Otwarte forum dyskusyjne Frondy

Bergoglio robi czystkę w zakonach o tradycyjnej regule. Rozwiązał francuski konserwatywny zakon żeński. "Zbyt wiele modliły się", "stosowały tradycyjne zwyczaje", "zbyt klasyczne myślenie", etc

dodano: 10.06.2019, 16:50
akcje wątku: drzewko

Autor: Annbis

"Siostry ze zgromadzenia Małych Sióstr Maryi Matki Odkupiciela, konserwatywnego francuskiego zakonu, zostały zwolnione ze ślubów przez Watykan po tym jak odmówiły podporządkowania się grupie komisarzy mianowanych przez Stolicę Apostolską. Na czele grupy stanęła liberalna siostra bez habitu. Chciała ona narzucić francuskim zakonnicom „nowoczesną orientację”.

Zakonnice, które ubierają się w tradycyjne habity i troszczą się o osoby niepełnosprawne oraz starsze w czterech różnych domach opieki, zostały poproszone o oddanie swoich obiektów i rezygnację z noszenia strojów zakonnych. Takie życzenie wyraziło kierownictwo Kongregacji Stolicy Apostolskiej ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, które nadzoruje zakony oraz instytuty zakonne.

Według świeckich członków wspierających zakon, siostry zostały oskarżone o różnorodne „przestępstwa” przeciwko „współczesnej wrażliwości”, w tym angażowanie się w „zbyt wiele modlitw”, stosowanie tradycyjnych zwyczajów,  „dewiacyjny autorytaryzm”, „zbyt klasyczne” myślenie i bycie „niewzruszonymw przestrzeganiu charyzmatu Instytutu.

Wyznaczeni przez Watykan komisarze mieli próbować skonfliktować siostry, oferując prestiżowe stanowiska w zakonie niektórym z nich, jeśli uznają autorytet komisarza, ale ich taktyka się nie powiodła. Kiedy zakonnice odmówiły podporządkowania się liberalnym komisarzom, grożono im ekskomuniką i zażądano zwolnienia ze ślubów.

Decyzja o uwolnieniu sióstr od ich ślubów, pojawiła się na życzenie s. Geneviève Médevielle, głównego komisarza apostolskiego mianowanej przez Watykan. Médevielle jest siostrą bezhabitową, nosi krótkie włosy bez nakrycia głowy. To profesor etyki, wykładająca w Instytucie Katolickim w Paryżu, autorka niedawno opublikowanej książki pt.: „Migranci, Franciszek i my”. Kobieta jest zachwycona adhortacją „Amoris laetitia” i walczy z „konserwatystami oraz tradycjonalistami”.

Zakonnice zostały zaatakowane przez arcybiskupa Tuluzy, który zabronił jednemu z domów opieki prowadzonych przez siostry uczestniczyć w „tradycyjnej mszy”, odprawianej w ich kaplicy wspólnotowej. „Autorytaryzm” i „nękanie moralne” przez władze Kościoła doprowadziły do ​​zniszczenia zakonu – wskazuje Stowarzyszenie Wspierające. [...]".

Źródło: lifesitenews.com., PCh24.pl.

https://www.pch24.pl/rozwiazano-francuski-konserwatywny-zakon-zenski--oto-pierwsze-efekty-reformy,68855,i.html

Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości, że Bergoglio niszczy Kościół Święty? Prześladuje sługi Boże? Z rozmysłem, systematycznie, skutecznie.

 • Re: Bergoglio robi czystkę w zakonach o tradycyjnej regule. Rozwiązał francuski konserwatywny zakon żeński. "Zbyt wiele modliły się", "stosowały tradycyjne zwyczaje", "zbyt klasyczne myślenie", etc|Polipid3 10.06.2019, 18:11
  dlatego BPX prawidłowo administracyjnie są poza Rzymem.
  Odpowiedz
 • Re: Bergoglio robi czystkę w zakonach o tradycyjnej regule. Rozwiązał francuski konserwatywny zakon żeński. "Zbyt wiele modliły się", "stosowały tradycyjne zwyczaje", "zbyt klasyczne myślenie", etc|Annbis 10.06.2019, 18:48

  dlatego BPX prawidłowo administracyjnie są poza Rzymem.


  W 2016 r. Franciszek ogłosił konstytucję apostolską „Vultum Dei quaerere” w sprawie reformy zakonów.
  Z kolei w 2018 r. Kongregacja Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego wydała instrukcję „Cor Orans”. Zawiera ona wytyczne dotyczące stosowania papieskiej konstytucji.
  Zaproponowane w nich reformy koncentrują się na użyteczności i pozbawianiu autonomii, w szczególności zakony tradycyjne. Watykan nie jest już zainteresowany wspieraniem zakonów kontemplacyjnych, skazując je na likwidację.  Odpowiedz
 • Re: Bergoglio robi czystkę w zakonach o tradycyjnej regule. Rozwiązał francuski konserwatywny zakon żeński. "Zbyt wiele modliły się", "stosowały tradycyjne zwyczaje", "zbyt klasyczne myślenie", etc|Annbis 10.06.2019, 19:07

  W 2016 r. Franciszek ogłosił konstytucję apostolską „Vultum Dei quaerere” w sprawie reformy zakonów.
  Z kolei w 2018 r. Kongregacja Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego wydała instrukcję „Cor Orans”. Zawiera ona wytyczne dotyczące stosowania papieskiej konstytucji.
  Zaproponowane w nich reformy koncentrują się na użyteczności i pozbawianiu autonomii, w ...


  Tym samym wiadomo , czego można byłoby spodziewać się dla Bractwa, gdyby ustąpili i zgodzili się na warunki, jakie stawiał Watykan.
  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

facebook