Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Kara śmierci w nauczaniu Kościoła

dodano: 13.02.2018, 18:24
akcje wątku: drzewko

Autor: [Wstaw]less

It's the dark of night and I'm at the end of the line. Alone in my head and waiting for something divine. To answer me. Drowning to silence, the internal violence. I pray to make it through. The storm winds are growing as my dreams are blowing away. Just like you. https://www.youtube.com/watch?v=jHTJra7dhNQ

Ponieważ jestem wciąż daleki od katolickiego ideału, to chciałbym zapytać o kwestię kary śmierci w nauczaniu KK. Ponieważ jestem jej zadeklarowanym zwolennikiem i uważam, że w przypadku niektórych przestępstw najlepiej spełnia klasyczną definicję sprawiedliwośći: "Sprawiedliwość jest stałą i niezmienną wolą przyznania każdemu należnego mu prawa.", to czy pogląd wyszczególniony (poniżej) jest jedynym współczesnym deklarowanym przez Kościół Katolicki?

https://opoka.org.pl/biblioteka/F/FE/mm_karasmierci.html

"Po trzecie, możliwość zaistnienia takich sytuacji sprawia, że kara śmierci nie jest w nauczaniu Kościoła tak radykalnie wykluczona, jak aborcja czy eutanazja. Kościół dopuszcza konieczność jej stosowania, gdyby okazało się, że jest jedynym środkiem ochrony przed osobami, które, popełniwszy zbrodnie, z dużym prawdopodobieństwem ponownie będą zagrażały niewinnym. Dopuszczonym przez Kościół motywem nie jest tu więc ani oburzenie i pogarda dla przestępców, ani zapłata za popełnione zło na zasadzie: życie za życie, ani dostarczenie satysfakcji rodzinom ofiar, ani też (wątpliwe) odstraszanie potencjalnych zbrodniarzy, ale jedynie uprawniona obrona."

"Dopóki więc istnieje realna alternatywa karania zbrodniarzy za najbardziej drastyczne przestępstwa - dotkliwego i niepobłażliwego! - w normalnie funkcjonującym państwie nie ma miejsca dla kary śmierci."

Czy więc hipotetyczne jej przywrócenie (co jest aktualnie kompletnie niemożliwe) stałoby w sprzeczności z nauczaniem KK?

 • Re: Kara śmierci w nauczaniu Kościoła|Mαύρος 13.02.2018, 20:11
  Natomiast w Starym Testamencie jest taki nakaz.

  Jest też bezwzględny nakaz, by święcić dzień sobotni (szabat).
  𝔚 czarnej urnie moich wszystkich czarnych lat / ℭzarna błyskawica spala czarny kwiat / ℭzarne słońca gasną, wschodzi czarny nów / 𝔖pieszmy się, nim czarny dzień powróci znów / http://imgur.com/29MB3XF
  Odpowiedz
 • Re: Kara śmierci w nauczaniu Kościoła|DelfInn 13.02.2018, 20:30

  Natomiast w Starym Testamencie jest taki nakaz.

  Jest też bezwzględny nakaz, by święcić dzień sobotni (szabat).


  no i o to chodzi ze jestesmy sporo w glebi starego testamentu ;)
  Odpowiedz
 • Re: Kara śmierci w nauczaniu Kościoła|Girolamo 13.02.2018, 21:37
  "istnieje realna alternatywa karania zbrodniarzy"
  To taki myk, bo zawsze można wskazać miejsce odosobnienia do końca żywota onych...

  Ostatnio kazanie o uzdrowieniu trędowatego poszło w całości w kierunku... miłosiernego niestosowania kary śmierci. Hmm.
  Miał pisać wiele pism do różnych rządów JPII, by nie wykonywały wyroków na skazańcach.
  Ciekawe, czy pisał razem z Dziwiszem listy do owych skazańców, by się nawrócili?

  Podejrzewam, że Rymkiewicz ma rację sugerując, że powieszenie króla Stasia wraz z innymi zdrajcami mogłoby Rzeczpospolitej wyjść na dobre.
  http://www.fronda.pl/forum/ponadczasowy-dezyderat-ziemkiewicza,90062.html
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook