Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Kanada walczy z mową nienawiści

dodano: 14.05.2016, 15:36
akcje wątku: drzewko

Autor: Odyseja2012

Kanadyjskie prawo wspiera swobodę wypowiedzi, ale karze publiczne nawoływanie do nienawiści i świadome propagowanie nienawiści "wobec jakiejkolwiek grupy, którą można zidentyfikować". Kodeks karny przewiduje za to karę więzienia do dwóch lat. Kodeks karny wyraźnie przy tym zaznacza, że opinie w prywatnych rozmowach nie są podstawą do składania doniesienia o popełnionym przestępstwie. Tak jest w przepisach federalnych, swoje regulacje mają też prowincje.

Władze Kanady odwołały występu francuskiego komika Dieudonn.  Powód: Artysta został wcześniej skazany za mowę nienawiśc. 

Przepisy o mowie nienawiści obowiązują w Kanadzie od 1970 roku i przypadek Dieudonne nie jest pierwszym, gdy służby graniczne zakazują komuś wjazdu. Drzwi zamykano już przed chrześcijańskimi czy muzułmańskimi duchownymi, a także antygejowskimi działaczami.

Przepisy o mowie nienawiści stosuje się także wobec Kanadyjczyków. W 2013 roku Sąd Najwyższy orzekał w sprawie mężczyzny, który przygotowywał i rozdawał antygejowskie ulotki. Sędzia Marshall Rothstein napisał wówczas w uzasadnieniu, że "w wypowiedziach, które narażają daną grupę na nienawiść, mowa nienawiści ma na celu delegitymizację członków takiej grupy w oczach większości, umniejszając ich pozycję społeczną i akceptację ze strony społeczeństwa. Kiedy ludzie są oczerniani jako godni pogardy czy gorszego traktowania, łatwiej jest usprawiedliwić ich dyskryminację".

Proste?

 • Re: Kanada walczy z mową nienawiści|Pokorne Serce vel brat bliźniak Szymona ;) 14.05.2016, 15:39
  Czy mowa nienawiści w stosunku do grupy "mówiący mową nienawiści" też będzie karana?
  Odpowiedz
 • Re: Kanada walczy z mową nienawiści|Odyseja2012 14.05.2016, 15:51
  Prawo powinno równo traktować wszystkich. Tylko dzieci w piaskownicy kłócą się kto zaczął.
  Odpowiedz
 • Re: Kanada walczy z mową nienawiści|WojciechA 14.05.2016, 22:01
  Skrytykujesz pedofilię idziesz w Kanadzie do wiezienia?
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook