Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Chrześcijanie nie powinni stosować kar cielesnych.

dodano: 13.05.2016, 22:57
akcje wątku: drzewko

Autor: Bogumił Rzepa

Gdyż wtedy modlitwa jest doskonała, gdy jest modlitwą o wspólne zbawienie wszystkich, nie pojedynczo, lecz wspólnie.

Tak. Zmieniam zdanie :P Postanowiłem rozważyć tę sprawę w oparciu o Nowy Testament i doszedłem do wniosku, że kary cielesne są nie do pogodzenia z postawą jaką mają przyjmować chrześcijanie.

Przede wszystkim, wśród owoców Ducha Świętego wymieniona jest łagodność [Gal 5, 23]. Co prawda można powiedzieć, że kary cielesne mogą przybierać łagodną formę, ale zasadniczo są raczej kojarzone z surowością i wymierzane zostają z intencją surowego ukarania.

Gdy chrześcijańscy ojcowie są zachęceni do karcenia i napominania dzieci to wiąże się to z regułą niepobudzania dzieci do gniewu [Ef 6, 4] oraz niepodejmowania takich działań przez które dzieci mogłyby upadać na duchu [Kol 3, 21]. Sprawianie fizycznego bólu niesie duże ryzyko, że zaszkodzi się dziecku na sposób duchowy.

Jeśli chodzi o werset z Księgi Przysłów: „Nie kocha syna, kto rózgi żałuje, kto kocha go - w porę go karci.” [Prz 13, 24] to jego sednem nie jest stosowanie kar cielesnych samo w sobie lecz wychowanie potomstwa w karności i posłuszeństwie. Nie trzeba się uciekać do bicia aby to osiągnąć. Bardzo wymownie zapytuje Apostoł chrześcijan w Koryncie: „Cóż chcecie? Z rózgą mam do was przybyć czy z miłością i z łagodnością ducha?” [1 Kor 4, 21]. Pisze do ludzi, którzy są jego duchowymi dziećmi [1 Kor 4, 14]. Wyraźnie tutaj wskazuje, że nie chce być surowy jeśli nie jest to konieczne.

I bez liku jest innych zachęceń do łagodności i cierpliwości w Nowym Testamencie.

Nadto, w chrzcie nasze ciała stały się świątynią Ducha Świętego. [1 Kor 6, 11.19] Kto więc podnosi rękę na ochrzczone dziecko, podnosi rękę na świątynię Ducha Świętego. Wydaje się oczywiste, że nie godzi się robić czegoś takiego.

• Re: Chrześcijanie nie powinni stosować kar cielesnych.|MonikaMaria 13.05.2016, 23:00
    Piękny wpis i bardzo dobre uzasadnienie. Najbardziej mnie osobiście ujęło to, że chciało się panu ponownie rozważyć tę kwestię. Z mojej strony wielki szacunek.
    Odpowiedz
  • Re: Chrześcijanie nie powinni stosować kar cielesnych.|Weronika_Hamedrys 13.05.2016, 23:04
    :-)))
    Raduje się dusza ma, wielbi Pana swego, będę Ci śpiewać z całej siły! https://www.youtube.com/watch?v=HQmRoXzoCec
    Odpowiedz
  • Re: Chrześcijanie nie powinni stosować kar cielesnych.|salvatore 13.05.2016, 23:15
    Przede wszystkim, wśród owoców Ducha Świętego wymieniona jest łagodność [Gal 5, 23]. Co prawda można powiedzieć, że kary cielesne mogą przybierać łagodną formę, ale zasadniczo są raczej kojarzone z surowością i wymierzane zostają z intencją surowego ukarania.

Czy Kuleg uważa,że surowość oczywiście odpowiednio stosowana jest niedopuszczalną metodą wychowawczą? No i darów Ducha Świętego mamy 7 co z pozostałymi?

"Sprawianie fizycznego bólu niesie duże ryzyko, że zaszkodzi się dziecku na sposób duchowy."

a być może niesprawienie spowoduje ten sam skutek i co wtedy?

"Nadto, w chrzcie nasze ciała stały się świątynią Ducha Świętego. [1 Kor 6, 11.19] Kto więc podnosi rękę na ochrzczone dziecko, podnosi rękę na świątynię Ducha Świętego. Wydaje się oczywiste, że nie godzi się robić czegoś takiego."

Według mnie wniosek nieuprawniony bo wtedy jakakolwiek gwałtowna reakcja ( np obrona własna) w stosunku do ochrzczonego chrześcijanina będzie podniesieniem ręki na świątynię Duch świętego.
    Tylko Dobro jest ciekawe
    Odpowiedz
  • Re: Chrześcijanie nie powinni stosować kar cielesnych.|Bogumił Rzepa 16.05.2016, 22:08

Czy Kuleg uważa,że surowość oczywiście odpowiednio stosowana jest niedopuszczalną metodą wychowawczą? No ...

„Czy Kuleg uważa,że surowość oczywiście odpowiednio stosowana jest niedopuszczalną metodą wychowawczą? No i darów Ducha Świętego mamy 7 co z pozostałymi?”

Surowość jest odpowiednio stosowana tylko jeśli jest konieczna. Jeśli nie jest konieczna to Pismo Święte zachęca nas do wyboru łagodności. Zresztą zważmy na słowa Chrystusa: „Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie!” [Mt 7, 12] Kto z nas nie wolałby aby się z nim obchodzono wyrozumiale i łagodnie? I nie mówię tu o pobłażliwości, przez którą ktoś się rozbisurmania, lecz o sposobie osiągania tego samego efektu - jeżeli mamy do wyboru nastawienie łagodne i srogie, które prowadzą do tego samego, to lepsze jest łagodne.

Pozostałe owoce Ducha ( miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, opanowanie) też raczej świadczą na niekorzyść kar cielesnych, przynajmniej niektóre.

„a być może niesprawienie spowoduje ten sam skutek i co wtedy?”

Jeśli kara cielesna jest jedyną metodą, która nie dopuści do upadku dziecka na duchu to wtedy można ją zastosować, ale doprawdy ciężko sobie wyobrazić sytuację, w której byłaby to jedyna droga.

„Według mnie wniosek nieuprawniony bo wtedy jakakolwiek gwałtowna reakcja ( np obrona własna) w stosunku do ochrzczonego chrześcijanina będzie podniesieniem ręki na świątynię Duch świętego.”

Ciężko porównywać obronę własną, gdy chronimy nasze własne ciało i świątynię Ducha, z sytuacją gdy mamy do wyboru karę cielesną jako jedną z kilku opcji ukarania prowadzących do takiego samego skutku.
    Gdyż wtedy modlitwa jest doskonała, gdy jest modlitwą o wspólne zbawienie wszystkich, nie pojedynczo, lecz wspólnie.
    Odpowiedz
  • Re: Chrześcijanie nie powinni stosować kar cielesnych.|MarNiok 14.05.2016, 7:46
    Bicie, napierdalanie, tluczenie i maltretowanie to skrajność.
    Na przeciwnym biegunie jest nadmierna poblazliwosc, tumiwisizm, brak wymagan, olewanie i bierność.
    Skrajnosci sa złe.

Pialem juz ze bardziej bolalo mnie serce niz tylek bolal mojego syna.
    Ostatecznoscia jest wymierzenie kary cielesnej ale nie wolno jej zaniechac gdy zawodza inne metody.
    Mylnym jest wniosek ze jest to pierwsza reakcja, jest to ostatecznosc w przypadku wielokrotnego przewineniea tego samego rodzaju. Upor i zla wola moze byc, choc nie musi przesłanką do karania cielesnego.
    Boże użycz mi pogody ducha abym godził się z tym czego nie mogę zmienić,odwagi abym zmieniał to co mogę zmienić i mądrości abym odróżniał jedno od drugiego.
    Odpowiedz
  • Re: Chrześcijanie nie powinni stosować kar cielesnych.|Teofila (w podróży) 14.05.2016, 7:49

Na przeciwnym biegunie jest nadmierna poblazliwosc, tumiwisizm, brak wymagan, olewanie i bierność.
    Skrajnosci sa złe.

Ostatecznoscia jest wymierzenie kary cielesnej ale nie wolno jej zaniechac gdy zawodza inne metody.
    Mylnym jest ...

+
    Wierzę w Boga w Chrystusie obecnym w Kościele.
    Odpowiedz
  • Re: Chrześcijanie nie powinni stosować kar cielesnych.|Weronika_Hamedrys 14.05.2016, 9:54

Skrajnosci sa złe.

Mylnym jest ...

Twoje wnioski opieraja sie na falszywych przeslankach, dlatego sa falszywe. Polecam zapytac googla o style (metody i skutki) wychowania: autorytarnego, autorytatywnego, permisywnego i zaniedbujacego.
    Raduje się dusza ma, wielbi Pana swego, będę Ci śpiewać z całej siły! https://www.youtube.com/watch?v=HQmRoXzoCec
    Odpowiedz
  • Re: Chrześcijanie nie powinni stosować kar cielesnych.|WojciechA 14.05.2016, 23:09
    Bzdura!
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook