Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Dobro wspólne - czym jest i czy jeszcze istnieje?

dodano: 23.10.2017, 10:16
akcje wątku: drzewko

Autor: Teofila (w podróży)

Wierzę w Boga w Chrystusie obecnym w Kościele.

Św. Jan Paweł II po wielekroć wspominał o dobru wspólnym i do niego się odwoływał jako do wartości, do której powinny dążyć narody, której powinny szukać i od której powinny wychodzić realizując swoje polityczne cele.

Dziś o dobru wspólnym (m. in.) mówi kard. Sarah

http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/190613,ratujmy-europe.html

A ja od długiego czasu zastanawiam się czym jest dziś dobro wspólne i czy w ogóle jeszcze istnieje w zsekularyzowanym społeczeństwie. Bo jeżeli część społeczeństwa odrzuca Boga, odrzuca zbawienie i odrzuca nawet Ojczyznę jako wspólnotę, w której się wzrasta, która wychowuje i która jednoczy ludzi, to dobro wspólne naprawdę trudno dziś dostrzec.

Ale mam nadzieję, że to tylko kwestia mojej wady (wewnętrznego) wzroku.

• Re: Dobro wspólne - czym jest i czy jeszcze istnieje?|Witt 23.10.2017, 10:51
    Teofilo, myślę że dobro wspólne istnieje i zawsze będzie istniało, a problem zdefiniowałbym inaczej - dobro wspólne zarówno na płaszczyźnie moralnej, wychowawczej, jak i prawnej coraz częściej ustępuje dobru indywidualnemu, nawet gdy dobro indywidualne nie jest dobre.
    "Ileż to tragedii możnaby uniknąć, gdyby k**wa zalegalizować morderstwo, czerwone świry." - Gaius Marius.
    Odpowiedz
  • Re: Dobro wspólne - czym jest i czy jeszcze istnieje?|Teofila (w podróży) 23.10.2017, 11:00

Teofilo, myślę że dobro wspólne istnieje i zawsze będzie istniało, a problem zdefiniowałbym inaczej - dobro wspólne zarówno na płaszczyźnie moralnej, wychowawczej, jak i prawnej coraz częściej ustępuje dobru indywidualnemu, nawet gdy dobro indywidualne nie jest dobre.

Kiedy Witt - ja naprawdę nie widzę, co mogłoby być takim dobrem wspólnym dla mnie i dla ateisty-kosmopolity.
    Odpowiedz
  • Re: Dobro wspólne - czym jest i czy jeszcze istnieje?|Witt 23.10.2017, 11:24

Kiedy Witt - ja naprawdę nie widzę, co mogłoby być takim dobrem wspólnym dla mnie i dla ateisty-kosmopolity.

Teofilo, wiele rzeczy i mechanizmów pozostaje w człowieku, nawet gdy jest tego nieświadomy. Ślepej kiszki się nie pozbyliśmy, to i umiejętności definiowania wspólnoty, dobra wspólnego również. Czasem jest potrzebny czynnik wyzwalający - pozytywny lub negatywny.

Podam banalny przykład: najcięższe wypracowanie dobra wspólnego jest na zebraniach działkowców z ROD. Debatę między prof. Senyszyn, a Kają Godek to działkowicze nakrywają kapeluszem ;). Ale wystarczy, że wokół terenu zakręci się deweloper lub pęknie rura głównego ciągu... .

Wiele jeszcze zależy od tego, co nazwiemy wspólnym dobrem - czy wspólni interes i cel jakiejś grupy, czy wspólne wartości. Czy mówimy o wartościach wyznawanych przez każdego z osobna, co się implikuje na całą wspólnotę, czy też wypracowany kompromis pośród różnych indywidualnych zdań?
    "Ileż to tragedii możnaby uniknąć, gdyby k**wa zalegalizować morderstwo, czerwone świry." - Gaius Marius.
    Odpowiedz
  • Re: Dobro wspólne - czym jest i czy jeszcze istnieje?|Teofila (w podróży) 23.10.2017, 11:42

Teofilo, wiele rzeczy i mechanizmów pozostaje w człowieku, nawet gdy jest tego nieświadomy. Ślepej kiszki się nie pozbyliśmy, to i umiejętności definiowania wspólnoty, dobra wspólnego również. Czasem jest potrzebny czynnik wyzwalający - pozytywny lub negatywny.

Podam banalny przykład: najcięższe wypracowanie dobra wspólnego jest na zebraniach działkowców z ROD. Debatę między prof ...

JPII tutaj
    https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/jan_pawel_ii/przemowienia/warszawa_1_11061999.html

mówi, że dobro wspólne zabezpiecza dobro każdego człowieka.

Hm, to mamy problem, bo czym innym jest "dobro każdego człowieka" w pojęciu katolika, czy choćby chrześcijanina, a czym innym - w pojęciu ateusza.

Dalej cytuje nauczanie SVII:
    "Dobro zaś wspólne obejmuje sumę tych warunków życia społecznego, dzięki którym jednostki, rodziny i zrzeszenia mogą pełniej i łatwiej osiągnąć swoją własną doskonałość. (...) Porządek zatem społeczny i jego rozwój winien być nastawiony nieustannie na dobro osób, ponieważ od ich porządku winien być uzależniony porządek rzeczy, a nie na odwrót. (...) Porządek ów stale trzeba rozwijać, opierać na prawdzie, budować w sprawiedliwości, ożywiać miłością; w wolności zaś powinno się odnajdywać coraz pełniej ludzką równowagę» (Gaudium et spes, 74. 26)".

I dalej mamy problem, bo to nam nie wyjaśnia czym jest "dobro osób" czy też "dobro każdego człowieka".

Ty to wiesz, i ja to wiem, ale ateista z całą pewnością się z tym nie zgodzi.

To jak ja mam szukać wspólnego z nim "dobra wspólnego"?...
    Odpowiedz
  • Re: Dobro wspólne - czym jest i czy jeszcze istnieje?|AnnaMS 23.10.2017, 10:57
    Dopóki wiara w Chrystusa na nowo nie zjednoczy Europejczyków, podziały będą coraz głębsze.
    Odpowiedz
  • Re: Dobro wspólne - czym jest i czy jeszcze istnieje?|Adalbert1241 23.10.2017, 13:10

Dopóki wiara w Chrystusa na nowo nie zjednoczy Europejczyków, podziały będą coraz głębsze.

^^^
    Odpowiedz
  • Re: Dobro wspólne - czym jest i czy jeszcze istnieje?|Ateistyczny lewak 23.10.2017, 13:49
    Dobro wspolne moze istniec tylko I wylacznie bez podzialow religijnycg.
    Nikt nie zabil we mnie boga z taka sila I nie odrodzil we mnie czlowieka z wieksza moca niz to zrobil Christopher Hitchens.
    Odpowiedz
  • Re: Dobro wspólne - czym jest i czy jeszcze istnieje?|Teofila (w podróży) 23.10.2017, 14:18

Dobro wspolne moze istniec tylko I wylacznie bez podzialow religijnycg.

Bardzo chętnie wzniosę się ponad wszelkie podziały.

Proszę więc uchylić rąbka tajemnicy, co dla pana jest dobrem wspólnym, o które moglibyśmy wspólnie zawalczyć?
    Odpowiedz
  • Re: Dobro wspólne - czym jest i czy jeszcze istnieje?|[Wstaw]less 23.10.2017, 14:52
    http://www.centrumjp2.pl/wikijp2/index.php?title=Dobro_wsp%C3%B3lne#cite_note-1

"Jan XXIII definiował je jako całokształt takich warunków życia społecznego, w jakich ludzie mogą pełniej i szybciej osiągnąć swą własną doskonałość [1]."

To wydaje mi się rozsądna definicja, dbałość o dobro wspólne polega na poszanowanie wolności każdego w rozwoju własnej doskonałości.

Gdy ktoś pragnie mieć dziecko z in vitro, bo jest to jego droga do pełni człowieczeństwa - ok
    Gdy katolik pragnie obchodzić i czcić swojego boga publicznie - ok
    Gdy żyd pragnie rytualnie ubijać zwierzęta - ok
    Gdy człowiek chory świadomie wybiera eutanazję - ok
    Gdy kobieta pragnie wziąć pigułkę po - ok
    Gdy para homo pragnie wziąć ślub i tworzyć rodzinę - ok

Walczyć o dobro wspólne możemy w ten sposób, że każdy będzie miał zagwarantowane środowisko, w którym będzie się spełniał. Z poszanowaniem dla innych, odrębności ich decyzji, sumienia i stylu życia.
    It's the dark of night and I'm at the end of the line. Alone in my head and waiting for something divine. To answer me. Drowning to silence, the internal violence. I pray to make it through. The storm winds are growing as my dreams are blowing away. Just like you. https://www.youtube.com/watch?v=jHTJra7dhNQ
    Odpowiedz
  • Re: Dobro wspólne - czym jest i czy jeszcze istnieje?|Teofila (w podróży) 23.10.2017, 19:25

http://www.centrumjp2.pl/wikijp2/index.php?title=Dobro_wsp%C3%B3lne#cite_note-1

"Jan XXIII definiował je jako całokształt takich warunków życia społecznego, w jakich ludzie mogą pełniej i szybciej osiągnąć swą własną doskonałość [1]."

To wydaje mi się rozsądna definicja, dbałość o dobro wspólne polega na poszanowanie wolności każdego w ...

Czyli "róbta co chceta" jako dobro wspólne.

Problem w tym, że do tego nie trzeba ani państwa, ani narodu, ani nawet plemienia.

Każda małpa robi to, co chce.
    Odpowiedz
  • Re: Dobro wspólne - czym jest i czy jeszcze istnieje?|[Wstaw]less 23.10.2017, 19:40

Czyli "róbta co chceta" jako dobro wspólne.

Problem w tym, że do tego nie trzeba ani państwa, ani narodu, ani nawet plemienia.

Każda małpa robi to, co chce.

Wolność w sferze prywatnej, możliwość samostanowienia jest podstawą cywilizacji.

Swoją drogą, strasznie dziwi mnie niewolnicza mentalność, którą Pani prezentuje. Nie sposób określić, która ideologia/religia/droga życiowa jest prawdziwa, dlatego podstawą jest zapewnienie takich warunków by każdy mógł swobodnie wyznawać swoją (oczywiście z poszanowaniem innych ideologii/...). Ten "całokształt warunków życia społecznego" jest właśnie tym dobrem wspólnym, o które wszyscy powinni się troszczyć. By nie przyszedł ktoś, kto narzuci jedną drogę...
    It's the dark of night and I'm at the end of the line. Alone in my head and waiting for something divine. To answer me. Drowning to silence, the internal violence. I pray to make it through. The storm winds are growing as my dreams are blowing away. Just like you. https://www.youtube.com/watch?v=jHTJra7dhNQ
    Odpowiedz
  • Re: Dobro wspólne - czym jest i czy jeszcze istnieje?|Ateistyczny lewak 23.10.2017, 15:05
    @Teofilia - ..."Bardzo chętnie wzniosę się ponad wszelkie podziały."... nie, Ty nie jestes w stanie wzniesc sie ponad wszelkie podzialy, wierzysz w Boga w Chrystusie obecnym w kosciele, przeciez to wlasnie kosciol dzieli a tacy jak Ty wprowadzaja ten podzial w zycie, to kosciol waszymi rekoma (ustami) wprowadza pogarde I nienawisc.
    Nikt nie zabil we mnie boga z taka sila I nie odrodzil we mnie czlowieka z wieksza moca niz to zrobil Christopher Hitchens.
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook