Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Mocne słowa Benedykta XVI o "głupich uprzedzeniach" wobec Franciszka

dodano: 13.03.2018, 7:52
akcje wątku: drzewko

Autor: Paweł ("Waldi")

(1 Kor 13)

   "Emerytowany papież Benedykt XVI stanął w obronie swego następcy Franciszka i uznał za "głupie uprzedzenia" opinie o tym, że jest on człowiekiem praktycznym, pozbawionym odpowiedniego przygotowania teologicznego i filozoficznego.


 

Prawie 91-letni emerytowany papież napisał list do prefekta Sekretariatu ds. Komunikacji w Watykanie księdza Dario Vigano w związku z prezentacją zbioru 11 książek "Teologia papieża Franciszka". Ta inicjatywa wydawnicza watykańskiego wydawnictwa LEV zbiega się w czasie z piątą rocznicą wyboru Franciszka, przypadającą we wtorek.

 

W liście, który odczytał ksiądz Vigano podczas poniedziałkowej prezentacji kolekcji książek w Rzymie, Benedykt XVI podkreślił: "Pochwalam tę inicjatywę, będącą reakcją sprzeciwu wobec głupich uprzedzeń, zgodnie z którymi papież Franciszek jest tylko człowiekiem praktycznym, pozbawionym szczególnej formacji teologicznej i filozoficznej, podczas gdy ja miałbym być wyłącznie teoretykiem teologii, mało rozumiejącym konkretne życie dzisiejszego chrześcijanina"...

Całość tu: https://m.deon.pl/religia/serwis-papieski/aktualnosci-papieskie/art,6800,watykan-mocne-slowa-benedykta-xvi-ws-papieza-franciszka-to-glupie-uprzedzenia.html

 • Re: Mocne słowa Benedykta XVI o "głupich uprzedzeniach" wobec Franciszka|Paweł ("Waldi") 13.03.2018, 13:01
  Taka mocna i zdecydowana reakcja Benedykta XVI, który jako nieliczny ma największe kompetencje do wyrażania tego rodzaju opinii, świadczy o jednej linii różnych pontyfikatów ostatnich Papieży, która jak widać pnie się pod prąd nawet wewnątrzkościelnego oporu.
  (1 Kor 13)
  Odpowiedz
 • Re: Mocne słowa Benedykta XVI o "głupich uprzedzeniach" wobec Franciszka|enrque111 13.03.2018, 16:49
  Niczego "mocnego" tu nie widzę. Benedykt XVI potwierdza jedynie fakt, że zarówno on jak i Franciszek posiadają formację teologiczną i filozoficzną, którą winni mieć duchowni zasiadający na najwyższych szczeblach kościelnej hierarchii. Co nie oznacza, że taka formacja chroni przed błędem i herezją. Marcin Luter także posiadał "szczególną formację teologiczną i filozoficzną", a jednak stał się zarzewiem buntu i herezji.

  Franciszek jest jezuitą, a więc musi mieć szczególne wyrobienie teologiczne i filozoficzne, ponieważ zakon ten przoduje w takim ukształtowaniu swoich członków. Niestety, w ostatnim półwieczu przoduje również w deprawowaniu Kościoła i szerzeniu różnych błędów. Doskonałe wykształcenie teologiczne jest również wielkim obowiązkiem wobec tych, którzy takiego wykształcenia nie posiadają, ponieważ "Komu wiele dano, od tego wiele będzie się żądać, a komu wiele powierzono, od tego więcej będzie się wymagać." (Łk 12,48)
  enrque111
  Odpowiedz
 • Re: Mocne słowa Benedykta XVI o "głupich uprzedzeniach" wobec Franciszka|Paweł ("Waldi") 13.03.2018, 23:30

  Niczego "mocnego" tu nie widzę. Benedykt XVI potwierdza jedynie fakt, że zarówno on jak i Franciszek posiadają formację teologiczną i filozoficzną, którą winni mieć duchowni zasiadający na najwyższych szczeblach kościelnej hierarchii. Co nie oznacza, że taka formacja chroni przed błędem i herezją. Marcin Luter także posiadał "szczególną formację teologiczną i ...


  Określenie mocne dotyczyło uprzedzeń, o których mówił Benedykt XVI, ale rozumiem, że i tak to po Tobie spływa.
  (1 Kor 13)
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook