Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Gdyby nie było krzyża...

dodano: 14.09.2020, 13:51
akcje wątku: drzewko

Autor: Piotrak_2

(...) Gdyby nie było krzyża, Chrystus nie zostałby ukrzyżowany. Gdyby nie było krzyża, Życie nie zostałoby przybite gwoździami do drzewa. Gdyby nie było przybite gwoździami, z boku nie wypłynęłaby krew i woda dla oczyszczenia świata, dokument grzechu nie zostałby zniszczony, nie otrzymalibyśmy wolności, nie radowalibyśmy się drzewem życia, raj nie zostałby otwarty. Jeśliby nie było krzyża, śmierć nie byłaby zwyciężona, piekło nie zostałoby pozbawione swej mocy.
Wielką zaiste i cenną rzeczą jest krzyż. Wielką, ponieważ przezeń otrzymaliśmy wiele dóbr, o tyle więcej, o ile większość z nich jest owocem cudów i cierpień Chrystusa. Cenną zaś, ponieważ krzyż jest znakiem męki i tryumfu Boga: znakiem męki z powodu dobrowolnej w męce śmierci; znakiem tryumfu, ponieważ dzięki niemu szatan został zraniony, a wraz z nim została pokonana śmierć; ponieważ bramy piekła zostały skruszone, krzyż zaś stał się dla całego świata powszechnym znakiem zbawienia.
Krzyż jest chwałą i wywyższeniem Chrystusa. Jest kosztownym kielichem obejmującym wszystkie cierpienia, jakie Chrystus za nas poniósł. O tym, że krzyż jest chwałą Chrystusa, dowiedz się z Jego własnych słów: "Teraz Syn Człowieczy został otoczony chwałą, a w Nim Bóg został chwałą otoczony i zaraz Go chwałą otoczy". I znowu: "Ojcze, otocz Mnie u siebie tą chwałą, którą miałem u Ciebie pierwej, zanim świat powstał". I jeszcze: "Ojcze, wsław imię Twoje. Wtem rozległ się głos z nieba: Już wsławiłem i jeszcze wsławię". Słowa te wskazywały na chwałę, którą miał otrzymać na krzyżu.
O tym zaś, że krzyż jest także wywyższeniem Chrystusa, posłuchaj, jak sam powiada: "A Ja, gdy zostanę wywyższony nad ziemię, pociągnę wszystkich do siebie". Widzisz więc: Krzyż jest chwałą i wywyższeniem Chrystusa.
 
Kazanie św. Andrzeja z Krety, biskupa
z dzisiejszej Godziny czytań

 • Re: Gdyby nie było krzyża...|Potfur 14.09.2020, 15:41
  Czemu nie zacząć od wytopu żelaza? Gdyby nie było wytopu żelaza nie byłoby gwoździ. Gdyby nie było gwoździ, nie można by nic przybić. Gdyby nie można było nic przybić.... i tak dalej.

  Chwała pierwszym hutnikom!
  Odpowiedz
 • Re: Gdyby nie było krzyża...|Piotrak_2 14.09.2020, 16:01

  Czemu nie zacząć od wytopu żelaza? Gdyby nie było wytopu żelaza nie byłoby gwoździ. Gdyby nie było gwoździ, nie można by nic przybić. Gdyby nie można było nic przybić.... i tak dalej.

  Chwała pierwszym hutnikom!


  Skoro już Pan taki dociekliwy, to odpowiem cytatem z Exsultetu:

  O, jak przedziwna łaskawość Twej dobroci dla nas!
  O, jak niepojęta jest Twoja miłość: aby wykupić niewolnika, wydałeś swego Syna. O, zaiste konieczny był grzech Adama, który został zgładzony śmiercią Chrystusa!
  O, szczęśliwa wina, skoro ją zgładził tak wielki Odkupiciel!

  Odpowiedz
 • Re: Gdyby nie było krzyża...|Piotrak_2 14.09.2020, 16:46
  Zapodam całość. Może ktoś skorzysta...

  https://www.youtube.com/watch?v=OhzwNdWj6_4
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook