Otwarte forum dyskusyjne Frondy

"Dziesięć mitów o pontyfikacie Franciszka"

dodano: 3.09.2017, 9:31
akcje wątku: drzewko

Autor: Pollinis

"Zamiast ulegać sensacyjkom czy sceptycyzmowi, ci z nas, którzy obserwują, co mówi i robi papież Franciszek, przekonają się, że cierpliwe wyjaśnianie, że jest on naprawdę tym, za kogo się podaje – wiernym katolikiem i stróżem nienaruszalnego depozytu wiary – może pomóc nawet najbardziej zakłopotanym czytelnikom wydostać się z gmatwaniny papieskich mitów."

Całość:

https://dominikanie.pl/2014/03/dziesiec-mitow-o-pontyfikacie-franciszka/

 • Re: "Dziesięć mitów o pontyfikacie Franciszka"|enrque111 3.09.2017, 9:49
  Te "mity" można obalić, albo wykazać, że co najmniej niektóre z nich to jednak prawda.
  Poniżej podam 12 faktów odnośnie Franciszka, których obalić nie sposób:
  1) „Każdy musi być posłuszny własnemu sumieniu” (Franciszek)
  „Do tezy o obowiązku kierowania się własnym sumieniem niesłusznie dodano tezę, wedle której osąd moralny jest prawdziwy na mocy samego faktu, że pochodzi z sumienia.” (JPII)
  2) Biblia jest równa koranowi, a innowierców nie należy nawracać:
  „Chrześcijanie trzymając w ręku Biblię, muzułmanie w ręku z Koranem. Wiara, którą wszczepili wam wasi rodzice zawsze pomoże wam iść dalej.”
  3) potrafi w jednym zdaniu ogłosić, że nie wolno mieszać się do polityki, by w następnym stwierdzić, że Donald Trump, kandydat na prezydenta USA, nie jest chrześcijaninem
  4) pochyla się i całuje nogi muzułmance w geście poddaństwa
  5) modli się z wyznawcą demona oraz proroka pedofila na Watykanie
  6) składa życzenia hindusom wyrażając potrzebę głoszenia im E ... ekologii
  7) wzywa katolików by nie ewangelizowali Żydów
  8) głosi, że nie trzeba wierzyć w Boga aby być zbawionym (niewierzący będą mieli odpuszczone przez Boga swoje winy, jeśli tylko postępują w zgodzie ze swoim sumieniem)
  9) twierdzi, że apostolat na rzecz nawrócenia innowierców, czyli ewangelizowanie jest grzechem ciężkim
  10) stwierdza, iż państwo ma władzę uchwalać prawa sprzeczne z prawem Boskim i naturalnym, o ile tylko tolerować będzie krytykę i pozwoli katolikom na sprzeciw ze względów sumienia. Na pytanie: „W jaki sposób w państwie świeckim powinni katolicy bronić swego stanowiska w kwestiach społecznych takich jak eutanazja i małżeństwa osób tej samej płci?” – odpowiada: „To do parlamentu należy dyskutowanie, spieranie się, wyjaśnianie, uzasadnianie [tych kwestii]. W ten właśnie sposób dojrzewa społeczeństwo. Skoro jednak prawo zostanie przyjęte, państwo musi również szanować sumienia [ludzi]. Prawo do sprzeciwu ze względów sumienia musi być uznawane w każdej legalnej strukturze, jest to bowiem prawo człowieka.”
  11) popiera ekspansję islamu i stawia znak równości pomiędzy dżihadem a ewangelizacją: „Prawdą jest, że idea podboju jest nieodłączną częścią duszy islamu. Ale z taką ideą podboju można by też interpretować zakończenie Ewangelii wg św. Mateusza, gdy Jezus rozsyła swoich uczniów do wszystkich narodów”.
  12) Zakazuje nawracania prawosławnych: „Zostawmy teologom studiowanie abstrakcyjnych kwestii teologicznych. Co mam czynić z sąsiadem prawosławnym? Trzeba być otwartym, przyjacielem (…) Nie wolno wam nigdy próbować nawracać prawosławnych. Są oni naszymi braćmi i siostrami, uczniami Jezusa Chrystusa, jednak złożone uwarunkowania historyczne doprowadziły do sytuacji, w jakiej się obecnie znajdujemy (…) Przyjaźń. Pracujcie razem, módlcie się za siebie wzajemnie i praktykujcie wspólnie uczynki miłosierdzia, kiedy tylko możecie. To właśnie ekumenizm”. (Franciszek)
  enrque111
  Odpowiedz
 • Re: "Dziesięć mitów o pontyfikacie Franciszka"|Pollinis 3.09.2017, 10:12

  Te "mity" można obalić, albo wykazać, że co najmniej niektóre z nich to jednak prawda.
  Poniżej podam 12 faktów odnośnie Franciszka, których obalić nie sposób:
  1) „Każdy musi być posłuszny własnemu sumieniu” (Franciszek)
  „Do tezy o obowiązku kierowania się własnym sumieniem niesłusznie dodano tezę, wedle której osąd moralny jest prawdziwy ...


  Ad 1:
  "Sumieniu indywidualnemu przyznaje się prerogatywy najwyższej instancji osądu moralnego, która kategorycznie i nieomylnie decyduje o tym, co jest dobre, a co złe. Do tezy o obowiązku kierowania się własnym sumieniem niesłusznie dodano tezę, wedle której osąd moralny jest prawdziwy na mocy samego faktu, że pochodzi z sumienia. Wskutek tego zanikł jednak nieodzowny wymóg prawdy, ustępując miejsca kryterium szczerości, autentyczności, „zgody z samym sobą”, co doprowadziło do skrajnie subiektywistycznej interpretacji osądu moralnego.
  ...
  [Sumienie, zanik uniwersalnej prawdy o dobru]:nie jest już ono postrzegane w swojej rzeczywistości pierwotnej, czyli jako akt rozumowego poznania dokonywany przez osobę, która w określonej sytuacji ma zastosować wiedzę uniwersalną o dobru i tym samym wyrazić swój sąd o tym, jaki sposób postępowania należy uznać tu i teraz za słuszny.
  ...
  Prawo moralne pochodzi od Boga i w Nim ma zawsze swe źródło: mocą naturalnego rozumu, który bierze początek z mądrości Bożej, jest ono zarazem własnym prawem człowieka.
  ...
  Człowiek nie może być przymuszany do przyjmowania prawdy. Przymuszany jest do tego tylko swoją naturą, to znaczy samą swoją wolnością, ażeby prawdy tej szczerze szukał, a kiedy znajdzie, żeby przy niej trwał, zarówno swoim przekonaniem, jak i postępowaniem."

  Veritatis Splendor str 32; 40; 43

  Tworzysz kolejne mity?

  Odpowiedz
 • Re: "Dziesięć mitów o pontyfikacie Franciszka"|Pollinis 3.09.2017, 10:42

  Ad 1:
  "Sumieniu indywidualnemu przyznaje się prerogatywy najwyższej instancji osądu moralnego, która kategorycznie i nieomylnie decyduje o tym, co jest dobre, a co złe. Do tezy o obowiązku kierowania się własnym sumieniem niesłusznie dodano tezę, wedle której osąd moralny jest prawdziwy na mocy samego faktu, że pochodzi z sumienia. Wskutek ...


  Ad 11

  "...
  Na pytanie o związek lęku przed przyjmowaniem migrantów z lękiem przed islamem, Ojciec Święty odpowiedział, że jego zdaniem nie jest to lęk przed islamem jako takim, lecz lęk przed podbojami Państwa Islamskiego, z powoływaniem się częściowo na islam. – Prawdą jest, że idea podboju jest nieodłączną częścią duszy islamu. Ale z taką ideą podboju można by też interpretować zakończenie Ewangelii wg św. Mateusza, gdy Jezus rozsyła swoich uczniów do wszystkich narodów – zauważył papież.

  W obliczu islamskiego terroryzmu „trzeba zapytać o sposób, w jaki eksportowano zbyt zachodni model demokracji w krajach o silnej władzy, takich jak Irak” albo Libia z jej „strukturą plemienną”. Nie można nie brać pod uwagę tej kultury. Inaczej będzie tak, jak powiedział pewien Libijczyk: „Dawniej mieliśmy Kadafiego, teraz mamy ich 50” – powiedział Franciszek.

  Jednocześnie wyraził przekonanie, że „współistnienie chrześcijan i muzułmanów jest możliwe”. Dał przykład Argentyny, gdzie żyją ze sobą zgodnie, a muzułmanie czczą Maryję i św. Jerzego. W jednym z krajów afrykańskich w Roku Miłosierdzia wyznawcy islamu stoją w kolejce do katedry, by przejść Drzwi Święte. W Republice Środkowoafrykańskiej przed wojną chrześcijanie i muzułmanie żyli razem i teraz muszą się tego znowu nauczyć. Również „Liban pokazuje, że jest to możliwe”."

  https://stacja7.pl/z-watykanu/wspolistnienie-chrzescijan-i-muzulmanow-jest-mozliwe/
  Odpowiedz
 • Re: "Dziesięć mitów o pontyfikacie Franciszka"|enrque111 3.09.2017, 13:26

  Ad 11

  "...
  Na pytanie o związek lęku przed przyjmowaniem migrantów z lękiem przed islamem, Ojciec Święty odpowiedział, że jego zdaniem nie jest to lęk przed islamem jako takim, lecz lęk przed podbojami Państwa Islamskiego, z powoływaniem się częściowo na islam. – Prawdą jest, że idea podboju jest nieodłączną częścią duszy islamu ...


  Problem w tym, że nie zrozumiałaś faktu, że Franciszek popiera ekspansję islamu i stawia znak równości pomiędzy dżihadem a ewangelizacją, mówiąc:
  „Prawdą jest, że idea podboju jest nieodłączną częścią duszy islamu. Ale Z TAKĄ IDEĄ PODBOJU MOŻNA BY TEŻ INTERPRETOWAĆ ZAKOŃCZENIE EWANGELII wg św. Mateusza, gdy Jezus rozsyła swoich uczniów do wszystkich narodów”.
  enrque111
  Odpowiedz
 • Re: "Dziesięć mitów o pontyfikacie Franciszka"|Pollinis 3.09.2017, 14:07

  Problem w tym, że nie zrozumiałaś faktu, że Franciszek popiera ekspansję islamu i stawia znak równości pomiędzy dżihadem a ewangelizacją, mówiąc:
  „Prawdą jest, że idea podboju jest nieodłączną częścią duszy islamu. Ale Z TAKĄ IDEĄ PODBOJU MOŻNA BY TEŻ INTERPRETOWAĆ ZAKOŃCZENIE EWANGELII wg św. Mateusza, gdy Jezus rozsyła swoich uczniów ...


  To jest twoja nadinterpretacja, a w kwestii zrozumienia bądź nie, daruj sobie uwagi, chyba, że pisales o sobie i swoim niezrozumieniu i tu jestem skłonna przyznac ci rację. Z tym, że dochodzi jeszcze organiczna niechęć do rozumienia co mówi Franciszek, bazująca tylko na uprzedzeniach.
  Odpowiedz
 • Re: "Dziesięć mitów o pontyfikacie Franciszka"|enrque111 3.09.2017, 14:14

  To jest twoja nadinterpretacja, a w kwestii zrozumienia bądź nie, daruj sobie uwagi, chyba, że pisales o sobie i swoim niezrozumieniu i tu jestem skłonna przyznac ci rację. Z tym, że dochodzi jeszcze organiczna niechęć do rozumienia co mówi Franciszek, bazująca tylko na uprzedzeniach.


  Nie jest to żadna "nadinterpretacja", tylko słowa samego Franciszka :)))
  enrque111
  Odpowiedz
 • Re: "Dziesięć mitów o pontyfikacie Franciszka"|Pollinis 3.09.2017, 14:20

  Nie jest to żadna "nadinterpretacja", tylko słowa samego Franciszka :)))


  Skąd?
  Odpowiedz
 • Re: "Dziesięć mitów o pontyfikacie Franciszka"|enrque111 3.09.2017, 14:28

  Skąd?


  Z wywiadu udzielonego przez Franciszka francuskiemu dziennikowi katolickiemu „La Croix”.
  http://niedziela.pl/artykul/22383
  enrque111
  Odpowiedz
 • Re: "Dziesięć mitów o pontyfikacie Franciszka"|Pollinis 3.09.2017, 14:37

  Z wywiadu udzielonego przez Franciszka francuskiemu dziennikowi katolickiemu „La Croix”.
  http://niedziela.pl/artykul/22383


  Przeczytałeś?
  W którym miejscu Franciszek uzywa slowa dzihad, do porównania e slowami ewangelisty?
  Wyrywasz zdania z kontekstu i udajesz, że sa prawdą objawioną? Nie twórz mitów przez nadinterpretacje.
  Odpowiedz
 • Re: "Dziesięć mitów o pontyfikacie Franciszka"|enrque111 3.09.2017, 14:44

  Przeczytałeś?
  W którym miejscu Franciszek uzywa slowa dzihad, do porównania e slowami ewangelisty?
  Wyrywasz zdania z kontekstu i udajesz, że sa prawdą objawioną? Nie twórz mitów przez nadinterpretacje.


  No, nie :))) Czy jesteś aż tak głupia, czy aż tak załgana ?
  Słowo: "dźihad" oznacza w języku arabskim świętą wojnę, celem której jest podbicie obcych terenów i zaprowadzenie tam islamu. Zatem "podbój" i "dżihad" oznaczają to samo :)
  enrque111
  Odpowiedz
 • Re: "Dziesięć mitów o pontyfikacie Franciszka"|Pollinis 3.09.2017, 14:58

  No, nie :))) Czy jesteś aż tak głupia, czy aż tak załgana ?
  Słowo: "dźihad" oznacza w języku arabskim świętą wojnę, celem której jest podbicie obcych terenów i zaprowadzenie tam islamu. Zatem "podbój" i "dżihad" oznaczają to samo :)


  Nie pytam o slowo dzihad i co ono oznacza(btw, pełna definicja: dżihad to “święta wojna” lub bardziej ściśle: oznacza on legalny, obowiązkowy, wspólny wysiłek mający na celu ekspansję terytoriów kontrolowanych przez muzułmanów kosztem terytorialnym niewiernych. Innymi słowy, celem dżihadu nie jest rozprzestrzenianie islamu jako religii, lecz zwiększenie suwerennej władzy muzułmańskiej (oczywiście, religia podąża za nią). Dżihad jest zatem bezpardonowo agresywny w swojej naturze, mając za ostateczny cel osiągnięcie muzułmańskiej dominacji nad całym światem.)
  , ale skoro potrzebowałes sobie przypomnieć- nie mam nic przeciwko; pytam: gdzie i kiedy Franciszek uznał równość dżihadu i słów ewangelisty.
  Odpowiedz
 • Re: "Dziesięć mitów o pontyfikacie Franciszka"|enrque111 3.09.2017, 15:25

  Nie pytam o slowo dzihad i co ono oznacza(btw, pełna definicja: dżihad to “święta wojna” lub bardziej ściśle: oznacza on legalny, obowiązkowy, wspólny wysiłek mający na celu ekspansję terytoriów kontrolowanych przez muzułmanów kosztem terytorialnym niewiernych. Innymi słowy, celem dżihadu nie jest rozprzestrzenianie islamu jako religii, lecz zwiększenie suwerennej władzy ...


  W cytacie, który zamieściłem powyżej. Link do strony również zamieściłem :)
  enrque111
  Odpowiedz
 • Re: "Dziesięć mitów o pontyfikacie Franciszka"|Pollinis 3.09.2017, 15:34

  W cytacie, który zamieściłem powyżej. Link do strony również zamieściłem :)


  Dalej nie odpowiedziałeś. Gdzie i kiedy Franciszek użył słowa dżihad i zrównał je ze słwami ewangelisty?
  Odpowiedz
 • Re: "Dziesięć mitów o pontyfikacie Franciszka"|enrque111 3.09.2017, 15:56

  Dalej nie odpowiedziałeś. Gdzie i kiedy Franciszek użył słowa dżihad i zrównał je ze słwami ewangelisty?


  „Prawdą jest, że idea podboju [dżihadu] jest nieodłączną częścią duszy islamu. Ale Z TAKĄ IDEĄ PODBOJU [dżihadu] MOŻNA BY TEŻ INTERPRETOWAĆ ZAKOŃCZENIE EWANGELII wg św. Mateusza, gdy Jezus rozsyła swoich uczniów do wszystkich narodów”.
  enrque111
  Odpowiedz
 • Re: "Dziesięć mitów o pontyfikacie Franciszka"|Pollinis 3.09.2017, 16:03

  „Prawdą jest, że idea podboju [dżihadu] jest nieodłączną częścią duszy islamu. Ale Z TAKĄ IDEĄ PODBOJU [dżihadu] MOŻNA BY TEŻ INTERPRETOWAĆ ZAKOŃCZENIE EWANGELII wg św. Mateusza, gdy Jezus rozsyła swoich uczniów do wszystkich narodów”.


  Wydaje ci sie, ze jak uzupelnisz wypowiedź Franciszka o swoje domniemania, to stanie się ona wypowiedzią Francuszka?
  Niestety, tak to nie dziala, to jest teraz tylko i wyłącznie twoja wypowiedź, ale nie dziwi mnie to zupelnie, jesli dla ciebie pożyczony samochod, staje się składnikiem twojego stanu posiadania majątku ruchonego, nie będzie, dla ciebie, stanowilo problemu przeinaczenie wypowiedzi Francuszka, własną nadinterpretacją.
  Dzieki, ze to wreszcie czarno na bialym udowodniłeś.
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook