Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Lefebryści – 18 lat w Polsce

dodano: 18.01.2013, 13:09
akcje wątku: drzewko

Jan Bodakowski

Lefebryści – 18 lat w Polsce

 

Pomimo problemów ze statusem bractwa Piusa X w Kościele i krytyki ze strony Episkopatu warto zwrócić uwagę na najnowszy numer czasopisma lefebrystów „Zawsze Wierni” zawierający bilans działalności lefebrystów w naszym kraju.

 

Celem działania bractwa Piusa X jest zapewnienie katolikom dostępu do przedsoborowej mszy i tradycyjnego nauczania kościoła katolickiego. O zapotrzebowaniu katolików na tradycyjne nauczanie Kościoła Katolickiego niech świadczy skandaliczny fakt że nikt poza lefebrystami nie opublikował tylu encyklik papieskich niezbędnych do zapoznania się z genialną katolicką nauką społeczną (która do dnia dzisiejszego jest nie dostępna w większości księgarni katolickich).

 

Niewątpliwym liderem wspólnoty lefebrystów w Polsce jest przełożony bractwa na Europę środkową i wschodnią ksiądz Karol Stehlin. Ksiądz Stehlin jest Niemcem z Badeni. Jego rodzice mieli restauracje i gospodarstwo rolne. Był misjonarzem w Gabonie, Nigerii i Kenii.

 

Pierwsze misje lefebrystów miały miejsce w Polsce w 1991 roku. Od 1994 zaczęły powstawać pierwsze grupy wiernych bractwa. Od tego też roku rozpoczęto wydawanie czasopisma „Zawsze Wierni”. Od 1995 zaczęły powstawać kaplice, a księża zaczęli: głosić rekolekcje, wydawać pierwsze publikacje, organizować wypoczynek dla dzieci. W 1996 powstało wydawnictwo Te Deum, które wydało już ponad 200 publikacji w tym kilkadziesiąt encyklik. W 1997 roku do bractwa przyłączył się pierwszy polski ksiądz. W 1998 powstał przeorat w Warszawie. W 2001 wyświecono pierwszego księdza z Polski. Niewątpliwą stratą dla bractwa było w kolejnych latach odejście kilku polskich księży i zakonników z bractwa. W następnych latach do bractwa przyłączyło się kilku kapłanów dotychczas posłusznych episkopatowi. Rozpoczęta w 2004 roku budowa kościoła i szkoły w Warszawie zakończyła się w 2005 roku.

 

W 2012 w Polsce pracowało 11 kapłanów bractwa, 4 braci zakonnych i jedna zakonnica. Z bractwem współpracuje też 25 kapłanów posłusznych episkopatowi. Lefebryści dysponują w Polsce dwoma kościołami, w Warszawie i Gdyni, 13 kaplicami, koło Rzeszowa o Krosna, w Chorzowie, Krakowie, Toruniu, Lublinie, Łodzi, Tuchowie, Szczecinie, Poznaniu, Olszynie i Wrocławiu. Msze odprawiane są też w Gorzowie Wielkopolski. W innych krajach Europy środkowej i wschodniej lefebryści mają 3 kapłanów i 25 zaprzyjaźnionych duchownych, 1 przeorat na Litwie, 7 kaplic – 2 na Litwie, 2 w Rosji, po jednej na Łotwie i Estonii, wydawnictwo na Litwie.

 

W Polsce lefebryści prowadza dwie szkoły, na całym świecie mają około stu. Jedną podstawową w Warszawie, oraz gimnazjum i liceum w podwarszawskim Józefowie – ten rejon Warszawy ma zresztą liczne inne szkoły katolickie często będące pod kierownictwem duchowym księży z Opus Dei. Do podstawówki w warszawskiej Radości uczęszcza 35 dzieci. Uczą się ona w klasach od zero do sześć. Uczniowie prócz realizacji programu MEN, mają katechezę, angielski, niemiecki, chór, kółko teatralne, harcerstwo ZHR. Gimnazjum i liceum realizują katolicki i klasyczny program nauczania. Prócz katechizacji młodzież ma też nabożeństwa w kaplicy szkolnej. W programie nauczani obecna jest wiedza o kulturze polskiej, logika, retoryka, filozofia, łacina, greka, etyka katolicka, zajęcia teatralne. W gimnazjum uczy się 35 uczniów, a w liceum 22. Ogromne zainteresowanie szkołą wymusiło jej rozbudowę. W nowym budynku znajdą się odrębne sale lekcyjne dla chłopców i dziewcząt, kaplica, sala gimnastyczna, czytelnia, biblioteka, aula. Obok szkoły powstała stancje dla uczniów i uczennic spoza Warszawy. O wysokim poziomie nauczania świadczą jedne z najlepszych wyników uczniów szkół lefebrystów na testach gimnazjalnych i maturach. Absolwenci liceum lefebrystów bez problemu podostawali się na najlepsze polskie uczelnie.

 

Czytelnicy „Zawsze Wierni” w pierwszym numerze 2013 roku znajda informacje o: historii lefebrystów, teologicznych przyczynach kontestowania przez nich posoborowych zmian w kościele, katechizacji korespondencyjnej prowadzonej przez bractwo, trzecim zakonie bractwa dla świeckich liczącym 49 członków, rekolekcjach i nabożeństwach głoszonych przez lefebrystów, pielgrzymkach, zakonach i seminariach wiernych tradycji, duszpasterstwie ministrantów, wakacyjnym wypoczynku dla dzieci i Rycerstwie Niepokalanej. Kapłani bractwa na łamach czasopisma podzielili się z czytelnikami świadectwami swojej drogi życiowej.

 

Jan Bodakowski

http://www.tedeum.pl/okladki/duze/1260.jpg

 • Re: Lefebryści – 18 lat w Polsce|Edit 18.01.2013, 14:06
  a Kościół Katolicki już ponad tysiąc.
  Czym właściwie są Lefebryści?
  "Almachiusz: „Szalona, czy nie wiesz, że cesarz zlał na mnie władzę życia i śmierci?” Cecylia: „Kłamiesz! możesz bowiem tylko żywych uśmiercić, ale nie zdołasz wskrzesić umarłych; jesteś przeto sługą śmierci, nie życia”"
  Odpowiedz
 • Re: Lefebryści – 18 lat w Polsce|Jan Bodakowski 18.01.2013, 21:32

  a Kościół Katolicki już ponad tysiąc.
  Czym właściwie są Lefebryści?


  lefenryści to taki kościół katolicki o 1000 starszy :)
  Odpowiedz
 • Re: Lefebryści – 18 lat w Polsce|Edit 18.01.2013, 22:06

  lefenryści to taki kościół katolicki o 1000 starszy :)


  wszyscy "lepsi" od Papieża jak zaczynają to tak samo śpiewają
  "Almachiusz: „Szalona, czy nie wiesz, że cesarz zlał na mnie władzę życia i śmierci?” Cecylia: „Kłamiesz! możesz bowiem tylko żywych uśmiercić, ale nie zdołasz wskrzesić umarłych; jesteś przeto sługą śmierci, nie życia”"
  Odpowiedz
 • Re: Lefebryści – 18 lat w Polsce|Polipid3 18.01.2013, 16:23
  To też członkowie KK tyle że stronią od nowinkarstwa wiodącego na manowce.
  Odpowiedz
 • Re: Lefebryści – 18 lat w Polsce|LoveDeathLife 18.01.2013, 20:46
  @Polipid, dobrze powiedziane, "członkowie". A na manowcach to można być zawsze, jeden z apostołów też coś o tym zaświadczył.
  Zło nie jest tak złe jak Dobrym jest Dobro
  Odpowiedz
 • Re: Lefebryści – 18 lat w Polsce|Polipid3 19.01.2013, 0:20

  @Polipid, dobrze powiedziane, "członkowie". A na manowcach to można być zawsze, jeden z apostołów też coś o tym zaświadczył.


  jako neon jesteś ostatni by krytykować ...
  Odpowiedz
 • Re: Lefebryści – 18 lat w Polsce|agataa 19.01.2013, 20:57
  Luter przewraca się w grobie wiedząc co zrobili tj."udoskonalili" Jego bracia.Dziś nie ma
  z kim rozmawiać,bo każdy Zbór sobie.Podobnie islam.Jest tyle odłamów,że nie ma też
  z kim rozmawiać.Dzięki Dobremu Bogu jest Papież który z pokorą cierpi
  za takich braci i wskazuje drogę Miłości.
  Odpowiedz
 • Re: Lefebryści – 18 lat w Polsce|Polipid3 20.01.2013, 0:34
  chrzanisz.
  PBX to sól KK!
  Odpowiedz
 • Re: Lefebryści – 18 lat w Polsce|rub3n 22.01.2013, 9:42
  Panie Janie, niech pan wstanie ;) Przepraszam zrymowało mi się, a tak poważnie, osobiście doceniam Mszę Wszechczasów i wiele innych rzeczy, ale twierdzenie że dawniej było SUPER a teraz uper. To absurd, którego żniwa zbieramy do dzisiaj w postaci "wiary katechmizmowej"
  Odpowiedz
 • Re: Lefebryści – 18 lat w Polsce|ttusandre 8.02.2013, 16:06
  Bicie piany,lepszejsi od gorszejszych, a mieli być równi,wiara nie ma względu na osoby,a tu przodem do Boga i tyłem do miłości bliźniego.
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook