/ag_17012001.html

• Re: Nawrócenie ekologiczne|enrque111 2.08.2019, 19:27
    "Cóż bowiem za korzyść odniesie człowiek, choćby cały świat zyskał, a na swej duszy szkodę poniósł?" (Mt 16,26)

Żadne więc "nawrócenie ekologiczne" nie pomoże w uzyskaniu zbawienia, jeśli człowiek nie będzie słuchał nauk Chrystusa.
    enrque111
    Odpowiedz
  • Re: Nawrócenie ekologiczne|Annbis 2.08.2019, 19:31
    Nowa sekta: Kościół Ekologiczny.
    Odpowiedz
  • Re: Nawrócenie ekologiczne|Polipid3 2.08.2019, 19:55
    new age
    Odpowiedz
  • Re: Nawrócenie ekologiczne|Ola 2.08.2019, 21:26
    A ja myślałam, że to Franciszek wymyślił termin - nawrócenie ekologiczne.
    Odpowiedz
  • Re: Nawrócenie ekologiczne|AnnaMS 2.08.2019, 21:58
    Prawdziwe nawrócenie naprawdę może być tylko jedno. Dodawanie do niego różnych określeń jest błędem, zwłaszcza w dobie mody na erzace. Stąd tworzenie z ekologii swoistej religii (także poprzez używanie pojęć właściwych dla wiary) jest ogromnym zagrożeniem dla jej czystości.

Wiem, spring, że ty dobrze to pojmujesz chociaż używasz tego - według mnie - nieszczęśliwego sformułowania. Natomiast ogromna liczba ludzi - już nie. Dla wielu troska o przyrodę staje się priorytetem, bez żadnego odniesienia do zjednoczenia ze Stwórcą.
    Odpowiedz
  • Re: Nawrócenie ekologiczne|spring 3.08.2019, 10:12

Prawdziwe nawrócenie naprawdę może być tylko jedno. Dodawanie do niego różnych określeń jest błędem, zwłaszcza w dobie mody na erzace. Stąd tworzenie z ekologii swoistej religii (także poprzez używanie pojęć właściwych dla wiary) jest ogromnym zagrożeniem dla jej czystości.

Wiem, spring, że ty dobrze to pojmujesz chociaż używasz tego - według ...

Myślę, że Święty Jan Paweł II nie robił z ekologii "swoistej religii". Użył tego określenia raczej dlatego, że wielu ludzi w ogóle nie widzi związku między swoją wiarą a szacunkiem dla stworzenia Bożego i dbałością o jakość życia bliźniego. Uznał więc, że należy to tak podkreślić.
    http://www.fronda.pl/a/pomodl-sie-dzis-do-matki-bozej-rozwiazujacej-wezly,40912.html
    Odpowiedz
  • Re: Nawrócenie ekologiczne|spring 3.08.2019, 10:47

Myślę, że Święty Jan Paweł II nie robił z ekologii "swoistej religii". Użył tego określenia raczej dlatego, że wielu ludzi w ogóle nie widzi związku między swoją wiarą a szacunkiem dla stworzenia Bożego i dbałością o jakość życia bliźniego. Uznał więc, że należy to tak podkreślić.

Oczywiście nie neguję Twojego prawa do pozostania przy swoim zdaniu, chciałam tylko zauważyć, że osoby używające sformułowania "nawrócenie ekologiczne" (a także innego, "ekologia ludzka" na określenie życia zgodnie z Wolą Bożą szczególnie w aspekcie ludzkiej płodności) mają w tym mocne umocowanie w przykładzie Świętego Kościoła Katolickiego. :)
    Odpowiedz
  • Re: Nawrócenie ekologiczne|AnnaMS 3.08.2019, 14:03

Oczywiście nie neguję Twojego prawa do pozostania przy swoim zdaniu, chciałam tylko zauważyć, że osoby używające sformułowania "nawrócenie ekologiczne" (a także innego, "ekologia ludzka" na określenie życia zgodnie z Wolą Bożą szczególnie w aspekcie ludzkiej płodności) mają w tym mocne umocowanie w przykładzie Świętego Kościoła Katolickiego. :)

Dziecko, przecież od wiki wieków wiadomo, że wszystko, co Bóg stworzył było dobre. Wiadomo też, że to człek, który zgrzeszył zaczął psuć siebie i to, co go otacza. Stąd nawrócenie to najpierw powrót do Boga. Jeśli to nastąpi, to wszystko inne też będzie ok.
    :)
    Odpowiedz
  • Re: Nawrócenie ekologiczne|spring 3.08.2019, 20:22

Dziecko, przecież od wiki wieków wiadomo, że wszystko, co Bóg stworzył było dobre. Wiadomo też, że to człek, który zgrzeszył zaczął psuć siebie i to, co go otacza. Stąd nawrócenie to najpierw powrót do Boga. Jeśli to nastąpi, to wszystko inne też będzie ok.

Odpowiedz
  • Re: Nawrócenie ekologiczne|Leteryk 2.08.2019, 22:03
    AnnaMS, nie ma planety B.
    Let it be.
    Odpowiedz
  • Re: Nawrócenie ekologiczne|Duinne 3.08.2019, 10:44
    Ja czesto odnosze wrazenie, ze te wszystkie gadki o "ratowaniu planety" sa tak bardzo osadzone w skali makro, ze ludzie w nawet jak sobie pomysla "o jejku, co to bedzie", to nie czuja sie w stanie cokolwiek zrobic. Bo tu sie topi, tam sie ziemia w step zmienia, a co ja moge.

A sa bardzo proste codzienne nawyki i praktyki, ktore mozna wprowadzic, co prawda to jest mala skala, ale przynajmniej nie przykladamy reki do degradacji. Tzw zero-waste living (zycie bez odpadow / zycie bez marnowania), polega przede wszystkim na ograniczeniu konsumpcji, zeby nie generowac odpadow, bo recycling odpadow jest troche jak zakladanie protezy, jak nam juz zeby wypadna :-D. Opiera sie na prostej piramidzie:

https://i.imgur.com/jTeXlYl.jpg

a jeszcze prosciej mozna to przedstawic:

https://i.imgur.com/TporbxO.jpg

W praktyce: zastanowic sie kilkanascie razy, zanim sie cos kupi, i kupowac dopiero jak sie rozwazylo wszystkie szczeble piramidy. Ruszyc troche glowa planujac posilki, zeby nie marnowac jedzenia. Nie uzywac w ogole rzeczy jednorazowych (recznikow papierowych, sztucow, chustek do nosa itp), Jest mnostwo takich pomyslow. Mozna zaczac od malych, stopniowych zmian.
    Esencja tego, to prostsze, wolniejsze zycie bez zbednych zaprzatajacych glowe przedmiotow. Nie ocalimy planety, ale bedziemy na pewno lepiej spac.
    I’ll be in the way guys yell when they’re mad an’—I’ll be in the way kids laugh when they’re hungry n’ they know supper’s ready. An’ when our folks eat the stuff they raise an’ live in the houses they build - J. Steinbeck "The Grapes of Wrath"
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook