Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Kotan i wspoółpraca z SB

dodano: 2.05.2010, 7:56
akcje wątku: drzewko

Autor: Jaro (Jordan)

Naród, który traci pamięć traci sumienie. Zbigniew Herbert

http://gf24.pl/index.php/warszawskagazeta/3569-marek-kotaski-walka-z-narkomani-i-sb.html

Marek Kotański, walka z narkomanią i SB
Autor Marek Mądrzak
Czwartek, 01. 04. 2010 11:17

Z materiałów zgromadzonych w IPN wynika, że nie wszyscy esbecy interesowali się tropieniem Jacka Kuronia i innych opozycjonistów. Funkcjonariusze Departamentu II MSW „opiekowali się” członkami korpusu dyplomatycznego i zagranicznymi dziennikarzami, których postrzegano jako zagrożenie dla ustroju PRL- mogli umożliwić Polakowi wydostanie się z „raju” na Zachód, poinformować Zachód, że Ludowe Wojsko Polskie jest niezwyciężone (ściśle tajne), przywieźć powielacz do ulotek.

Cenne źródło informacji
W latach 1983- 1984 rozpracowywano działającą w ambasadzie Włoszkę o kryptonimie „FARA”. Pechowo dla Marka Kotańskiego chciała ona rozmawiać
o problemie narkomanii w Polsce, a wtedy SB poszło jego tropem. Funkcjonariusze zbierali informacje o jego pracy i rodzinie m.in. przez założenie podsłuchu telefonicznego. „Przewodniczący Stowarzyszenia „MONAR”, pochłonięty swoją pracą w „MONARZE” - to charakterystyka Kotańskiego po wstępnych analizach podsłuchów. Nie zmieniło to jednak faktu, że Kotański kontaktując się z „Farą” mógł być dla SB cennym źródłem informacji. Dlatego też zaplanowano spotkanie pod pretekstem złożenia wyjaśnień. Planowo miało odbyć się w kawiarni, ostatecznie doszło do niego w mieszkaniu Kotańskiego 30 maja 1984 r. Kotański stwierdził, że rozmowa z Włoszką dotyczyła problemu narkomanii i nie poruszała ona innych tematów. Mimo że wiadomości o walce z problemem narkomanii nie były SB przydatne, porucznik Jerzy Bleja (przedstawiał się Gajewski) zaproponował Markowi Kotańskiemu: „współpracę z naszymi organami. Wymieniony oznajmił, iż rozumie naszą potrzebę oraz wyraża zgodę na współpracę. Od wymienionego pobrałem pisemne zobowiązanie dot. zachowania tego faktu w tajemnicy oraz udzielaniu naszej służbie pomocy w interesujących nas sprawach”. Potem Kotański obrał pseudonim- „Marek”, a „Gajewski” zostawił do siebie kontaktowy telefon. Wkrótce okazało się, że Włoszka wyjechała z Polski - może zauważyła, że za nią chodzą - i wydawało się, że SB zakończyła współpracę z tajnym współpracownikiem pseudonim „Marek” na jednym spotkaniu.

Tylko tematy służbowe
W 1985 r. Marek Kotański staje się znany w całym kraju, organizując „Łańcuch Czystych Serc”. W 1986 r. zostaje członkiem Rady Konsultacyjnej przy Wojciechu Jaruzelskim. Stał się wtedy interesującym rozmówcą dla korpusu dyplomatycznego i zagranicznych dziennikarzy - zbliżony do władzy, ale nie komunista, pewnie myśleli sobie Amerykanie i Anglicy. Wtedy (17 stycznia 1987 r.), nadal porucznik, Jerzy Bleja odnowił „znajomość” z Markiem Kotańskim w jego miejscu pracy „K.M. zobowiązał się do kontynuowania współpracy z naszą służbą”.„Znajomość” zaowocowała miesiąc później INFORMACJĄ Nr 1 spisaną ze słów tw. „W miesiącu styczniu br. przyjechała do mojego miejsca pracy pracownica amerykańskiej ambasady /.../ Rozmowa dotyczyła tylko tematu narkomanii. /.../ Następnie pani ta zaprosiła mnie na bankiet /końcówka stycznia lub pierwsze dni lutego, dokładnie nie pamiętam/, na którym będzie kilka osób. Z tego co poznałem był m.in. J. Kuroń i kilka osób z jego środowiska. Łącznie było około 15-20 osób.
Z tego co się zorientowałem Kuroń i jego koledzy rozmawiali na tematy dot. aktualnej sytuacji w Polsce.” Jak wspomniałem wyżej Jacek Kuroń i jego rozmówcy nie budzili zainteresowania Bleji i praca „Marka” nie spełniała oczekiwań tej części SB, bo na wizytę 25 marca 1987 r. do MONAR-u wprosił się z Bleją jego przełożony, zastępca naczelnika wydziału, ppłk Tadeusz Górczany. Ci „fachowcy” nazywali to „spotkaniem kontrolnym”. Kontrola-wizyta-spotkanie trwała aż trzy i pół godziny. Czy wtedy pracownicy MONAR nic nie zauważyli? Takie postępowanie zakrawa na dekonspirację. Górczany nie był zachwycony spotkaniem. Z jego relacji wynika, że Kotański nie miał dla SB czasu: „Marek” jest w pełni świadomy współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa MSW. /.../ Mankamentem we współpracy jest to, że „Marek” nie dysponuje „wolnym czasem”, nawet na krótkie spotkania. Zobowiązał się jednak, że będzie usiłował wygospodarować dla nas kilkadziesiąt minut, chociaż raz w miesiącu.”

Nie dezinformował
Inaczej to samo spotkanie opisał Bleja - bardziej na „roboczo”: o wizycie Kotańskiego w USA na kongresie działaczy stowarzyszeń antynarkotykowych
i o osobach z Warszawy, które krytykują inicjatywy Kotańskiego. Według Bleji wyznaczono wtedy „Markowi” zadania: „skorzystać z zaproszenia I sekretarza ambasady angielskiej na bankiet wydawany w dniu 26 bm. – zwrócić uwagę na zainteresowania ze strony obecnych na przyjęciu – informować o nawiązaniu nowych kontaktów z dyplomatami i dziennikarzami z państw KK.”W dniu 29 kwietnia 1987 r. Bleja napisał w Plan wykorzystania, szkolenia i kontroli tw. ps. „Marek”, że: „W wyniku kontroli tw. nie stwierdzono by dezinformował. Nie stwierdzono również faktów świadczących o dekonspiracji tw. Kontrola tw. będzie prowadzona przez: - środki techniki operacyjnej: „PT”; - inwigilację korespondencji przez Biuro „W” MSW; - zlecanie zadań kontrolnych.” Marek Kotański rzeczywiście był kontrolowany przez SB - zachowało się kilka pism przewodnich do dokumentów „W” tzn. do jego korespondencji przechwyconej na poczcie. W ramach kontroli z całej SB miały spływać wiadomości dot. Marka Kotańskiego. Nawet tak błahe, jak zaproszenie na ślub znajomych w Warszawie 29.08.1987 r.

Nieużyteczny kontakt
W październiku 1987 r. odbyło się kolejne spotkanie „znajomych”, a na nim tw „Marek” opowiedział: „ma odbyć się narada w Episkopacie Polski poświęcona walce z alkoholizmem, przewodniczyć ma biskup Mazur. Członkowie Rady Konsultacyjnej popierają ostatnie propozycje rządu dot. II etapu reformy z tym, iż osoby wywodzące się z kleru lub mające powiązania z klerem w sytuacji ewentualnego „niewypału” odwrócą się od szefa Rady i będą twierdzić, iż decyzje były błędne a oni byli temu przeciwni. Ostatnie wystąpienie w TV v-ce premiera Gorywody w kręgach inteligencji zostało przyjęte jako wystąpienie „referenta z gminy”. Bleja zareagował innym ukierunkowaniem (wyznaczeniem zadań) tw: „- zebrać bliższe dane o wynikach posiedzenia w Episkopacie Polski, w których weźmie udział M. Kotański; - zbierać opinie dot. zbliżającego się referendum.” Dwa dni po spotkaniu Markiem Kotańskim zainteresowali się funkcjonariusze do walki z opozycją w środowiskach twórczych. Ppłk J. Krawczyk chciał rozmawiać z Kotańskim o występie Jacka Fedorowicza na mitingu antyalkoholowym transmitowanym przez telewizję. Jak można wnioskować z przebiegu procesów lustracyjnych oficerom SB prowadzącym tajnych współpracowników wpojono nade wszystko, że należy ich chronić przed dekonspiracją. Dlatego Bleja nie chciał dopuścić do rozmowy Krawczyka z Markiem Kotańskim: „posiadamy agenturalne dotarcie do jego środowiska i jesteśmy w stanie doprowadzić do rezygnacji z występów J. Fedorowicza /.../ nie wyrażamy zgody na przeprowadzenie bezpośredniej rozmowy /.../ WNIOSKI – przeprowadzenie rozmowy przez Naczelnika Wydz. IV Dep. III MSW uważam za bezcelowe i ujawnienie wobec Dep. III MSW, iż „KM” jest agentem naszego Departamentu; - wezwanie rozmówcy do budynku MSW może przyczynić się do pomówień ze strony przeciwnika ideologicznego o współpracę z organami SB MSW.” Do rozmowy jednak doszło, bo Jacek Fedorowicz na ekranie był ogromnym zagrożeniem dla ustroju PRL. Z jego udziału w mitingu Marek Kotański zrezygnował. Na koniec mam lepsze wiadomości: Jerzy Bleja dostał w końcu awans na kapitana, a na początku 1989 r. odczepił się od tw „Marka”: „Podczas współpracy tw. posiadał i posiada kontakty z pracownikami ambasad KK- ale dotyczą ona zagadnień tylko spraw zawodowych dot. narkomanii. W związku z brakiem posiadania możliwości wykorzystania tw. wnoszę o rozwiązanie współpracy.”

• Re: Kotan i wspoółpraca z SB|Kotow 2.05.2010, 1:12
    Ktoś w ogóle z osób wokół których cokolwiek się działo podczas komuny nie współpracował?

Jeśli można to stwierdzić z istotnością np. 95% to zabawa w IPN-y nie ma sensu.
    http://www.youtube.com/watch?v=eb1n1X0Oqdw | We have already failed to avoid 1929. The best we can do is to avoid 1930, 1931 and 1932. Wolfgang Münchau, FT - Dec 14 2008
    Odpowiedz
  • Re: Kotan i wspoółpraca z SB|Chloe O. 2.05.2010, 10:36
    ^
    Odpowiedz
  • Re: Kotan i wspoółpraca z SB|Leontodon(Nasosznik trzęś) 2.05.2010, 10:58
    O widzę, ze prawdziwie prawicowa eks-komuna kolejnego do oplucia sobie znalazła....no i co z tego niby ma wynikać?
    Nie pasujesz do My? Wepchniemy cię do ONI, jak wystaje piętka to urżniemy jak siostrom Kopciuszka. by P. Elvis
    Odpowiedz
  • Re: Kotan i wspoółpraca z SB|stragonarius 2.05.2010, 12:00

O widzę, ze prawdziwie prawicowa eks-komuna kolejnego do oplucia sobie znalazła....no i co z tego niby ma wynikać?

Prawda o tym pajacu.
    Prawda gorszy!
    Odpowiedz
  • Re: Kotan i wspoółpraca z SB|Mona 2.05.2010, 12:03

Prawda o tym pajacu.

o jaką "eks-komunę" temu chodzi?
    Odpowiedz
  • Re: Kotan i wspoółpraca z SB|Leontodon(Nasosznik trzęś) 2.05.2010, 12:35

o jaką "eks-komunę" temu chodzi?

A, przepraszam, odniosłem swoje otoczenie do całości Polski niechcący.

Tak się akurat składa, ze wszyscy znani mi OSOBIŚCIE ( Nie z TV) miłośnicy lustracji to byli PZPRowcy. Ani jednego takiego co by się nie płaszczył kiedyś wśród nich nie ma :>

Co nie znaczy, ze nie chcę lustracji - chce, ale nie na zasadzie wyciąganych urywków. Wszystko zdigitalizować, ile by to nie kosztowało, i do netu.
    Nie pasujesz do My? Wepchniemy cię do ONI, jak wystaje piętka to urżniemy jak siostrom Kopciuszka. by P. Elvis
    Odpowiedz
  • Re: Kotan i wspoółpraca z SB|Leontodon(Nasosznik trzęś) 2.05.2010, 12:30

Prawda o tym pajacu.

Gdybyś, zafajdańcu, choć 1/10 tyle co on zrobił dobrego, mógłbyś cokolwiek krytykować. A tak się zamknij i po staropolsku wiesz co....
    Odpowiedz
  • Re: Kotan i wspoółpraca z SB|JORGE> 2.05.2010, 1:41

Gdybyś, zafajdańcu, choć 1/10 tyle co on zrobił dobrego, mógłbyś cokolwiek krytykować. A tak się zamknij i po staropolsku wiesz co....

Moja matka pracowała z Kotanem przez 4 lata w Monarze. Był bardzo często w Białymstoku, w ośrodku w Zaczerlanach, u nas w domu. Doskonale go pamiętam, chociaż byłem wtedy małym dzieciakiem. Była o nim właściwie jedna opinia - Marek Kotański to szołmen, który wszystko co robi jest dla Marka Kotańskiego. Znakomity psychoterapeuta z jednej strony, i jednak dupek z drugiej. SB infilitrowała też sam Monar jak i ośrodki. Pamiętam, że kiedyś matka przyjechała do domu przerażona, bo narkomani pogonili i pokopali esbeków podczas wymuszonej wizytacji w ośrodku w Zaczerlanach. Wogóle Monar to była jednak instytucja gdzie np. drukowano ulotki itd. A tu taki kwiatek, Kotan donosicielem. Powiem to matce i jestem przekonany, że się nie zdziwi.

JORGE>

PS.: Ale z drugiej strony nikt normalny w MONARze długo pracować nie mógł. Absolutnie wyniszczające zajęcie. Do nas do domu w końcu MONAR tez wkroczył, naoglądałem się płaczących rodziców, kolejnych informacji o śmierci ćpunów, płaczu, beznadziei itd., itp. Dragów w życiu nie tknąłem. W sumie to Kotanowi należy się szacun, kimkolwiek był.
    =
    Odpowiedz
  • Re: Kotan i wspoółpraca z SB|Leontodon(Nasosznik trzęś) 2.05.2010, 2:50

Moja matka pracowała z Kotanem przez 4 lata w Monarze. Był bardzo często w Białymstoku, w ośrodku w Zaczerlanach, u nas w domu. Doskonale go pamiętam, chociaż byłem wtedy małym dzieciakiem. Była o nim właściwie jedna opinia - Marek Kotański to szołmen, który wszystko co robi jest dla Marka Kotańskiego. Znakomity ...

Nie ma idealnych ludzi. Nieprawdaż? Aby Monar mógł w ogóle działać, musiał iść na ustępstwa i kompromisy... moze i za daleko. Ale z drugiej strony, zajął się czymś, czym nikt inny wtedy nie miał odwagi się zajmować.
    Odpowiedz
  • Re: Kotan i wspoółpraca z SB|Badja 2.05.2010, 11:08
    Nie było osób publicznych, które nie byłyby kontrolowane, a niektórzy tutaj dziwili się na protest Wajdy.
    Po latach wylewania hektolitrow pomyj na przyzwoitego człowieka - Jego śmierć okazała się męczeńska
    Odpowiedz
  • Re: Kotan i wspoółpraca z SB|Kotow 2.05.2010, 11:48

Nie było osób publicznych, które nie byłyby kontrolowane, a niektórzy tutaj dziwili się na protest Wajdy.

Smutna sprawa.
    http://www.youtube.com/watch?v=eb1n1X0Oqdw | We have already failed to avoid 1929. The best we can do is to avoid 1930, 1931 and 1932. Wolfgang Münchau, FT - Dec 14 2008
    Odpowiedz
  • Re: Kotan i wspoółpraca z SB|stragonarius 2.05.2010, 12:02

Smutna sprawa.

"kontrolowane"?

dobrowolnie współpracujące!
    Prawda gorszy!
    Odpowiedz
  • Re: Kotan i wspoółpraca z SB|Kotow 2.05.2010, 12:06

"kontrolowane"?
    dobrowolnie współpracujące!

Ja Kotańskiego pamiętam z czasów kiedy go "zniknęli" z mediów. Nastąpiło to kiedy wycofał się z popierania prezerwatyw jako metody na walkę z HIV. Wtedy potrafił postąpić zgodnie z sumieniem.
    Odpowiedz
  • Re: Kotan i wspoółpraca z SB|ds 2.05.2010, 1:12

Ja Kotańskiego pamiętam z czasów kiedy go "zniknęli" z mediów. Nastąpiło to kiedy wycofał się z popierania prezerwatyw jako metody na walkę z HIV. Wtedy potrafił postąpić zgodnie z sumieniem.

!
    Odpowiedz
  • Re: Kotan i wspoółpraca z SB|Kura56 2.05.2010, 11:55
    Nie zapomnę akcji mycia toalet w celu zagospodarowania energii młodzież w 1985 lub 86 roku. Potem był "łańcuch czystych serc", zastąpiony współczesną wersją światełka do nieba.W sumie, zero zdziwień.
    Thank you from the mountain, Mr Tusk/ Dziękuję z góry
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook