Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Kanon 1210 Kodeksu Prawa Kanonicznego

dodano: 30.07.2018, 15:04
akcje wątku: drzewko

Autor: Gurb

Teczowy gnojek.

Za uzytkowniczka AnnaMS:

Kanon 1210 Kodeksu Prawa Kanonicznego

"W miejscu świętym dopuszcza się tylko to, co służy sprawowaniu i szerzeniu kultu, pobożności i religii, a zabrania się tego, co jest obce świętości miejsca".

Czy jakis forumowicz bardziej rozeznany w prawie kanonicznym moglby mi wytlumaczyc, ktory z wymienionych wyzej warunkow byl spelniony, gdy na Jasnej Gorze w trakcie mszy swietej 8 lipca przemawial premier Morawiecki ?

Z gory dziekuje.

• Re: Kanon 1210 Kodeksu Prawa Kanonicznego|Adalbert1241 30.07.2018, 15:29
    Czy Premier przemawiał w Świątyni w trakcie Mszy Św??? Tak czy nie?
    Odpowiedz
  • Re: Kanon 1210 Kodeksu Prawa Kanonicznego|Gurb 30.07.2018, 16:02

Czy Premier przemawiał w Świątyni w trakcie Mszy Św??? Tak czy nie?

A czy Kanon 1210 precyzuje miejsce czy czas ?

Mala podpowiedz dla Adalbercika:

"W *miejscu* świętym dopuszcza się tylko to [...]"
    Teczowy gnojek.
    Odpowiedz
  • Re: Kanon 1210 Kodeksu Prawa Kanonicznego|Adalbert1241 30.07.2018, 16:24

No to poprosze o definicję "miejsca swiętego" według Kodeksu Prawa Kanonicznego. :))))
    Odpowiedz
  • Re: Kanon 1210 Kodeksu Prawa Kanonicznego|Gurb 30.07.2018, 18:16

No to poprosze o definicję "miejsca swiętego" według Kodeksu Prawa Kanonicznego. :))))

Teraz rozumiem, dlaczego podziwiasz u innych umiejetnosc poslugiwania sie googlem i kopypejstem.
    Ale zrobie Ci dobrze, co mi tam:

Kan. 1205 - Miejscami świętymi są te, które przez poświęcenie lub błogosławieństwo, dokonane według przepisów ksiąg liturgicznych, przeznacza się do kultu Bożego lub na grzebanie wiernych.

Teraz bedziesz probowal udowodnic, ze Jasna Gora nie jest miejscem swietym ? :-)
    Teczowy gnojek.
    Odpowiedz
  • Re: Kanon 1210 Kodeksu Prawa Kanonicznego|Adalbert1241 30.07.2018, 18:28

Teraz rozumiem, dlaczego podziwiasz u innych umiejetnosc poslugiwania sie googlem i kopypejstem.
    Ale zrobie Ci dobrze, co mi tam:

Kan. 1205 - Miejscami świętymi są te, które przez poświęcenie lub błogosławieństwo, dokonane według przepisów ksiąg liturgicznych, przeznacza się do kultu Bożego lub na grzebanie wiernych.

Teraz bedziesz probowal udowodnic, ze Jasna ...

JA????? :D:D:D
    Odpowiedz
  • Re: Kanon 1210 Kodeksu Prawa Kanonicznego|Gurb 30.07.2018, 18:31

JA????? :D:D:D

Zapomnialem. Ciagle szukasz CTRL+C. Troche sie boje, ze jak w koncu znajdziesz i przyswoisz, to trudniej Ci bedzie prawic takie wyrafinowany komplementy.
    Teczowy gnojek.
    Odpowiedz
  • Re: Kanon 1210 Kodeksu Prawa Kanonicznego|Adalbert1241 30.07.2018, 16:36

Dalej brak odpowiedzi na p r o s t e pytanie:)))) Za trudne? :)))
    Odpowiedz
  • Re: Kanon 1210 Kodeksu Prawa Kanonicznego|ProjectPi v2 30.07.2018, 16:59

Dalej brak odpowiedzi na p r o s t e pytanie:)))) Za trudne? :)))

Ano właśnie. Poradzisz sobie z tym w końcu, czy nie bałdzo?
    Odpowiedz
  • Re: Kanon 1210 Kodeksu Prawa Kanonicznego|Adalbert1241 30.07.2018, 18:28

Ano właśnie. Poradzisz sobie z tym w końcu, czy nie bałdzo?

JA ?????
    Odpowiedz
  • Re: Kanon 1210 Kodeksu Prawa Kanonicznego|ProjectPi v2 30.07.2018, 18:30

JA ?????

No pewno, że nie podołasz. Toż to retorycznie było.
    Odpowiedz
  • Re: Kanon 1210 Kodeksu Prawa Kanonicznego|Adalbert1241 30.07.2018, 18:43

No pewno, że nie podołasz. Toż to retorycznie było.

Ach so, ich habe nicht gewusst
    Odpowiedz
  • Re: Kanon 1210 Kodeksu Prawa Kanonicznego|[Wstaw]less 30.07.2018, 15:41
    Nie jestem rozeznany w prawie kanonicznym, jednak chciałbym zwrócić uwagę na fakt, że religią mająca aspiracje bycia dominującą potrafi wielokrotnie nagiąć swoje przepisy by uzyskać sojusz z tronem.

Warto przywołać tutaj historię samej Ewangelii wybielającą rolę Rzymian w śmierci Jezusa Chrystusa. Prefekt Judei, który pozwala się szantażować tłumowi? Człowiek, który dopuszczał się masakr ludności semickiej, żydów darzył pogardą użala się nad wędrownym nauczycielem, a wypuszcza zelotę... Doprawdy niewiarygodne

Stąd też wychodzi cenna nauka, że sprawy doczesne bywają ważniejsze niż prawda. Posądzanie całego KK o chęć sojuszu z władzą jest (w mojej opinii) krzywdzące, są jednak jednostki czerpiące doraźne korzyści od przychylnie nastawionego rządu. To w mojej opinii cała tajemnica, w końcu "wszystko już było"
    It's the dark of night and I'm at the end of the line. Alone in my head and waiting for something divine. To answer me. Drowning to silence, the internal violence. I pray to make it through. The storm winds are growing as my dreams are blowing away. Just like you. https://www.youtube.com/watch?v=jHTJra7dhNQ
    Odpowiedz
  • Re: Kanon 1210 Kodeksu Prawa Kanonicznego|ProjectPi v2 30.07.2018, 15:46

Nie jestem rozeznany w prawie kanonicznym, jednak chciałbym zwrócić uwagę na fakt, że religią mająca aspiracje bycia dominującą potrafi wielokrotnie nagiąć swoje przepisy by uzyskać sojusz z tronem.

Warto przywołać tutaj historię samej Ewangelii wybielającą rolę Rzymian w śmierci Jezusa Chrystusa. Prefekt Judei, który pozwala się szantażować tłumowi? Człowiek, który ...

A "historia kołem się toczy".
    Odpowiedz
  • Re: Kanon 1210 Kodeksu Prawa Kanonicznego|mariaelena 30.07.2018, 16:18
    Kan. 1207 - Miejsca święte są błogosławione przez ordynariusza; jednakże błogosławieństwo kościołów jest zarezerwowane biskupowi diecezjalnemu. Każdy zaś z nich może do wykonania tej czynności delegować innego kapłana.

Kan. 1208 - Należy sporządzić dokument stwierdzający dokonanie poświęcenia lub błogosławieństwa kościoła, jak również błogosławieństwa cmentarza. Jeden egzemplarz ma być przechowywany w kurii diecezjalnej, drugi zaś w archiwum kościoła.

Kan. 1209 - Jeśli tylko nie powoduje to czyjejś szkody, wystarczającym dowodem stwierdzającym poświęcenie lub błogosławieństwo jakiegoś miejsca, jest zeznanie jednego wiarygodnego świadka.

Kan. 1210 - W miejscu świętym dopuszcza się tylko to, co służy sprawowaniu i szerzeniu kultu, pobożności i religii, a zabrania się tego, co jest obce świętości miejsca. Ordynariusz miejscowy może przejściowo zezwolić na użycie go do innych celów, jednakże nie przeciwnych świętości miejsca.

Kan. 1211 - Miejsca święte zostają zbezczeszczone przez dokonanie w nich czynności ciężko niesprawiedliwych, połączonych ze zgorszeniem wiernych, co - zdaniem ordynariusza miejsca - jest tak poważne i przeciwne świętości miejsca, iż nie godzi się w nich sprawować kultu, dopóki zniewaga nie zostanie naprawiona przez obrzęd pokutny, zgodnie z przepisami ksiąg liturgicznych.

Kan. 1212 - Miejsca święte tracą poświęcenie lub błogosławieństwo, gdy zostaną w znacznej części zniszczone lub przeznaczone na stałe do użytku świeckiego; dekretem kompetentnego ordynariusza bądź też faktycznie.

Kan. 1213 - Władza kościelna wykonuje swobodnie w miejscach świętych swoje uprawnienia i zadania.
    ,,W dzisiejszym życiu świat należy tylko do głupców, do niewrażliwych, do podekscytowanych. Prawo do życia i zwycięstwa zdobywa się dziś nieomal tymi samymi sposobami, jakimi zdobywa się zamkniecie w domu wariatów: niezdolnością do myślenia, niemoralnością i hiperekscytacją." F. Pessoa
    Odpowiedz
  • Re: Kanon 1210 Kodeksu Prawa Kanonicznego|Adalbert1241 30.07.2018, 16:26

Kan. 1207 - Miejsca święte są błogosławione przez ordynariusza; jednakże błogosławieństwo kościołów jest zarezerwowane biskupowi diecezjalnemu. Każdy zaś z nich może do wykonania tej czynności delegować innego kapłana.

Kan. 1208 - Należy sporządzić dokument stwierdzający dokonanie poświęcenia lub błogosławieństwa kościoła, jak również błogosławieństwa cmentarza. Jeden egzemplarz ma być przechowywany w kurii diecezjalnej ...

Touche
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook