Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Bóg jest Ojcem Miłosiernym, który za dobro wynagradza, a grzesznika szuka

dodano: 24.11.2018, 10:39
akcje wątku: drzewko

Autor: megimegi

Naszym prawdziwym problemem jest niewiara w to, że Bóg kocha nas jako grzeszników. (…) Kiedy grzeszymy, nie tracimy godności syna i córki Boga. Dlaczego? Ponieważ w przeciwnym wypadku grzech musiałby mieć większą moc niż miłość i wierność Boga.

Jan Paweł II nie bez przyczyny pisał o naszych „uprzedzeniach na temat miłosierdzia” (Dives in misericordia, 6), które piętrzymy w sobie pod wpływem jedynie „zewnętrznej oceny” relacji Boga do grzesznika. W żadnym wypadku nie jest to przejawem postępu duchowego, lecz ma posmak gorzkiego owocu grzechu, zwłaszcza pośród najbardziej pobożnych.

Paradoksalnie, najczęściej nie potrafimy pogodzić miłosierdzia Boga z Jego sprawiedliwością. Traktujemy je trochę jak ogień i wodę. Z lęku tworzymy sobie obraz nieustępliwego sędziego. Widać to chociażby w jednej z sześciu prawd wiary, których uczymy dzieci, przygotowując je do Pierwszej Komunii Świętej. Nie wystarczy przecież powiedzieć, że Bóg jest sprawiedliwy, co zgadza się z objawieniem biblijnym. Wydaje się to zbyt mgliste i mało przekonujące, by mogło zmobilizować początkującego w wierze do dobrych uczynków. Dlatego ktoś nadgorliwy sprecyzował Bożą sprawiedliwość po naszemu: Bóg jest Sędzią sprawiedliwym, który kieruje się ludzką miarą sprawiedliwości: wynagradza lub karze odpowiednio do zasługi lub jej braku.

Innym razem, fałszywie pojmując miłosierdzie, traktujemy Boga jak pobłażliwego dziadziusia, który na wszystko pozwala i udaje, że nie widzi naszych wybryków. Czmychamy przed takim Bogiem, bo uważamy Go (niefortunnie) za kogoś niepoważnego. Często chowamy się przed Nim za parawanem samowystarczalności lub zarzucamy Go litanią ciągłych pretensji, że nie dał nam tego czy owego. Obrażamy się, bo gdy Bóg daje wszystkim po równo, wydaje nam się niesprawiedliwy. Z kolei gdy jakimś cudem uda Mu się zbliżyć do nas, nie wiedzieć czemu, akurat wtedy świetnie wyczuwamy Jego bliskość i w panice wymykamy Mu się z rąk. Miłosierdzie bardzo się wysila, by uratować, uleczyć i odnowić, a człowiek dwoi się i troi, by uciec, nie dać się pokochać i opatrzyć sobie ran.

https://wydawnictwowam.pl/sites/wam/files/74752_skrot.pdf

https://wydawnictwowam.pl/prod.ksiazeczka-o-milosierdziu.8291.htm?sku=75059

https://www.deon.pl/religia/duchowosc-i-wiara/pismo-swiete-rozwazania/art,3894,kochany-nie-musi-sie-bac.html

• Re: Bóg jest Ojcem Miłosiernym, który za dobro wynagradza, a grzesznika szuka|Teofila (w podróży) 24.11.2018, 10:41
    Główne prawdy wiary

1. Jest jeden Bóg.

2. Bóg jest sędzią sprawiedliwym, który za dobre wynagradza, a za złe karze.

3. Są trzy Osoby Boskie: Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty.
    4. Syn Boży stał się człowiekiem i umarł na krzyżu dla naszego zbawienia.
    5. Dusza ludzka jest nieśmiertelna.
    6. Łaska Boża jest do zbawienia koniecznie potrzebna
    Wierzę w Boga w Chrystusie obecnym w Kościele.
    Odpowiedz
  • Re: Bóg jest Ojcem Miłosiernym, który za dobro wynagradza, a grzesznika szuka|megimegi 24.11.2018, 11:02

Główne prawdy wiary

1. Jest jeden Bóg.

2. Bóg jest sędzią sprawiedliwym, który za dobre wynagradza, a za złe karze.

3. Są trzy Osoby Boskie: Bóg Ojciec, Syn Boży i Duch Święty.
    4. Syn Boży stał się człowiekiem i umarł na krzyżu dla naszego zbawienia.
    5. Dusza ludzka jest nieśmiertelna ...

Nie neguję głównych prawd wiary, których naucza Kościół.

Zatrzymałam się nad tekstem ks.D. Piórkowskiego który rozważa jak pogodzić miłosierdzie Boga z Jego sprawiedliwością.

I nie tylko on:

„Jeszcze ciągle mentalnie tkwimy w Starym Testamencie a przecież cała teologia Starego Testamentu oparta jest na retrybucji czyli odpłacie. Za zło jest kara , za dobro jest nagroda. „Bóg jest sędzią sprawiedliwym który za dobro wynagradza a za zło karze.” To jest ciągle Stary Testament. To jest ciągle zasada retrybucji. Hiob jest nauczony, że jak jesteś dobry, to jest nagroda, a jak zły - kara.

Ale w pewnym momencie zaczyna mu się coś nie zgadzać. Był, jak pokazuje sama Biblia, najbardziej kryształowym człowiekiem świata. Gdyby chociaż miał jakieś grzechy, to mógłby powiedzieć: «może to jest nieadekwatne ale dostałem za grzechy, które zrobiłem». Dlatego Biblia tak bardzo starała się pokazać: «nie ma cienia na tym chłopie»"

https://www.youtube.com/watch?list=UUPLAYER_wydawnictwowam&time_continue=147&v=0l6pbL5xYcc

Odpowiedz
  • Re: Bóg jest Ojcem Miłosiernym, który za dobro wynagradza, a grzesznika szuka|Teofila (w podróży) 24.11.2018, 11:05

Nie neguję głównych prawd wiary, których naucza Kościół.

Zatrzymałam się nad tekstem ks.D. Piórkowskiego który rozważa jak pogodzić miłosierdzie Boga z Jego sprawiedliwością.

I nie tylko on:

„Jeszcze ciągle mentalnie tkwimy w Starym Testamencie a przecież cała teologia Starego Testamentu oparta jest na retrybucji czyli odpłacie. Za zło jest ...

>Ale w pewnym momencie zaczyna mu się coś nie zgadzać. Był, jak pokazuje sama Biblia, najbardziej kryształowym człowiekiem świata. Gdyby chociaż miał jakieś grzechy, to mógłby powiedzieć: «może to jest nieadekwatne ale dostałem za grzechy, które zrobiłem». Dlatego Biblia tak bardzo starała się pokazać: «nie ma cienia na tym chłopie»"

Przepraszam, a o kim tu jest mowa, bo nie wiem?

I czy tej osoby nie dotyczą słowa Pana Jezusa: "Nikt nie jest dobry, tylko Bóg"?? (Łk 18, 19)
    Odpowiedz
  • Re: Bóg jest Ojcem Miłosiernym, który za dobro wynagradza, a grzesznika szuka|megimegi 24.11.2018, 11:17

>Ale w pewnym momencie zaczyna mu się coś nie zgadzać. Był, jak pokazuje sama Biblia, najbardziej kryształowym człowiekiem świata. Gdyby chociaż miał jakieś grzechy, to mógłby powiedzieć: «może to jest nieadekwatne ale dostałem za grzechy, które zrobiłem». Dlatego Biblia tak bardzo starała się pokazać: «nie ma cienia na tym chłopie ...

Nikt nie jest tak dobry jak Bóg, to oczywiste, i Hiob również o tym wiedział bo był tylko człowiekiem.
    Odpowiedz
  • Re: Bóg jest Ojcem Miłosiernym, który za dobro wynagradza, a grzesznika szuka|Teofila (w podróży) 24.11.2018, 11:22

Nikt nie jest tak dobry jak Bóg, to oczywiste, i Hiob również o tym wiedział bo był tylko człowiekiem.

Jeżeli był człowiekiem, to znaczy, że chociaż może i był "najbardziej kryształowym człowiekiem świata" i "nie było cienia na tym chłopie"

to - mimo tego - ciążył na nim grzech.

I historia Hioba również jest historią o Bożej sprawiedliwości, która w żadenj sposób nie kłóci się z prawdami wiary. Również z tą drugą prawdą wiary.
    Odpowiedz
  • Re: Bóg jest Ojcem Miłosiernym, który za dobro wynagradza, a grzesznika szuka|megimegi 24.11.2018, 11:25

Jeżeli był człowiekiem, to znaczy, że chociaż może i był "najbardziej kryształowym człowiekiem świata" i "nie było cienia na tym chłopie"

to - mimo tego - ciążył na nim grzech.

I historia Hioba również jest historią o Bożej sprawiedliwości, która w żadenj sposób nie kłóci się z prawdami wiary. Również z tą ...

Jeżeli rozumiemy sprawiedliwość po Bożemu a nie tylko po ludzku to oczywiście tak.
    Odpowiedz
  • Re: Bóg jest Ojcem Miłosiernym, który za dobro wynagradza, a grzesznika szuka|Teofila (w podróży) 24.11.2018, 11:50

Jeżeli rozumiemy sprawiedliwość po Bożemu a nie tylko po ludzku to oczywiście tak.

A jeżeli pani rozumie sprawiedliwość po Bożemu, to - według pani - zmienia to w jakiś sposób brzmienie drugiej prawdy wiary??

Np. na takie, które podała pani w tytule wątku?
    Odpowiedz
  • Re: Bóg jest Ojcem Miłosiernym, który za dobro wynagradza, a grzesznika szuka|Teofila (w podróży) 24.11.2018, 11:50

A jeżeli pani rozumie sprawiedliwość po Bożemu, to - według pani - zmienia to w jakiś sposób brzmienie drugiej prawdy wiary??

Odpowiedz
  • Re: Bóg jest Ojcem Miłosiernym, który za dobro wynagradza, a grzesznika szuka|megimegi 24.11.2018, 12:12

Główne prawdy wiary są przez Kościół sformułowane i nas obowiązują.

Mnie interesuje ich rozumienie, dlatego teksty które zacytowałam wydały mi się ważne.
    Odpowiedz
  • Re: Bóg jest Ojcem Miłosiernym, który za dobro wynagradza, a grzesznika szuka|megimegi 24.11.2018, 12:13

Mnie interesuje ich rozumienie, dlatego teksty które zacytowałam wydały mi się ważne.

Tytuł wątku też, wchodzi w zakres tekstu.
    Odpowiedz
  • Re: Bóg jest Ojcem Miłosiernym, który za dobro wynagradza, a grzesznika szuka|Teofila (w podróży) 24.11.2018, 12:18

Jeżeli ma pani problem ze zrozumieniem głównych prawd wiary, to wskazówka dana przez sedevacante, aby studiowała pani Katechizm, wydaje się słuszna.
    Niekoniecznie musi to być Katechizm kard. Gaspariego, lepszy nawet jest ten nowy, pod redakcją kard. Ratzingera.

Natomiast zmienianie brzmienia prawd wiary sformułowanych przez Kościół nie wydaje się być właściwą drogą.
    Odpowiedz
  • Re: Bóg jest Ojcem Miłosiernym, który za dobro wynagradza, a grzesznika szuka|megimegi 24.11.2018, 12:27

Jeżeli ma pani problem ze zrozumieniem głównych prawd wiary, to wskazówka dana przez sedevacante, aby studiowała pani Katechizm, wydaje się słuszna.
    Niekoniecznie musi to być Katechizm kard. Gaspariego, lepszy nawet jest ten nowy, pod redakcją kard. Ratzingera.

Natomiast zmienianie brzmienia prawd wiary sformułowanych przez Kościół nie wydaje się być właściwą ...

Nikt z ludzi nie jest w stanie zrozumieć do końca Boga i głębi prawd wiary, dlatego zawsze warto szukać rozumienia poprzez czytanie - nie tylko KKK ale i tekstów ludzi Kościoła.
    Odpowiedz
  • Re: Bóg jest Ojcem Miłosiernym, który za dobro wynagradza, a grzesznika szuka|Teofila (w podróży) 24.11.2018, 12:53

Nikt z ludzi nie jest w stanie zrozumieć do końca Boga i głębi prawd wiary, dlatego zawsze warto szukać rozumienia poprzez czytanie - nie tylko KKK ale i tekstów ludzi Kościoła.

Pełna zgoda.

Ale nie poprzez zmienianie brzmienia np. głównych prawd wiary.
    Odpowiedz
  • Re: Bóg jest Ojcem Miłosiernym, który za dobro wynagradza, a grzesznika szuka|megimegi 24.11.2018, 13:04

Pełna zgoda.

Ale nie poprzez zmienianie brzmienia np. głównych prawd wiary.

Ja cały czas mówię o rozumieniu głównych prawd wiary a nie o zmianie ich brzmienia.
    Odpowiedz
  • Re: Bóg jest Ojcem Miłosiernym, który za dobro wynagradza, a grzesznika szuka|Teofila (w podróży) 24.11.2018, 13:15

Ja cały czas mówię o rozumieniu głównych prawd wiary a nie o zmianie ich brzmienia.

A jednak zmieniła pani brzmienie drugiej prawdy wiary, w tytule wątku.
    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook