Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Czym jest wysoki lot?

dodano: 3.01.2021, 11:33
akcje wątku: drzewko

Autor: DelfInn

"Czym jest wysoki lot, mój ojcze?" Odrzekł mu abba Makary: "Jeżeli orzeł wzlatuje wysoko w powietrze i wolny jest od sideł myśliwego, jeśli zaś usiądzie wpada w pęta. Podobnie jest z duszą, jeżeli ona zaniedbuje się i schodzi z wysokości cnoty, to wpada w sidła duchowego myśliwego".

 

Pytał uczeń abba Pojmena: "W jaki sposób szatani walczą ze mną?" Odrzekł mu abba Pojmen: "Z tobą walczą szatani? Oni nie walczą z nami, dopóki spełniamy własną wolę. To nasze zachcianki stają się szatanami dręczą nas, byśmy je wypełniali. A jeżeli chcesz wiedzieć, z kim szatani walczą: z Mojżeszem i z ludźmi jego miary

 

Jeśli bowiem człowiek nie ucieka od pokus cielesnych podobny jest do człowieka, który stoi nad bardzo głębokim jeziorem. Nieprzyjaciel jego, ilekroć tylko zechce, może go zepchnąć w odmęty. Jeśli zaś będzie się trzymał z daleka od spraw cielesnych, to stanie się podobny do człowieka trzymającego się z dala od otchłani. I jeśli nawet nieprzyjaciel ciągnąłby go, aby go strącić w dół, w czasie gwałtownej szamotaniny Bóg przyjdzie mu z pomocą" - Abba Pojmen.

 

Naucz twe serce zachowywać to, czego język twój uczy innych" - Abba Pojmen.

 

 

Lepiej jeść mięso i pić wino, niż pożerać przez obmowę ciało braci" - Abba Hyperechios.

 

 

Starzec rzekł: "Troska o ludzkie względy odbiera człowiekowi całą tuszę, robi go chudym".

 

Pewien święty mąż, gdy zobaczył, że ktoś grzeszy zapłakał gorzko i powiedział: On dziś, a ja jutro. Zaprawdę, choćby nawet bardzo grzeszył ktoś przed tobą, nie osądzaj go, lecz uważaj, że ty jesteś większym grzesznikiem, niż on".

 

Człowiek gniewliwy, choćby umarłych wskrzeszał, z powodu swego gniewu nie podoba się Bogu" - Abba Agaton.

 

Abba Pafnucy, uczeń abba Makarego, mówił: "Błagałem mego ojca, aby mi powiedział słowo. I rzekł mi: "Nikomu nie wyrządzaj zła ani nikogo nie sądź: tego przestrzegaj, a będziesz zbawiony".

 

- Pewien Abba usłyszał kiedyś współbraci którzy się sprzeczali o sprawę dobrych

owocow....

Jeden z nich przekonywał drugiego o słuszności pewnego dzieła... kontrowersyjnego, które mówiło o męce Chrystusowej w bardzo brutalny sposób...tłumaczył mu, że jest dobre, ponieważ prawdziwie opisuje mękę Pana.

Drugi natomiast chciał dać mu do zrozumienia, że podobny przekaz jest niedopuszczalny i może zrazić jakiegoś świeżo nawróconego człowieka do chrześcijaństwa, tak jak i wielu innych ludzi.

Usłyszał to abba i gdy przyszedł na miejsce kłótni bracia zamilkli, a on sam opowiedział im pewną historię:

Była jabłoń, którą wszyscy zachwalali, bo dawała bardzo smaczne owoce, jednakże

po pewnym czasie okazało się że owa jabłoń przynosiła ze sobą groźną chorobę, która rozprzestrzeniała się po okolicznej wiosce i rozsiewała ziarno śmierci w każdym kto chociażby ugryzł kęs jabłka z owej jabłoni. Natomiast niedaleko tego miejsca wzrastało jeszcze jedno drzewo. Na pierwszy rzut oka brzydkie i z początku nie dające żadnych owoców... Kiedy tylko drzewo zaczęło owocować ludzie to lekceważyli - dalej uważając, że jabłoń chociaż zatruta jest lepsza od drzewa nieznanego. A była to grusza o gruszkach najsłodszych w okolicy. Spróbowało pewne dziecko i przekonywało innych aby próbowali także i by ścięli drzewo, które truje wioskę. Jednak nikt go nie słuchał.... Wszyscy uważali, ze to, co widzą i czują po - jest prawdą i nie trzeba próbować owocu, by ocenić czy co jest dobre, a co złe. Abba wytłumaczył swoim braciom, że nie zawsze źródło, które wydaje się być dobre, może przynosić dobre owoce i nie zawsze źródło, które wydaje się być złe, przynosi tez i taki owoc. Wszystko rozważajcie w sercu, a co dobre zachowujcie - patrzcie na znaki czasu i na owoce jakie przynoszą owe drzewa... Które jest prawdziwym źródłem dobra według was?

Abba odszedł zostawiając braci z tym pytaniem, oni sami pogodzili się

i rozeszli do swych cel.

 

-Abba Pojmen powiedział: Jakakolwiek trudność na ciebie przyjdzie, zwycięstwem nad nią jest milczenie.

 • Re: Czym jest wysoki lot?|Annbis 3.01.2021, 12:38

  Kiedyś z niemałym zainteresowaniem rozczytywałam się w pismach ojców pustyni.
  Skutecznie obrzydził mi to upodobanie Jan Paweł II nachalnym lansowaniem ekumenizmu, zwłaszcza z prawosławnymi (Abba Pojmen, święty prawosławny), jego sławne "dwa płuca Europy".
  Odpowiedz
 • Re: Czym jest wysoki lot?|Adalbert1241 3.01.2021, 13:17


  Kiedyś z niemałym zainteresowaniem rozczytywałam się w pismach ojców pustyni.
  Skutecznie obrzydził mi to upodobanie Jan Paweł II nachalnym lansowaniem ekumenizmu, zwłaszcza z prawosławnymi (Abba Pojmen, święty prawosławny), jego sławne "dwa płuca Europy".


  Kościól juz za niedługo będzie oddychać oboma płucami.
  Odpowiedz
 • Re: Czym jest wysoki lot?|DelfInn 3.01.2021, 12:45
  po co?
  Odpowiedz
 • Re: Czym jest wysoki lot?|Adalbert1241 3.01.2021, 13:18

  po co?


  Co po co.?
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook