Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Czy Krzysztof Krawczyk jest zbawiony?

dodano: 8.04.2021, 19:27
akcje wątku: drzewko

Autor: Mirosław Salwowski

Zachęcam do odwiedzania stron, którą redaguję: www.kulturadobra.pl; www.salwowski.net. Osoby, które chciałyby się mną skontaktować mogą pisać na poniższy adres mailowy: [email protected]

Tradycyjnie zapraszam do lektury mego nowego tekstu:
https://salwowski.net/2021/04/08/czy-krzysztof-krawczyk-jest-zbawiony/

• Re: Czy Krzysztof Krawczyk jest zbawiony?|𝓪𝓰𝓮𝓷𝓽 𝓹𝓻𝓸𝓿𝓸𝓬𝓪𝓽𝓮𝓾𝓻 8.04.2021, 19:35
    Gdyby istniało coś takiego jak zbawienie, to zapewne byłby zbawiony. Za te miłe chwile, które dostarczał ludziom przez swoją muzykę.
    „Zdarza się” – Kurt Vonnegut „Rzeźnia numer pięć”
    Odpowiedz
  • Re: Czy Krzysztof Krawczyk jest zbawiony?|Teofila (w podróży) 8.04.2021, 22:25
    Ten wątasek to żart?
    Wierzę w Boga w Chrystusie obecnym w Kościele.
    Odpowiedz
  • Re: Czy Krzysztof Krawczyk jest zbawiony?|Oświecony Hedonista 8.04.2021, 22:40
    Nikt nas nie przekona, że białe jest białe, a czarne – czarne.
    Odpowiedz
  • Re: Czy Krzysztof Krawczyk jest zbawiony?|Oświecony Hedonista 8.04.2021, 22:44
    Bywało, że

noc za krótka na sen

https://www.youtube.com/watch?v=Y0lsiCp8h2Q
    Nikt nas nie przekona, że białe jest białe, a czarne – czarne.
    Odpowiedz
  • Re: Czy Krzysztof Krawczyk jest zbawiony?|Zawistowski 9.04.2021, 11:30
    Katolicka "ekonomia" zbawienia rózni się od wszystkich innych. W starych religiach bogowie mieli związanie etniczne - narodowe (pokłosie tej mentalności, prawdopodobnie wzięte od żydów, spotykamy do dziś w różnych odmianach polskiego mesjanizmu). Taki bóg miałby zbawiać za zasługi dla wybranej społeczności.
    U protestantów zbawienie jest przesądzone z góry i tam faktycznie zastanawiają się, na podstawie przejawów i przynależności, czy jakiś Tailor to był z tych wybranych, czy przegranych (looser). Dość długo w kulturze anglosaskiej już samo bogactwo wskazywało na możliwość, że jest się w lepszej połowie. Z wpływów kulturowych protestantyzmu została u nas mentalność "to po której jesteś stronie" i przekonanie (za Faustem Gettego), że nielubienie tych złych, czyni dobrym.

Katolicy (ja), mają tak - zło i dobro to codzienne wybory KAŻDEGO a sytuacje, zsyłane Bożym dopustem są bardzo zróżnicowane i nie wolno porównywać rangi czyniących. Możemy jedynie oceniać każdy z osobna wybór, ale nie "całokształt zasług". tak jak nie możemy porównywać zasług żołnierza, wynalazcy, handlowca i dziadka, który jedyne co w życiu zrobił, to oranie pola i 5 dzieci. Z dwiema kobietami.
    Katolicka zasada decydującej o zbawieniu ostatniej chwili życia plus opcja Miłosierdzia, nie pozwala uznać za potępionego nikogo, niezależnie od życiowych dokonań i niedokonań. Dlatego KRK w swej historii NIKOGO nie uznał za potępionego, natomiast przeciwnie - za na 100% zbawionego uznaje, co nazywamy beatyfikacją
    "Owocem zaś ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie. Przeciw takim [cnotom] nie ma Prawa*. (Ga 5,22-23)
    Odpowiedz
  • Re: Czy Krzysztof Krawczyk jest zbawiony?|atlantis 9.04.2021, 12:05
    Ten wątek to idealny przykład na to, do jakiego stopnia można się zbydlęcić, żeby ludzie klikali w linka.
    Nie wiem, czy jest coś bardziej obrzydliwego, niż taka pazerność, podszyta wycieraniem sobie twarzy szczytnymi wartościami.
    Do roboty się weź człowieku, bo wstyd dla mężczyzny tak postępować.
    Odpowiedz
  • Re: Czy Krzysztof Krawczyk jest zbawiony?|Agnes32 9.04.2021, 12:16

Ten wątek to idealny przykład na to, do jakiego stopnia można się zbydlęcić, żeby ludzie klikali w linka.
    Nie wiem, czy jest coś bardziej obrzydliwego, niż taka pazerność, podszyta wycieraniem sobie twarzy szczytnymi wartościami.

Patrząc na całokształt, nie wiem czy tu znalezienie zajęcia wystarczy. Ten człowiek ma jakąś ciężką nerwicę. Potrzebuje leczenia. Oczywiście wątpię czy kiedykolwiek zechce przyjąć to do wiadomości.
    Odpowiedz
  • Re: Czy Krzysztof Krawczyk jest zbawiony?|Zawistowski 9.04.2021, 15:11

Pan Mirosław jest ciekawym przykładem efektu wpływu 3 kultur.
    Urodził się w Polsce, został ochrzczony i z pewnością do kościoła ma nie dalej niż kilometr - w ramach poczucia przynależności jest katolikiem
    Przytaczane i opisywane filmy, niemal bez wyjątku są kanonem kultury protestanckiej (anglosaskiej), która to nie jest jedną z wielu w popkulturze, ale w Polsce, niemal jedyną.
    Natomiast metodyka i "uprawianie" dyscypliny religijnej (włączając w to dobór zarostu i stroju), to spuścizna żydowska.

Wiem, co mówię, bo... sam przez wiele lat taki byłem :)

Podstawowy minus takiej zależności, to samoocena jako kryterium arbitralna - brakuje w niej inspiracji, wzorów i autorytetów. Ale z Bożą pomocą trafia się coś (u mnie była to Pielgrzymka Różnych Dróg a później emigracja), co pozwala nabrać zdrowego dystansu
    "Owocem zaś ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie. Przeciw takim [cnotom] nie ma Prawa*. (Ga 5,22-23)
    Odpowiedz
  • Re: Czy Krzysztof Krawczyk jest zbawiony?|Altek 9.04.2021, 14:00
    Dzięki za kazanie.
    Człowiek jest istotą dramatyczną. J. Tischner
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook