Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Kropla miodu

dodano: 20.12.2018, 9:13
akcje wątku: drzewko

Autor: megimegi

Odpowiedzialność za to czego nie uczyniliśmy

 

Cel zajęć: Uświadomienie uczniom, że każdy jest odpowiedzialny za własne czyny, za to co zrobi oraz za to czego nie zrobi. Nawet niewielkie zaniedbanie może prowadzić do poważnych, przykrych konsekwencji. W proponowanej uczniom starej baśni "To nie nasz problem", pochodzącej z Birmy i Tajlandii, widzimy jak problem, z niewiele znaczącej różnicy zdań, zmienia się przez obojętność głównego bohatera w poważny dylemat.

 

Przebieg zajęć: Lekcja rozpoczyna się od krótkiego wprowadzenia, podczas którego prowadzący zajęcia opowiada historię sporu między Damianem a Dagmarą

 

DAMIAN I DAGMARA

 

Damian i Dagmara są rodzeństwem. Gdy usiedli przed telewizorem i rozpoczęli oglądanie filmu, Damian wziął pilota i za każdym razem, gdy podczas filmu pojawiały się reklamy, surfował po kanałach. Nigdy jednak nie udaje mu się powrócić do kanału z filmem o właściwym czasie i za każdym razem tracili kilka minut filmu. To doprowadziło Dagmarę do szału. Wreszcie powiedziała Damianowi, że jest głupkiem. Ten z kolei zaczął wypominać jej, jak zachowywała się wobec niego na szkolnej wycieczce. Zaczęli wyrywać sobie pilota i obrzucać się wyzwiskami. W rezultacie Dagmara zamknęła się w swoim pokoju i przez kilka dni nie odzywali się do siebie. Na trzeci dzień, gdy Dagmara siadała przed telewizorem, Damian odsunął jej krzesło. Dagmara upadla tak niefortunnie, że rozbiła szklany stolik i pokaleczyła sobie głowę. Rodzice musieli wezwać lekarza.

 

Następnie nauczyciel zadaje uczniom pytania na temat przyczyn narastającego między rodzeństwem konfliktu. Podsumowując krótką dyskusję, zwraca uwagę na to, że konflikt narastał rozpoczynając się od niewielkiego nieporozumienia do całkowitego zerwania przyjaznej relacji i poważnego w skutkach, nieodpowiedzialnego zachowania się Damiana. Następnie prosi trzech ochotników, by odczytali baśń "To nie nasz problem" z podziałem na role.

 

 

TO NIE NASZ PROBLEM

 

Narrator: Władca usiadł z doradcą, by zjeść miód z dmuchanym ryżem. Jedząc wyjrzeli przez pałacowe okno i popatrzyli na biegnącą poniżej ulicę. Rozmawiali o tym i o tamtym. Władca z roztargnienia upuścił kroplę miodu, która spadła na parapet okna.


Doradca: O Panie, pozwól, że to posprzątam.


Władca: Nie przejmuj się. To nie nasz problem. Przyjdzie służący i to wyczyści.


Narrator: Podczas gdy zajadali swój miód i dmuchany ryż, kropla miodu zaczęła powoli spływać z parapetu. Wreszcie spadła na ulicę. Zaraz potem na kropli miodu wylądowała mucha i zaczęła swój podwieczorek. Zobaczyła to jaszczurka. Wyślizgnęła się spod pałacu i jednym ruchem swojego języka zgarnęła muchę i natychmiast ją połknęła. Sytuację obserwował kot, który rzucił się na uciekającą jaszczurkę. Wnet wybiegł z pobliskiego domu pies i zaatakował kota.


Doradca: Panie, wydaje się, że tam na ulicy walczy kot z psem. Czy moglibyśmy zawołać kogoś, by ich rozdzielił?


Władca: Nie przejmuj się. To nie nasz problem.


Narrator: Obaj nadal delektowali się miodem i dmuchanym ryżem. W międzyczasie pojawił się właściciel kota i tłukł psa. Właściciel psa podbiegł i zaczął bić kota. W krótkim czasie zaczęli bić się między sobą.


Doradca: Panie, dwie osoby bija się na ulicy przed naszym pałacem. Czy nie powinniśmy posłać kogoś, by ich rozdzielił?


Narrator: Władca wyjrzał znudzony przez okno.


Władca: Nie martw się. To nie nasz problem.


Narrator: Przyjaciele właściciela kota zebrali się wokół i zaczęli go dopingować. Zbiegli się także przyjaciele właściciela psa, by i jego dopingować. Niedługo później zarówno jedni jak i drudzy włączyli się do walki i zaczęli bić się nawzajem.


Doradca: Panie, ludzie walczą między sobą przed naszym pałacem. Może powinniśmy zawołać kogoś, aby położył tej bijatyce kres?


Narrator: Władcy nie chciało się nawet wyjrzeć przez okno. Możecie z łatwością odgadnąć, co powiedział.


Władca: Nie przejmuj się. To nie nasz problem.


Narrator: Do akcji wkraczają żołnierze. Na początku próbują rozdzielić walczących. Gdy jednak dowiedzieli się, co było przyczyną bójki, jedni stanęli po stronie właściciela kota, inni po stronie właściciela psa. Wkrótce również żołnierze włączyli się do walki, która w szybkim tempie zmieniła się w wojnę domową. Płonęły domy. Na ulicy leżeli ranni ludzie. Podpalono również pałac, który spłonął do fundamentów. Władca i jego doradca spoglądali na zgliszcza swojego domu.


Władca: Być może byłem w błędzie. Ta kropla miodu BYŁA naszym problemem.


(Baśń z Birmy i Tajlandii)

 

Po przeczytaniu baśni, nauczyciel dzieli klasę na czteroosobowe grupy i rozdaje im diagram w kształcie drabiny (podobnej do tej na rysunku obok). Najpierw uczniowie, na pierwszym szczeblu, licząc od dołu, zapisują problem, jaki zaistniał na początku konwersacji między władcą i jego doradcą, a na drugim szczeblu jego konsekwencje. Kolejne, następujące po sobie problemy i ich konsekwencje zapisują na coraz wyższych szczeblach. Po wykonaniu pracy w grupach, nauczyciel zaprasza wszystkich do dyskusji zadając następujące pytania:

Dowiadujemy się z tej historii jak reagowali władca i jego doradca w obliczu problemu. Nazwij ich postawy. Jak myślisz, co czuli inni bohaterowie tej baśni? Jak widzieli problem? Co mogli myśleć i czuć: władca, doradca, kot, pies, właściciele kota, właściciele psa, przyjaciele właściciela kota, przyjaciele właściciela psa, żołnierze. Jak byście rozwiązali problem na drugim i trzecim etapie konfliktu? Jak można przenieść tę historię na sytuacje, jakie przeżywamy w szkole? Co według was jest "kroplą miodu" w naszej klasie? Co sprawia, że ludzie przestają się przyjaźnić, a nawet ze sobą rozmawiać? Przypomnijcie sobie konflikt między Dominikiem a Dagmarą. Co każde z nich mógłby zrobić, by uniknąć eskalacji konfliktu już w momencie, gdy pokłócili się przed telewizorem?

 

Podsumowanie


Nauczyciel kończy dyskusję formułując zasadę, która może być pomocna w odpowiedzialnym podejściu do różnicy zdań pomiędzy ludźmi: "szanujemy poglądy innej osoby, a jednocześnie bierzemy odpowiedzialność zarówno za to co uczynimy jak i za to czego nie uczynimy". Sformułowana zasada zawiśnie w klasie, w miejscu widocznym dla wszystkich.

 

Historia z życia nauczyciela


Zachęcam, by nauczyciel, podsumowując klasową dyskusję, w zależności od relacji, jaką ma z klasą, podzielił się z uczniami sytuacją ze swojego życia lub konfliktem, którego był świadkiem.

 

Propozycja dalszej pracy nad tematem


Na kolejnych lekcjach można zaproponować uczniom:


• zilustrowanie baśni komiksem,
• przeanalizowanie przyczyn któregoś z międzynarodowych konfliktów,
• odegranie sądu nad władcą (powołując świadków, oskarżycieli i obrońców),
• przygotowanie przemówienia władcy, tłumaczące poddanym, dlaczego stało się tak jak się stało,
• zorganizowanie konferencji prasowej z władcą,
• napisanie scenariusza innej sytuacji, która z niewielkiego problemu urosła do wielkiego konfliktu.

 

Temat odpowiedzialności za własne postępowanie, a tym bardziej temat obojętności wobec trudnych sytuacji przeżywanych przez innych ludzi, powinien być często poruszany zarówno na lekcjach religii jak i na godzinach wychowawczych. Któż bowiem może miłować Boga, którego nie widać, jeśli nie troszczy się o drugiego człowieka w potrzebie, którego widać i którego słychać. Jego głos, to wołanie Chrystusa, byśmy opuścili nasze wygodnictwo i wzięli odpowiedzialność za losy świata. A zależą one od tego, na ile odpowiedzialnie postąpimy w dniu dzisiejszym. Nawet "kropla miodu" nie starta z parapetu, może być przyczyną katastrofy.

 

 

https://www.deon.pl/religia/katecheza/art,62,odpowiedzialnosc-za-to-czego-nie-uczynilismy.html

 

 • Re: Kropla miodu |Piotrak_2 20.12.2018, 16:33
  Na mnie niezmiennie wrażenie robią słowa kapłanów (może dlatego, że tak rzadko słyszane): Czy wyspowiadałeś się z grzechu zaniedbania dobra?
  Odpowiedz
 • Re: Kropla miodu |megimegi 20.12.2018, 21:10

  Na mnie niezmiennie wrażenie robią słowa kapłanów (może dlatego, że tak rzadko słyszane): Czy wyspowiadałeś się z grzechu zaniedbania dobra?


  To prawie zawsze jest dodatkowe pytanie , gdy już nie ma do czego się przyczepić :)
  Odpowiedz
 • Re: Kropla miodu |Piotrak_2 21.12.2018, 8:22

  To prawie zawsze jest dodatkowe pytanie , gdy już nie ma do czego się przyczepić :)


  Sądzę, że od tego powieniem zaczynać się rachunek sumienia. Okazałoby się, że wejście do nieba jest łatwiejsze niż nam się wydaje:)
  Odpowiedz
 • Re: Kropla miodu |Piotrak_2 20.12.2018, 17:08
  Na marginesie: czy chrześcijańska katecheza musi uciekać się do birmańskich baśni?
  Odpowiedz
 • Re: Kropla miodu |megimegi 20.12.2018, 21:11

  Na marginesie: czy chrześcijańska katecheza musi uciekać się do birmańskich baśni?


  Fakt. Zestawienie ciekawe.
  Odpowiedz
 • Re: Kropla miodu |Piotrak_2 20.12.2018, 17:11
  No dobra, pojadę po całości:

  A król, odpowiadając, powie im: Zaprawdę powiadam wam, cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych moich braci, mnie uczyniliście. (41) Wtedy powie i tym po lewicy: Idźcie precz ode mnie, przeklęci, w ogień wieczny, zgotowany diabłu i jego aniołom. (42) Albowiem łaknąłem, a nie daliście mi jeść, pragnąłem, a nie daliście mi pić. (43) Byłem przychodniem, a nie przyjęliście mnie, nagim, a nie przyodzialiście mnie, chorym i w więzieniu i nie odwiedziliście mnie. (44) Wtedy i oni mu odpowiedzą, mówiąc: Panie! Kiedy widzieliśmy cię łaknącym albo pragnącym, albo przychodniem, albo nagim, albo chorym, albo w więzieniu i nie usłużyliśmy ci? (45) Wtedy im odpowie tymi słowy: Zaprawdę powiadam wam, czegokolwiek nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, i mnie nie uczyniliście. (46) I odejdą ci na kaźń wieczną, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego."
  Odpowiedz
 • Re: Kropla miodu |megimegi 20.12.2018, 21:14

  No dobra, pojadę po całości:

  A król, odpowiadając, powie im: Zaprawdę powiadam wam, cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych moich braci, mnie uczyniliście. (41) Wtedy powie i tym po lewicy: Idźcie precz ode mnie, przeklęci, w ogień wieczny, zgotowany diabłu i jego aniołom. (42) Albowiem łaknąłem, a nie daliście mi ...


  Na szczęście my już to wiemy, bo sam Jezus nam o tym powiedział.

  :)
  Odpowiedz
 • Re: Kropla miodu |Piotrak_2 21.12.2018, 8:41

  Na szczęście my już to wiemy, bo sam Jezus nam o tym powiedział.

  :)


  Jest Pani niepoprawną optymistką! :)
  Odpowiedz
 • Re: Kropla miodu |megimegi 21.12.2018, 9:07

  Jest Pani niepoprawną optymistką! :)


  Wiedzieć to jedno, rozumieć to drugie, a nową jakość może dać dopiero wiedzieć, rozumieć i tym żyć, razem wzięte.

  Bo bez ducha miłości nigdy nie dowiemy się kiedy nasze zachowanie było niewłaściwe ? A nasz optymizm bez ducha miłości zawsze będzie niepoprawny?

  Odpowiedz
 • Re: Kropla miodu |Piotrak_2 21.12.2018, 9:58

  Wiedzieć to jedno, rozumieć to drugie, a nową jakość może dać dopiero wiedzieć, rozumieć i tym żyć, razem wzięte.

  Bo bez ducha miłości nigdy nie dowiemy się kiedy nasze zachowanie było niewłaściwe ? A nasz optymizm bez ducha miłości zawsze będzie niepoprawny?


  Powinienem napisać: Pani wiara w człowieka jest zaraźliwa:) Pomimo tego pozostaję zwolennikiem dobnych kroków: posprzątaj po sobie, wynieś śmieci, złóż życzenia babci... Jedyne co wielkie, to świadomość, że Bóg widzi.
  Odpowiedz
 • Re: Kropla miodu |Piotrak_2 21.12.2018, 10:19

  Powinienem napisać: Pani wiara w człowieka jest zaraźliwa:) Pomimo tego pozostaję zwolennikiem dobnych kroków: posprzątaj po sobie, wynieś śmieci, złóż życzenia babci... Jedyne co wielkie, to świadomość, że Bóg widzi.


  drobnych
  Odpowiedz
 • Re: Kropla miodu |Duft Punk 20.12.2018, 17:12
  A taste of honey
  Tasting much sweeter than wine
  O Fleur-de-Lys…
  Odpowiedz
 • Re: Kropla miodu |megimegi 20.12.2018, 21:19

  A taste of honey
  Tasting much sweeter than wine


  Ten miód słodszy od wina okazał się dla władcy i jego poddanych gorzki jak piołun :(
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook