Otwarte forum dyskusyjne Frondy

K. Marks też powiedział coś mądrego. - A może także i Luter?

dodano: 6.01.2015, 19:51
akcje wątku: drzewko

Autor: Tobi3

Do założenia tego wątku zainspirowały mnie dwa zdarzenia:

@Sylabariusz w swoim wpisie "Tolle, lege...odc.2" temat grzechu pychy rozwinął przy pomocy myśli Billy Grahama. Spotkało się to ze sprzeciwem użytkownika @Hitch, który stwierdził, że ktoś taki jak Graham nie powinien być cytowany na Frondzie. Na blogu wywiązała sie dyskusja, w której Sylabariusz pozytywnie wyrażał się o Grahamie, oraz okazał się zwolennikiem twierdzenia, że nieważne kto coś mówi, lecz ważne to co mówi - napisał:

...

"Stąd zawsze podkreślam, że warto spoglądać wpierw na przekaz, a dopiero potem na osobę... Czy np. Marks i Engels przedstawiali li tylko same głupoty?? Nie! Przeciwnie! Zawierało się w ich publikacjach i wystąpieniach także wiele sensownych twierdzeń! A czy ma to jakikolwiek związek z tym, że dziś uznawani są oni za swoiste ikony największego barbarzyństwa, totalitaryzmu?? Popełniali błędy, byli, jak każdy z nas, ułomni, prezentowali także rozmaite głupoty, ale przedstawiali również sensowne rzeczy! I teraz, bazując jedynie na tym, jak postrzega się ich obecnie, można równie dobrze uznać, że nie warto w ogóle sięgać do ich przekazów... A niesłusznie, bo, jak jeszcze raz podkreślam, zawierają się w tym przekazie również i całkiem sensowne rzeczy...  "

2. Czytając dzisiaj kazanie Lutra o Bożym Narodzeniu i proroctwie Symeona natrafiłam na takie słowa:

"Wprawdzie nie brakuje nam tego, co dostajemy od Boga, ale jest wśród nas niedostatek rozpoznawania tych darów i ich uznania. Inaczej wiara przynosiłaby owoce w postaci zdziwienia i radości z wielkiej łaski i dbrodziejstwa, które spotykają nas poprzez to Dziecię."

• Re: K. Marks też powiedział coś mądrego. - A może także i Luter?|MarNiok 6.01.2015, 22:22
    a może i Lucyfer?
    Boże użycz mi pogody ducha abym godził się z tym czego nie mogę zmienić,odwagi abym zmieniał to co mogę zmienić i mądrości abym odróżniał jedno od drugiego.
    Odpowiedz
  • Re: K. Marks też powiedział coś mądrego. - A może także i Luter?|Tobi3 6.01.2015, 23:11

a może i Lucyfer?

Bytów duchowych nie bierzemy pod uwagę,
    Odpowiedz
  • Re: K. Marks też powiedział coś mądrego. - A może także i Luter?|Bogumił Rzepa 6.01.2015, 22:31
    Wszystkie pisma Lutra zajmują ponad 75 tys. stron. W takim ogromie można znaleźć zarówno piękne, inspirujące nauki jak i sążniste głupoty :d Luter będzie miał u mnie zawsze plusa za to, że dzięki ,,Dużemu Katechizmowi" zrozumiałem istotę zwrotu ,,darmo z łaski".
    Gdyż wtedy modlitwa jest doskonała, gdy jest modlitwą o wspólne zbawienie wszystkich, nie pojedynczo, lecz wspólnie.
    Odpowiedz
  • Re: K. Marks też powiedział coś mądrego. - A może także i Luter?|Tobi3 6.01.2015, 23:27

Wszystkie pisma Lutra zajmują ponad 75 tys. stron. W takim ogromie można znaleźć zarówno piękne, inspirujące nauki jak i sążniste głupoty :d Luter będzie miał u mnie zawsze plusa za to, że dzięki ,,Dużemu Katechizmowi" zrozumiałem istotę zwrotu ,,darmo z łaski".

On pewno nie myślał, że wszystko się zachowa. To co publikował nie jest tak kontrowersyjne jak niektóre prywatne listy i zapiski. Zresztą trzeba też brać poprawke na inne okoliczności, zwłaszcza gdy cytują jego wypowiedzi tendencyjnie.
    Odpowiedz
  • Re: K. Marks też powiedział coś mądrego. - A może także i Luter?|Bozon Higgsa 6.01.2015, 23:21
    Tyle, że te sensowne rzeczy są wymieszane z innymi. Mieszanka w efekcie dała powstanie najbardziej zbrodniczej ideologii w historii ludzkości. Wszak maoizm, leninizm itp. stamtąd się wywodzą.
    Problem da się sprowadzić do następującego zagadnienia.
    Jeśli Mao Zedong czy Lenin czy Hitler mówili, że 2+2=4, to niewątpliwie mówili prawdę. Powstaje pytanie czy warto przekopywać się przez ich "dzieła", by takie drobiny prawdy w nich znaleźć? Abstrahuję tu oczywiście od badań prowadzonych przez historyków lub innych specjalistów pokrewnych - wszak co innego mają one na celu.
    Przyznaję jednocześnie, że warto mieć ogólne pojęcie o ich dziełach, oparte o materiały źródłowe (ogólne, bo nie polecam przeczytania całości np. prac tow. Lenina)
    "Niestraszny żar piekła, niestraszna noc wściekła, niestraszno gdy piorun uderzy. Lecz straszny ten człowiek co stanie i powie: JA JEDEN WIEM, CO NALEŻY" [Aleksandr Galicz]. "Jak się nie ma ludziom co dać, to im się daje hasła" [Pewien ś+p nauczyciel fizyki] "Wiedza to niebezpieczny druh, gdy reguł nie da nikt. A ludzkie przeznaczenie, patrz - w idiotów dłoniach tkwi." [King Crimson/Peter Sinfield, tł. Wojciech Mann]
    Odpowiedz
  • Re: K. Marks też powiedział coś mądrego. - A może także i Luter?|Tobi3 6.01.2015, 23:50

Tyle, że te sensowne rzeczy są wymieszane z innymi. Mieszanka w efekcie dała powstanie najbardziej zbrodniczej ideologii w historii ludzkości. Wszak maoizm, leninizm itp. stamtąd się wywodzą.
    Problem da się sprowadzić do następującego zagadnienia.
    Jeśli Mao Zedong czy Lenin czy Hitler mówili, że 2+2=4, to niewątpliwie mówili prawdę ...

Z histohii idei nie można niczego wymazać - należy tylko wszystko poddawać ocenie i analizie. Zasada, że nie jest ważne kto to powiedział, ale co powiedział jest jednak słuszna
    Odpowiedz
  • Re: K. Marks też powiedział coś mądrego. - A może także i Luter?|Gaius Marius 7.01.2015, 0:58
    Jest rzeczą oczywistą, że każdemu, kto potrafi złożyć dwa słowa do kupy, uda się od czasu do czasu powiedzieć coś mądrego, co wcale nie oznacza, że człek ten ogólnie jest mądry (lub głupi).
    Weźmy na przykład takiego Marksa. Z pewnością jego przekonania to w znacznej części pomyłka (podobnie zresztą jak wspomnianego przez ciebie Lutra), ale zdarzały mu się kwiatki.
    Powiedział on m. innymi tak:

"Jedyną szansą na trwałe powstanie Polski i normalny rozwój Europy jest zniszczenie Rosji z jej azjatyckimi zwyczajami politycznymi i obyczajowymi."

Jest to szczególnie humorystyczny cytat, jeśli się weźmie pod uwagę fakt, że jego portretu nie mogło zabraknąć praktycznie na żadnej z komunistycznych zbiorowych imprez w Związku Sowieckim.
    A jakem go ciął z góry bez hełm, gdzie mi się topór zatrzymał? Na zębach się zatrzymał. Albo nie?
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook