Otwarte forum dyskusyjne Frondy

"Czy nie jest zdumiewające, że „konwencjonalne” seminaria tak zwanych wspólnot tradycjonalistycznych, zwłaszcza we Francji, ale nie tylko tam, nie mają niedoboru seminarzystów?"

dodano: 10.01.2019, 19:06
akcje wątku: drzewko

Autor: Girolamo

http://www.fronda.pl/forum/ponadczasowy-dezyderat-ziemkiewicza,90062.html

3 krótkie teksty, znane diagnozy choroby trawiącej instytucję kk. Jakby wnioskować tylko z tych kilku zdań, to zwykły publicysta katolicki ma więcej przenikliwości i odwagi niż kardynał, którego szaty są purpurowe jak krew... A jest On już jednym z najśmielszych...

To publicysta wzywa: "by katolicy nie podporządkowywali się ,,podstępnemu totalitaryzmowi współczesnego Zachodu''. ,,Współczesna filozofia i jej współczesna teologia przyczyniły się do stopniowego podważania naszej tradycji" - czyli duchowi czasu.

 

 

"Czy nie jest zdumiewające, że „konwencjonalne” seminaria tak zwanych wspólnot tradycjonalistycznych, zwłaszcza we Francji, ale nie tylko tam, nie mają niedoboru seminarzystów? Dlaczego więc nie przyjąć tego modelu na sukces?"- zastanawiał się rozmówca CNA, który, odnosząc się do kryzysu wiarygodności Kościoła i kierunku, w którym zmierza, postawił sobie również pytanie, czy jakikolwiek kierunek w ogóle istnieje, czy może Kościół jest raczej "rzucany w tę i z powrotem przez sprzeczne nurty?". Nie oznacza to jednak zachwiania fundamentów katolicyzmu.

 

"I oczywiście jest jeszcze bardziej zawstydzające, gdy potężny finansowo, ale tonący duchowo Kościół w Niemczech uważa, że ma prawo pouczać swoich „biedniejszych braci i siostry” we wszystkich miejscach - regionach, w których Kościół doświadcza okresu duchowej żywotności i rozwoju, to znaczy w Europie Wschodniej i Północno-Wschodniej, a także w regionach takich jak Afryka i Azja"- wskazał. Pod koniec wywiadu kardynał zwrócił uwagę na religijne przebudzenie wśród młodzieży na Zachodzie. W ocenie duchownego, młodym ludziom nie odpowiada upadek, który obserwują wokół siebie".

 

http://www.fronda.pl/a/kryzys-w-kosciele-i-co-dalej-wyjasnia-kard-walter-brandmueller,120759.html

 

 

 

 

"Powrót do Tradycji ocali Kościół święty"

 

,,Jeśli katolicy chcą przetrwać coraz bardziej satanistyczny szturm późnej nowoczesności i jeszcze bardziej diaboliczną dezorientację w hierarchii Kościoła, będziemy potrzebować wszelkich zasobów Tradycji, do których możemy się odwołać – broni i zbroi, bastionów i fortec. Będziemy potrzebować ascezy, ukochanych nabożeństw, autentycznych rytuałów, kapłaństwa, religijności i świętego małżeństwa'' - napisał katolicki publicysta Peter Kwasniewski na łamach OnePeterFive.com.

 

Jak wskazuje Kwaśniewski, Kościół po wojnie wszedł w okres ,,zimy, otoczony ciemnością herezji, apostazji, obojętności i nadużyć''.
,,Dla ogromnej większości żyjących dziś katolików nie było żadnej alternatywy wobec powierzchownej papki, którą im dano i która nadal jest serwowana od czasów Vaticanum II. Brakuje nawet świadomości tego, jak radykalnie nieadekwatny jest ten neokatolicyzm wobec dogmatycznej, ascetyczno-mistycznej, liturgicznej, kulturalnej, politycznej pełni Wiary'' - pisze autor.

Jak wskazuje, modernizm w tej sytuacji ,,podbija jeden obszar za drugim''.

Według Kwasniewskiego ratunek leży w Tradycji. Dziś miłujący Tradycję są w mniejszości, ale cóż z tego? ,,Chrystus, nasz Król, nie jest demokratą, który rządzi większością; Jest On monarchą, który rządzi rózgą żelazną, jak mówi Pismo, i wybiera słabych, aby zawstydzili silnych'' - pisze autor.

I przypomina, że każdy ruch odnowy w Kościele rozpoczynał się tak samo - od małej grupy gorliwych, którzy działają zgodnie z tym, jak powinno być - i udaje im się powrócić do prawdziwej pełni.

Kwasniewski przestrzega, by katolicy nie podporządkowywali się ,,podstępnemu totalitaryzmowi współczesnego Zachodu''. ,,Współczesna filozofia i jej współczesna teologia przyczyniły się do stopniowego podważania naszej tradycji [...] Musimy być tradycyjni, jak Maryja, która zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu. Musimy być anty-nowocześni, podobnie jak rzymscy papieże od czasów rewolucji francuskiej do początku XX wieku'' - napisał.

,,Duch Święty nie zawiedzie nas w godzinie potrzeby'' - przypomniał Kwasniewski. Dodał, że patrzymy dziś na świat zanurzony w ciemności i duchownych ,,naiwnie lub cynicznie trwających w zmowie ze światem''. Trzeba zatem ,,razem z Trzema Mędrcami wyruszyć w poszukiwaniu Światła''.

 

http://www.fronda.pl/a/powrot-do-tradycji-ocali-kosciol-swiety,120631.html

 

 

 

"Kard. Walter Brandmüller: Biskupi przeczą Pismu Świętemu"

 

"Długoletni przewodniczący Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych przyznał, że „Kościół przeżywa teraz prawdziwy kryzys”, jakiego nie było przez ostatnie 2000 lat. W takich krajach jak Niemcy wiara została zagubiona. „Oczywistym jest, że kościelne wypowiedzi mniej lub bardziej odpowiadają linii społecznego mainstreamu” i nawet biskupi reprezentują pozycje, które „są diametralnie sprzeczne z Pismem św.”

90. letni kard. Brandmüller należy – obok Raymonda Burke’a oraz nieżyjących już Carlo Caffarry i Joachima Meisnera - do czterech kardynałów, którzy podpisali tzw. „dubia” w związku z adhortacją apostolską „Amoris laetitia” Papieża Franciszka".

 

http://www.fronda.pl/a/kard-walter-brandmueller-biskupi-przecza-pismu-swietemu,120676.html

 

 

 • Re: "Czy nie jest zdumiewające, że „konwencjonalne” seminaria tak zwanych wspólnot tradycjonalistycznych, zwłaszcza we Francji, ale nie tylko tam, nie mają niedoboru seminarzystów?" |mosiu 10.01.2019, 19:47
  Msza trydencka jest mi obca i nawet nie wiem, czy Ewangelie czyta się tam po łacinie, czy po polsku. Na pewno chór śpiewający po łacinie jest rzeczą niesamowitą. Nauczanie Jezusa powinno być stawiane jasno. Tym nie mniej pesymista mógłby stwierdzić, że brak "niedoboru seminarzystów" w seminariach tradycjonalistycznych może wynikać z tendencji pewnej części populacji do lubowania się w "silnej władzy" nad "owieczkami"
  Czy w Raju można było złamać nogę ?
  Odpowiedz
 • Re: "Czy nie jest zdumiewające, że „konwencjonalne” seminaria tak zwanych wspólnot tradycjonalistycznych, zwłaszcza we Francji, ale nie tylko tam, nie mają niedoboru seminarzystów?" |Girolamo 10.01.2019, 20:30

  Msza trydencka jest mi obca i nawet nie wiem, czy Ewangelie czyta się tam po łacinie, czy po polsku. Na pewno chór śpiewający po łacinie jest rzeczą niesamowitą. Nauczanie Jezusa powinno być stawiane jasno. Tym nie mniej pesymista mógłby stwierdzić, że brak "niedoboru seminarzystów" w seminariach tradycjonalistycznych może wynikać z ...


  "Msza trydencka jest mi obca i nawet nie wiem, czy Ewangelie czyta się tam po łacinie, czy po polsku. Na pewno chór śpiewający po łacinie jest rzeczą niesamowitą. Nauczanie Jezusa powinno być stawiane jasno. Tym nie mniej pesymista mógłby stwierdzić, że brak "niedoboru seminarzystów" w seminariach tradycjonalistycznych może wynikać z tendencji pewnej części populacji do lubowania się w "silnej władzy" nad "owieczkami" .

  " i nawet nie wiem" - na ff było to parę razy wyjaśniane, tylko modlitwy są po łacinie, stałe części, ludzie mają 2-języczne modlitewniki, na całym świecie modlą się tymi samymi pięknymi łacińskimi słowami, pełen uniwersalizm. Tak, chorały Gregoriańskie to skarb kk - wyrzucony na śmietnik w przypadku zwykłych wiernych.
  "Nauczanie Jezusa powinno być stawiane jasno" - to tradycyjne było jasne, aż do bólu, ludzi przeżywali kazania ze łzami, a później poruszeni rozmawiali o nich w domach...
  "może wynikać z tendencji pewnej części populacji do lubowania się w "silnej władzy" nad "owieczkami" - piramidalna bzdura.
  http://www.fronda.pl/forum/ponadczasowy-dezyderat-ziemkiewicza,90062.html
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook