Otwarte forum dyskusyjne Frondy

„Horror w państwowej służbie zdrowia. »Oddziały covidowe to umieralnie«”

dodano: 22.11.2020, 9:30
akcje wątku: drzewko

Autor: Annbis

Dziennikarz Paweł Reszka opublikował artykuł „Dlaczego umierają”. Ujawnił w nim relacje lekarzy, którzy pracują na oddziałach covidowych.

Paweł Reszka, reporter i dziennikarz największych polskich gazet, opublikował swoje rozmowy z lekarzami, którzy pracują na oddziałach covidowych. Artykuł „Dlaczego umierają” to przerażający opis polskiej służby zdrowia.

– Statystycznie wyglądamy świetnie – tylko 60 proc. łóżek covidowych jest zajętych. Do tego mamy 657 wolnych respiratorów (wypada po 41 na województwo). Zachorowań mniej. Tylko dlaczego bijemy rekordy w liczbie zgonów? Zadzwoniłem do lekarza, który od miesięcy jest na pierwszej linii. Zapytałem, czy tak samo jak premier Morawiecki uważa, że osiągamy delikatną przewagę w walce z wirusem.

Reporter skontaktował się z lekarzem, który opisał ostatnie chwile Polaków trafiających do tych placówek.

– Pacjenci umierają. Mój ostatni 24-godzinny dyżur odmierzała śmierć: zgon, zgon… pizza (zdążyłem zjeść połowę, bo mnie wezwali), zgon, zgon… Półtorej godziny snu i znów wezwanie. „Leć, bo się pacjent załamał”. Biegnę. Nie dobiegłem na czas. Taki dyżur to standard”.

Lekarze nie ukrywają, że Polaków dałoby się uratować, gdyby to, co „na papierze” odpowiadało temu, co w rzeczywistości. W szpitalach panuje chaos.

– Opowiem ci, jakie to łóżka. Nasz szpital od początku pandemii przechodzi ciągłe reorganizacje. Najpierw covidowcy leżeli w wydzielonym budynku, potem tworzono miejsca covidowe na poszczególnych oddziałach, potem część pacjentów covidowych przeniesiono do innego skrzydła. To wszystko oznacza chaos.

Lekarze są przerażeni

Najbardziej przerażające są relacje dot. wykończonych lekarzy i brakującego personelu.

– Na stronie brudnej na 19 pacjentów są trzy pielęgniarki. Powinno być dziesięć. Jedna na dwa stanowiska. Tlen w butlach, butle na dwukołowych wózkach przywiązane łańcuchami.

Niektórzy są przerażeni sytuacją. Boją się, że za to co dzieje się w szpitalach pójdą „siedzieć”.

– To jest sprawa do prokuratury:

„Pacjent zmarł, bo skończyła się butla z tlenem, bo nie było komu przypilnować, bo jest mało pielęgniarek”? A co to obchodzi żonę tego faceta? Albo pana prokuratora? Jak widzisz, trudno przeżyć w moim szpitalu. Tu musisz mieć szczęście. Jak ktoś spostrzeże, że butla się kończy, będzie OK.

– Jesteśmy wykończeni fizycznie i psychicznie. Miesiące walki przed nami. Wypłaszczanie krzywej widać tylko w ministerstwie. I chyba tylko dzięki sztuczkom matematycznym. Bo u nas jest dramat. Wczoraj zakaziła się moja żona. Ciągle myślę, co zrobić, jak się pogorszy oddechowo. Zostawiać ją w domu? Słać do szpitala? Ale kto się nią tam zajmie, jak nie będzie mnie obok? Czy przepracowany lekarz albo pielęgniarka zauważy, że tlen w butli się kończy? Skoro ja się boję, co muszą przeżywać inni ludzie, którzy nie są lekarzami?

Źródło: Facebook Paweł Reszka

https://nczas.com/2020/11/22/horror-w-panstwowej-sluzbie-zdrowia-oddzialy-covidowe-to-umieralnie/

 • Re: „Horror w państwowej służbie zdrowia. »Oddziały covidowe to umieralnie«”|MKasperowicz 22.11.2020, 17:04
  Co mówił enrique? Koronawirus to ściema?
  Odpowiedz
 • Re: „Horror w państwowej służbie zdrowia. »Oddziały covidowe to umieralnie«”|Annbis 22.11.2020, 18:43

  Co mówił enrique? Koronawirus to ściema?  Nie wiem, "co mówił".
  Odpowiedz
 • Re: „Horror w państwowej służbie zdrowia. »Oddziały covidowe to umieralnie«”|plus ujemny 22.11.2020, 18:54


  Nie wiem, "co mówił".


  Słabą masz pamięć czy spostrzegawczość?
  ( ͡° ͜ʖ ͡°) Student Szymon: Wszechświat ma obrzeża i krawędzie.
  Odpowiedz
 • Re: „Horror w państwowej służbie zdrowia. »Oddziały covidowe to umieralnie«”|Annbis 22.11.2020, 19:12

  Słabą masz pamięć czy spostrzegawczość?  Czy Ty jesteś aż tak naiwny i myślisz, że ja będę uprzejmie wymieniać się postami z Tobą, gdy tymczasem Ty będziesz co najmniej niegrzeczny wobec mnie?
  Odpowiedz
 • Re: „Horror w państwowej służbie zdrowia. »Oddziały covidowe to umieralnie«”|plus ujemny 22.11.2020, 19:16


  Czy Ty jesteś aż tak naiwny i myślisz, że ja będę uprzejmie wymieniać się postami z Tobą, gdy tymczasem Ty będziesz co najmniej niegrzeczny wobec mnie?


  Ja niegrzeczny? Bisówka, ja cię podziwiam!
  :-D
  ( ͡° ͜ʖ ͡°) Student Szymon: Wszechświat ma obrzeża i krawędzie.
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook