Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Celownik liczby mnogiej rzeczowników

dodano: 16.03.2014, 12:35
akcje wątku: drzewko

Autor: Leteryk

Let it be.

Końcówkę -om piszemy w celowniku liczby mnogiej rzeczowników wszystkich rodzajów,

np. 

Wspomniałem o tym moim gościom.
Zwrócił się ku tamtym kobietom.
Przyjrzał się uważnie oknom i drzwiom.

• Re: Celownik liczby mnogiej rzeczowników|MarNiok 7.04.2014, 20:44
    a kiedyś było inaczej?
    czy cos się wkrótce zmieni?
    Boże użycz mi pogody ducha abym godził się z tym czego nie mogę zmienić,odwagi abym zmieniał to co mogę zmienić i mądrości abym odróżniał jedno od drugiego.
    Odpowiedz
  • Re: Celownik liczby mnogiej rzeczowników|Drè 13.10.2020, 0:35

a kiedyś było inaczej?
    czy cos się wkrótce zmieni?

A jak myślicie?
    Nie raz, nie dwa, kiedym w daleki ruszał świat, po mym policzku ciekła łza, a Cygan śpiewał neh-neh-nah-neh-nah.
    Odpowiedz
  • Re: Celownik liczby mnogiej rzeczowników|DelfInn 13.10.2020, 9:20
    troche obok, ale furore, w necie, robi np: w skutek, zamiast wskutek czy z przed zamiast sprzed. wlasciwie z kazdym rokiem jest coraz gorzej, bo nie dosc ze gwalcone sa kolejne wyrazenia, dochodzi do tego gwara mlodziezowa. i w zasadzie ktos by mogl rzec, iz coz? jezyk jest gietki, jest zywy, ma nazywac rzeczy po iminiu i dawac im odpowiednie slowo. i racja by w tym byla, gdyby ci sami ludzie, ktorzy robia bledy, chetnie sie z nich poprawiali, a ci ktorzy uzywaja nowomowy, potrafili rownie biegle poslugiwac sie j. literackim, na pewno zas w wypowiedziach publicznych. niestety ani wypowiedzi politykow, ani dziennikarzy, ani naukowcow, ani osob duchownych nie sa wolne od bledow i nie czynia oni wiele, by sie z tej zapasci wydobyc...
    Odpowiedz
  • Re: Celownik liczby mnogiej rzeczowników|Drè 22.01.2021, 0:35

troche obok, ale furore, w necie, robi np: w skutek, zamiast wskutek czy z przed zamiast sprzed. wlasciwie z kazdym rokiem jest coraz gorzej, bo nie dosc ze gwalcone sa kolejne wyrazenia, dochodzi do tego gwara mlodziezowa. i w zasadzie ktos by mogl rzec, iz coz? jezyk jest gietki, jest ...

!
    Nie raz, nie dwa, kiedym w daleki ruszał świat, po mym policzku ciekła łza, a Cygan śpiewał neh-neh-nah-neh-nah.
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook