Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Jezuita o wierze

dodano: 8.11.2019, 11:55
akcje wątku: drzewko

Autor: gatak

"Moją nadzieją jest miłosierdzie Pana" św. Bernard z Clairvaux

"Jeśli zepchniemy całą wiarę do przyjęcia za prawdę tego, co Kościół naucza w katechizmie, to wcale nie spowodujemy, że chrześcijanin nawiąże intymny kontakt z Bogiem. Dotyczy to nie tylko — jak mówiliśmy — dzieci na katechezie, ale też osób dorosłych oraz — co niezwykle istotne — kleryków w seminariach duchownych. Jak późniejszy ksiądz ma przekazywać wiarę innym, skoro sam jej nie doświadczył? Można słuchać o Chinach i można pojechać do Chin — to istotna różnica! Nie powinniśmy się też dziwić, że ludzie zaczynają uciekać z Kościoła nastawionego tylko na doktrynę i etykę. Nie zapominajmy — by być uczniem Jezusa, nie trzeba wcale szczegółowo znać dogmatów (choć intelektualne dociekania nie zaszkodzą), warto jednak ciągle uczyć się wiary, czyli ufności do Boga.

....

Język teologiczny, którym wciąż się posługujemy, jest martwy. Słowa takie jak „łaska”, „sakrament”, „zbawienie”, „odkupienie” niewiele już mówią współczesnym słuchaczom. Powiedz mi, kto dzisiaj jest w stanie przyznać ci rację, jeżeli będziesz mówił o „istocie i przypadłości”? Kto obecnie jest w stanie zrozumieć bez większego nakładu sił Trójcę Świętą wyrażoną w kategoriach filozoficznych? To nie są pojęcia, którymi człowiek dziś myśli. Nie tylko zresztą dogmat o Trójcy Świętej i jego wyjaśnienie pozostaje problemem. Unia hipostatyczna — to, że Jezus jest jedną osobą o dwóch naturach, ludzkiej i boskiej — także niewiele już ludziom mówi. Wciąż działamy w myśl powiedzenia: „Dziad przemówił do obrazu, ale obraz ani razu…”. Teologia powinna mówić językiem swojej epoki. My zaś mentalnie tkwimy w wiekach dawno minionych. Mam wrażenie, że ciągle opowiadamy o świecie, który przestał istnieć dwieście lat temu."

ks. Wacław Oszajca SI

https://deon.pl/wiara/oszajca-sj-bog-za-dobro-wynagradza-a-za-zlo-karze-to-herezja,604202

• Re: Jezuita o wierze|AnnaMS 8.11.2019, 12:13
    Nadziwić się nie mogę, że wykształcony kapłan może widzieć konflikt między prawdami wiary, o których naucza katechizm a osobistą relacją z Bogiem
    Po drugie rodzi się pytanie, dlaczego niektórym wierzącym (mniej lub więcej) sprawia trudność rozumienie podstawowych pojęć teologicznych. Może właśnie to, że stawia się równanie między wiarą a uczuciem bliskości Boga z pominięciem nauczania prawd wiary.
    Odpowiedz
  • Re: Jezuita o wierze|Teofila (w podróży) 8.11.2019, 14:21
    Bardzo, bardzo to smutne, że są księża, którzy do tego stopnia nie rozumieją wyznawanej przez siebie wiary, że uważają, że "język teologiczny jest martwy", a "słowa takie jak „łaska”, „sakrament”, „zbawienie”, „odkupienie”" niewiele im mówią.

Coś chyba było nie tak z formacją?

Albo jakieś indywidualne kłopoty z przyrodzonym rozumem ;)
    Wierzę w Boga w Chrystusie obecnym w Kościele.
    Odpowiedz
  • Re: Jezuita o wierze|Leteryk 8.11.2019, 14:32

Bardzo, bardzo to smutne, że są księża, którzy do tego stopnia nie rozumieją wyznawanej przez siebie wiary, że uważają, że "język teologiczny jest martwy", a "słowa takie jak „łaska”, „sakrament”, „zbawienie”, „odkupienie”" niewiele im mówią.

Coś chyba było nie tak z formacją?

Albo jakieś indywidualne kłopoty z przyrodzonym rozumem ;)

Papieżyca Teofila i nadpapież Tomasz.
    Let it be.
    Odpowiedz
  • Re: Jezuita o wierze|Teofila (w podróży) 8.11.2019, 14:44

Papieżyca Teofila i nadpapież Tomasz.

Protestuję.

Papieżyca jest tylko jedna, i nie jestem to żadną miarą ja.

Ja jestem na to za głupia :)
    Odpowiedz
  • Re: Jezuita o wierze|Leteryk 8.11.2019, 14:47

Protestuję.

Papieżyca jest tylko jedna, i nie jestem to żadną miarą ja.

Ja jestem na to za głupia :)

Protest oddalony przez Wysoki Sąd.

https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/_fRktkpTURBXy9mNDVjZWVmYTVhMDAxNjFlNGVkNmY1NzY4ZDYyNDFlOC5qcGeRkwIAzQHk?a=,jpg
    Let it be.
    Odpowiedz
  • Re: Jezuita o wierze|Teofila (w podróży) 8.11.2019, 14:48
    Odpowiedz
  • Re: Jezuita o wierze|Cyrenejczyk 8.11.2019, 14:38
    wystarczy, żeby kościół wymazał VI i IX przykazania z dekalogu a jakoś przetrwa ten trudny czas
    Odpowiedz
  • Re: Jezuita o wierze|Leteryk 8.11.2019, 14:44

wystarczy, żeby kościół wymazał VI i IX przykazania z dekalogu a jakoś przetrwa ten trudny czas

IV przykazanie to o święceniu szabatu? Ależ ono zostało wymazane.
    Let it be.
    Odpowiedz
  • Re: Jezuita o wierze|Teofila (w podróży) 8.11.2019, 14:44

:DDD
    Odpowiedz
  • Re: Jezuita o wierze|Cyrenejczyk 8.11.2019, 14:49

:DDD

ja całkiem poważnie
    moje stwierdzenie opieram na poczynionych obserwacjach i świadectwach z otoczenia
    Odpowiedz
  • Re: Jezuita o wierze|Teofila (w podróży) 8.11.2019, 14:50

ja całkiem poważnie
    moje stwierdzenie opieram na poczynionych obserwacjach i świadectwach z otoczenia

Czytam sobie ostatnio Apokalipsę.

Bardzo pouczająca :)
    Odpowiedz
  • Re: Jezuita o wierze|Leteryk 8.11.2019, 14:55

Czytam sobie ostatnio Apokalipsę.

Bardzo pouczająca :)

A w Big Brother Polska (edycja jesienna 2019) właśnie tydzień apokaliptyczny.

https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/t2pktkqTURBXy8zNWJkM2YxNWM2ZWVjYzFjMzlkOTk3MmNmN2NlMTlhMi5qcGVnkZMCAM0B5A?a=.jpg
    Let it be.
    Odpowiedz
  • Re: Jezuita o wierze|Polipid3 8.11.2019, 17:11
    i to się nazywa rozkład KK posoborowego nauczaniem modernizmu.
    Odpowiedz
  • Re: Jezuita o wierze|Polipid3 8.11.2019, 17:12
    dno i metr mułu Jezuito.
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook