Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Ciekawostki biblijne, Odc. 30

dodano: 21.11.2015, 14:13
akcje wątku: drzewko

Autor: podpałki

Prawdziwych katolików dziś już nie ma

W dzisiejszym jubileuszowym odcinku zastanowimy się nad tym, jakie mogło być prawdziwe, oryginalne chrześcijaństwo.

Najpierw pora na kontekst historyczny. Historia Palestyny, Judei i terenów tam, gdzie mieszkali Żydzi, była bardzo burzliwa. Żydzi byli kolejno podbijani i zniewoleni przez Asyryjczyków, Babilończyków, Persów, Macedończyków, Syryjczyków, a następnie przez Rzymian.

Żydzi musieli przeciwstawiać się narzucaniu im obcej kultury (m.in helleńskiej, rzymskiej) i często wybuchały powstania przeciwko najeźdzcom, np. Powstanie Machabeuszów w 167 pne przeciwko Seleucydom.

Okres późniejszej okupacji rzymskiej to również wiele powstań. Żydzi ulegali podziałom na wiele stronnictw, np. niektórzy byli niechętni wobec okupantów, ale byli i tacy, którym sytuacja nie przeszkadzała. Powstawały różne sekty (w sensie - odłamy): Faryzeusze (swoją drogą, to byli tacy ówcześni Frondokatolicy walczący z modernizmem), Esseńczycy, Sadeuceusze, Zeloci, Sykariusze i inni. 

Żydzi widząc stałą okupację i ucisk ze strony różnych okupantów zastanawiali się co jest nie tak. Czytali bowiem w Świętej Księdze, że ich Bóg pomagał im walczyć z najeźdźcami, wygrywał bitwy, rozkazywał plądrować obce miasta, mordować kobiety i dzieci heretyków. Od długiego czasu Boga nie było jednak widać. Żydzi przestrzegali prawa Boga, żyli pobożnie, ale nadal nie byli wolni.

Nie rozumieli przyczyny dla której Bóg ich nie wspierał. Zastanawiali się, czy przypadkiem zbyt dużo nie grzeszą, więc zaczęli rygorystycznie przestrzegać Prawa Bożego. Nic z tego. Pobożni Żydzi cierpieli, a grzeszni i bezbożni najeźdźcy mieli wszystko.  Okazało się, że to nie grzech był przyczyną ich nieszczęść. Również nie Bóg powodował ich cierpienia.  Żydzi doszli do wniosku, że złe siły opanowały świat. To sam szatan sprawia, że Żydom dzieje się źle. Jednakże długo to nie potrwa, bo Bóg użyje swojej mocy i ustanowi swoje Królestwo, a szatan przegra. Ten sposób myślenia był nazywany apokaliptycznym – a słowo apokalipsa znaczy „odkrycie prawdy” - prawdy o dualistycznym świecie.

U wielu Żydów ideologia walki i sprzeciwu była bardzo głęboko zakorzeniona. Wyrastało wielu Apokaliptyków, którzy szerzyli martyrologię – wierzyli, że zanim Bóg nadejdzie, oni będą musieli pocierpieć i nic tego nie zatrzyma, tylko sam Bóg. Trzeba cierpieć i czekać na Boga. W końcu Bóg jako Stwórca świata odkupi ten świat. Różni apokaliptycy mieli różne wyborażenia odnośnie tego co nastąpi do Apokalipsie – nastanie nowa Ziema, nowe Niebo, Bóg ześle Mesjasza, który poprowadzi małe anioły do walki z szatanem, albo po prostu sam Mesjasz, Syn Człowieczy, rozpocznie walkę z szatanem. Elementem wspólnym było to, że Apokalipsa będzie sprawiedliwa, nastąpi sąd, źli okupanci poniosą karę. Wszyscy ludzie jacy istnieli staną przed Bożym Sądem. Wiele o tym możemy przeczytać w Rękopisach z Qumran, które niedawno odkryły nam jak bardzo myśl apokaliptyczna była popularna.

Podczas oczekiwania na apokalipsę pojawiało się wielu proroków zapowiadających czasy ostateczne. Theudas swego czasu prowadził Żydów i sprawił, że rozstąpiła się przed nimi rzeka Jordan (nawiązanie do Mojżesza). Proroka zabito, a jego głowę nadziano na pal.

Był też Egipski prorok który zaprowadził tłumy na Górę Oliwną:

("Nie jesteś więc Egipcjaninem, który niedawno podburzył i wyprowadził na pustynię cztery tysiące sykaryjczyków " ;  Dzieje Apostolskie)

("5. But there was an Egyptian false prophet (...) he led round about from the wilderness to the mount which was called the Mount of Olives," ; Józef Flawiusz)

Możliwe, że ktoś kto był pierwowzorem Jezusa również był Apokaliptycznym prorokiem, należącym do jednej z sekt wieszczących rychły koniec świata. 

Zerknijmy do Nowego Testamentu:

"Mówił także do nich: «Zaprawdę, powiadam wam: Niektórzy z tych, co tu stoją, nie zaznają śmierci, aż ujrzą królestwo Boże przychodzące w mocy»"

W najstarszej Ewangelii Marka mamy najbardziej apokaliptyczną wizję Jezusa. Za życia niektórych apostołów nastąpi koniec świata.

Z kolei autor Ewangelii Łukasza, który przepisywał od Marka zmienił ten tekst:

"Zaprawdę, powiadam wam: Niektórzy z tych, co tu stoją, nie zaznają śmierci, aż ujrzą królestwo Boże».  "

Łukasz wyciął słowa: "przychodzące w mocy", bowiem jej autor pisał Ewangelię między 80-110 rokiem, gdy Apostołowie już nie żyli. Zmodyfikował doktrynę, łagodząc apokaliptyczną wymowę.

Wróćmy do Marka:

"Jezus odpowiedział: «Ja jestem. Ujrzycie Syna Człowieczego, siedzącego po prawicy Wszechmocnego i nadchodzącego z obłokami niebieskimi». "

Jezus obiecał przyjście Mesjasza (niekoniecznie Jezusa) i koniec świata za życia ludzi obecnych na jego procesie.

Co robi autor Łukasza wiedząc, że przepowiednia się nie sprawdziła, bo świadkowie dawno umarli i nic się nie stąło? Modyfikuje ją:

"Lecz odtąd Syn Człowieczy siedzieć będzie po prawej stronie Wszechmocy Bożej» "

W najpóźniej napisanej Ewangelii Jana mamy już prawie w ogóle pozbycie się apokaliptycznej wizji. Ludzie mogą być zbawieni już teraz:

"24 Rzekła Marta do Niego: «Wiem, że zmartwychwstanie w czasie zmartwychwstania w dniu ostatecznym». 25 Rzekł do niej Jezus: «Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem. Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie. " Każdy, kto żyje i wierzy we Mnie, nie umrze na wieki 

Z kolei w Ewangelii Tomasza, napisanej po Janie, mamy wręcz zaprzeczenie apokaliptyzmu :

"Zapytali Go uczniowie Jego: "W jakim dniu nadejdzie królestwo?" "Ono nie nadejdzie wtedy, gdy go wyczekują. Nie będą mówić: 'Oto tutaj, albo oto tam', lecz królestwo Ojca rozszerza się na ziemi, a ludzie go nie widzą". "

Jak widać, wizja apokaliptyczna z czasem ulegała osłabieniu, więc można przypuszczać, że oryginalne chrześcijaństwo było jedną z dziesiątek apokaliptycznych sekt. Prototyp Jezusa mógł być jednym z wielu ówczesnych proroków, którzy zapowiadali rychłą apokalipsę. Chrześcijaństwo w dalszej fazie ewoluowało zmieniając swoją doktrynę i kształtując nową tradycję. Dziesiejsze chrześcijaństwo nie ma już wiele wspólnego z tym co naprawdę głosił ktoś od kogo wzięła się legenda Jezusa.

• Re: Ciekawostki biblijne, Odc. 30 |Agnes32 21.11.2015, 14:38
    A gdzie kajdanki?
    Odpowiedz
  • Re: Ciekawostki biblijne, Odc. 30 |Agnes32 21.11.2015, 14:40

A gdzie kajdanki?

Widzę, że jednak są
    Odpowiedz
  • Re: Ciekawostki biblijne, Odc. 30 |Jacek Dobry 21.11.2015, 14:49

Dzisiejsza Teologia i Archeologia Biblijna jest pełna spekulacji a ty stałeś się jednym z małych trybów tej spekulacji.

Niedziwne że po takich teologicznych wywodach większość katolickich księży nie wierzy lub ma poważne wątpliwości co do Eucharystii itd.

Ja ci mówię.

Królestwo Boże przyszło z Mocą - i do dziś tej mocy możesz doświadczyć ty i ja.

https://www.youtube.com/watch?v=DuXjqxP4TgY

Dokonałeś pewnych manipulacji słowem Boży - dokonując doboru i obcinając cytaty w taki sposób aby pasowały do twojej tezy.

Nie ty pierwszy i nie ostatni.

Nie wiem czemu ale do katolickich portali ciągną licznie duchowo zagubione dzieci i wylewają swoją pseudmądrość i liczne nowinki teologiczne niewierzących teologów.

Tym sposobem ślepy prowadzi ślepego.
    Odpowiedz
  • Re: Ciekawostki biblijne, Odc. 30 |Adalbert1241 21.11.2015, 18:09
    "A jak wiara przeczy rzeczywistości to tym gorzej dla tej drugiej " no nieżle. Masłoroslinne zdrowe bywa jak go ubywa. Czy to nie jest piękne. Czyste, nieskalane kontaktem z czymkolwiekbądż?

"Zapytali Go uczniowie Jego: "W jakim dniu nadejdzie królestwo?" "Ono nie nadejdzie wtedy, gdy go wyczekują. Nie będą mówić: 'Oto tutaj, albo oto tam', lecz królestwo Ojca rozszerza się na ziemi, a ludzie go nie widzą". "

Długo tego nie rozumiałem. Aż któregoś dnia dotarło do mnie jak można patzreć i nie widzieć.
    Nie było to przyjemne . O nie.
    Odpowiedz
  • Re: Ciekawostki biblijne, Odc. 30 |podpałki 21.11.2015, 18:25

"A jak wiara przeczy rzeczywistości to tym gorzej dla tej drugiej " no nieżle. Masłoroslinne zdrowe bywa jak go ubywa. Czy to nie jest piękne. Czyste, nieskalane kontaktem z czymkolwiekbądż?

"Zapytali Go uczniowie Jego: "W jakim dniu nadejdzie królestwo?" "Ono nie nadejdzie wtedy, gdy go wyczekują. Nie będą mówić: 'Oto tutaj ...

"Długo tego nie rozumiałem. Aż któregoś dnia dotarło do mnie jak można patzreć i nie widzieć."

Czytywałeś i rozważałeś Ewangelię Tomasza?
    Odpowiedz
  • Re: Ciekawostki biblijne, Odc. 30 |Adalbert1241 21.11.2015, 18:55

"Długo tego nie rozumiałem. Aż któregoś dnia dotarło do mnie jak można patzreć i nie widzieć."

Czytywałeś i rozważałeś Ewangelię Tomasza?

Nie . Oglądałem któryś z kolei raz wołanie. Ojca Swiętego Jana Pawła Drugiego w Warszawie w 1979 r.
    Odpowiedz
  • Re: Ciekawostki biblijne, Odc. 30 |Adalbert1241 21.11.2015, 18:16
    " Wiele o tym możemy przeczytać w Rękopisach z Qumran, które niedawno odkryły nam jak bardzo myśl apokaliptyczna była popularna."

Takie piękne zdanie. Wiele, niedawno , bardzo , popularna. bardzo , myśl. To ciekawe że wtedy mysleli. Ciekawe o czym. I co wymyślili. I gdzie są. Ocean pytań i takaie piękne odpowiedzi - wiele, niedawno ,

"Dziesiejsze chrześcijaństwo nie ma już wiele wspólnego z tym co naprawdę głosił ktoś od kogo wzięła się legenda Jezusa." A to już przepiękne. Dzisiejsze , Ktoś , głosił, legenda.

Ciekawe . Pijane dziecko w mgle jak mleko nie opisało by tego lepiej
    Odpowiedz
  • Re: Ciekawostki biblijne, Odc. 30 |podpałki 21.11.2015, 18:21

" Wiele o tym możemy przeczytać w Rękopisach z Qumran, które niedawno odkryły nam jak bardzo myśl apokaliptyczna była popularna."

Takie piękne zdanie. Wiele, niedawno , bardzo , popularna. bardzo , myśl. To ciekawe że wtedy mysleli. Ciekawe o czym. I co wymyślili. I gdzie są. Ocean pytań i takaie piękne odpowiedzi - wiele, niedawno ...

"Takie piękne zdanie. Wiele, niedawno , bardzo , popularna. bardzo , myśl. To ciekawe że wtedy mysleli. Ciekawe o czym. I co wymyślili. I gdzie są. Ocean pytań i takaie piękne odpowiedzi - wiele, niedawno"

:)
    Jest dużo na ten temat, może na początek to:
    http://www.andrews.edu/library/car/cardigital/Periodicals/AUSS/2005-2/2005-2-03.pdf

"The theme of apocalyptic war was widely developed in Qumran literature"
    Odpowiedz
  • Re: Ciekawostki biblijne, Odc. 30 |Adalbert1241 21.11.2015, 18:58

"Takie piękne zdanie. Wiele, niedawno , bardzo , popularna. bardzo , myśl. To ciekawe że wtedy mysleli. Ciekawe o czym. I co wymyślili. I gdzie są. Ocean pytań i takaie piękne odpowiedzi - wiele, niedawno"

:)
    Jest dużo na ten temat, może na początek to:
    http://www.andrews.edu/library/car/cardigital/Periodicals/AUSS/2005-2 ...

Drogie Podpałki. Jeśli nie zajmuje sie Pan zawodowo anlizą tematu Qumran to będzie Panu trudno zgłębić Esseńczyków.. I lepiej ten temat traktować jako ciekawostkę. Rękopisy to rzecz delikatna i .... niebezpieczna.
    Odpowiedz
  • Re: Ciekawostki biblijne, Odc. 30 |Adalbert1241 21.11.2015, 19:04
    I jeszcze raz drobna uwaga . Historyczność Jezusa jest traktowana w p o w a ż n y c h kręgach Europy jako udowodniona. Można to jescze wzmocnić ale widać nie jest to na razie potrzebne. Wyważanie szeroko otwartych drzwi jest możliwe , wykonalne ale - b e z s e n s o w n e. Podobnie jak opracowywanie technologii wytwarzania kwasu siarkowego.
    Odpowiedz
  • Re: Ciekawostki biblijne, Odc. 30 |osiol 21.11.2015, 19:08
    "Dziesiejsze chrześcijaństwo nie ma już wiele wspólnego z tym co naprawdę głosił ktoś od kogo wzięła się legenda Jezusa."

przeciez pan nie ma pojecia o tym o czym glosil Jezus

zatem pana wnioskowanie ma te sama poprawnosc co

coponiektorych na tym forum o ogolnej teorii wzglednosci

szkoda bitow!
    Odpowiedz
  • Re: Ciekawostki biblijne, Odc. 30 |Jacek Dobry 21.11.2015, 22:05
    Jezus nie jest legendą ale Mocą i Zbawieniem Uwolnieniem Uzdrowieniem

Królestwo przychodzi z Mocą gdy Jego imię się wzywa

Demony drżą i uciekają

Odpowiedz
  • Re: Ciekawostki biblijne, Odc. 30 |Rzepik_pospolity 22.11.2015, 14:08
    Od razu lepiej :-)
    +
    Myślenie symboliczne nie jest właściwością jedynie dziecka, poety czy psychopaty: jest ono konsubstancjalne z ludzkim bytem – wyprzedza mowę i rozum dyskursywny. (M. Eliade)
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook