Otwarte forum dyskusyjne Frondy

I odpuść im ich winy...

dodano: 13.07.2019, 23:20
akcje wątku: drzewko

Autor: Piech

Czy można w ten sposób, pozbywając się kontekstu osobistego,  zmodyfikowac Modlitwę Pańską?

• Re: I odpuść im ich winy...|Ślabřík 13.07.2019, 23:44
    Można.

I uprostij nams nasx grehis,
    takak mi uprostime,
    tamktor grehijut proti nams

albo

I uprostij nams nasx vinostis,
    takak mi uprostime nasx vinnikis

jak modlą się Wszechsłowianie.

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/307861/modlitwy-slowianskie

Prostyja słovy. Prostyja rečy.
    Odpowiedz
  • Re: I odpuść im ich winy...|Piech 13.07.2019, 23:55

Można.

I uprostij nams nasx grehis,
    takak mi uprostime,
    tamktor grehijut proti nams

albo

I uprostij nams nasx vinostis,
    takak mi uprostime nasx vinnikis

jak modlą się Wszechsłowianie.

http://lubimyczytac.pl/ksiazka/307861/modlitwy-slowianskie

Tu nie ma modyfikacji ... sensu, a tylko nieco inne tłumaczenie.
    Odpowiedz
  • Re: I odpuść im ich winy...|Boski 14.07.2019, 0:09
    Można.Człowiek ją stworzył ,człowiek może zmienić.
    Zresztą,moja mama mówiła jak byłem dzieckiem,że jak nie znam dokładnie słów modlitwy to i tak Bozia mnie wysłucha,bo jest Wszechmocna.
    A może się myliła i Bóg takiej modlitwy nie wysłucha?
    Odpowiedz
  • Re: I odpuść im ich winy...|Piech 14.07.2019, 10:23

Można.Człowiek ją stworzył ,człowiek może zmienić.
    Zresztą,moja mama mówiła jak byłem dzieckiem,że jak nie znam dokładnie słów modlitwy to i tak Bozia mnie wysłucha,bo jest Wszechmocna.
    A może się myliła i Bóg takiej modlitwy nie wysłucha?

Po pierwsze, to wyjątkowa modlitwa ze względu na autorstwo (chrześcijanie wierzą, że to nie człowiek wymyślił). Po drugie, często modlimy się o "nawrócenie grzeszników" (niekiedy nawet demonstracyjnie, co jest już zupełnym pomyleniem pojęć), stawiając się w pozycji "świętszych", a to znaczy, ze choć formalnie nie zmieniamy słów "Ojcze nasz", to faktycznie to robimy... Oczywiście, Twoja Mama miała chyba rację, bo własna pokora nie zakłada u innych (zwłaszcza u dzieci) pychy...
    Odpowiedz
  • Re: I odpuść im ich winy...|mariaelena 12.08.2019, 12:05

Po pierwsze, to wyjątkowa modlitwa ze względu na autorstwo (chrześcijanie wierzą, że to nie człowiek wymyślił). Po drugie, często modlimy się o "nawrócenie grzeszników" (niekiedy nawet demonstracyjnie, co jest już zupełnym pomyleniem pojęć), stawiając się w pozycji "świętszych", a to znaczy, ze choć formalnie nie zmieniamy słów "Ojcze nasz", to ...

„Jeśli ktoś spostrzeże, że brat popełnia grzech, który nie sprowadza śmierci, niech się modli, a przywróci mu życie. Mam na myśli tych, których grzech nie sprowadza śmierci. Istnieje taki grzech, który sprowadza śmierć i w takim wypadku nie polecam, aby się modlono” 1 J 5,16

Piszesz: "Po drugie, często modlimy się o "nawrócenie grzeszników" (niekiedy nawet demonstracyjnie, co jest już zupełnym pomyleniem pojęć), stawiając się w pozycji "świętszych","- dyskusyjna teza, tym bardziej, że modlitwa o "nawrócenie grzeszników" jest jednocześnie modlitwą wzajemną za samych siebie, zgodnie z zaleceniem:"Jeden drugiego brzemiona noście i tak wypełniajcie2 prawo Chrystusowe. "Ga 6, 2

Co oznacza cytat z Jana?
    Że nie mamy się modlić w pewnych przypadkach?

"choć formalnie nie zmieniamy słów "Ojcze nasz", to faktycznie to robimy... " i to również dyskusyjna teza, gdyż tę zmianę możesz udowodnić tylko z własnej praktyki modlitewnej. Uogólnienie na innych jest nadużyciem, gdyż nie znasz usposobienia duszy i intencji modlitwy.
    Myślę, że chodzi ci raczej o niepełne rozumienie tak sensu, jaki treści modlitwy Ojcze nasz, ewentualnie mylisz odpuszczenie win z amnezją.
    ,,W dzisiejszym życiu świat należy tylko do głupców, do niewrażliwych, do podekscytowanych. Prawo do życia i zwycięstwa zdobywa się dziś nieomal tymi samymi sposobami, jakimi zdobywa się zamkniecie w domu wariatów: niezdolnością do myślenia, niemoralnością i hiperekscytacją." F. Pessoa
    Odpowiedz
  • Re: I odpuść im ich winy...|Piech 14.07.2019, 13:40
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook