Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Finalne zaskoczenie "bezbożnych" i "pobożnych"

dodano: 15.03.2019, 19:56
akcje wątku: drzewko

Autor: Piech

3" I postawi owce po prawicy swojej, a kozły po lewicy.

34 Tedy rzecze król tym, którzy będą po prawicy jego: Pójdźcie błogosławieni Ojca mego, otrzymajcie królestwo wam zgotowane od założenia świata.

35 Albowiem łaknąłem, a daliście mi jeść, pragnąłem, a napoiliście mię: byłem gościem, a przyjęliście mię: 

36 Nagim, a przyodzialiście mię, chorym, a nawiedziliście mię, byłem w więzieniu, a przyszliście do mnie.

37 Tedy mu odpowiedzą sprawiedliwi, mówiąc: Panie! kiedyżeśmy cię widzieli łaknącym, a nakarmiliśmy cię? pragnącym, a daliśmyć pić?

38 Kiedyśmy cię téż widzieli gościem, i przyjęliśmy cię? albo nagim, i przyodzialiśmy cię?

39 Albo kiedyśmy cię widzieli niemocnym, albo w ciemnicy, i przyszliśmy do ciebie?

40 A odpowiadając król, rzecze im: Zaprawdę powiadam wam: Pókiście uczynili jednemu z tych braciéj mojéj najmniejszych, mnieście uczynili.

41 Tedy rzecze i tym, którzy po lewicy będą: Idźcie odemnie, przeklęci! w ogień wieczny, który zgotowany jest djabłu i Aniołom jego. 

42 Albowiemem łaknął, a nie daliście mi jeść, pragnąłem, a nie daliście mi pić:

43 Byłem gościem, a nie przyjęliście mię, nagim, a nie przyodzialiście mię, niemocnym i w ciemnicy, a nie nawiedziliście mię.

44 Tedy mu odpowiedzą i oni, mówiąc: Panie! kiedyżeśmy cię widzieli łaknącym, albo pragnącym, albo gościem, albo nagim, albo niemocnym, albo w ciemnicy, a nie służyliśmy tobie?

45 Tedy im odpowie, mówiąc: Zaprawdę powiadam wam: Pókiście nie uczynili jednemu z tych najmniejszych, aniście mnie uczynili.

Mateusz XXV

I nagrodzeni, i odrzuceni z tej przypowieści byli zaskoczeni, a to oznacza chyba, że  "pobożne" w swojej opinii owce w ostatecznym bilansie okazały się kozłami zaś "bezbożne" kozły szły za pasterzem o tym nie wiedząc (albo ci pierwsi wmawiali im, że są poza stadem).

• Re: Finalne zaskoczenie "bezbożnych" i "pobożnych"|waldens 15.03.2019, 20:37
    https://www.youtube.com/watch?v=xngNACextLM
    Albowiem Bóg poddał WSZYSTKICH nieposłuszeństwu, aby WSZYSTKIM okazać swe miłosierdzie. (Rz 11:32, BT)
    Odpowiedz
  • Re: Finalne zaskoczenie "bezbożnych" i "pobożnych"|Piotrak_2 16.03.2019, 9:59
    Na mszy w ostatni poniedziałek ksiądz komentując to czytanie, zapytał: a kim są ci najmniejsi? I odpowiedział: to my, chrześcijanie.
    Odpowiedz
  • Re: Finalne zaskoczenie "bezbożnych" i "pobożnych"|mariaelena 16.03.2019, 10:06

Na mszy w ostatni poniedziałek ksiądz komentując to czytanie, zapytał: a kim są ci najmniejsi? I odpowiedział: to my, chrześcijanie.

"Pewien zaś Samarytanin, będąc w podróży, przechodził również obok niego. Gdy go zobaczył, wzruszył się głęboko: podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem; potem wsadził go na swoje bydlę, zawiózł do gospody i pielęgnował go. Następnego zaś dnia wyjął dwa denary, dał gospodarzowi i rzekł: "Miej o nim staranie, a jeśli co więcej wydasz, ja oddam tobie, gdy będę wracał".

Któryż z tych trzech okazał się, według twego zdania, bliźnim tego, który wpadł w ręce zbójców?»

On odpowiedział: «Ten, który mu okazał miłosierdzie». Jezus mu rzekł: «Idź, i ty czyń podobnie!» "
    ,,W dzisiejszym życiu świat należy tylko do głupców, do niewrażliwych, do podekscytowanych. Prawo do życia i zwycięstwa zdobywa się dziś nieomal tymi samymi sposobami, jakimi zdobywa się zamkniecie w domu wariatów: niezdolnością do myślenia, niemoralnością i hiperekscytacją." F. Pessoa
    Odpowiedz
  • Re: Finalne zaskoczenie "bezbożnych" i "pobożnych"|Piotrak_2 16.03.2019, 10:08

"Pewien zaś Samarytanin, będąc w podróży, przechodził również obok niego. Gdy go zobaczył, wzruszył się głęboko: podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem; potem wsadził go na swoje bydlę, zawiózł do gospody i pielęgnował go. Następnego zaś dnia wyjął dwa denary, dał gospodarzowi i rzekł ...

Piękna odpowiedź!
    Odpowiedz
  • Re: Finalne zaskoczenie "bezbożnych" i "pobożnych"|Piech 16.03.2019, 10:36

Czyli głodni, łaknący, wędrowcy, chorzy, więźniowie,itp. są zwolnieni z życia? Exupery pisał w "Twierdzy" o leniwym i gnuśnym trędowatym, który wylegiwał w leprozorium i dzielił czas od dostawy do dostawy chleba....
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook